Periferija

Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

zzZZzz sri 5.10.2022 17:35
Haywire kaže...
zzZZzz kaže...
Haywire kaže...

Bok,

 

mogu dobiti preporku tipkovnice za pisanje i gejmanje? Obavezno membranska, probao sam par mehaničkih i iskreno mi se ne sviđaju pretjerano.

 

Bez ikakvih RGB gluposti, s HR layoutom, za povremeno igranje i nekakav office rad.

 

Hvala

 Pođi do obližnjeg konzuma/kauflanda/peveca/čegagod, nađi policu sa tehnikom i uzmi prvu koju vidiš za 50kn i to je to.

 

 

 Misliš? Nema nekih koje bi bile dobre baš za pisanje ili nešto slično? Guglam membranske, al tu mi opet preporučuju Razerove RBG gluposti, to i ne treba. Casual povremeni gaming i office work.

Ljudi kupuju mehanicke tipkovnice kako bi imali bolji osjecaj pod prstima tokom pisanja i igranja, jer mehanicki prekidaci su ti koji daju razliciti feedback ovisno o vrsti. Rekao si da ti se to ne sviđa. Sve ok.

Na membransku nema simsla trositi puno jer bila tipkovnica 50kn ili 500kn, i dalje je osjecaj kao da tipkas po pudingu (pogotovo ako su i gaming i office work - casual).

 

paradox_37 ned 9.10.2022 23:26

Ja sam nedavno uzeo HyperX Alloy Elite 2, UK layout. Mogu samo reći da je tastatura fantastična i topla preporuka svima. Red switcheve ima, nisu glasni, super je za kucati. Pozadinsko osvjetljenje ima more podešavanja, za svačiji ukus. Ima i dugmad za playere, i volume kontrol je fantastičan.

WhiteShark definitivno ne preporučujem. Smeće teško, ako ćemo biti iskreni. Prvo sam kupio LEGIONNAIRE-X RGB, za koju se ispostavilo da ima fabričku manu sa shift, ctr i alt, što sam pisao ovdje, i što su potvrdili iz WhiteShark. Tu vratim i uzmem Legionnaire. I nakon 2 mjeseca nisam više mogao izdržati. Odron od tastature. Ovi Blue switchevi su nenormalno glasni, lupa ko luda. Da ne pričam da mi guta slova, kao da ne raguje na vrijeme, ili ne otpusti prethodno dugme na vrijeme pa blokira sljedeće.

Uglavnom, za dobru mehaničku treba i platiti. Bolje po meni membransku uzeti nego smeće kao što je WhiteShark.

big smoke uto 1.11.2022 19:46

Već neko vrijeme muku mučim sa svojom Roccat Suora FX.

Zanima me da li se u same switcheve smije uliti malo izopropilnog alkohola jer jedino to još nisam napravio ?

Tipkovnica je kompletno očišćena, keycapse redovno čistim, svaki switch je ispuhan komprimiranim zrakom.

Swarm aplikacija je reinstalirana, isprobani su valjda svi usb portovi no i dalje ponekad imam problema sa registriranjem random tipki, ili ih uopće ne registrira ili ih registrira dvaput.

Imate li možda ideju što bih još mogao isprobati ?

 

 

191x7 uto 1.11.2022 20:39

Alkohol neće naškoditi, pogotovo ako to radiš dok je isključena tipkovnica. Par kapi u pritisnuti switch i izraditi.

Možeš probati i electronic parts cleaner sprej ilitiga sprej za čišćenje elektronike.

tomekbeli420 ned 6.11.2022 01:11

Pozdrav, evo već skoro mjesec dana tražim koju mehaničku tipkovnicu kupiti na black friday, pa sam odlučio pitati ovdje za savjet.

 

Budžet: 500 kuna. Ako za malo više novaca mogu dobiti nešto znatno bolje, ta opcija isto dolazi u obzir, ali više od 600 kuna nikako ne želim potrošiti.

Namjena: većinom gaming, manjim dijelom svakodnevno korištenje (faks, multimedija...)

Switchevi: taktilni ili clicky, još se nisam odlučio jer nisam još isprobao kakav je osjećaj tipkati na taktilnima.

Veličina: TKL

Layout: po mogućnosti ISO i da su na keycapovima hrvatski dijakritički znakovi. Jel mi može netko reći kako Windowsi na HR layoutu rasporede hrvatska slova i posebne znakove na ANSI tipkovnici?

 

Trenutno najviše naginjem na ove dvije opcije

- UVI gear pride mini pbt, jedini razlog zašto je nisam istog trena uzeo jest činjenica da nisam našao puno reviewova o toj tipkovnici. Ima li možda ovdje netko tko ima navedenu tipkovnicu, kakvi su vam dojmovi?

- Hyperx alloy origins core, iako mi se izrazito ne sviđa to što ima jeftine keycapse

 

Imate li možda kakve druge preporuke?

 

 

 

Ulysses182 ned 6.11.2022 11:02
tomekbeli420 kaže...

Pozdrav, evo već skoro mjesec dana tražim koju mehaničku tipkovnicu kupiti na black friday, pa sam odlučio pitati ovdje za savjet.

 

Budžet: 500 kuna. Ako za malo više novaca mogu dobiti nešto znatno bolje, ta opcija isto dolazi u obzir, ali više od 600 kuna nikako ne želim potrošiti.

Namjena: većinom gaming, manjim dijelom svakodnevno korištenje (faks, multimedija...)

Switchevi: taktilni ili clicky, još se nisam odlučio jer nisam još isprobao kakav je osjećaj tipkati na taktilnima.

Veličina: TKL

Layout: po mogućnosti ISO i da su na keycapovima hrvatski dijakritički znakovi. Jel mi može netko reći kako Windowsi na HR layoutu rasporede hrvatska slova i posebne znakove na ANSI tipkovnici?

 

Trenutno najviše naginjem na ove dvije opcije

- UVI gear pride mini pbt, jedini razlog zašto je nisam istog trena uzeo jest činjenica da nisam našao puno reviewova o toj tipkovnici. Ima li možda ovdje netko tko ima navedenu tipkovnicu, kakvi su vam dojmovi?

- Hyperx alloy origins core, iako mi se izrazito ne sviđa to što ima jeftine keycapse

 

Imate li možda kakve druge preporuke?

 

 

 

Prije nego si ju i sam spomenuo je i meni na pamet pala UVI pride mini, ali ova sa ISO enterom (crna), a ne s ANSI enterom (crno-bijela). Ova koju si ti napisao "Pride mini PBT" ima ANSI enter, ali doduše sad je i na dobrom popustu na njihovoj stranici - ispod 400 kn (49€). Ova sa ISO enterom je 520 kn (70€).

Mislim da ima par ljudi na forumu ovu ISO verziju... Ja ti ne mogu puno reći o jednoj ili drugoj, osim da pogledaš review-e na Youtubeu i sam odlučiš šta ti je važno. Osim ako tražiš review-e baš za tu PBT varijantu. To ni ja nisam našao. :/

 

Za switheve ti je dobro uzeti neki tester pa ih isprobati, a još bolje otići u trgovinu i isprobati pisati na red, blue i brown switchevima.

 

Što se tiče HR jezika u Windowsima na ANSI layout-u, mislim da ti je sve na istom mjestu kao što je na ISO tipkovnici, osim tipki koje se fizički razlikuju.

Npr Ž je na " \ " tipki iznad entera, koja je desno od Đ (tipka " ] "). Neka me netko ispravi ako griješim.

 

 

Osim UVI gear-a, imaš sada na popustu isto i Keychron K8. To je TKL, ima ISO layout (UK, DE, i ostale - nema HR nažalost).

Trenutno je 500 kn na njihovoj stranici osnovni model (bijelo pozadinsko osvjetljenje, nisu hot-swappable swithcevi (ali za malo više para možeš i to dobiti)).

Keychron je dosta popularan "budget" brand, što ne bi bio da im tipkovnice ne valjaju. :)

 

Za hyperx ne znam puno... frend je imao TKL njihovu i nešto ga je zajebavala (tehnički kvar neki je imala) ali to je najvjerojatnije izuzetak.

dax-lax sub 12.11.2022 11:11

Kakvo je mišljenje o Logi G413 Carbon (romer g tactile switch)?

Još uvijek koristim prastari wave wired i dobro služi ali mi fali svjetla da ne nabadam dok tipkam u mraku. 

Trebam nekaj da nije zadnje smeće a 413 mi se čini ko ok za paru, tactile i crveno pozadinsko. Kaj vi mislite? 

Btw, treba biti puna. Ništa tkl i ostala smanjena sranja. Žica ili bez, svejedno

Lovac sub 12.11.2022 18:22
dax-lax kaže...

Kakvo je mišljenje o Logi G413 Carbon (romer g tactile switch)?

Još uvijek koristim prastari wave wired i dobro služi ali mi fali svjetla da ne nabadam dok tipkam u mraku. 

Trebam nekaj da nije zadnje smeće a 413 mi se čini ko ok za paru, tactile i crveno pozadinsko. Kaj vi mislite? 

Btw, treba biti puna. Ništa tkl i ostala smanjena sranja. Žica ili bez, svejedno

 Imam ju u uredu, stara 2-3 godine. Meni za to odlična jer nije glasna ko cherryMX pa ne smetam ostalima. Dobre izrade i za tu lovu sve 5. Jedino bi bilo dobro (ovisno kako će ti pasati) neki wristrest nabaviti ako ti bude visoka

dax-lax sub 12.11.2022 22:16
Lovac kaže...
dax-lax kaže...

Kakvo je mišljenje o Logi G413 Carbon (romer g tactile switch)?

Još uvijek koristim prastari wave wired i dobro služi ali mi fali svjetla da ne nabadam dok tipkam u mraku. 

Trebam nekaj da nije zadnje smeće a 413 mi se čini ko ok za paru, tactile i crveno pozadinsko. Kaj vi mislite? 

Btw, treba biti puna. Ništa tkl i ostala smanjena sranja. Žica ili bez, svejedno

 Imam ju u uredu, stara 2-3 godine. Meni za to odlična jer nije glasna ko cherryMX pa ne smetam ostalima. Dobre izrade i za tu lovu sve 5. Jedino bi bilo dobro (ovisno kako će ti pasati) neki wristrest nabaviti ako ti bude visoka

 Hvala za kratki osvrt. Napravio web kupnju. Bit će to i više nego dovoljno za moje potrebe. Crveno pozadinsko sa štelanjem jačine je najmanje što bi mi trebalo smetati, a opet, da ne moram škiljit kaj točno tipkam kao sada.

Miki77 ned 13.11.2022 21:15

Molim preporuku TIHE, mekane, tipkovnice s pozadinskim osvjetljenjem (dakle, ne mehaničke). Kod kuće imam tipkovnicu HP HQ-tre 71025 koja mi je bila sasvim ok, no, počela je kreštati, pogotovo u doba noći kad klinci spavaju, a pokušavam raditi za posao...

Hvala!

dax-lax uto 15.11.2022 18:32

Stigla G413 carbon i prvi utisak je da je izrazito čvrsto građena, poprilično teška. Uspoređujući je sa g710+, mala razlika u masi ali bolje konstrukcije zbog alu pokrova.

Crveno pozadinsko je taman ono što sam tražio a ono što fali je dedicirana volume tipka/kotač. Romer g tactile je po osjećaju dosta sličan mx brownu sa g710+ i to mi se sviđa. 

Kabel je malo podeblji al ok, pleten je i nosi dodatan usb na samo tipkovnici. 

Sve u svemu tipkovnica mi se sviđa i nek služi bez kvarova

 

Gemmy uto 15.11.2022 18:40

meni dosla g613 od kolege i moram priznat da mi je bolja za tipkanje ok STREAK65 LP. streak mi je ugodnija oku i kompaktnija, i vise mi pase u setup atm

je da je ogromna, kada sam se naviknuo na ovu 60%

znaci sljedeca mora biti barem TKL s slicnim switchevima kao ova od logija

191x7 sub 3.12.2022 17:51
Bevanda kaže...

Može li mi neko ko ima White Shark Spartan-X provjerit da li se njemu nalazi stabilizator ispod tipke Backspace? Ona metalna žičica? Hvala.

 

EDIT: I ispod Enter tipke, ima li?

 Nema.

Bevanda pon 5.12.2022 22:54

Pitam zato jer kojeg su onda vraga stavljali vodilice stabilizatora ispod Shift, Enter i Backspace ako stabilizatora nema? Ma ke inženjering, nemoš virovat!

 

Sad me OCD dere kao zrelog majmuna... Hvala White Shark!

 

191x7 uto 6.12.2022 00:34
Bevanda kaže...

Pitam zato jer kojeg su onda vraga stavljali vodilice stabilizatora ispod Shift, Enter i Backspace ako stabilizatora nema? Ma ke inženjering, nemoš virovat!

 

Sad me OCD dere kao zrelog majmuna... Hvala White Shark!

 

 To je rebrand nekog kineza.

Ja više nisam tako fasciniran tipkovnicom; C mi probija svjetlo (pojeo se coating) i S sam morao rješavati chattering alkoholom. Na tipkovnici koja ima mislim oko 8 mjeseci.

sinkee uto 6.12.2022 13:51

ekipa, postoji li kakva wireless tipkovnica (obavezno s usb-C kabelom), a da je UK layout (možda s našim znakićima) i neke cijene do 600hrk?

TKL,Full size - nije bitno.

 

Trebam wireless zbog switchanja poslovni laptop - privatni komp i koristio bih samo 1 tipkovnicu.

 

Nekako mi jedino iskace redragon vishna no US layout

Bevanda uto 6.12.2022 19:02

eShark ESL-K1 Kodachi

https://www.bug.hr/recenzije/eshark-esl-k1-kodachi-psina-za-virtualne-sportase-11114

 

O ovoj TKL se ne može skoro ništa nać na netu. Par YouTube recenzija od pitajboga koga, ali to je to. Skoro isti vrag ka Spartan-X, samo sa izmjenjivim switchevima i doubleshot keycapsima, ali nema ISO layout. Cijena joj je pala samo tako i može se nać već za 350 kuneja u Chipoteke, a bila 100 eura. Ima li je ko, kakva je, valja li šta?

encoding pon 12.12.2022 11:37
Bevanda kaže...
Bevanda kaže...

eShark ESL-K1 Kodachi

... cut ...

 Apsolutno niko?! Šta je reć? Onda sigurno valja, kad ne vidin ni jedan negativni komentar ;)

 Nemam ju, ali sam imao tipkovnicu s istim volume kotačićem i multimedija kontrolama, super stvari

 

Što se tiče kvalitete, White shark nije Razer, ali za te novce teško možeš naći nešto bolje. Čuvaj garanciju i mislim da će ti dobro poslužit

Cryogenic kaže...

Može preporuka bežične tipkovnice sa pozadinskim osvjetljenjem odnosno da tipke svijetle. Hvala.

 Do koliko kn? Mora li biti mehanička?