micr0 pon 2.3.2020 00:10

Pozdrav.

 

Maloprije sam sa ASUS WinFlash alatom flešao BIOS na ASUS K75VM laptopu, i prošlo je sve do kraja (VERIFY) tu je izbacilo da VERIFY nije uspio... I onda je zaledilo sve...

Sada neće da se uključi tj. stoji na black screenu, da li bi otklanjanje BIOS baterije pomoglo? Ili je otišlo u vraga

VladRi pon 2.3.2020 10:34
micr0 kaže...

Pozdrav.

 

Maloprije sam sa ASUS WinFlash alatom flešao BIOS na ASUS K75VM laptopu, i prošlo je sve do kraja (VERIFY) tu je izbacilo da VERIFY nije uspio... I onda je zaledilo sve...

Sada neće da se uključi tj. stoji na black screenu, da li bi otklanjanje BIOS baterije pomoglo? Ili je otišlo u vraga

 Ako si u Ri mogu ti to rijesiti :)

micr0 pon 2.3.2020 12:49
tajo1960 kaže...
micr0 kaže...

Pozdrav.

 

Maloprije sam sa ASUS WinFlash alatom flešao BIOS na ASUS K75VM laptopu, i prošlo je sve do kraja (VERIFY) tu je izbacilo da VERIFY nije uspio... I onda je zaledilo sve...

Sada neće da se uključi tj. stoji na black screenu, da li bi otklanjanje BIOS baterije pomoglo? Ili je otišlo u vraga

Maloprije sam na bratovom Dellu radio update BIOSa... priznam da sam nakon ovog tvog bad iskustva držao figu u džepu...  pomogla je, čini se.

 

Čudno mi za Asus... 10+ godina radim s njihovim alatom i nikad nisam imao problem.

 

Glupo pitanje, ali, jesi li skinuo odgovarajući BIOS za svoj laptop? 

 To je taj posljednji dostupan... 
Ne znam da li ovaj laptop ima Crash Free (posto nisam blizu njega, niti mogu da nađem na supportu, ili jednostavno nema)

Margo-I pon 2.3.2020 20:33
miki_the_pirat kaže...

Za kontejner nije sigurno. Svaki ozbiljniji PC servis može reflashati bios chip i "ručno".

 Istina....samo koliko će naplatiti za to a kolika je cijena matične?

Možeš  sam, napraviš flasher, zalotaš par žica, nabaviš originalni bios i programiraš....

 

hrka11 pet 18.6.2021 08:18

Pozz,

 

dali je netko imao problem kod flasha biosa na b450 tomahawk max plocu?

Nabavio sam novi proc (5600x),stari (3600) sam prodao i posto nisam odradio prije update biosa trebao sam ga odradit preko USB flasback preko maticne.

Odradio sam to ali posle toga problemi,ne dobijem sliku nikako na ekranu ili nece da boota.

Debug lampice koje imam na maticnoj cas svitli lampica od VGA cas od boota,sto je najgore ekran dobije signal vidim da se upali ali nema slike,onda nekon nekoliko restartiranja i cupanja cmos baterije i restartiranja cmosa uspije se pokrenit uc u win napravim restart onda opet 15min problemi dok se vrati u win i tako u krug.

 

Najjace od svega odem u prijatelja mislio s njegovim proc koji je stariji pokrenit da vidim ima li razlike i prije promjene procesora ja govorim ajde probat cemo upalit jos jednom bez prebacivanja procesora kad ono upali iz prve bez problema.

Odma se upali pocetni screen kao da je novi procesor ubacen odaberite opce postavke ili udjite u bios bla bla...usli u bios sejvali sve,restartirali komp radi normalno.

Restartirali 10 puta sve ok radi,ucitava procesor,ram sve.

Dodjem kuci kontam to je to,spojim sve kod sebe ono opet isti problemi nema sanse upalit ponavlja se ovo iznad napisano,nemam pojma sta vise da napravim.

nicky.sl pet 18.6.2021 08:26
hrka11 kaže...

Pozz,

 

dali je netko imao problem kod flasha biosa na b450 tomahawk max plocu?

Nabavio sam novi proc (5600x),stari (3600) sam prodao i posto nisam odradio prije update biosa trebao sam ga odradit preko USB flasback preko maticne.

Odradio sam to ali posle toga problemi,ne dobijem sliku nikako na ekranu ili nece da boota.

Debug lampice koje imam na maticnoj cas svitli lampica od VGA cas od boota,sto je najgore ekran dobije signal vidim da se upali ali nema slike,onda nekon nekoliko restartiranja i cupanja cmos baterije i restartiranja cmosa uspije se pokrenit uc u win napravim restart onda opet 15min problemi dok se vrati u win i tako u krug.

 

Najjace od svega odem u prijatelja mislio s njegovim proc koji je stariji pokrenit da vidim ima li razlike i prije promjene procesora ja govorim ajde probat cemo upalit jos jednom bez prebacivanja procesora kad ono upali iz prve bez problema.

Odma se upali pocetni screen kao da je novi procesor ubacen odaberite opce postavke ili udjite u bios bla bla...usli u bios sejvali sve,restartirali komp radi normalno.

Restartirali 10 puta sve ok radi,ucitava procesor,ram sve.

Dodjem kuci kontam to je to,spojim sve kod sebe ono opet isti problemi nema sanse upalit ponavlja se ovo iznad napisano,nemam pojma sta vise da napravim.

 Probaj s drugom strujnom utičnicom

hrka11 pet 18.6.2021 08:29
nicky.sl kaže...

 Probaj s drugom strujnom utičnicom

 A daj Boze da je do tog...stvarno ne znam sta probat vise...zbunjujuce je.

Predpostavljam da je brickana da nebi mi davala signal nikakav?

Je li mogu flash napravit starjieg biosa pa ubacit ponovo stariji procesor nazat?

 

Nije mi jasno majke mi,jos kod njeg kad sam bio provjerio sam verziju biosa i nova verzija je (E7C02AMS.3B0) znaci da je flash ok odradio,dodjem kuci nista nece 

hrka11 pet 18.6.2021 08:53
AF139 kaže...

...zar nije verzija biosa  7C02v3B  za MBO "B450 TOMAHAWK MAX" ?

 Je kad skidas s njihove stranice i kad otvoris taj zip i mapu dobijes file za bios s nazivom koji sam naveo iznad.

Brki1994 pet 18.6.2021 08:55

Upravo sam ti odgovorio privatno na tvoju poruku, ali poznato je da MSI BIOS Flashback funkcija imaa problema s USB-ima, tj. s kapacitetom USB-a. Meni USB-e od 32, 16 i 8 giga nije htjelo prepoznati, ali zato mi je USB od gige i 512 mb radio savršeno. Najbolje ti je da ti USB ima ledicu pa da možeš vidjeti stanje (iako matična ima ledicu za flashback funkciju).

 

Obavezno moraš formatirati USB s FAT32 formatom i preimenovati BIOS file u MSI.ROM.

 

Na linku ti je detaljnije o problemu.

 

Link za BIOS.

nicky.sl pet 18.6.2021 08:56
hrka11 kaže...
nicky.sl kaže...

 Probaj s drugom strujnom utičnicom

 A daj Boze da je do tog...stvarno ne znam sta probat vise...zbunjujuce je.

Predpostavljam da je brickana da nebi mi davala signal nikakav?

Je li mogu flash napravit starjieg biosa pa ubacit ponovo stariji procesor nazat?

 

Nije mi jasno majke mi,jos kod njeg kad sam bio provjerio sam verziju biosa i nova verzija je (E7C02AMS.3B0) znaci da je flash ok odradio,dodjem kuci nista nece 

 Nemam pojma može li se na ploču za AMD vratiti stariji bios jer je bilo priče da to neće ić. 

Jesi li ti siguran da si stavio bios baš od tvoje ploče ili si možda promašio model stoga probaj ponovo.

hrka11 pet 18.6.2021 08:58
nicky.sl kaže...

 Nemam pojma može li se na ploču za AMD vratiti stariji bios jer je bilo priče da to neće ić. 

Jesi li ti siguran da si stavio bios baš od tvoje ploče ili si možda promašio model stoga probaj ponovo.

 https://www.msi.com/Motherboard/support/b450-tomahawk-max

 

Tu taj 7C02v3B sam skinio.

Ma nevjerovatno,nije mi jasno nikako.

Sad kad razmislim jedina razlika i je strujna uticnica i kablo ,ali da to moze radit takav problem hmm.

hrka11 pet 18.6.2021 09:00
Brki1994 kaže...

Upravo sam ti odgovorio privatno na tvoju poruku, ali poznato je da MSI BIOS Flashback funkcija imaa problema s USB-ima, tj. s kapacitetom USB-a. Meni USB-e od 32, 16 i 8 giga nije htjelo prepoznati, ali zato mi je USB od gige i 512 mb radio savršeno. Najbolje ti je da ti USB ima ledicu pa da možeš vidjeti stanje (iako matična ima ledicu za flashback funkciju).

 

Obavezno moraš formatirati USB s FAT32 formatom i preimenovati BIOS file u MSI.ROM.

 

Na linku ti je detaljnije o problemu.

 

Link za BIOS.

 Jesam,tako sam i napravio sve,samo usb nije bio 2gb nego 32 ali kao sto sam naveo kod prijatelja kad sam upali ucita sve normalno i verzija biosa je nova.

Brki1994 pet 18.6.2021 09:02
hrka11 kaže...
Brki1994 kaže...

Upravo sam ti odgovorio privatno na tvoju poruku, ali poznato je da MSI BIOS Flashback funkcija imaa problema s USB-ima, tj. s kapacitetom USB-a. Meni USB-e od 32, 16 i 8 giga nije htjelo prepoznati, ali zato mi je USB od gige i 512 mb radio savršeno. Najbolje ti je da ti USB ima ledicu pa da možeš vidjeti stanje (iako matična ima ledicu za flashback funkciju).

 

Obavezno moraš formatirati USB s FAT32 formatom i preimenovati BIOS file u MSI.ROM.

 

Na linku ti je detaljnije o problemu.

 

Link za BIOS.

 Jesam,tako sam i napravio sve,samo usb nije bio 2gb nego 32 ali kao sto sam naveo kod prijatelja kad sam upali ucita sve normalno i verzija biosa je nova.

 

Probaj manji USB nabaviti ako ikako možeš. Makar prekopaj ladice da neđeš neki stariji 

 

Ako imaš ventilatore u kućištu, znati ćeš da BIOS flashback radi kao se ventilatori (spojeni na matičnu) vrte na 100% i dosta su bučni.

hrka11 pet 18.6.2021 09:07
Brki1994 kaže...

 

Probaj manji USB nabaviti ako ikako možeš. Makar prekopaj ladice da neđeš neki stariji 

 

Ako imaš ventilatore u kućištu, znati ćeš da BIOS flashback radi kao se ventilatori (spojeni na matičnu) vrte na 100% i dosta su bučni.

 Jedino to da probam s manjim usb-om...ali i dalje vidio sam da se pali pc i radi normalno kod prijatelja,po tom bi rekao da je ok odradjen flash,ucita sve normalno dodjem kuci ono nece.

hrka11 pet 18.6.2021 10:22

Evo samo da javim...stvarno koji k....niki izgleda da je do uticnice ili kabla jer sam donio pc na posao i upalio iz prve.

Svasta.

 

Sad vidim da mi je brzina rama manja,treba biti 3200 ali ocitava 2333 tako nesto.

 

nicky.sl pet 18.6.2021 13:09
hrka11 kaže...

Evo samo da javim...stvarno koji k....niki izgleda da je do uticnice ili kabla jer sam donio pc na posao i upalio iz prve.

Svasta.

 

Sad vidim da mi je brzina rama manja,treba biti 3200 ali ocitava 2333 tako nesto.

 

 To da ti je ram na niskim granama je normalno poslije stavljanja novog biosa sve ide na tvorničke postavke.

Zbog utičnice može lako bit već sam viđao slične situacije.

Brki1994 pet 18.6.2021 13:23

Drago mi je da si rješio problem!

Javi obavezno kak oradi serija 5000 na Tomahawkici. Namjeravam si možda ove godine upiknuti neki 5000 ako pojeftine pa da znam.

 

Ovo za utičnice je zanimljivo. Tko bi rekao da problem može biti takva banalnost...

hrka11 pet 18.6.2021 13:34
user2206 kaže...
Isključen ti je XMP profil, samo ga upali jednim klikom

 Je,je to je to nisam upoznat s tim bio do sada jer nisam imao ovaj problem do sada,ukljucio sam ga i radi.

Je li svejedno koji da ukljucim 1 ili 2?

nicky.sl kaže...

 To da ti je ram na niskim granama je normalno poslije stavljanja novog biosa sve ide na tvorničke postavke.

Zbog utičnice može lako bit već sam viđao slične situacije.

Ram isto rijesen,kao sto kolega iznad rece XMP profil.

 

A svasta majke ti,pa nije mi jasno,do prije par dana sve radilo,stavim novi bios i proc ne radi nista. 

 

Brki1994 kaže...

Drago mi je da si rješio problem!

Javi obavezno kak oradi serija 5000 na Tomahawkici. Namjeravam si možda ove godine upiknuti neki 5000 ako pojeftine pa da znam.

 

Ovo za utičnice je zanimljivo. Tko bi rekao da problem može biti takva banalnost...

 A sjebao sam se skroz mislio sam da sam pokvario nesto,ali eto ocito je do kabla 90% sam siguran.

Najcesce me banalnosi i izjebu tako,oprobas 100 stvari sto ima logike i na kraju bude nesto sto nema smisla. 

A radit ce vjerovatno odlicno,samo sto me grafa koci sada ali eto,sta je tu je.

hrka11 pet 18.6.2021 17:41

Ovo je nevjerovatno...znaci da mi neko proca nebi vjerovao...danas cili dan na poslu radi bez problema,gasi pali,znaci sve ok.

Ponesem novo kablo kuci upalim upali se,restartam nema slike,8 puta restart da mi baci sliku i to probacivam s displayporta i hdmia,ne znam vise stvarno.

nicky.sl pet 18.6.2021 18:59
hrka11 kaže...

Ovo je nevjerovatno...znaci da mi neko proca nebi vjerovao...danas cili dan na poslu radi bez problema,gasi pali,znaci sve ok.

Ponesem novo kablo kuci upalim upali se,restartam nema slike,8 puta restart da mi baci sliku i to probacivam s displayporta i hdmia,ne znam vise stvarno.

 Probaj neku drugu utičnicu u kući 

VonMackensen pet 20.8.2021 10:20
Point-X kaže...

Možda glupo pitanje ali ja ne znam.

Dali zadnji BIOS update ima sve dosadašnje ispravke i poboljšanja ili moram jedan po jedan instalirati?

 Pogledaj što piše na stranicama od matične. Nekada zna biti uvjet da se instalira neka stara verzija prije nove ali nikad nije slučaj da moraš baš svaku nadogradnju jednu po jednu.

ihush pet 20.8.2021 14:52
Point-X kaže...

Možda glupo pitanje ali ja ne znam.

Dali zadnji BIOS update ima sve dosadašnje ispravke i poboljšanja ili moram jedan po jedan instalirati?

 u pravilu ne treba .. tj više ovisi o dodatnom soft u win, kao i driver i sl, tj kad to radiš iz win-osa, ne iz biosa, tad može biti preduvijet neka verzija, ali to je više za soft-driver nego sam bios.

-druga obrnuta stvar, većina laptopa ne dozvoljava downgrade na stariju verziju biosa i većina je winflash iz win-osa, ne iz dos-biosa.. pa se ovisi o toj app, što dozvoljava ili ne dozvoli.

 

-u pravilu skineš najnoviji bios (ili stabilan, ne beta.. tj ovisi o starosti i ažuriranju, s novim mbo ne žuriti na beta osim ako postoji dobar razlog, dok stare mbo može i na betu jer je to često posljednja verzija i zapravo stabilna ali se više ne razvija pa ostaje status bete i sl.)

 

-pazi, nije dovoljno verzija mbo, nego i revizija ako postoji npr pcb-v1.0 .. 1.2, 2.0 .. tad je obično i drugi bios, mada je serija mbo ista.

+pročitaš što piše u kratkom info opisu i vidiš treba li neka novija verzija, jer tad to piše + changelog za svaku verziju što mijenja-ispravlja-dodaje...

AF139 pet 20.8.2021 15:45

Jedino je bitno pročitati što sve imaju poboljšano verzije koje su izišle nakon tvoje verzije biosa.

Npr. kod mene su samo poboljšanja koja sa mojim hardwerom ništa ne poboljšavaju npr. podrška za novije tipove CPU a siguran sam da ga neću mjenjati pa mi nova verzija BIOSA  uopće i ne treba.

Cansee pet 10.2.2023 13:15

ekipa trebam pomoć, imam nekih problema sa PC-em pa po preporuci idem prvo napraviti update biosa. Ovo je matična: Gigabyte Z690 AOURUS Elite DDR4

 

nikad to nisam radio, više puta sam čuo da je opasno pa se nisam htio praviti pametan s time.

 

Moja matična ima tu neku aplikaciju pa sam vidio da tamo ima opcija updatea, ali na koji god mirror da kliknem uvijek mi kaže da se ne može spojiti

 

Sad kako to uopće izgleda? jel se skine taj najnoviji update i samo pusti da se instalira sa usba ili moram otvarati kučište i tamo nešto stiskati?

hrka11 pet 10.2.2023 13:59
Cansee kaže...

ekipa trebam pomoć, imam nekih problema sa PC-em pa po preporuci idem prvo napraviti update biosa. Ovo je matična: Gigabyte Z690 AOURUS Elite DDR4

 

nikad to nisam radio, više puta sam čuo da je opasno pa se nisam htio praviti pametan s time.

 

Moja matična ima tu neku aplikaciju pa sam vidio da tamo ima opcija updatea, ali na koji god mirror da kliknem uvijek mi kaže da se ne može spojiti

 

Sad kako to uopće izgleda? jel se skine taj najnoviji update i samo pusti da se instalira sa usba ili moram otvarati kučište i tamo nešto stiskati?

 Koliko sam skuzio ti mozes upaliti pc i uci u bios...znaci samo otidji na straniu od proizvodjaca maticne tamo nadji Support vecinom ti tu budu driveri za skidanje,novi biosi itd.Skini zadnji prebaci na usb i to je to.

Upali pc udjes u bios i od tamo pokrenes update.