Periferija

Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

notloB pon 11.3.2024 13:10
Wiz3m4n kaže...

Jeli tko naručivao sa Keychron stranice.....naime Keychron de ima dostavu od 23e dok je sa Keychrone.com 5$....tipkovnica Keychron 81pro je na com domeni sa dostavom oko 205$ dok je na de. sa dostavom skoro 240 eura....u čemu je trik zna li tko provjereno??

 U koju im seriju uopće spada ta tipkovnica? Obično ih obilježavaju slovom pa tek onda brojem, ova ima samo broj i pro u nastavku. Inače izgleda perfektno, ima li je možda u ISO izvedbi?

Edit: To je One+ tipkovnica, odnosno nešto u kooperaciji s One+... Ovdje. Tu je još skuplja 249€, nisam gledao ima li dostave, carine i ostalih izdatataka u cijeni...

Wiz3m4n pon 11.3.2024 13:23

Da, ne znam zato jeli zbog toga razlika u cijeni jer 205$ i 240e nije mala razlika

 

 

 

Inače gledam uzeti ovi V1 max sa banana sswitchevima.....sa dostavom je na de stranici im 217eura

Malo sam proučavao switcheve na 81pro modelu i ne ssviđaju mi se baš....nekako onaj Tock zvuk preferiram na tipkovnicama a to su uglavnom crni i ti banana switchevi kao panda...nisam ni sam pametan....imam Epomaker th80pro  sa gateron black lubriciranim i jako je dobra

 

 

Kako se da vidjeti ova tipkovnica koju sada koristim na glavnom računalu mi je počela lupati dupla slova s....pa ispadne svakako :=)

Gamdias Hermes e1....već sam je rastavlja i lemio valjda 10x, neda mi se više

notloB pon 11.3.2024 13:28
Wiz3m4n kaže...

Da, ne znam zato jeli zbog toga razlika u cijeni jer 205$ i 240e nije mala razlika

 Možda treba sačekati da se dogovore sami sa sobom i partnerom oko cijene, na tri različita mjesta tri različite cijene, vjerujem da je taze, tek izašla na tržište pa zato.

notloB pon 11.3.2024 13:48
Wiz3m4n kaže...

Da, zanima me zato iskustvo nekoga tko je uzimao sa com i sa de domene, dali je bilo dodatnih davanja sa Keychron.com gdje je jeftinija cijena

 Mogu ti reći za keychron.fr gdje imam otvoren račun, ne znam zašto sam ga baš tamo otvarao, ispod u screenu ti je cijena za "Keychron V1 Max QMK/VIA Wireless Custom Mechanical Keyboard(US ANSI Layout) Fully Assembled Knob / Carbon Black / Gateron Jupiter Brown", nema u fr banana switcheva, na istaknutu cijenu je dodano 12.41€ dostave (standard method), ali iz fr, sad koliko je iz de ili com, nemam pojma, možda da sam otvoriš račun?

 

 

notloB pon 11.3.2024 14:00
Wiz3m4n kaže...

da, to je ta tipkovnica, sa .de je dostava 23e.....tnx

 Zanimljivo da je za 81 Pro dostava skuplja, čak €22.41 iz fr, moguće radi težine ili su samo šupci. Za 81Pro iz fr sve zajedno €234.41.

Wiz3m4n kaže...

Kako se da vidjeti ova tipkovnica koju sada koristim na glavnom računalu mi je počela lupati dupla slova s....pa ispadne svakako :=)

Gamdias Hermes e1....već sam je rastavlja i lemio valjda 10x, neda mi se više

 Meni je slabo od tih gejmerskih tipkovnica, počevši od trulog fonta na keykapsima, izgleda do izrade i sve me općenito na njima nervira, nikad ne bih tako nešto kupio za sebe, radije standardnu membransku uredsku tipkovnicu.

191x7 pon 11.3.2024 22:56
fila2208 kaže...

Našao sam na oglasu Asus ROG Strix Scope RX za dobre novce, 80e

 

se to isplati? kažu da je jako tiha

Iskreno, nijedna mehanička nije tiha ako ju ne modificiraš sam. Ljudi znaju dodavati gumene brtvene prstene na keycape, lijepiti dno ploče trakom, podmazivati switcheve, dodavati flastere ispod stabilizatora razmaknice, dodavati nekakvu spužvu ili krpu između ploče i kućišta tipkovnice, držati tipkovnicu na mekoj podlozi da manje zvoni...

 

Ja bih ti preporučio neke switcheve tipa HyperX Aqua, MX Brown - da ne stišćeš do kraja kad se isparaksaš, dodaš o-ringove i držiš na XXL podlozi za miša... -.-

neznalica90 uto 12.3.2024 06:14
Wiz3m4n kaže...

Da, zanima me zato iskustvo nekoga tko je uzimao sa com i sa de domene, dali je bilo dodatnih davanja sa Keychron.com gdje je jeftinija cijena

 

ja sam uzimao K2 sa .com domene kad su jos bili u "usponu" i imali samo 5 - 6 modela tipkovnice..

 

mislim da je glavna razlika koja im i pise pod FAQ da se moze desit da koji put tipkovnica ide sa skladista iz kine i onda moze doc do carinjenja dok vjerujem da je sa .de i slicnih domena to carinjenje vec rijeseno i zato je i veca cijena ovisno o pdv-u drzave iz koje se shippa.

 

ja sam osobno valjda imao srece pa nisam platio nista ekstra osim cifre koja je bila na stranici.

 

 

fila2208 ako se mislis vec protegnit do 80e imas onda i od logija novu u ducanu "LOGITECH Gaming G413 TKL" za 70tak eura

 

kuciste od aluminijske legure, PBT keycaps itd.. za te pare po meni best buy, logi je logi.

naspram nje mi taj asus izgleda kao da je ispao iz vrtica, a i novo je novo. nije ti niko jeo čips po njoj i sapunjao mačora izmedu gaming sessiona 

Mad Ant uto 12.3.2024 08:28

Ja sam si nabavio Keychron banana opticke low-profile da zamijenim Razerove red optical na Deathstalker V2 Pro TKL, samo ih jos nisam lubao. Ti crveni su zapravo prelagani za drzat prste na njima (osim mozda maloj djeci) ali imaju "prsten" silikona na dnu stema koji ublazava bottom-out, sto neki smatraju previse mushi, a meni je genijalno kao opcija. Probat cu ih preselit ali sumnjam...

Bananu sam samo stavio nabrzinu na WASD i dobro drze prste, a jos uvijek nisu preteski. Jedino sto su naravno glasniji...

Wiz3m4n uto 12.3.2024 08:48
notloB kaže...

 Meni je slabo od tih gejmerskih tipkovnica, počevši od trulog fonta na keykapsima, izgleda do izrade i sve me općenito na njima nervira, nikad ne bih tako nešto kupio za sebe, radije standardnu membransku uredsku tipkovnicu.

 To je ostavština od djece a pošto ne volim ništa bacati primio sam se lemilice i lijepo me služila/stara je valjda 8g. i nakon više od par popravaka....brown switchevi i nikakva gejmerska sranja, makro tipke i blještavilo....crne tipke i samo crveno osvjetljenje te baš izgleda više kao uredska tipkovnica....aluminijska izrada, sada dok ju hvalim več tražim lemilicu i da polemim taj S switch nogice.

 

 

Hvala za gore objašnjenje za domene Keychrona, tako sam si i ja nekako mislio, logično je da je tako. Uglavnom to prolazi bez carinjenja.

fila2208 uto 12.3.2024 19:34
191x7 kaže...

Iskreno, nijedna mehanička nije tiha ako ju ne modificiraš sam. Ljudi znaju dodavati gumene brtvene prstene na keycape, lijepiti dno ploče trakom, podmazivati switcheve, dodavati flastere ispod stabilizatora razmaknice, dodavati nekakvu spužvu ili krpu između ploče i kućišta tipkovnice, držati tipkovnicu na mekoj podlozi da manje zvoni...

 

Ja bih ti preporučio neke switcheve tipa HyperX Aqua, MX Brown - da ne stišćeš do kraja kad se isparaksaš, dodaš o-ringove i držiš na XXL podlozi za miša... -.-

 Bez uvrede, a i kažem ne kužim se, ali ako keknem neke ozbiljne nove za tipke pa još 100+ eura u neke metode stišavanja di je cijelu moram raskopat...meni je to ono.

Oću kupit auto kakav je i vozit, a ne tjnuirat bijesno hehe ako me kužiš
podloga će ić, neke lakse manje modifikcije bi i napravio, no ništa bjesno.

 

neznalica90 kaže...

 

fila2208 ako se mislis vec protegnit do 80e imas onda i od logija novu u ducanu "LOGITECH Gaming G413 TKL" za 70tak eura

 

kuciste od aluminijske legure, PBT keycaps itd.. za te pare po meni best buy, logi je logi.

naspram nje mi taj asus izgleda kao da je ispao iz vrtica, a i novo je novo. nije ti niko jeo čips po njoj i sapunjao mačora izmedu gaming sessiona 

 budem bacio ogled, hvala.

logi je ipak tata mata 

 

zapela mi za oko ova...a i možda bi je modao kad je već imam pa malo naučio i o tome :)

https://www.chipoteka.hr/tipkovnica-redragon-fizz-pro-k616-rgb-mehanicka-bezicna-zicana-crveni-switch-crna-8944001484?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

Dag uto 12.3.2024 23:03
fila2208 kaže...
191x7 kaže...

Iskreno, nijedna mehanička nije tiha ako ju ne modificiraš sam. Ljudi znaju dodavati gumene brtvene prstene na keycape, lijepiti dno ploče trakom, podmazivati switcheve, dodavati flastere ispod stabilizatora razmaknice, dodavati nekakvu spužvu ili krpu između ploče i kućišta tipkovnice, držati tipkovnicu na mekoj podlozi da manje zvoni...

 

Ja bih ti preporučio neke switcheve tipa HyperX Aqua, MX Brown - da ne stišćeš do kraja kad se isparaksaš, dodaš o-ringove i držiš na XXL podlozi za miša... -.-

 Bez uvrede, a i kažem ne kužim se, ali ako keknem neke ozbiljne nove za tipke pa još 100+ eura u neke metode stišavanja di je cijelu moram raskopat...meni je to ono.

Oću kupit auto kakav je i vozit, a ne tjnuirat bijesno hehe ako me kužiš
podloga će ić, neke lakse manje modifikcije bi i napravio, no ništa bjesno.

 

neznalica90 kaže...

 

fila2208 ako se mislis vec protegnit do 80e imas onda i od logija novu u ducanu "LOGITECH Gaming G413 TKL" za 70tak eura

 

kuciste od aluminijske legure, PBT keycaps itd.. za te pare po meni best buy, logi je logi.

naspram nje mi taj asus izgleda kao da je ispao iz vrtica, a i novo je novo. nije ti niko jeo čips po njoj i sapunjao mačora izmedu gaming sessiona 

 budem bacio ogled, hvala.

logi je ipak tata mata 

 

zapela mi za oko ova...a i možda bi je modao kad je već imam pa malo naučio i o tome :)

https://www.chipoteka.hr/tipkovnica-redragon-fizz-pro-k616-rgb-mehanicka-bezicna-zicana-crveni-switch-crna-8944001484?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

Ljudi koji modificiraju tipkovnice najčešće to ne rade da budu tiše nego da imaju zvuk koji im se sviđa (vrlo često glasniji nego šta je bio), da stabilizatori ne zveckaju, da nema odjeka od kučišta... uglavnom ne trebaš ništa modificirati :-)

Kupi solidnu hot swap tipkovnicu sa linearnim switchevima (keychron, akko...), a ako ti baš bude preglasna (šta ne bi trebala biti) možeš kupiti neke silent switcheve (npr. GamaKay Pegasus ili Phoenix, Akko Fairy...) i biti će sigurno tiha.

U svakom slučaju prije kupnje baci malo pogled na You Tube

 

Logitech nemoj kupovati, tipkovnice im nisu baš nešto, za te novce možeš dobiti bolju tipkovnicu.

 

60€ mi se nekako čini previše za Redragon, za slične novce možeš kupiti npr. Keychron V seriju koja je daleko bolja.

 

A šta se veličine tiče razmisli koje tipke ti trebaju pa uzmi najmanji koja ih još uvijek ima, kod 60% je  nezgodno šta nema kursore na prvom layeru, 65% je malo praktičnija, a meni je nekako najzgodnija ispala 75% dimenzija jer ima i kursore i funkcijske tipke i osnovne navigacijske tipke (home, end...) a još uvijek ja prilično mala.

fila2208 pon 18.3.2024 12:40
Wiz3m4n kaže...

Ako ti je žica ok zašto da ne, no ti ko da kupuješ automobil a ne tipkovnicu 

 

 pa iskreno mislio sam kupit ono neku kojugod, onda di god pitam, 60000 savjeta, nemoj redragon nemoj ovo, idi keychron idi slaži si, imaš ovaj swič onaj swič...i sad ga jebi 

 

mislio sam dođeš kupiš tipkovnicu, a kad ono cijela nauka 

Wiz3m4n pon 18.3.2024 12:58

Iskreno možeš se tu uvući puno dublje od toga tako da ti savjetujem nakon 101 isprobane da se ne upuštaš u dubioze i kupiš si prema buđetu i željama bez puno uvlačenja....znači hoćeš žicu ili ne, mehanička ili ne, ako da koji zvuk i osjet ti se sviđa/težina tipki i hočeš li mijenjati ili prčkati šta po njoj da ti treba Hotswap ili ne.

 

 

Kada si to posložiš sve je lako no za 40e nema dobre tipkovnice ako poznaješ materiju. Ako dolaziš sa nekog drloga bude ti dobra bilo koja za početak 

 

 

moj savjet no to su moje potrebe i želje...gasket sa 75%, bežićna te hotswap sa red ili banana switchevima

neznalica90 uto 19.3.2024 13:43
fila2208 kaže...
Wiz3m4n kaže...

Ako ti je žica ok zašto da ne, no ti ko da kupuješ automobil a ne tipkovnicu 

 

 pa iskreno mislio sam kupit ono neku kojugod, onda di god pitam, 60000 savjeta, nemoj redragon nemoj ovo, idi keychron idi slaži si, imaš ovaj swič onaj swič...i sad ga jebi 

 

mislio sam dođeš kupiš tipkovnicu, a kad ono cijela nauka 

 

to ti je zato sta kako vrijeme odmice opcija je sve vise jer tehnologija napreduje i postaje jeftinija. tipkovnicu kakvu sad mozes kupit za 100 eura si mogao samo sanjat prije 5 godina.

 

prvo trebas definirat zelis li tipkovnicu kupit lokalno pa u slucaju garancije samo odnijet u ducan i prst u uho ili ces se potencijalno zajebavat sa postarinama slanjem itd. s obzirom da si dosad izdrzao na membrani ja bi na tvom mjestu do 70tak eura uzeo onog logitecha steelseries ili hyperx.. po pisanju vidim da nisi tip koji ce od toga radit dramu podmazivat switcheve mijenjat kucista i pizdarije ( ja dam 200+ eura za tipkovnicu pa namjestim osnovno kako mi pase i ne drkam se vise s pizdarijama pa nekako sumnjam da ces i ti, ali eto necu govorit u tvoje ime ).

 

zatim velicina, ako si prosjecan korisnik kao i ja recimo kome je primarno komp hobby (gaming) i poslovni usecase ti je par mailova i koji dokument u wordu i excelu gledaj da ti je tipkovnica sto manja da ti vise mjesta ostaje za mlatarat misem ( znaci tenkeyless ili manje ).. ekipa koja od toga radi filozofiju vecinom programira ili radi vrstu posla gdje aktivno tipka par sati dnevno pa je logicno da njima to predstavlja big deal.

 

svakako ce ti prva mehanicka bit fora i tek kad isprobas i provedes par sati igrajuci/tipkajuci ces stvorit nekakvu predodzbu sta bi htio drugacije. ovako ti je tesko polemizirat kad nemas nikakvu referencu iz vlastitog iskustva.

 

na kraju krajeva nije smak svijeta.. nakon par mjeseci prodas, dodas 20-30 eura i uzmes nesto sta mislis da bi ti vise odgovaralo.

fila2208 uto 19.3.2024 13:50
neznalica90 kaže...
fila2208 kaže...
Wiz3m4n kaže...

Ako ti je žica ok zašto da ne, no ti ko da kupuješ automobil a ne tipkovnicu 

 

 pa iskreno mislio sam kupit ono neku kojugod, onda di god pitam, 60000 savjeta, nemoj redragon nemoj ovo, idi keychron idi slaži si, imaš ovaj swič onaj swič...i sad ga jebi 

 

mislio sam dođeš kupiš tipkovnicu, a kad ono cijela nauka 

 

to ti je zato sta kako vrijeme odmice opcija je sve vise jer tehnologija napreduje i postaje jeftinija. tipkovnicu kakvu sad mozes kupit za 100 eura si mogao samo sanjat prije 5 godina.

 

prvo trebas definirat zelis li tipkovnicu kupit lokalno pa u slucaju garancije samo odnijet u ducan i prst u uho ili ces se potencijalno zajebavat sa postarinama slanjem itd. s obzirom da si dosad izdrzao na membrani ja bi na tvom mjestu do 70tak eura uzeo onog logitecha steelseries ili hyperx.. po pisanju vidim da nisi tip koji ce od toga radit dramu podmazivat switcheve mijenjat kucista i pizdarije ( ja dam 200+ eura za tipkovnicu pa namjestim osnovno kako mi pase i ne drkam se vise s pizdarijama pa nekako sumnjam da ces i ti, ali eto necu govorit u tvoje ime ).

 

zatim velicina, ako si prosjecan korisnik kao i ja recimo kome je primarno komp hobby (gaming) i poslovni usecase ti je par mailova i koji dokument u wordu i excelu gledaj da ti je tipkovnica sto manja da ti vise mjesta ostaje za mlatarat misem ( znaci tenkeyless ili manje ).. ekipa koja od toga radi filozofiju vecinom programira ili radi vrstu posla gdje aktivno tipka par sati dnevno pa je logicno da njima to predstavlja big deal.

 

svakako ce ti prva mehanicka bit fora i tek kad isprobas i provedes par sati igrajuci/tipkajuci ces stvorit nekakvu predodzbu sta bi htio drugacije. ovako ti je tesko polemizirat kad nemas nikakvu referencu iz vlastitog iskustva.

 

na kraju krajeva nije smak svijeta.. nakon par mjeseci prodas, dodas 20-30 eura i uzmes nesto sta mislis da bi ti vise odgovaralo.

 Za jednog neznalicu puno znaš hehe

hvala ti, konkretan jasan post. Kažem, membransku imam 10 god, 200kn tad bila, i dan danas neuništiva, a dobila je šakom, i tisuće sati je lupana.

Normalno da bi čovjek naprijed kako ide i tehnologija, no kako si rekao, ne zanima me hobi s tim tipkovnicama, imam tako malo vremena za išta za sebe, a kamoli da se igram s time, pa bi rada gotov kvlaitetan proizvod, za koji nije problem potegnuti, ako se isplati.

 

Ta hyper mi se čini super deal, a cijena probija budžet, no opet, neću propasti za tu lovu.

Isto tako sam dobio na temu neku za 7e, pa ću probati i tu pa ću imat predobžbu, ako ništa nosit ću je na posao i živcirat kolege s njom :)

 

hvala ti¨!

Mad Ant sri 20.3.2024 14:46

Ja vrlo slicno, ne da mi se (previse) zezat, dam pare i pusti me da uzivam. Jedino sto su te pare cca 200€, khm... ;-)

Problem je sto kad jednom probas mehanicke, kakve god - glasne, kliktave, lagane, teske, tactile bump, early bump, svejedno - tesko ces nazad na membranske. Ja sam izdrzao tjedan dana i nazad na mehanicke, ali puno skuplje, samo sam sada miran.

crodrot pet 5.4.2024 20:47

Ekipa ima koja mehanicka za preporucit od nekih 50 do 70 eura, da je bezicna ili da bar ima odvojivi usb c kabel. Sluzila bi za pisanje najvise na tabletu al ne bi bilo lose da ima mogucnost povezivanja na vise uredaja. Nisam imao mehanicku tipkovnicu do sad tako da sam totalni laik...

Lovac sri 10.4.2024 20:46

Tko traži Keychron/Lemokey, preporuka za domenu keychron.fr
Poslali 3.4., danas već stiglo Kina/Mađarska/Hrvatska i doma, nisam morao platiti nikakve dodatne troškove osim cijene na stranici plus dostavu 27eur.

Čisto jer Amazon često nema na lageru, a i kad ima bude dosta skuplje nego na official shopu (tipa 50 do 100eur, ovisno o modelu).