Procesori i MBO

AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

segregator uto 30.1.2024 14:02
notloB kaže...
, to što govoriš nije točno gpu dio dobro dođe i kod obrade videa i nezahtjevne 3d upotrebe na mojem apu.

 

Zbilja? Ajd nabaci jedan benčmark obrade videa sa CPU+GPU i onda usporedi sa CPU+GPU+grafika sa CPU-a,

da vidimo koliko taj sitni GPU doprinosi

 

(može i link na neki test koji je neko drugi odradio)

notloB uto 30.1.2024 14:16
segregator kaže...
notloB kaže...
, to što govoriš nije točno gpu dio dobro dođe i kod obrade videa i nezahtjevne 3d upotrebe na mojem apu.

 

Zbilja? Ajd nabaci jedan benčmark obrade videa sa CPU+GPU i onda usporedi sa CPU+GPU+grafika sa CPU-a,

da vidimo koliko taj sitni GPU doprinosi

 

(može i link na neki test koji je neko drugi odradio)

 Uopće me ne interesira odnosno neda mi se tražiti, meni je za hevc 1080p dovoljno.

Timo uto 30.1.2024 14:46
segregator kaže...
notloB kaže...
, to što govoriš nije točno gpu dio dobro dođe i kod obrade videa i nezahtjevne 3d upotrebe na mojem apu.

 

Zbilja? Ajd nabaci jedan benčmark obrade videa sa CPU+GPU i onda usporedi sa CPU+GPU+grafika sa CPU-a,

da vidimo koliko taj sitni GPU doprinosi

 

(može i link na neki test koji je neko drugi odradio)

 evo

segregator uto 30.1.2024 15:13
Timo kaže...
segregator kaže...
notloB kaže...
, to što govoriš nije točno gpu dio dobro dođe i kod obrade videa i nezahtjevne 3d upotrebe na mojem apu.

 

Zbilja? Ajd nabaci jedan benčmark obrade videa sa CPU+GPU i onda usporedi sa CPU+GPU+grafika sa CPU-a,

da vidimo koliko taj sitni GPU doprinosi

 

(može i link na neki test koji je neko drugi odradio)

 evo

 

Taj Intel ima 24 CU, a Ryzen ima 2

A i quicksync na Intel iGPU-ima garant pomaže kod tog rezultata

rambox uto 30.1.2024 15:44
notloB kaže...
Koju namjenu imaju dva najslabija apua? okljaštenu grafiku srezane pcie stazice, nemaju npu... jednom riječju nisu ni za šta, odnosno uopće ne vidim gdje bih ih metnuo, možda u kakav mini pc uz televizor, ne znam, u kasu možda, nekakav uredski pc, ne valja igračima, ne valja za storage... btw, čemu ukidanje pcie gen. 5? gpu + cpu = apu, to što govoriš nije točno iGPU dio dobro dođe i kod obrade videa i nezahtjevne 3d upotrebe na mojem apu.

Ryzen 7000 2CU iGPU, on je vrlo koristan jer bilo koji proc moš iskoristit za HTPC komp bez grafe ili poslovni komp.To se ne može reči za bilo koji stari klasičan Desktop AMD procesor serije 1000/2000/3000/5000, jer oni eto znamo nemaju iGPU.

 

Ako proc ima iGPU=hadverski video dekoder!To je taj paket, jedno bez drugoga ne ide na bilo kojem modernom procesoru.

 

Tu je i hardverski encoder/decoder, jer svaki AMD APU G serije ima hardverski video dekoder=video obrada ili debelo ubrzavanje export videa.

 

 

 

Vezano za zeleno, vrlo štedljivi HTPC PC kaj drugo dakle R5 8500G. Ak hočeš moš ga kasnije bez frke uparit sa grafom kao RX 7600XT, realno nema tu nikakvih problema.

 

Ako gledamo tablicu dakle CPU potrošnja Blender, R5 8500G gotovo sigurno bio bi na prvom mjestu kao najštedljjiviji proc.Ryzen 8000G je očito vrlo efikasan i štedljiv, i to na ozbiljnim CPU poslovima kao primjer poznatog Blendera.

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=MFzegmwHxPM

 

notloB uto 30.1.2024 15:59
rambox kaže...

Ak hočeš moš ga kasnije bez frke uparit sa grafom kao RX 7600XT, realno nema tu nikakvih problema.

I što? Da ionako okljaštenu gen4x8 grafu spojim na još okljaštenijih gen4x4 i da mi ssd radi na 4x2? Čemu toliko malo pcie stazica i još okljašteni igpu dio apua, da su barem metnuli puni igpu kao u 8700g pa bi 8500g i imao nekog smisla za igrače, ovako nema nikakvog.

 

HTPC može ali spominjati diskretnu grafičku uz ovaj apu je smiješno.

segregator sri 31.1.2024 15:12
rambox kaže...

Asrock je nedavno predstavio AM5 verzije DeskMeet X600 i DeskMini X600 te na kraju Jupiter X600.

 

https://www.tomshardware.com/desktops/mini-pcs/asrock-launches-new-mini-pcs-for-amds-latest-ryzen-cpus

 

https://www.asrock.com/nettop/AMD/DeskMeet%20X600%20Series/index.asp?cat=Memory#Specification

 

 

 

Sasvim očekivano, da je Asrock prvi odradio svoje lansiranje prije službenog lansiranja Ryzen 8000G serije.

 

 

 

Kućišta od litre i dvije i onda se ljudi pitaju zašto nema PCI-E 5.0 SSD da ga bolje zagriju, ili 16 stazica za GPU

koji ne stane ni u 5 puta veće kućište

 

A i zaboravljaju da se i ploču nešto pita

rambox sub 3.2.2024 22:10

A recimo da je to nekakav test, čova odradio R5 8500G iGPU Live gejming seansu od preko dva sata!Testirane su četri igrice, i da vjerovali ili ne koristil je samo jedan keks/single chanell 16GB DDR5 5200mhz memorije.Človek je malo pošandrcal, ipak je takva memorijska kombinacija debeli ne za iGPU gejming.Ali nebitno, ima i ovak sasvim dost FPS-a na očito 1080p low postavkama.

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=wpqN3HXSTsY

 

Zanimljivije je vidit kako se ponaša Zen4+Zen4c CPU kombinacija u iGPU gejmingu.Vidimo sedam stavki, a znamo da proc ima šest CPU jezgri.Žuto označeno je vjerojatno nekakva prosječna CPU frekvencija ili nekaj slično.

 

Zeleno označeno su dvije Zen4 CPU jezgre. Vidimo da udaraju na 4.9, i to u situaciji kad je proc manje opterečen(druga fotka)ili kad određena igrica intezivno koristi samo par CPU jezgri.Stare igrice često intezivno koriste samo jednu ili dvije CPU jezgre.Prema AMD tehnikalijama, R5 8500G Zen4 procesor Max Boost ide do ili up to 5.0ghz.

 

Zen4c, vidimo da četri CPU jezgre u iGPU gejmingu nikad ne idu više od 3.7ghz.Prva fotka, vidimo da je tu procesor bio malo više opterečen.

 

  

Sasvim logično, da je tu u kombinaciji posebna grafa opet bi CPU kombinacija radila na isti način.Zen4c nije niti dizajniran da kuca na znatno višim CPU frekvencijama.

 

 

 

Ovo je več znatno preciznija iGPU gejming usporedba, uz korištenje brže 6000mhz DDR5 memorije.

 

- večinom 1080p low postavke+FSR điđebiđe, za detalje eto preciznije pogledati video

 

https://www.youtube.com/watch?v=cnxlwBeJtUs

 

 

rambox sub 17.2.2024 14:36

Vrlo zanimljiva gejming iGPU usporedba, nisam baš očekival da mali R5 8500G/4CU RDNA3 iGPU izgura tolko više FPS-a.Ali kad se sve izvaže, ipak je to manje više očekivano. Korištena DDR5 memorija ima znatno veču memorijsku propusnost, i da treba opet naglasit 2800mhz je fakat vrlo visoka iGPU frekvencija.

 

Ryzen 8000G serija, testirano sa 32gb DDR5 6000mhz

 

Ryzen 5000G serija, testirano sa 32gb DDR4 3200mhz

 

R5 8500G vs R5 5600G(Vega 7CU iGPU na 1900mhz)izgura minimalno 10 pa do 20FPS-a više na viđenim postavkama.

 

https://www.youtube.com/watch?v=nIb9xY0N4N8

 

U viđenim primjerima ili postavkama, R5 8500G brži je i od R7 5700G ili 8CU Vega iGPU.Treba napomenut, stara Vega nema određene nove GPU điđebiđe pa zato tolko potone u određenim igricama.

 

https://www.youtube.com/watch?v=4xi0RFpSFNk

 

Za kraj izdvojeno samo najeftiniji R5 8500G, testiran na čak trideset raznih igrica.

 

https://www.youtube.com/watch?v=f51skuvGm0s

 

DDR5 6000mhz nije skup, eto jedan primjer sa čak nešto nižim CL36 latencijama u odnosu na model iz Jubitu testa. Realno u praksi, za sirotinjski iGPU gejming sasvim je dosta i 16GB DDR5 memorije.

 

https://www.protis.hr/products/details/kingston-dram-16gb-6000mts-ddr5-cl36-dimm-kit-of-2-fury-beast-black-expo-ean-740617331721-kf560c36bbek216/214324

EricCartman ned 18.2.2024 07:41

To će biti dobro za godinu dana u jeftinim laptopima.

 

Ovako na Desktopu i nije neka sreća, jer su toliko okljaštrili Ryzene 5 i 3 u usporedbi sa Ryzenom 7.

 

            Number of Pipelines & frequency

Radeon 780M 768 @ 1.5 - 3 GHz
Radeon 760M 512 @ 1.5 - 2.8 GHz
Radeon 740M 256 @ 1.5 - 2.5 GHz

 

Dakle Ryzen 3 ima doslovno 1/3 pipelinea od 7-ce.

rambox ned 18.2.2024 15:56
EricCartman kaže...

To će biti dobro za godinu dana u jeftinim laptopima.

 

Ovako na Desktopu i nije neka sreća, jer su toliko okljaštrili Ryzene 5 8500G i Ryzen 3 8300G u usporedbi sa Ryzenom 7.

 

            Number of Pipelines & frequency

Radeon 780M 768 @ 1.5 - 3 GHz
Radeon 760M 512 @ 1.5 - 2.8 GHz
Radeon 740M 256 @ 1.5 - 2.5 GHz

 

Dakle Ryzen 3 ima doslovno 1/3 pipelinea od 7-ce.

Kaj ti nisi zadovoljan, da je na iGPU gejmingu R5 8500G brži čak i od starog R7 5700G? Vidim po internetu da su ljudi malo iznenađeni, ali realno tu i nema iznenađenja.

 

Žuto je čisti Mobile SoC, i još ajmo reč manja brača 8000 serije dizajnirani/zamišljeni da ne idu uz posebne grafe.

 

Nema tu problema, R5 8500G je vrlo štedljivi HTPC APU+lagani i sasvim ugodan iGPU gejming.Ja bi ga rado ubuduče ubacio(ne zbog iGPU gejminga)u svoj komp, ali nemrem nikak jer nije isti socket fučkaj ga sad.

 

Nisi valjda zaboravil, da R5 8500G i Ryzen 8600G nisu isti SoC-ovi/procovi ili ne spadaju u istu seriju procesora?

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-7000-zen-4-cpu/282858.aspx?page=52&jumpto=6715979&sort=asc&view=flat

 

Ivan(4) sub 30.3.2024 02:13

Da li je normalno da CCD i package budu toliko topliji nego najtopliji core?!

 Maksimalne temperature sa slike su zabeležene pri relativno slabom opterećenju, Death Stranding sa Vsyncom na 75ps. Ako je opterećenje veće, recimo Cinebench, onda se razlika smanji, ali je i dalje CCD najvreliji (recimo da on bude do 82°C, a coreovi do 77°C). U pitanju su Ryzen 5 7500F i DeepCool AG400.

notloB sub 30.3.2024 10:21
Ivan(4) kaže...

Da li je normalno da CCD i package budu toliko topliji nego najtopliji core?!

 

 Maksimalne temperature sa slike su zabeležene pri relativno slabom opterećenju, Death Stranding sa Vsyncom na 75ps. Ako je opterećenje veće, recimo Cinebench, onda se razlika smanji, ali je i dalje CCD najvreliji (recimo da on bude do 82°C, a coreovi do 77°C). U pitanju su Ryzen 5 7500F i DeepCool AG400.

 Slično je i kod mene, dolje tempe pri neznatnom opterećenju, bg3...

Koliko čujem kod AMDa su senzori postavljeni random po jezgrama a ne gdje bi se očekivao neki hotspot pa onda na ccdu dobiješ valjda najvišu vrijednost koju dosegne pojedina jezgra, ne znam, tako si nekako objašnjavam, trebalo bi proučiti po internetima.