Stanovanje

Klima uređaj - pitanje

x360gamer sub 24.9.2022 11:00

Naletio danas u lokalnom gradskom dućanu na Bosch 5000i za ispod 4000kn za cash.

Znam da se nešto pisalo o tom modelu.
Pošto me cijelo ljeto nije bilo doma, nisam na kraju promijenio klimu.
Možda bi ju uzeo sada.
Dali ima šta bolje za te novce? Možda će sada padati cijena, pošto ide jesen?
Kakva je praksa?

love2ml86 sri 28.9.2022 13:22

Koje su preporuke za 25 kvadrata? 2,5 kW? Što uzeti za apartman?

Je li manja potrošnja 3,5 kW klime pa da radi na npr 30% ili 2,5 kW pa da radi na 50%? (to bubam postotke ali da je učinak sličan na manji prostor)

DrTony uto 18.10.2022 20:52

Trebam klimu za grijanje sobe 15 m2. Nasao sam jednu koja ima 3.8 kw grijanje, ali nije ona vrsta koja je optimizirana za grijanje. Dakle nije grijanje A++, nego A+. Hoce li mi to dobro grijati sobu kad je vani -7°C ? Hoce li stalno ici u defrost i zablokirati ili ce grijati sobu ove kvadrature bez problema?

kiwi_91 sri 19.10.2022 10:56

Koji je točno model u pitanju jer A+ (grijanje) modeli uglavnom griju u rasponu do -15 °C pa možda ipak ići na one koji su deklarirani do -25 °C. Slabije klime od 2,5 kW (cca. +2,8 kW grijanje) bi trebale biti optimalniji izbor za tebe jer su one uglavnom za prostore od 15-25 m2.

 

Od najjeftinijeg A++ (grijanje) bi trebao biti Vivax ACP-09CH25AERI+ (od 3200 kn (set); 5 god. jamstva uz godišnji servis). Od kvalitetnijih brendova (Toshiba, Mitsubishi, Daikin, Panasonic, Fujitsu) bi budžet trebao biti +6k kuna, no ako si gledao A+ (grijanje), to je onda pretp. malo iznad onoga što možeš/želiš dati. Sve ono između toga (3200-6000 kuna) je vjerojatno vrlo slično ovom Vivaxu pa osobno ne bih ni gledao takvo što.

mzopg sri 19.10.2022 16:31
DrTony kaže...
Trebam klimu za grijanje sobe 15 m2. Nasao sam jednu koja ima 3.8 kw grijanje, ali nije ona vrsta koja je optimizirana za grijanje. Dakle nije grijanje A++, nego A+. Hoce li mi to dobro grijati sobu kad je vani -7°C ? Hoce li stalno ici u defrost i zablokirati ili ce grijati sobu ove kvadrature bez problema?

Mislim da se nećeš usrećiti sa grijanjem preko klime ukoliko ti vani temp ide ispod -5 pa prema -10 i više. Posebno ne sa ovim jeftinim klimama. Imam skupe Mitsubishi i Toshiba (top model) i kad je vani oko -5 ili više klime svako malo defrostaju i prave pauze po 10-15min. Toshiba je nešto bolja, ali Mitsubishi me totalno razočarao.

fer-de-lance sri 19.10.2022 16:37

Ja sam si napravio drvenu kutiju i natrpao hrpu izolacije u nju, pa ju po zimi prebacim preko vanjske jedinice.

Na dnu sam napravio rupe za usis zraka, a ispred rešetke pod kutem da ventilator može lijepo izbacivati van a da sjeverac ne udara u klimu.

Učestalost defrosta pala za nekih 90% sigurno...

 

fer-de-lance sri 19.10.2022 20:45

Cijelo vrijeme.

Kad je minus vani defrost mi se upali svega nekoliko puta dnevno (bez kutije se palio svakih 20-30 minuta).

S tim da je kod mene još gore to kaj je kuća okrenuta tak da je klima jedino mogla na sjevernu stranu.

Da je na južnoj koja je još i zaštićena sa svih strana šumom bilo bi vjerovatno još i rjeđe.

Bitno je da je vanjska jedinica zaštićena, a ne na vjetrometini.

 

Rootwalla pon 24.10.2022 15:19

Pozdrav svima, trebam preporuku za klima uređaj.
Treba imati grijanje-hlađenje, prostorija je kuhinja-blagovaona(15m kvadr.). Živim uz more, u Dalmaciji. Kuća je na dvije etaže, ta prostorija je na donjoj. Kuća nema nikakvu izolaciju a sama prostorija ima jedan pvc prozor i jedan drveni koji je upola manji od standardnog prozora. Budžet: srednji.

x360gamer sri 9.11.2022 18:26

Klima Beko i Hisense?
Iskustva?


Konkretan model Beko BEHPI120 za 2700 kn.

 

Ili bolje Hisense new comfort ili pro Wings - također ništa ne vidim na netu, pogotovo ne razliku.

NC mi je vizualno ljepša, ali PW navodno ima grijač vanjske jedinice i neke fore s ubijanjem virusa ala COVID.

Ne znam dali je još koja razlika i dali je bitno koja bolja ili da jednostavno idem na NC pošto mi je vizualno najljepša?


Ili nešto 3.?

love2ml86 pet 11.11.2022 00:03

Pozdrav,

dvoumim se između dvije klime pa ako može savjet za koju ste i zašto?

HITACHI klima uređaj RAK-25REF/RAC-25WEF R-32 (DODAI 2 INVERTER) - 4599 kn 

ili LG S12EQ (STANDARD / DUAL INVERTER) - 3449 kn (tu ima i LG S12ET 4038 kn koji ne znam po čemu je napredniji od EQ)?

 

Pa ako može sugestija ili pak neki treći?

Filip720 sri 16.11.2022 19:31

Ekipa jel ima tko iskustva sa novijim Midea klimama, klima je kupljena i postavljena prije ravno 11 mjeseci i danas je radila na grijanju na 25c i samo je odjednom prestala radit i počelo je blicat na led displeju EL.01. 

 

Na internetu piše da je to nekakav problem sa komunikacijom vanjske i unutarnje jedinice, probao sam ištekat iz struje napajanje dvaput i pustit 10ak minuta, ali ništa.

 

Hvala i lijep pozdrav

 

Edit: Od jučer je nisam palio i danas ujutro upalim i sve normalno, čudno. Neka tako i ostane.

martina_mikulic ned 20.11.2022 22:45

Prije par dana kupila Hisense expert smart klimu, 5 kw, plaćena 1285 KM. od prvog paljenja ima neki čudan zvuk prilikom rada unutarnje jedinice, kao da nešto lagano klapa, dakle nema onaj fini tihi rad samog puhanja, već je zapravo iritantna. Ne znam je li riječ o nekom problemu prilikom montaže, ili je do samog uređaja vidjet ćemo nakon što serviser dođe u provjeru... za sad nemam dobar osjećaj u vezi ove marke.... 

zzz pon 28.11.2022 18:08
martina_mikulic kaže...
martina_mikulic kaže...
evo ja imam problem sa hisense klimom, odnosno prebučnom unutarnjom jedinicom, za koju još ne znam je li se radi o tvorničkim postavkama ili možda lošom montažom...

 https://youtube.com/shorts/rRSS0ZKdJSs dakle, ovako to izgleda... 

 Potpuno isti zvuk i kod mene,meni se radi o vivax inverter,koji je par godina radio tiho ,a sad je postao bučan.

Ja sam ustanovio da buka dolazi iz kompresora vanjske jedinice,i prenosi si se po cjevima na unutarnju jedinicu.

Servis je pogledao klimu,rekli da se ne isplati popravljati,i uredno naplatili svoj dolazak,inače klima nije ni vakumirana tjekom montaže,reli majstori da nije potrebno,da to klima sama obavi..

martina_mikulic uto 29.11.2022 01:41
zzz kaže...
martina_mikulic kaže...
martina_mikulic kaže...
evo ja imam problem sa hisense klimom, odnosno prebučnom unutarnjom jedinicom, za koju još ne znam je li se radi o tvorničkim postavkama ili možda lošom montažom...

 https://youtube.com/shorts/rRSS0ZKdJSs dakle, ovako to izgleda... 

 Potpuno isti zvuk i kod mene,meni se radi o vivax inverter,koji je par godina radio tiho ,a sad je postao bučan.

Ja sam ustanovio da buka dolazi iz kompresora vanjske jedinice,i prenosi si se po cjevima na unutarnju jedinicu.

Servis je pogledao klimu,rekli da se ne isplati popravljati,i uredno naplatili svoj dolazak,inače klima nije ni vakumirana tjekom montaže,reli majstori da nije potrebno,da to klima sama obavi..

 Ne razumijem se previse u klime, ali ja sam u svom slučaju prijavila sve Hisense pozivnom centru, i upravo me danas zvao njihov kolega koji mi je rekao da je u pitanju motor ventilatora, te da se ista stvar vec dogadala kod nekih njihovih klima uređaja i da je upravo to kod vecine problem bio. Treba ga samo zamijeniti i navodno ce bit sve perfektno. Dolaze mi to odraditi u srijedu pa cemo vidjeti...

Mozda da u vasem slucaju pozovete jos nekoga tko se razumije u klime  pa da pogledaju, eventualno onoga tko je odradio montažu, pa da vidi ima li spasa

Marcek555 ned 22.1.2023 08:29
robif kaže...
Pozdrav
Montrao sam novu Korel klimu i nakon paljenja izbacuje mi gresku E5
Zna li netko u cemu bi bio problem i sta napraviti?
Hvala

 

Greska u senzoru temperature, jedino sta mozes sam resitirat klimu mozda se zamo zblesirao senzor, u suprotnom , netko tko se kuzi(serviser/instalater) nek pogleda

 

Moze bit da je samo senzor otisao, napon (prevelik/premali) dolazi na senzor

 

Ili najgori slucaj ploca

Marcek555 ned 22.1.2023 09:39

Jel imas dugme na daljinskom za reset?

 

Ili Izvadi baterije iz daljinskog na 1 min, pa onda probaj pokrenut

 

Ako ne pogledaj u uputama kako se resitira ( zavisi od klime do kllime)

aloevera13 ned 5.3.2023 20:42

Pozdrav,

 

Možete mi preporučiti inverter klimu u rangu do 550€ , trebala bi mi također i za povremeno grijanje. Prostor je veličine od cca 20 kvadrata, ali bi bilo dobro da i grije hodnik..

 

Hvala lijepa!

Vavoom pon 6.3.2023 15:26
aloevera13 kaže...

Pozdrav,

 

Možete mi preporučiti inverter klimu u rangu do 550€ , trebala bi mi također i za povremeno grijanje. Prostor je veličine od cca 20 kvadrata, ali bi bilo dobro da i grije hodnik..

 

Hvala lijepa!

 Evo, imaš ovaj Vaillant VAI 8: https://www.ikoma.hr/hr/klima-uredjaji-132/klima-uredjaji-mono-split-135/klima-uredjaj-2-5-kw-vaillant-vai-8-025-wn-9473/#tab-description

 

Pogledaj i malo jači model, ali on ti je, nažalost, van budžeta: https://www.ikoma.hr/hr/klima-uredjaji-132/klima-uredjaji-mono-split-135/klima-uredjaj-3-5-kw-vaillant-vai-8-035-wn-9474/

 

 

Sve ove klime imaju 2 god. garancije i A++ su klasa.

 

Javi koja ti se od ovih sviđa i napiši utiske 

kiwi_91 pon 6.3.2023 20:54

aloevera13

 

Postoji i Bosch CL5000i 2,6 kW (A+++/A+) za 507 € (+ dostava), CL6000i 2,6 kW (A+++/A++) za 547 € (+ dostava)CL6000i 3,5 kW (A+++/A++) za 586 € (+ dostava). Vivax ima dobre cijene za jače 3,5 kW A+++/A++, a i ako je suditi po energ. naljepnici, s nekoliko dB tišom unutarnjom jedinicom 3,5 kW AERI+ za 485 € (besplatna dostava) ili 3,5 kW AEHI+ (tiša i kvalitetnija unut. jedinica?) za 564 € (bespl. dostava). 

 

 

EDIT:

Vidim da se kolega ne slaže s ovim mojim prijedlogom pa ću malo detaljnije pojasniti zašto bih osobno išao na neke od ovih modela, a ne Vaillant. Nemam detaljne recenzije pa sudim samo po specifikacijama.

 

Po energ. učinkovitosti i Bosch i Vivax su bolji od Vaillant-a, a kako je i spomenuto povremeno korištenje za grijanje, Vivax je tu jedini koji je deklariran za -25 °C pa bi on mogao biti i najbolji u tu svrhu i još uz to ima 5 god. jamstva ako se obavlja redovni godišnji servis. Što se tiče kvalitete, Vaillant je vjerojatno GREE (sudeći po vanjskoj jedinici, daljinskom), Bosch CL5000i i Vivax su Midea, a vjerujem da je i CL6000i (iako ima malo više "custom" kućište vanjske jedinice). Osobno bih preferirao GREE, ali Bosch i Vivax imaju bolje specifikacije pa je potencijalno bolja tehnika unutra tako da bih ih sveukupno kvalitetom gledao kao jednake. To bi na kraju značilo da bi cijena bila glavni faktor odlučivanja.

 

Ukoliko bi radije nešto potencijalno kvalitetnije klime, ali isto A++/A+ kao Vaillant, osobno bih onda prije išao na 2,5 kW Panasonic (554 €), Fujitsu (505 €) ili 3,5 kW LG (547 €), nego na taj Vaillant. Tehnički je za cijenu 2,5 kW Vaillant-a moguće dobiti isto GREE tehniku u obliku 3,5 kW Azuri-ja, obični (518 €) ili Premium (555 €).