Stanovanje

Klima uređaj - pitanje

kiwi_91 sri 8.3.2023 07:34

Postoji li neki poseban razlog zašto bi u Pevex-u uzimao? Ne želiš naručivati online, plaćaš karticom na rate ili ti ona crvena iz Allesa ne odgovara zbog boje? Postoje neke druge trgovine u kojima je bijela, srebrna, zlatna jeftinija nego u Pevexu. Moj savjet za Vivax je išao isključivo za ove modele s A+++ certifikatom tako da je ova druga ta što bih ju preporučio. Samo dodatno provjeri je li stvarno to specifično taj model (AERI+) jer često viđam da ju greškom navode kao običnu AERI (bez +) s A++. Ako ti nije hitno, prošli vikend je bilo 10 % popusta u Pevex-u na sav asortiman koji nije na akciji pa možda pričekati ponovno sličnu promociju.

Vavoom sri 8.3.2023 14:36
kiwi_91 kaže...

Po energ. učinkovitosti i Bosch i Vivax su bolji od Vaillant-a, a kako je i spomenuto povremeno korištenje za grijanje, Vivax je tu jedini koji je deklariran za -25 °C pa bi on mogao biti i najbolji u tu svrhu i još uz to ima 5 god. jamstva ako se obavlja redovni godišnji servis. Što se tiče kvalitete, Vaillant je vjerojatno GREE (sudeći po vanjskoj jedinici, daljinskom), Bosch CL5000i i Vivax su Midea, a vjerujem da je i CL6000i (iako ima malo više "custom" kućište vanjske jedinice). Osobno bih preferirao GREE, ali Bosch i Vivax imaju bolje specifikacije pa je potencijalno bolja tehnika unutra tako da bih ih sveukupno kvalitetom gledao kao jednake. To bi na kraju značilo da bi cijena bila glavni faktor odlučivanja.

 

Ukoliko bi radije nešto potencijalno kvalitetnije klime, ali isto A++/A+ kao Vaillant, osobno bih onda prije išao na 2,5 kW Panasonic (554 €), Fujitsu (505 €) ili 3,5 kW LG (547 €), nego na taj Vaillant. Tehnički je za cijenu 2,5 kW Vaillant-a moguće dobiti isto GREE tehniku u obliku 3,5 kW Azuri-ja, obični (518 €) ili Premium (555 €).

 Ja imam doma jednu Vivaxicu (X-Design, 12-ica) i pokajao sam se šta sam je uzeo (a trebao sam nešto kvalitetnije), unutarnja i vanjska jedinica ne komuniciraju od ugradnje (detaljno sam napisao na temi zašto treba izbjegavati Vivax). Većina kolega su mi napisali da nije do klime problem, već da montažer, koji mi je ugradio klimu, nije dobro spojio nešto (pa zato dolazi do malfunctiona), a njima njihova Vivaxica hladi i grije bez ikakvih problema...

 

Od ovih šta si naveo, moja preporuka je ovaj Azuri, zatim malo "lošiji" Pany, a kao zadnji izbor ovaj Vaillant šta sam okačio 

 

 

Edit: Vidim da je kolega aloevera13 nakon tvog posta bacio oko na Vivaxice  tako da će sigurno pogriješiti kada uzme neki model...

Vavoom čet 9.3.2023 20:53
aloevera13 kaže...

Hm, hvala na savjetima. Ova azuri da li bi bila bolja/kvalitetnija od tih vivaxovih onda?

Košta skoro isto kao onaj Vaillant šta sam okačio, samo je ovaj Azuri malo jači od Vaillanta (3.5 kW), a piše da ima i Wi-Fi, a unutra iste komponente kao kod Greeovih i Vaillantovih modela. Definitivno premija naspram bilo koje Vivaxice 

AntGadget pon 13.3.2023 21:33
aloevera13 kaže...

Pozdrav,

 

Možete mi preporučiti inverter klimu u rangu do 550€ , trebala bi mi također i za povremeno grijanje. Prostor je veličine od cca 20 kvadrata, ali bi bilo dobro da i grije hodnik..

 

Hvala lijepa!

 Pozdrav,

vidio sam preporuke za ovaj rang, no zanima me vrijede li iste za prostor veličine 15 kvadrata u potkrovlju s kosim stropom?

Napomenuo bih da sobu jako zagrijava računalo, preko zime bez grijanja temperatura dostiže preko 22 C, no svjedeno bih uzeo i grijanje. Izdvojio bih 400 do 500€.

Vavoom uto 14.3.2023 08:15
AntGadget kaže...

 Pozdrav,

vidio sam preporuke za ovaj rang, no zanima me vrijede li iste za prostor veličine 15 kvadrata u potkrovlju s kosim stropom?

Napomenuo bih da sobu jako zagrijava računalo, preko zime bez grijanja temperatura dostiže preko 22 C, no svjedeno bih uzeo i grijanje. Izdvojio bih 400 do 500€.

 Za stan/kuću od 15 kvadrata je dovoljna "lošija" klima od 2.5 kW, jer nema potrebe za jačom 

 

Recimo ovaj Vaillant VAI 8: https://www.ikoma.hr/hr/klima-uredjaji-132/klima-uredjaji-mono-split-135/klima-uredjaj-2-5-kw-vaillant-vai-8-025-wn-9473/

 

Drugi izbor je ovaj Panasonic (on ti je malo van budžeta): https://www.frigoservis-sime.com/proizvod/panasonic-kit-fz25-wke-25-31-kw/

 

E sad, razlika je u tome šta se kod Panya može naknadno ugraditi Wi-Fi adapter za kontrolu putem moba/tableta, dok kod Vaillanta takvo nešto ne postoji...oba dvoje su A++ razred 

 

Javi koja ti se od ovih sviđa i koju si kupio te napiši prve utiske 

tom hanks pon 20.3.2023 04:20

Gospodo, dal čekat da crkne stara ne-inverter klima da bi se kupio novi inverter?  Ilitiga dal inverter stvarno toliko štedi energije..

LG (model LS-R126ABL) mi je odradio 13 godina i jos je ziv. Korišten samo za hlađenje. Nije ni redovno čišcen ni redovno servisiran. Možda vanjskoj jedinici paše to što je zasticena na balkonu od kiše i bure.. Made in Korea.
Prije proslog ljeta su mi bili serviseri da ga ociste i valjda su ga i provjerili da je okej.. (samo se gore na tijelu vanjske jedinice pojavljuju kapljice na jednom mjestu, a serviser je rekao da to nije problem..). SEER mu je 5.8.

Ideja je uzet hvaljeni Fujitsu Standard Eco Inverter koji ima SEER 6,3. 
Znaci što se tice usporedbe ucinkovitosti stare obicne klime i novog invertera:
1)imamo razliku u SEERu 5.8 naprema 6.3 +
2)valjda inverter tehnologija uštedi bar 15ak % jer radi pametnije a ne on/off +
3)valjda stara klima vremenom izgubi na ucinkovitosti..

-Dakle šta se tice ucinkovitosti kad se sve zbroji: novi inverter vs prastara klima,  potrošnja umanjena za 20%?  30%?  Više?  40% ??? 

Bellatrix ned 2.4.2023 19:11
martina_mikulic kaže...
evo ja imam problem sa hisense klimom, odnosno prebučnom unutarnjom jedinicom, za koju još ne znam je li se radi o tvorničkim postavkama ili možda lošom montažom...

 

 

Ja također razmišljam o kupovini te klime... To je 18ka klima za vrlo dobru cijenu. Ali izgleda da je bolje još malo istražiti jer ne bih volio slušati te zvukove :)

 

 

Vavoom uto 4.4.2023 16:55
fromilid kaže...
Moze preporuka za klima uredaj za 40m2 3.5kw

Uzeo sam prije 2 godine korel za neke 2500kn zadovoljan sam veoma al vidim da nema za te pare sad

 Imaš ovu Azurijevu: https://pevex.hr/klima-azuri-azi-we35vf

 

A kao drugi izbor upada (malo skuplji) Vaillant: https://www.ikoma.hr/hr/klima-uredjaji-132/klima-uredjaji-mono-split-135/klima-uredjaj-3-5-kw-vaillant-vai-8-035-wn-9474/

 

Oba dvije imaju iste (Gree) komponente, jedina razlika je u tome što se u Azurijev model može ugraditi Wi-Fi modul, dok za Vaillanta ne piše i naravno cijena 

 

Uz sve ove klime dobijaš 2 god. gare (za Vaillant sam 100% siguran). Javi koju si uzeo i napiši utiske 

Igox uto 11.4.2023 13:30

Pozdrav,Samsung klima stara 10 godina,ne grije,ne hladi,komresor radi.Na hlađenju puše ventilator a na grijanju ne.Isplati li se popravak?
Edit:Popravljeno odnonosno zamjenjen kondezator kompresora,cijena popravka 30 €.

Vavoom sri 12.4.2023 18:26
domac5 kaže...

Kaj mislite o ovoj midei, mogu je dobit za 3700?

Imam i ovaj hyundai u ponudi 

 Nipošto Midea, može ti se kosa dići na glavi od njih...

 

Radije uzmi ovu Azurijevu: https://pevex.hr/klima-azuri-azi-we35vf

 

Drugi izbor je (nešto slabiji) Vaillant: https://www.ikoma.hr/hr/klima-uredjaji-132/klima-uredjaji-mono-split-135/klima-uredjaj-2-5-kw-vaillant-vai-8-025-wn-9473/

 

Jedina razlika je ta šta u Azurijev model moš ugraditi Wi-Fi modul, dok za Vaillanta i ne piše 

 

Uz sve ove klime dobijaš 2 god. gare (za Azurija ne znam, ali za Vaillanta 100% piše). Javi koja ti se od ovih sviđa te napiši utiske 

 

domac5 sri 12.4.2023 18:43

Stric mi je poslao jos ponudu od ovih, kao 7 god garancije ali pretpostavit cu da nije bez razloga cijena niska. 

A mideu mi je preporucio kolega s posla koji ugraduje u fusu klime.. Svasta, djevojka zagrizla za hyundai jer je dobila od nekoga preporuku za tu.. Zbunjuje me sve

Vavoom sri 12.4.2023 19:55
domac5 kaže...

Stric mi je poslao jos ponudu od ovih, kao 7 god garancije ali pretpostavit cu da nije bez razloga cijena niska. 

A mideu mi je preporucio kolega s posla koji ugraduje u fusu klime.. Svasta, djevojka zagrizla za hyundai jer je dobila od nekoga preporuku za tu.. Zbunjuje me sve

 Ja bi ostao pri ovom Vaillantu i Azuriju, jer su unutra Gree komponente, a koliko sam čitao Gree se veoma dobro pokazo, za razliku od Midee (ja imam doma jednu Vivaxicu koja je rebrandirana Midea i pokajao sam se šta sam je uzeo) 

roby27 čet 13.4.2023 12:41
Vavoom kaže... 

Jedina razlika je ta šta u Azurijev model moš ugraditi Wi-Fi modul, dok za Vaillanta i ne piše 

 

Uz sve ove klime dobijaš 2 god. gare (za Azurija ne znam, ali za Vaillanta 100% piše). Javi koja ti se od ovih sviđa te napiši utiske 

 

 Za Vaillant ima opciju WiFI samo se dodatno ugrađuje tako da znas za ubuduce 

 

WiFi ugradbeni modul za daljinsko upravljanje

Daljinsko upravljanje putem iOS ili Android operativnih sustava moguće je ugradnjom WiFi modula te uz korištenje besplate aplikacije pod nazivom „Ewpe smart”. Korisniku će, u sklopu aplikacije biti dostupne gotovo sve funkcije kao na daljinskom upravljaču klima uređaja.

 

Važna napomena:

WiFi modul moguće je povezati na mrežu isključivo putem radijske frekvencije od 2,4 GHz. Modul nije kompatibilan s mrežama koje rade na radijskoj frekvenciji od 5 GHz.

 

https://www.vaillant.hr/krajnji-korisnici/proizvodi/climavair-plus-vai-8-42624.html#downloads

Vavoom čet 13.4.2023 13:24
roby27 kaže...

Ove krame slabiji 2,5kw Azuri i Vaillant sto ti ovaj lik ubacuje ignoriraj

 Azurijev model koji sam okačio je 3.5 kW, dok je Vaillant 2.5  Daj pogledaj malo bolje linkove koje sam okačio.

 

I nisam znao da se i u Vaillanta može ugraditi Wi-Fi modul, na Ikoma website-u ne piše niš vezano za mogućnost ugradnje Wi-Fi modula. No sada kada si okačio link, ispostavilo se i da može. Hvala puno 

love2ml86 pet 14.4.2023 00:52
Vavoom kaže...
domac5 kaže...

Kaj mislite o ovoj midei, mogu je dobit za 3700?

Imam i ovaj hyundai u ponudi 

 Nipošto Midea, može ti se kosa dići na glavi od njih...

 

Radije uzmi ovu Azurijevu: https://pevex.hr/klima-azuri-azi-we35vf

 

Drugi izbor je (nešto slabiji) Vaillant: https://www.ikoma.hr/hr/klima-uredjaji-132/klima-uredjaji-mono-split-135/klima-uredjaj-2-5-kw-vaillant-vai-8-025-wn-9473/

 

Jedina razlika je ta šta u Azurijev model moš ugraditi Wi-Fi modul, dok za Vaillanta i ne piše 

 

Uz sve ove klime dobijaš 2 god. gare (za Azurija ne znam, ali za Vaillanta 100% piše). Javi koja ti se od ovih sviđa te napiši utiske 

 

Azuri umjesto Midee.... 

kule uto 18.4.2023 13:46

Pozdrav ekipa.

 

Trebam savjet za klimu - model i jačinu. Kupujem novi stan i izgradnja bi trebala biti gotova za nekih cca. mjesec dana. Prije par godina uzimao sam za stari stan Toshibinu klimu i s njom sam zadovoljan. Bitno mi je da je klima japanskog proizvođača (Toshiba, Mitsubishi). Već imam majstora od kojeg bi kupio klimu pa bi obavio kupnju preko njega. U prilogu stavljam tlocrt stana sa označenim mjestom montaže te fotku pripreme. Također, što mislite o Midea-i? Majstor mi je taj model spominjao zadnji put kod ugradnje. Nalazim se s njim sutra pa bih trebao prijedlog.

 

Link od trgovine:

 

https://www.elektrodom.hr/ 

 

Hvala.

 

 

domac5 uto 18.4.2023 16:10

Trebam savjet gdje bi bilo najbolje staviti klimu u stan. 

Prvo sam mislio u blagavaonu pa da puse prema boravku jer svi govore da ju je dobro sto dalje staviti jer ubija kad je preblizu. 

A onda monter dode vidit kak cemo i kaze da bi nam cak vise moglo smetat iz blagavaone nego da se stavi u boravak i namjesti se smjer puhanja malo ulijevo da nejde u nas na kaucu. 

Treba uzet u obzir da mu je ugradnja u blagavaonu kompliciranija pa postoji sansa da namjerno tako govori da njemu bude lakse ugraditi.

Sta vi mislite kako bi bilo najbolje?

 

Vavoom uto 18.4.2023 19:19
domac5 kaže...

Trebam savjet gdje bi bilo najbolje staviti klimu u stan. 

Prvo sam mislio u blagavaonu pa da puse prema boravku jer svi govore da ju je dobro sto dalje staviti jer ubija kad je preblizu. 

A onda monter dode vidit kak cemo i kaze da bi nam cak vise moglo smetat iz blagavaone nego da se stavi u boravak i namjesti se smjer puhanja malo ulijevo da nejde u nas na kaucu. 

Treba uzet u obzir da mu je ugradnja u blagavaonu kompliciranija pa postoji sansa da namjerno tako govori da njemu bude lakse ugraditi.

Sta vi mislite kako bi bilo najbolje?

 

 Koliko vidim po slikama, nek je namontira u lijevi kut, odnosno pored vrata kuhinje, tako se čini najprikladnije 

 

 Na zid na drugoj slici ne bi preporučio ugradnju zbog cjevovodi za centralno grijanje, toplanu ili sl., kako se ne bi unutarnja klima "grijala"...

 

 P.S. A koju si klimu uzeo na kraju? Pitam iz znatiželje 

domac5 sri 19.4.2023 11:24

Nisam jos nijednu, iduci tjedan to bude a do tad moram rec majstoru di cemo stavljat.

Nisam imao pojma ni da unutarnja jedinica ima svoj kondenzat, to otezava njemu poso jer ako cemo do kuhinje onda moramo dovest cijev od kondenzata do sudopera 

domac5 sri 19.4.2023 17:31
fer-de-lance kaže...

Ta cijev od kondenzata unutarnje se obično gurne zajedno s kabelima i onim bakrenim cijevima kroz zid i u kadicu od vanjske jedinice pa ti je svejedno.

 

 Da ali to onda ne smije po njegovoj prici ic malo gore malo dolje nego bi trebala biti ravna linija do van.. A kod mene zbog takvog zida i cijevi od centralnog malo bi kanalica isla dolje, pa se malo penjala iznad elemenata kuhinjskih i tak kondenzat nebi mogo van.. Zato on navija da se stavi u boravak i da se krilca zakrenu da nikako ne dopire propuh do kauca pa na kaucu nebi osjetili posljedice klime, kao... A ja se bojim to u boravak stavit da nebi osjecali lose strane te klime