TibzzX sub 9.2.2013 20:10

Pošto nema ničega ovakvog na forumu odlučio sam da se napravi mali kutak za korisnike FX procesora.

 

Ovdje postajte svoje OC scorove, benchmarkove i dajte savjete kako maksimalno iskoristiti FX procesore. Meni je 7950 Club puno pomogao u izboru kartice, tamo sam vidio kako podnaša koji clock i na kojoj temperaturi, pa bi bilo super da ostali vide kako se koji FX ponaša.

FX su odlični procesori za naše (siromašno) tržište i rijetko tko ima za i5, a kamoli za i7, tako da je FX odličan za nas.

 

Ovo je tema za sve modele, a ako bude interesa lako otvorimo za svaki model zasebno.

 

Ja imam FX-8320 na taktu 4,0 GHz, cooler na njemu je Seidon 120M.

 

Pa evo jedna kratka dobro/loše lista:

 

dobro:

+otključan multiplier (lako clockanje)

+odličan omjer uloženo/dobiveno

+prilično hladan (dolje u slikama su temperature. Za procesor ove snage i TDP-a temperature su odlične)

+future-proof (osam jezgri za sada koristi maleni udio softvera, što će se s vremenom povećati te će se 8 jezgri sve više koristiti a tada će 8320 iskoristiti svoj puni potencijal

 

loše:

-trenutno slaba iskoristivost (igre koriste do 4 jezgre, tako da je proc trenutno polu iskorišten, ali će to s vremenom doći na svoje)

-stock cooler (kao i kod svih AMD-ova) 

 

Benchmarkovi i temperature:

 

wPrime na 4,2 GHZ

 Usporedba temperatura TX3 Evo vs. Seidon 120M

  

Bladepu sub 9.2.2013 22:04

Odlična tema. Mislim da ovakva tema može mnogima koristiti.

 

Ja imam AMD FX-8120, hlađen sa Schyte Grand Kama Cross Rev.B. 

Moj procesor je overclockiran na ravno 4GHz. Moja matična ploča ima 4+1 faznu regulaciju, stoga sve preko 4GHz rezultira sa spuštanjem multiplikatora procesora čim se mosfeti zagriju. 

 

Voltaža koja mi je bila potrebna za tih 4GHz je 1,280V. CPU je testiran sa P95 i Ycruncherom po nekoliko sati. 

Temperatura jezgri pod punim opterećenjem je 33c. Što jasno ukazuje da ovaj CPU može mnogo više potegnuti, samo kada bi bio uparen sa kvalitetnijom i sposobnijom matičnom pločom. 

 

Moji rezultati u nekim poznatim benchmark alatima su sljedeći (@4GHz): 

 

wPrime 2.09 -1024M 284,321 sek

           -32M     9,269 sek

Cinebench 64bit - 6,45

Ycruncher benchmark (multithreading) 32M - 10,444 sek

SuperPi/mod 1.5  1M - 21,902 sek (napomena: iz nekog razloga SuperPi ne iskorištava sve jezgre na 100% kao ostali benchmark alati, zauzeće CPUa je oko 25%) 

 

Ako ikome trebaju neke informacije vezane za ovaj CPU, stojim na raspolaganju putem PP.

 


drki pon 11.2.2013 11:46

FX 6100

 

Pa da prosirimo broj ucesnika,

Evo ja imam FX 6100, TDP 95 w, klokan na 4 GHz, radi 24/7, cooler je yasya.

Sta reci, platio sam ga 900 kuna u Protisu, za te novce mislim da je odlicna kupnja. Radi odlicno i gura sve sto treba. Nisam ga benchao, a sto se temp na 4 GHz tice ne prelaze 45°.

itomic009 pon 18.2.2013 11:03

 Pohvale za pokretanje teme {#}.

 

P.S. Ajde da i ja pridonesem s kojom informacijom. FX 8320, prvi dojmovi su super i amen {#}. Evo ovako brzinska informacija kao teaser za buduće vlasnike. Takt 4.82Ghz sa 1.52V i vrtim Cinebench. Temperature koje sam postigao za cores  ( package ) su bile 50C, socket 63C. Hladnjak je pod Moj PC i vrti se na low okretajima {#}. Znači visok takt, previsok napon, a temperature i dalje super ( mada ide tu puno kredita i Noctui ).  Fin napredak sa starog FX 8120. Jednog dana kad dođem do bolje ploče očekujte spketakl {#}. Potrošnja je još jedan korak u pravom smijeru te je daleko od debilnih brojki koje čitam po netu. U svakom slučaju za 1300 kn imate CPU koji nema konkurencije za te novce.

TibzzX uto 19.2.2013 15:59
itomic009 kaže...

 Pohvale za pokretanje teme {#}.

 

P.S. Ajde da i ja pridonesem s kojom informacijom. FX 8320, prvi dojmovi su super i amen {#}. Evo ovako brzinska informacija kao teaser za buduće vlasnike. Takt 4.82Ghz sa 1.52V i vrtim Cinebench. Temperature koje sam postigao za cores  ( package ) su bile 50C, socket 63C. Hladnjak je pod Moj PC i vrti se na low okretajima {#}. Znači visok takt, previsok napon, a temperature i dalje super ( mada ide tu puno kredita i Noctui ).  Fin napredak sa starog FX 8120. Jednog dana kad dođem do bolje ploče očekujte spketakl {#}. Potrošnja je još jedan korak u pravom smijeru te je daleko od debilnih brojki koje čitam po netu. U svakom slučaju za 1300 kn imate CPU koji nema konkurencije za te novce.

 

Slažem se 100% na Geekbenchu također razara. Imao sam score oko 10500 {#}, što je jednako kao kod i5 2500k, koji je puno skuplji, a i ima manje jezgri koje će u budućnosti super doči.

 

Ja isto čekam bolju ploču, pa da ga dignem na barem 4,5. {#}

itomic009 sri 20.2.2013 16:42

 Ovaj P95 me pravo kolje. Stavim napon 1.33V za 4.0Ghz i opet jedan worker odma u Prime-u za par minuta rokne dok su ostali vozili uredno sat i pol dok se nisam vratio u stan. Svi ostali benchevi te IBT piče uredno sa manje napona. Neznam šta je to između P95 i Vishere.

Rupy sri 20.2.2013 18:14

Evo da se i ja pridruzim. Nisam niti znao da postoji ova tema... slucajno naletih. Nadam se da ce tema opstat i da ce nas s vremenom biti sve vise, kao i korisnih informacija.

 

FX-8350

 

Imam ga tek 7 dana, tako da se jos privikavamo jedno na drugo...  {#}   uglavnom, presao sam sa X4 965 na FX-a.

Ono sto mogu reci je da sam za sad odusevljen. Kakav sam primjerak dobio, iskreno ne znam jer je pre malo informacija na domacoj sceni, ali pretpostavljam dobar.

Sto se tice overclocka, e tu sam iznimno zadovoljan. Napomenuo bih da nisam nesto previse testirao (nemam vremena... poso-kuca-poso-kuca).

Na stock brzini (4 Ghz) sam ga uspio dobiti stabilno na 1.26VPod stabilno mislim na: Prime95=small FFT/Blend, IBT=20 run's/very high, Frybench i Cinebench.

Trenutno drzim na 4.4 GHz na 1.35V (idle=1.344V / load=1.356V). Za IBT sam mu trebao povisit napon na 1.36V, dok je za ostale mogao i sa nizim, ali u konacnici je to 1.35V.

Maksimalni clock koji sam postigao (za sad) je 5 GHz. Odvrtio sam Cinebech i prosao. Bilo mu je potrebno 1.475V. Link

 

Hladim ga Noctuom D14 koji posao odraduje odlicno... naravno plus dobar airflow u kucistu i na konju si. Trenutna situacija: Slika1 , Slika2

Za 24/7 rad + igranje, napon uvijek moze za korak, dva nize.

 

Eto, toliko za sada... {#}


Rupy sri 20.2.2013 18:37
itomic009 kaže...

 Ovaj P95 me pravo kolje. Stavim napon 1.33V za 4.0Ghz i opet jedan worker odma u Prime-u za par minuta rokne dok su ostali vozili uredno sat i pol dok se nisam vratio u stan. Svi ostali benchevi te IBT piče uredno sa manje napona. Neznam šta je to između P95 i Vishere.

Jel ti uvijek stane ista jezgra? Koji test u Prime-u, small FFT ili Blend? Ako ti nije zadnja verzija Prime-a, skini zadnju i probaj. Mislim da od 27.7 verzije podrzava Visheru, tak nesto.

Probaj za korak dignut napon za CPU/NB, pa onda vidi. Tako je i kod mene bilo, Prime primjerice treba 1.35V, a IBT pak 1.36V ili obrnuto.

bik sri 20.2.2013 19:06

Zanimljive temperature dobivate a ne vidim nigdje slike temperatura pod opterečenjem..

Nedavno sam kolegi sastavljao konfu s istim procom i temperature su bile ovakve nakon 5min aida stresa na stock, cooler CM Hyper 412 slim, jedan vent iza na kucistu, sad je uzeo jos jedan za gore pa se malo popravila situacija..

 

itomic009 sri 20.2.2013 19:20

 Taj tes u AIDI je jako blag što se tiče temperatura. Opali na tom kompu P95 i imat ćeš blizu 70C socket i preko 50C jezgre ako sad već imaš 46C. Kod mene su temperature odlične i u full loadu. Evo ja ti sad vrti baš P95 Blend sa  1.33V 4.0Ghz i NB-CPU na 1.2875V i imam 48C socket i 36C cores a Noctua je na low okretajima. Sad ti uslikam pa gledaj.

Rupy sri 20.2.2013 21:09

Evo @bik za tebe, a i za ostale...

 

FX-8350 @ 4.4 GHz / 1.35V

 

Test 1: AIDA64, 15min / system stability test. 

 

Test 2: Prime95, 25min / Blend test.    /   5 min. nakon stopiranja Prime-a, idle temp.

 

Razlika u temp. je ocita izmedu AIDA-e i Prime-a. Toliko o tome koliko AIDA zaista optereti CPU.

AIDA ti se vrtila 5min dok je temp. jos u porastu, a vec je bila na 64C! Da si vrtio 10-15min vjerujem da bi presao 70C{#}. Jako blizu maks. granice. Da si pokrenuo Prime/Blend test ili IBT... ko zna kako bi to zavrsilo... mozda i nebi zavrsilo uopce.

Inace, cisto da se zna (ako netko ne zna) bilo koji CPU stress test ce tek nakon 10-15min zagrijat CPU do maksimale.

Pretpostavljam da je u pitanju bilo neko Noname kuciste bez ikakvog airflowa. Pa najbitnija stavka za uspjesan i kvalitetan overclock je (bilo CPU, RAM ili GPU), dobro prozracno kuciste. Dajte tim komponentama da disu, pobogu! A onda se poslje cudite zasto vam se nesto pregrijava i krepava.

 

 

 

bik sri 20.2.2013 21:25

Nije to moja konfa nego je kolega kupovao a u cjenovni rang se morao ugurat procesor od "8jezgri" i xfx radeon 7950 i 16gb!!  ;)

da airflow je bio katastrofa i u sobi sauna al štaš kad čovjek hoce imat najjaci amd proc, inace i ova asrock ploča je živa katastrofa ja to ne bih nikad kupio u toj kombinaciji ali o tom potom..

Veseli_Debeljko čet 21.2.2013 11:19

Hello ekipa! Bulldozer-a imam od kad je izasao prvi 8150. Vrijedi svake lipe silicija. Koristim ga u kombinaciji s Radeon HD6950 2GB grafickom a hladim s Zalman CNPS10X Extreme s 6 toplovodnih cijevi optimiziranog profila i rebrastom unutrasnjosti. Genijalan auto overclock na MSI GD65 maticnoj. Sistem radi instantno uz dobar ssd mogu samo zamisliti kako bi uz kakav dodatni sas kontroler radilo a imam mokre snove o rack-u s nekoliko maticnih povezanih infiniband-om za kranchanje elemenata i rendering. Iako cu prabbli preci na 64 jezgreni sistem s AMD Opteron na 4 way maticnoj s po 4 graficke i pcie flash diskovima, dodatnim sas, sata, i FibreChannel kontrolerima, ECC ram-om, i visestrukim nisko latentnim interkonektima ala InfiniBand u mreznoj topografiji hiperkocke. HD video is a bitch to render and time is money!

 

za koji dan budem stavio slike maksimalnog stabilnog takta, stepping-a, voltaza, temperatura i rezultate benchmarka.

krayz1e pet 1.3.2013 19:12
Zizo kaže...
Ponosan vlasnik 8350-ice.Vrijedi svaku kunu.Kad dodem sa terena nadam se probijanju granice od 5.0ghz,valjda ce biti 'piece of cake'.Pozdrav fx-asima iz afrike.

Koliko deva košta taj Fx u africi?{#}

Zizo pet 1.3.2013 19:26
krayz1e kaže...
Zizo kaže...
Ponosan vlasnik 8350-ice.Vrijedi svaku kunu.Kad dodem sa terena nadam se probijanju granice od 5.0ghz,valjda ce biti 'piece of cake'.Pozdrav fx-asima iz afrike.

Koliko deva košta taj Fx u africi?{#}

 

He he he dobra.Fx je kupljen kod nas a ne tu(juznoafricka republika).Inace cijene tehnike (renomiranih proizvodaca)su katastrofa i zmlj roba kineska na svakom koraku.Isprika za offtopic.
MARKOZD15 pet 1.3.2013 20:17

Evo i mene, ponosan vlasnik FX-a 8320. Dojmovi su odlični, stabilan mi je na 4 GHz - 1,27V, 4.5 GHz - 1.4V, 4.8 GHz - 1.48V, 5 GHz - 1.52V (bench).

 

Prezadovoljan, eto to je sve šta imam reć...

 

P.S. Danas sam ga nekom levatu prodao za 1500KN, hebeno sam prošao, iako mi ga je bilo žao prodat ://

Zizo pet 1.3.2013 20:17
itomic009 kaže...

 E onda si na konju. Sad i kod nas imaš H80i za oko 700  kn ili NH-D14 i s tim možeš na 5.0Ghz ako je chip i ploča na visini zadatka bez hebemti {#}.

 E čitaš mi misli,h80i mi je i bio na pameti,a sad matična bu ili asus sabertooth ili gigabytica sa vrha ponude.{#}

Leopard_st pet 1.3.2013 23:36
itomic009 kaže...

 Ovaj P95 me pravo kolje. Stavim napon 1.33V za 4.0Ghz i opet jedan worker odma u Prime-u za par minuta rokne dok su ostali vozili uredno sat i pol dok se nisam vratio u stan. Svi ostali benchevi te IBT piče uredno sa manje napona. Neznam šta je to između P95 i Vishere.

Koji prime95 koristis?