siw1 pon 22.1.2018 14:31

Staro zvono je prestalo raditi nakon sto je elektricar postavljao automatske osigurace tj. mjenjao kutiju, odnosno radilo je ali puno tise nego sto je bilo prije.Kupio sam novo,na 230.Prespojim dvije zice koje su isle u staro zvono,na novo i ne radi. Kada mjerim napon na zicama bude 14v dok je prekidac pritisnut. Mislio sam da je mozda staro zvono islo preko transformatora i da je od tuda tih 14v, ali trafo ne vidim nigdje makar sam otvorio i kutiju osiguraca i sve one poklopce na zidu oko vrata,one razdjelnike. Kako rijesiti problem?

CroNk3r pon 22.1.2018 18:58

Najbolje je rastaviti staro zvono za pocetak i utvrditi dal ono radi na 220V.

To mozes na 2 nacina:

1. stavis uticnicu na zvono i zastekas pa sta bude.(ne preporucam bas)

2. nekom logikom probati zakljuciti kad otvoris(analozom zvona)

AF139 pon 22.1.2018 21:51

- Izmjereni napon od 14V~ znači da imaš transformator ili stari crni negdje u kutiji sa osiguračima ili ako su automatski osigurači na letvici  mogao bi bitii i transformator iste veličine kao osigurač samo bez polugice.

- Namotaji zvonca od 220v su daleko tanji i brojniji nego kod zvonca za 12V~ ....mjerenjem otpora se isto može utvrditi jer na zvoncu od 220v je daleko veći otpor.

 

CroNk3r pon 22.1.2018 23:11
siw1 kaže...
na letvici sa automatskim osiguracima nema nista osim osiguraca.
otpor na starom zvonu je oko 9ohma

Radi se o stanu ili kuci? Kolko je star stan/kuca?

 

Ako je stan, neovisno o vremenu, neke norme bi trebale biti.

Ako je kuca, onda s obzirom sto sam sve vidio, taj trafo mozda nikad neces naci...

(a ne bavim se s time, nego tu i tamo pomognem nekome kad zatreba)

siw1 pon 22.1.2018 23:21

stan u neboderu.ima 50ak godina.
te dvije zice za zvono idu kroz kutiju od osiguraca pa iza brojila,al ne mogu vidjeti dobro ako je mozda trafo naguran negdje iza.
mogu poslikati sutra ako bi nekome bilo jasnije mozda da otkrije nesto

siw1 uto 23.1.2018 11:07

gledao sam shemu i spojio na ta dva prikljucka..ni nema vise od ta dva na zvonu.
novo zvono je za 230v..a ne tih 14 iz zica tako da mislim da mi je prvo problem naci gdje su tu mogli sakrit taj trafo

Posmatrač čet 1.12.2022 14:13
bodija kaže...

Evo da obnovim ovu temu. Dogodila mi se ista stvar. Stan gradnje prije 50-ak godina išao promjeniti ono iritantno zvono i kupio 230V zvono ali ne radi. Zanima me jeli netko našao riješenje....

 Bezicno zvono....

Old Iggy čet 1.12.2022 14:37
bodija kaže...

Evo da obnovim ovu temu. Dogodila mi se ista stvar. Stan gradnje prije 50-ak godina išao promjeniti ono iritantno zvono i kupio 230V zvono ali ne radi. Zanima me jeli netko našao riješenje....

Imaš instalacije zvona 12V, 24V, 230V, znova koja su spojena na portafon itd.

Vidi kakva je točno instalacija pa nabavi takvo.

viciousone čet 1.12.2022 15:14

Pozdrav!

Baš kupujem protuprovalna vrata. Imaš za njih digitalnu špiju. Na špiji je sa vanjske strane tipka zvona plus kamera za nadzor plus mikrofon koji ti javljaju na mobitel kada ti netko pozvoni na vrata, možeš odmah pričati sa tom osobom itd.
Cijena je ispod 1000 kuna.

Ja imam problem sličan tvome te sam kupio novo zvono. Sad ću odustati od toga.