Periferija

Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

metallic pon 12.12.2022 12:43
Cryogenic kaže...
encoding kaže...

 Do koliko kn? Mora li biti mehanička? 

Samo da nije mehanička, nebi mogao podnijet stalno kliktanje, budget nije ograničen.

Mx red i black ne klikcu, a feedback je jako jako fin. ;)

Bevanda uto 13.12.2022 23:08

Uzet eShark ESL-K1 Kodachi, mogu reć da nakon šta sam ima prilike isprobati masu jeftinijih tastatura, ova je premija za sve druge jeftinije mehaničke.

 

Outemu Red switchevi, mogu se vadit, double shot keycapsi, osvjetljenje kakvo poželiš ( jedna boja ili RGB, na posebnim tipkama po želji ), sve moguće kombinacije plus regulacija jačine. Kvaliteta izrade top, USB-C kabel na tastaturi, može se skidat, dostupan novi firmware...

 

Po meni, kraljica jeftinjara. Stvarno ne postoji bolje od ovog za pare koje traže ( 350-360 kn ).

 

Jedina sitna mana, bar meni, je šta se ne može gasit ili ostavit trajno upaljeno pozadinsko osvjetljenje multimedijalnih tipki, jedina opcija je sporo pulsiranje u odabranoj boji.

 

191x7 sri 14.12.2022 00:33
Bevanda kaže...

Uzet eShark ESL-K1 Kodachi, mogu reć da nakon šta sam ima prilike isprobati masu jeftinijih tastatura, ova je premija za sve druge jeftinije mehaničke.

 

Outemu Red switchevi, mogu se vadit, double shot keycapsi, osvjetljenje kakvo poželiš ( jedna boja ili RGB, na posebnim tipkama po želji ), sve moguće kombinacije plus regulacija jačine. Kvaliteta izrade top, USB-C kabel na tastaturi, može se skidat, dostupan novi firmware...

 

Po meni, kraljica jeftinjara. Stvarno ne postoji bolje od ovog za pare koje traže ( 350-360 kn ).

 

Jedina sitna mana, bar meni, je šta se ne može gasit ili ostavit trajno upaljeno pozadinsko osvjetljenje multimedijalnih tipki, jedina opcija je sporo pulsiranje u odabranoj boji.

 

 Mali enter, jelda?

ficosime pet 16.12.2022 12:22

Tražim mehaničku tipkovnicu do cca. 1100/1200kn.

Primarno bi je koristio za tipkanje jer dosta moram pisati na računalu, a u slobodno vrijeme i za gejming.

Bitno mi je da ima num-pad i pet/šest dodatnih macro tipki na koje mogu složiti komande za programe koje koristim.

 

Trenutna 'obična' tipkovnica koju koristim ima i opciju tri profila koji se mijenjaju na tri gumba, no znam da je već i ovo prvo dvoje navlačenje što se tiče značajki za tu cijenu (ali eto, ako kojim čudom ima, ne bi se bunio!)

 

Ne patim na LED, bitno mi da se može upaliti jedna lagana boja, ali nikakvi "light-showovi". Hvala! 

1samek ned 8.1.2023 19:31
ficosime kaže...

Tražim mehaničku tipkovnicu do cca. 1100/1200kn.

Primarno bi je koristio za tipkanje jer dosta moram pisati na računalu, a u slobodno vrijeme i za gejming.

Bitno mi je da ima num-pad i pet/šest dodatnih macro tipki na koje mogu složiti komande za programe koje koristim.

 

Trenutna 'obična' tipkovnica koju koristim ima i opciju tri profila koji se mijenjaju na tri gumba, no znam da je već i ovo prvo dvoje navlačenje što se tiče značajki za tu cijenu (ali eto, ako kojim čudom ima, ne bi se bunio!)

 

Ne patim na LED, bitno mi da se može upaliti jedna lagana boja, ali nikakvi "light-showovi". Hvala! 

 

Logitech G815 ili G915 (bežična verzija) mi se čini kao idealan odabir. Svaka dolazi sa 3 vrste switcheva, osobna preferenca koji ti više odgovaraju, prepruka je tactile sa većine recenzija.

 

MEGATAMA čet 2.2.2023 20:42

Aapsolutno nikome ne mogu niti zelim preporucit ovu Logitech G915 Lightspeed.

 

Tipkovnica je realno hrpa smeca,vec sam prije pisaao kako su same tipke jjadne i slabasne te izuzetno lagano kopcica pukne a Logitechh ne prodaje zamjenske....barem ne ovdjje u De.

 

Onda je odjednom pocela gubit bezicnu konekciju....ko nesto jjoj je zasmetalo...

 

A sad mi je pocela duplat slova pa jju je doslovno nemmoguce koristir,googlam i vvidim da ekipa djeli izjavu kao radnika te firme da su namjerno napravili da se to krene desavat malo nakon istekka garancije...da bi mi onda isli kupit novi model...da sigurno hocu.

 

Platio sam ovu hrpu smeca 250eu i apsolutno nikad vise Loggitechh nece vidjet 1 cent od mene.

 

 

EDIT

 

Garancija mi vrijedi sad do ponedeljjka,ipak ima srece

191x7 čet 2.2.2023 22:02

Chattering (dupla slova) je boljka mehaničkih switcheva, svi na Cherry MX principu i oni koji tako funkcioniraju pate od toga.

Najčešće je dovoljno skinuti cap, stisnuti switch, ukuapati alkohola, razraditi switch, kada se osuši isprobati, ako ne pomogne od prve ponoviti... i onda problem na switchu nestane na koji mjesec, godinu ili trajno.

Ako to ne pomaže, postoje raznorazni programi za "chattering fix".

1samek čet 2.2.2023 22:55

Ja sam bio strašno nabrijan na G915 TKL, ali jednostavno mi je bila preskupa. G815 sam vratio jer mi je bila prevelika i one "G" tipke sa strane su mi više smetale nego koristile.

 

Obožavam low profile tipke i bezveze Googlajući naletim na Redragon Horus K621, naručio i oduševio se. Za nekih 50-tak eura tipkovnica je mrak :-)

Crveni switchevi, BT, USB konekcija, koja ti više odgovara, najveći minus joj je (po meni) kvaliteta key capsa, ali za te pare ne treba očekivati čuda.

Besramna kopija Logitecha G915 TKL za 4x manje love.

 

https://redragonshop.com/products/k621-tkl-wireless-keyboard

zzZZzz čet 2.2.2023 23:14

Ja s druge strane imam super iskustvo sa G915 TKL.

 

2 godine vec radi bez problema, signal nije izgubila niti jednom, chatteringa nema uopce, svaka ledica radi kao prvog dana. 

Baterija drzi odlicno i relativno brzo se puni.

Niski profil tipkovnice znaci da nema potrebe za wrist restom, u kombinaciji sa wireless, dodatno smanji nered na stolu.

Wireless je takodjer bez delaya sto je super ako se igra nesta ozbiljnije.

Kvaliteta izrade je jako dobra, s tim da je kvaliteta keycapsa mogla biti bolja s obzirom na cijenu tipkovnice.

 

Jedina mana sto je kolega gore naveo je nestandardni keycaps koji se bas i ne mogu zamijeniti te treba biti oprezan u slucaju skidanja keycapsa.

 

Od mene topla preporuka ako je u budžetu.

 

S druge strane, njihov G903 miš je vraćan unutar garancije zbog chatteinga.

 

Valjda imaju problema sa kontrolom kvalitete.

 

zzZZzz čet 2.2.2023 23:52
SaintGriz kaže...
Koliko traje baterija? Jel se gašenje osvjetljenja produlji značajno autonomija?

 uz konstantno koristenje, medium brightness i breathing effect (sporo paljenje i gašenje ledica) punim je jednom mjesecno. bez ledica baterija traje puno duze.

MEGATAMA pet 3.2.2023 08:22
191x7 kaže...

Chattering (dupla slova) je boljka mehaničkih switcheva, svi na Cherry MX principu i oni koji tako funkcioniraju pate od toga.

Najčešće je dovoljno skinuti cap, stisnuti switch, ukuapati alkohola, razraditi switch, kada se osuši isprobati, ako ne pomogne od prve ponoviti... i onda problem na switchu nestane na koji mjesec, godinu ili trajno.

Ako to ne pomaže, postoje raznorazni programi za "chattering fix".

Sad sam vidio da mi je garancija ipak istekla....

Ova metoda sa ciscenjem pomocu alkohola nece dodatno ostetit switch?

Kako god,hvala na savjetu.

3dfx pet 3.2.2023 08:58

250 EUR za Logitech tipkovnicu????

 

daj nemojte bit ludi, pa za te pare kupite sto vam srce pozeli, a minimalno 5 puta kvalitetnije proizvode

 

tipa:

Ducky

Wooting,

Iqunix,

TFUE,

Filco,

KBD,

Xtrfy

 

umjesto da trosite toliku lovu na Logi, Corsair, Raze i te mainstream tipkovnice, kupite si pravu kvalitetnu stvar

 

samo upozorenje, jednom kada krente niz tu misiju rupu custom mechanical keyboards, gore je od droge 

 

 

191x7 pet 3.2.2023 09:04
MEGATAMA kaže...

Sad sam vidio da mi je garancija ipak istekla....

Ova metoda sa ciscenjem pomocu alkohola nece dodatno ostetit switch?

Kako god,hvala na savjetu.

Neće. Alkohol jako brzo ispari i u pravilu ne izaziva kratke spojeve ili nešto takvo. Samo nemoj probati alkoholnim pićem ili aftershave, bitno je da je alkohol što čišći (70% ili bolji).

Chattering ti nastane kada se nakupi plastike koje nastaje od tipkanja tj od struganja tipki, poljepi se unutra i stvara kontakt. Alkohol u biti očisti. :)

MEGATAMA pet 3.2.2023 11:24
3dfx kaže...

250 EUR za Logitech tipkovnicu????

 

daj nemojte bit ludi, pa za te pare kupite sto vam srce pozeli, a minimalno 5 puta kvalitetnije proizvode

 

tipa:

Ducky

Wooting,

Iqunix,

TFUE,

Filco,

KBD,

Xtrfy

 

umjesto da trosite toliku lovu na Logi, Corsair, Raze i te mainstream tipkovnice, kupite si pravu kvalitetnu stvar

 

samo upozorenje, jednom kada krente niz tu misiju rupu custom mechanical keyboards, gore je od droge 

 

 

Uzeo sam zajedno tu tipkovnicu i mis iz potpisa jer su recenzenti pjevali hvalospjeve....

Mis je bio 150eu i na njega nemam prigovora.

Na kraju ispada kako si rekao...placa se ime

CyberDemonVZ pon 6.2.2023 12:28
3dfx kaže...

250 EUR za Logitech tipkovnicu????

daj nemojte bit ludi, pa za te pare kupite sto vam srce pozeli, a minimalno 5 puta kvalitetnije proizvode

tipa:

Ducky

Wooting,

Iqunix,

TFUE,

Filco,

KBD,

Xtrfy

umjesto da trosite toliku lovu na Logi, Corsair, Raze i te mainstream tipkovnice, kupite si pravu kvalitetnu stvar

samo upozorenje, jednom kada krente niz tu misiju rupu custom mechanical keyboards, gore je od droge 

 Ja sam osobno već više puta pokušao pronaći nešto kvalitetnije, custom...

Ali svi mi te tipkovnice izgledaju ko plastični kvadrat, s naguranim čim više tipki u čim manje prostora. Pretpostavljam da se radi o minimaliznu, al vizualno mi onda izgledaju ko one tipkovnice koje sam vidio u Konzumu na akcijama...

Bez volume kotačića/tipki, ove koje sam gledao nisu imale ni numpad, nema multimedijalnih tipki (bar play, pause, stop.. na koje sam naviknuo)...

 

Ako neke od ovih gore ne spadaju pod ovo napisano, pleeeese, reci. Vrlo rado bi ponovno bacio pogled!

hardrock pon 6.2.2023 12:54

Osobno imam Logitech G513 Brown switches GX i mogu reci da sam prezadovoljan, jes da sam ju uhvatio na popustu od 850-900kn al vrijedilo je,

bar za sad vrijedi, sad vidim da košta oko 150€ pa neznam je li isplativo ili postoje bolje tipkovnice za te pare.

Daten007 pon 6.2.2023 13:05
3dfx kaže...

250 EUR za Logitech tipkovnicu????

 

daj nemojte bit ludi, pa za te pare kupite sto vam srce pozeli, a minimalno 5 puta kvalitetnije proizvode

 

tipa:

Ducky

Wooting,

Iqunix,

TFUE,

Filco,

KBD,

Xtrfy

 

umjesto da trosite toliku lovu na Logi, Corsair, Raze i te mainstream tipkovnice, kupite si pravu kvalitetnu stvar

 

samo upozorenje, jednom kada krente niz tu misiju rupu custom mechanical keyboards, gore je od droge 

 

 

 

Evo da se i ja nadovežem na Logitech i njihovu tipkovnicu G810.

Nakon 3 godine korištenja počela je duplirati slova.

Baš pohvalno za tako skupu tipkovnicu, nikad više ne dajem novce na skupe tipkovnice.

 

Nakon nje kupio sam Lenovo Preferred Pro II novu na njuskalu za 20€ i mogu reći da sam zadovoljan.

 

Nije isti osjećaj kod tipkanja, ali ne pada mi na pamet da opet kupim tipkovnicu za preko 150€ koja će izdržati koliko joj traje garancija..

 

 

 

 

 

191x7 pon 6.2.2023 13:27
Daten007 kaže...

Evo da se i ja nadovežem na Logitech i njihovu tipkovnicu G810.

Nakon 3 godine korištenja počela je duplirati slova.

Baš pohvalno za tako skupu tipkovnicu, nikad više ne dajem novce na skupe tipkovnice.

 I zašto nisi popravio? Teško ukapati par kapi alkohola u switch koji zeza?