Procesori i MBO

Nova matična Z790 MSI ili Asus

t00mob ned 6.8.2023 20:00

Došlo vrijeme nakon cca. 5 godina da kompletno obnovim konfiguraciju. Memoriju već imam 32GB(2x16)DDR5 7200(Teamgroup) Hynix A čip, procesor će bit vjerojatno 13700K, ali muči me odabir matične. Bitno  mi je da matična može podnijet XMP postavke memorije. Čitam po forumima da ih dobar dio, bez obzira na proizvođača ima problema sa radom memorije brzine 7200+ na XMP postavkama. Čak i one sumanuto skupe varijante tips Maximus Apex i slično. Dosad sam koristio Asrock i MSI ploče. Npr. ova Asrock 390 Taichi Ultimate koju imam već skoro 5godina je odlična ploča, 4 keksa od 8GB  DDR4 3600 memorije od prvog dana rade odlično na XMP postavkama, nikakvih problema. Sad bi htio da mi tako rade i ova dva keksa DDR5. Izbor sam suzio na Z790 MSI Carbon i Asus Strix Gaming E. Asusova je oko 100 eura skuplja. Htio sam opet uzet Asrock Taichi ali sad su 790 Taichi ploče u E-ATX formatu(i prilično skupe) a to ne želim. Dakle, kaj je trenutno bolje i pouzdanije kaj se tiče Z790 ploča, MSI ili Asus?  Naravno, obadvije navedene ploče imaju na compatibility listi navedeno da podržavaju baš tu moju memoriju sa točnom oznakom. Alu u praksi, je, čitam, drugačije, ljudima teško rade moduli od 7200 ili brži na XMP postavkama.