Periferija

Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

MedO1337 čet 2.3.2023 19:18

Ispao sam iz tipkovnica i molim preporuku!

 

Imam Logitech G413 već četiri/pet godina i dobro me služila sve do sada kada se često registrira dupli razmak jednim klikom.

 

Potrebno mi je nešto izdržljivo, budući da za posao tipkam dosta. Želim taktilne switcheve,  plave ili smeđe (prednost plavi), HR oznake ne bi bile loše, numpad dobrodošao, ali neću plakati ako ga nema. Budžet je 150 eura.

Gledao sam možda G513 ili tako nešto slično od Logitecha, kao nekakav logičan upgrade, ali nisam siguran ima li što  bolje. Na tipkovnici ne gejmam, dakle, isključivo tipkanje nekoliko sati dnevno.

 

 

 

191x7 čet 2.3.2023 20:39
MedO1337 kaže...

Ispao sam iz tipkovnica i molim preporuku!

 

Imam Logitech G413 već četiri/pet godina i dobro me služila sve do sada kada se često registrira dupli razmak jednim klikom.

 

Potrebno mi je nešto izdržljivo, budući da za posao tipkam dosta. Želim taktilne switcheve,  plave ili smeđe (prednost plavi), HR oznake ne bi bile loše, numpad dobrodošao, ali neću plakati ako ga nema. Budžet je 150 eura.

Gledao sam možda G513 ili tako nešto slično od Logitecha, kao nekakav logičan upgrade, ali nisam siguran ima li što  bolje. Na tipkovnici ne gejmam, dakle, isključivo tipkanje nekoliko sati dnevno.

 

 

 

 Probao metodu s alkoholom za očistiti switch?

Dag čet 2.3.2023 22:39
MedO1337 kaže...

Ispao sam iz tipkovnica i molim preporuku!

 

Imam Logitech G413 već četiri/pet godina i dobro me služila sve do sada kada se često registrira dupli razmak jednim klikom.

 

Potrebno mi je nešto izdržljivo, budući da za posao tipkam dosta. Želim taktilne switcheve,  plave ili smeđe (prednost plavi), HR oznake ne bi bile loše, numpad dobrodošao, ali neću plakati ako ga nema. Budžet je 150 eura.

Gledao sam možda G513 ili tako nešto slično od Logitecha, kao nekakav logičan upgrade, ali nisam siguran ima li što  bolje. Na tipkovnici ne gejmam, dakle, isključivo tipkanje nekoliko sati dnevno.

 

 

 

Pogledaj Keychron, V ili Q seriju.

 

G513 je ista tipkovnica kao G512 ali dolazi sa wrist restom koji ne vrijedi kolika je razlika u cijeni.

 

Inače imao sam G512 i dosta sam se razočarao u kvaliteti.

pegula.00 uto 7.3.2023 20:33

Ljudi moji zašto je u ovoj državi teško pronać dobru mehaničku tipkovnicu s HR layoutom?

Ugl, ako netko ima preporuku, mehanička tipkovnica, nije bitno koji su swithcevi, do 1000kn i ponavljam - HR layout.

 

Gledam sve ove puste stranice za custom tipkovnice, s milijun različitih vrsta tipki i layouta i ntiko nema naša slova, ništa mi više nije jasno. Tako da i narudžbe izvana dolaze u obzir.

 

Fala!

MedO1337 uto 7.3.2023 20:49

Bio sam nedavno u potrazi za novom mehaničkom i iako su proizvođači poput Keychrona možda bolji, odlučio sam se za neku "komercijalnu" marku upravo zbog HR znakova.

Ako si više i ti za ove "komercijalne" mehaničke, mogu ti reći da od ovih skupljih samo Razer i Logitech imaju hrvatske znakove, pa gledaj nešto od toga.

rekt sri 8.3.2023 07:10

Pozdrav svima, trebao bih preporuku za odabir mehaničke tipkovnice kojoj bi primarna namjena bila intenzivno pisanje/tipkanje.
Kriteriji: 70 EUR max, TIHA, numpad, ISO layout (HR slova poželjna, ali ne i obavezna).

Kolega mi je rekao da uzmem Genesis Thor 300 RGB (Outemu Brown) - mišljenja?

1samek sri 8.3.2023 07:59
MedO1337 kaže...
Bio sam nedavno u potrazi za novom mehaničkom i iako su proizvođači poput Keychrona možda bolji, odlučio sam se za neku "komercijalnu" marku upravo zbog HR znakova.

Ako si više i ti za ove "komercijalne" mehaničke, mogu ti reći da od ovih skupljih samo Razer i Logitech imaju hrvatske znakove, pa gledaj nešto od toga.

 

I ja sam bio u tom problemu do nedugo, danas je nemoguće kupiti tastaturu koja valja i da ima veliki enter + HR znakovi. Nevjerojatno....

Na kraju sam uzeo Razer Deathstalker V2 (PRO je bežična, nije mi trebala ta varijanta), malo je reći da sam oduševljen istom, ali je brutalno preskupa. Crveni switchevi mi najviše odgovaraju, baš mi je ono, top u svakom pogledu jer s mi low profile tastatura must have.

Najveći minus je možda softver koji ima dosta mjesta za poboljšanja.

MedO1337 sri 8.3.2023 09:36
1samek kaže...
MedO1337 kaže...
Bio sam nedavno u potrazi za novom mehaničkom i iako su proizvođači poput Keychrona možda bolji, odlučio sam se za neku "komercijalnu" marku upravo zbog HR znakova.

Ako si više i ti za ove "komercijalne" mehaničke, mogu ti reći da od ovih skupljih samo Razer i Logitech imaju hrvatske znakove, pa gledaj nešto od toga.

 

I ja sam bio u tom problemu do nedugo, danas je nemoguće kupiti tastaturu koja valja i da ima veliki enter + HR znakovi. Nevjerojatno....

Na kraju sam uzeo Razer Deathstalker V2 (PRO je bežična, nije mi trebala ta varijanta), malo je reći da sam oduševljen istom, ali je brutalno preskupa. Crveni switchevi mi najviše odgovaraju, baš mi je ono, top u svakom pogledu jer s mi low profile tastatura must have.

Najveći minus je možda softver koji ima dosta mjesta za poboljšanja.

 Uzeo sam BlackWidow V3 s njihovim zelenim switchevima. Također sam vrlo zadovoljan, ali potvrđujem da je softver loš. 

Nezadovoljan sam i time što za tu cijenu nisu mogli gravirati naše znakove, već su samo zalijepljeni. Logitech, primjerice, gravira na upola jeftinijim tipkovnicama. 

memulica sri 8.3.2023 11:10

Evo ekipa završila je (sramotna) potraga za HR tipkovnicom sa velikim enterom.

 

Uzeo sam RAMPAGE MK95 RGB za 30€.

https://www.youtube.com/watch?v=eiCS13AcP5w

 

   

 

 

U biti to je kopija ove kineske:

https://www.youtube.com/watch?v=NdZaE9lTP3w

https://www.youtube.com/watch?v=9o4zjqCnBhs

 

Koristi (čini mi se) plave Gateron optičke prekidače i uz nju dobivate alat za laku zamjenu istih. Ovi plavi su oni bučniji, pa možete lako nabaviti neke druge po želji ili potrebi:

https://www.youtube.com/watch?v=BcNKY0dgEm4

 

Uz tipkovnicu ne dolazi program, već ga trebate sami skinuti sa njihovih stranica. U njemu možete svaki prekidač obojati u svoju boju, dodavati makroe za kombinaciju tipki i sačuvati profile po želji. Tipovnica je vrlo stabilna, jer ima dovoljno gumenih jastučića ispod (čak i na odmorištu za dlanove).

 

Osim par manjih zamjerki, (zasad) sam vrlo zadovoljan sa tipkovnicom.

 

Zamjerke su:

 

odmorište koje je osjetno žulja lijevi dlan i najvjerovatnije ću ga maknuti. Druga (opskurna) zamjerka je što slovo Ž ne mogu obojati u druge boje.

 

 

 

 

 

Zylvio sri 8.3.2023 12:18
Dag kaže...
vax kaže...

Pozdrav, trebao bih preporuku za mehaničku tipkovnicu do 50€. Bilo kakav savjet je dobrodošao.

Možda nešto ovako?

https://epomaker.com/products/skyloong-gk75?variant=44111801352500

Ja sam ju kupio prije neka 2 mjeseca sa Yellow Optical switchevima i za igranje je super, ali meni za pisanje nije prirodno jer pre brzo reagira, no u tome je ljepota mehaničkih switcheva jer samo tako zamjeniš switcheve i dereš po svome. 😁 Od negativnih strana mi je software koji nije nikako "user friendly".

Jedino što mene trenutno pati je to što sam uzeo ISO layout i malo mi je teže naći custom keycapse.

1samek sri 8.3.2023 13:39
MedO1337 kaže...
1samek kaže...
MedO1337 kaže...
Bio sam nedavno u potrazi za novom mehaničkom i iako su proizvođači poput Keychrona možda bolji, odlučio sam se za neku "komercijalnu" marku upravo zbog HR znakova.

Ako si više i ti za ove "komercijalne" mehaničke, mogu ti reći da od ovih skupljih samo Razer i Logitech imaju hrvatske znakove, pa gledaj nešto od toga.

 

I ja sam bio u tom problemu do nedugo, danas je nemoguće kupiti tastaturu koja valja i da ima veliki enter + HR znakovi. Nevjerojatno....

Na kraju sam uzeo Razer Deathstalker V2 (PRO je bežična, nije mi trebala ta varijanta), malo je reći da sam oduševljen istom, ali je brutalno preskupa. Crveni switchevi mi najviše odgovaraju, baš mi je ono, top u svakom pogledu jer s mi low profile tastatura must have.

Najveći minus je možda softver koji ima dosta mjesta za poboljšanja.

 Uzeo sam BlackWidow V3 s njihovim zelenim switchevima. Također sam vrlo zadovoljan, ali potvrđujem da je softver loš. 

Nezadovoljan sam i time što za tu cijenu nisu mogli gravirati naše znakove, već su samo zalijepljeni. Logitech, primjerice, gravira na upola jeftinijim tipkovnicama. 

 

Na Deathstalkeru su gravirani, nisu zakeljeni.

pegula.00 sri 8.3.2023 20:39
memulica kaže...

Sramotno je da se prodaju tipkovnice bez naših slova i ta bi praksa trebala biti zabranjena za sve trgovine koje posluju u Hrvatskoj.

 Apsolutno se slažem. Ajde da je 90% naših pa ostalo strano, ovo je cirkus šta se sad događa.

BMT čet 9.3.2023 09:20
memulica kaže...

Sramotno je da se prodaju tipkovnice bez naših slova i ta bi praksa trebala biti zabranjena za sve trgovine koje posluju u Hrvatskoj.

 Slažem se da je sramota da se prodaju tipkovnice bez našeg rasporeda, ali ne bi trebalo zabraniti prodavati tipkovnice i s drugim rasporedima jer netko bi možda želio kupiti i takve.

mariolla79 pet 10.3.2023 16:35
BMT kaže...
memulica kaže...

Sramotno je da se prodaju tipkovnice bez naših slova i ta bi praksa trebala biti zabranjena za sve trgovine koje posluju u Hrvatskoj.

 Slažem se da je sramota da se prodaju tipkovnice bez našeg rasporeda, ali ne bi trebalo zabraniti prodavati tipkovnice i s drugim rasporedima jer netko bi možda želio kupiti i takve.

 ja osobno nevolim s nasim znakovima,mob i sve mi je na engleskom,tak da...

svatko ima svoj izbor 

pegula.00 ned 19.3.2023 10:56

Problem je u tome šta svatko nema svoj izbor jer ja ne mogu nać dobru tipkovnicu s našim znakovima ni u dućanima ni online...

 

Čak i razor tipkovnice rade nekakav loš kompromis pa na US layout dodaju u kut naša slova

pegula.00 uto 21.3.2023 15:53

Bravo za tebe i bravo za kolegu šta voli US layout, ali to nije poanta onog šta govorim. Poanta je da u Hrvatskoj ne možemo kupit kvalitetnu tipkovnicu sa hrvatskim znakovima, to je žalosno na više razina.

guzda22 čet 27.4.2023 11:58

pozdrav, molio bih savjete iskusnijih kolega ako su se susretele sa mojom dvojbom..trenutna G513 počinje crkavat nakon 2 godine..klasika koliko je jamstvo pa bih trebao novu uzet.

na kraju sam sveo izboir na 3 tipkovnice. kakava su vaša iskustva ako ste ih koristili i koju bi izabrali

 

koristim za gejming i kad je rad od doma za programiranje i slično. tako da mi je tu bitno da je ugodna za duže korištenje.

 

naravno ako imate bolji prijedlog, slobodno..cjenovno cca 150€ -200€

 

thnx na pomoći

 

191x7 čet 27.4.2023 15:03
guzda22 kaže...

pozdrav, molio bih savjete iskusnijih kolega ako su se susretele sa mojom dvojbom..trenutna G513 počinje crkavat nakon 2 godine..klasika koliko je jamstvo pa bih trebao novu uzet.

na kraju sam sveo izboir na 3 tipkovnice. kakava su vaša iskustva ako ste ih koristili i koju bi izabrali

 

koristim za gejming i kad je rad od doma za programiranje i slično. tako da mi je tu bitno da je ugodna za duže korištenje.

 

naravno ako imate bolji prijedlog, slobodno..cjenovno cca 150€ -200€

 

thnx na pomoći

 

Kako crkava G513?

 

Razerovi optički switchevi su OK za gaming, za puno pisanja baš i nisu kao klasična mehanika.

Od Logitecha bježi.

 

Možda neka HyPerx? Steelseries? Corsair?

guzda22 čet 27.4.2023 15:18
191x7 kaže...
guzda22 kaže...

pozdrav, molio bih savjete iskusnijih kolega ako su se susretele sa mojom dvojbom..trenutna G513 počinje crkavat nakon 2 godine..klasika koliko je jamstvo pa bih trebao novu uzet.

na kraju sam sveo izboir na 3 tipkovnice. kakava su vaša iskustva ako ste ih koristili i koju bi izabrali

 

koristim za gejming i kad je rad od doma za programiranje i slično. tako da mi je tu bitno da je ugodna za duže korištenje.

 

naravno ako imate bolji prijedlog, slobodno..cjenovno cca 150€ -200€

 

thnx na pomoći

 

Kako crkava G513?

 

Razerovi optički switchevi su OK za gaming, za puno pisanja baš i nisu kao klasična mehanika.

Od Logitecha bježi.

 

Možda neka HyPerx? Steelseries? Corsair?

 space više ne hvata, moraš lupat po njoj. numpad dupla 0,1, dupli zarez, dio oko wsad tipki ne registrira. baš sam nekak razočaran s njom zbog kvalitete, nije da sam baš heavy user, light gaming i posao.

 

gledao sam i druge neke brendove..steelseries apex 7 i pro  su mi bile zanimljive, ostale me nisu dojmile sad neš pretjerano.

mora bit jedino 100% tipkovnica, tkl sam prije imao, ali mi nekad baš zafali numpad dio 

cjenovno ne želim davat više od 200€ jer ne želim..plus minu 10ak eur je ok

191x7 čet 27.4.2023 16:50
guzda22 kaže...

 space više ne hvata, moraš lupat po njoj. numpad dupla 0,1, dupli zarez, dio oko wsad tipki ne registrira. baš sam nekak razočaran s njom zbog kvalitete, nije da sam baš heavy user, light gaming i posao.

 

gledao sam i druge neke brendove..steelseries apex 7 i pro  su mi bile zanimljive, ostale me nisu dojmile sad neš pretjerano.

mora bit jedino 100% tipkovnica, tkl sam prije imao, ali mi nekad baš zafali numpad dio 

cjenovno ne želim davat više od 200€ jer ne želim..plus minu 10ak eur je ok

Jesi probao osposobiti tu G512 tako što skineš keycap, pritisneš switch čačkalicom ili pincetom, ukapaš nekoliko kapi alkohola (70% ili jači) i razradiš tipku?

Ta metoda često riješi i dvoklik i ne-registriranje kod Cherry MX switcheva, klonova MX switcheva te Omron switcheva (logitech).

 

Moj savjet ti je da ne daješ više od 150€ za tipkovnicu. Ako hoćeš profi alat, kupi mehaničku Cherry. Nisu najbolji switchevi, ali će ti najdulje potrajati.

Ako ti se pak bavi hobijem, daj 50-100€ za tipkovnicu s izmjenjivim switchevima, kupi switcheve koje hoćeš, modaj tipkovnicu (tape mod, foam mod, sand mod, o-ring mod, podmazivanje switcheva, custom capsi, ...) i biti ćeš miran. Ako koji switch ode, zamijeniš.

 

Ja preferiram TKL + odvojeni numpad.

guzda22 čet 27.4.2023 18:26

ma probao sam čistit..vidio sam da postoje slični problemi pa sam našao par youtube/google tutoriala, i napravio sam na par tipki koje sam primjetio da štekaju, radilo je malo i onda opet sve ispočetka

novi hobi mi ne treba..dosta mi je i ovo sad što imam 

 

još ću malo s G513 izdržat dok ne skroz iživcira, onda leti u reciklažu