Razni hardverski problemi

HP laptop problem - CMOS Reset (502)

Marko :D uto 17.9.2019 09:45

Pozdrav svima! 

 

Nedavno mi se na laptopu HP Pavilion 15-p205nm počela pojavljivati greška sa slike.

 

Svaki puta kada upalim laptop, pojavi se pogreška, restarta se i onda se normalno upali. Prilikom tog restarta resetiraju se sve BIOS postavke, a vrijeme na Windowsima ostaje ono koje je bilo u trenutku gašenja računala.

 

Pošto se to uvijek događa kada je CMOS baterija gotova, prekjučer smo otvorili laptop i zamijenili je, ali CMOS Reset (502) i dalje tu. Na HP-ovim stranicama, naravno, nema ništa korisno, pa ni to što točno znači ta pogreška.

 

Ima netko prijedlog što napraviti? Nošenje na servis mi je zadnja opcija...

Čitatelj uto 17.9.2019 09:56

Jesi li radio nadogradnju BIOS-a?

 

Ako ne, mozda nece pomoci - ako da, probaj ovo.

 

1. Iskljuci laptop iz struje, izvadi bateriju, isprazni ga.

2. Prikopcaj laptop na struju, stavi u njega sistemsku bateriju (ako je odvojiva, ako nije, vec je unutra)

3. Drzi tipku WIN (lijeva WIN tipka) + B tipku, zajedno u isto vrijeme

4. Pritisni POWER tipku 1-3 sekunde, te ju pusti, s tim da nastavis drzati WIN+B

5. Nakon par sekundi bi se trebao cuti BIP iz laptopa, tad mozes pustiti tipke WIN+B

6. Trebao bi se nakon 30ak sekundi pojaviti HP BIOS Recovery, te automatski flashati zadnji BIOS koji je radio normalno

 

Ako u koraku 5 ne cujes BIP, ili se nikad ne pojavi HP BIOS Recovery - to znaci da ti laptop:

A) Ne podrzava taj feature

B) Nedostaje Recovery particija na HDD-u

C) Imas ostecenje drugog hardawrea

 


Sretno!

 

PS - Jesi ti mijenjao CMOS bateriju, ili netko drugi? Noviji HP-ovi modeli ni nemaju CMOS bateriju,

nego se CMOS napaja direktno iz sistemske baterije - koja, ako je prazna ili neispravna, znas dobiti istu gresku.

Marko :D uto 17.9.2019 10:07

Nisam, čitao sam po HP forumima da su to preporučivali, ali svi su od reda pisali da im to nije pomoglo. Doduše, na drugim forumima spominjalo se kako je otišao BIOS čip, ali ti ljudi nisu ni mogli ući u BIOS, ja mogu sve normalno, samo mi se gube postavke.

 

Probam ovo kad uhvatim vremena, pa javim.

 

Ovo je laptop iz 2014. ili 2015. godine, ne sjećam se točno. Mijenjao sam s ocem prema uputama s HP-ovih stranica, laptop ima promjenjivu CR2032 bateriju.

 

Hvala! 

 

Čitatelj uto 17.9.2019 11:53

Probaj pa vidi. Kod starijih ProBooka (2014. i stariji) sam cesto imao tu gresku,

ali nisam mogao niti u BIOS, niti preskociti.

 

Rijesenje - narucim sa eBaya programirani BIOS chip,

prelemim ga, dobijem od sellera software preko kojeg upisem MAC adresu

i SN laptopa, i onda sve sljaka, naredno vrijeme.

 

Jednostavno im je znao EEPROM prdnuti na rosu. Opcenito od HP kvalitete

ne ocekujem puno - osim EliteDesk i EliteBook, tu su digli stepenicu gore,

ali to i platis malo vise.

ihush čet 19.9.2019 23:34

-moguće da je problem kontakt baterije.. tj da stara nije prazna nego ne radi 'nešto'.. -izvadi i vrati par puta, pritisni.. možda imaš sreće.

tj ako se to dešava samo kod paljenja, ne kod reseta tad je upravo (kao što zaključuješ) kao da je baterija prazna.. pa ili stvarno prazna ili nema kontakt-spoj. To je najbanalniji mogući odgovor (a time vjerojatniji) :)

Marko :D pet 20.9.2019 09:18

Laptop koristim bez baterije, samo na punjaču. Zanimljivo, kada ga ostavim priključenog na punjaču cijelo vrijeme, pogreška se ne pojavljuje. Ista se pojavljuje samo kada ga, nakon gašenja, isključim iz punjača... 🤔

Marko :D pet 20.9.2019 10:32
ihush kaže...

-govorim o cmos bateriji.. + laptop uvjek koristiti s baterijom (nema smisla čuvati je, čak i kad je neispravna osim ako je kvar takav da smeta..).

Bateriju koristim samo kada idem negdje. Kalibriram je svakih par mjeseci, kao nova je. 

 

Znam da govoriš o CMOS bateriji, samo mi je čudno da se pogreška ne javlja kada je laptop cijelo vrijeme spojen na punjač. 

ihush pet 20.9.2019 10:38

-tipičan (ob)juzer. :)

-reklalibracija se radi samo kad izgubi kapacitet (mem.efekt) a to s litijumom nije odavno problem.. može ti raditi godinama 'ko nova', može crknuti bilo kad, neovisno jel radi noonstop ili čuvaš u ladici-firžideru-skladištu.

-baterija (naposnka tko zna što sam tipkao? prijenosnika..) je istovremeno UPS za laptop, kad je izvađena imaš 'dekstop' a to je besmisleno, tj ako čuvaš pc tad je ups poželjan, ne čuvati-štediti bateriju. Ne možeš je čuvati, jer to je 'baterija' i čak kad ništa ne radi ubija ju kemija, raspada se, vrijeme.. i trajnost ovisi o konkretnom komadu-sreći kako je zalemljeno, jedna može trajati desetljeće, druga deset minuta, prosjek je samo prosjek u slučaju baterije kao igra na sreću.

andrijam pet 20.9.2019 17:43

Jel baterija nova ili je stajala nekoliko godina na polici. Obično imaš godinu proizvodnje na pakiranju. Ako imaš multimetar provjeri joj voltažu. Meni se nekoliko puta dogodilo da sam kupio neispravnu bat. Sada uvijek pazim gdje kupujem. Ako radi samo na punjaču provjeri povečalom dali imaš tragove oksidacije s povečalom oko čipa koji je najbliži konektoru baterije. Kod tog čipa treba biti najmanje dva mofeta i zavojnica, nekoliko malih kondezatora provjeri ih vizualno. Pogledaj i područije oko 128 pinskog čipa koji ima oznaku ene.

Marko :D pet 11.10.2019 19:47

Zanimljivo, ovaj problem se riješio sam od sebe. Otkada se počeo pojavljivati, laptop sam imao konstantno priključen na struju. Jučer navečer sam ga iskopčao i tako je bio cijelu noć, te dio današnjeg dana. Danas ga ponovno ukopčam, upalim i nikakva greška se više ne pojavljuje, a vrijeme i datum, kao i BIOS postavke su sve spremljene... 😄