Overclocking

Overclocking AMD procesora (dual,triple,quad,fx)

HCgamingCRO sub 23.5.2020 23:24

Moguce da, sigurno je perf/wat bolji, ali s obzirom da je ovo 4.4 all core sa 1.29V temperature su mi svejedno i u prime-u sa small fft-om ispod 80 stupnjeva, i cijeli paket trosi manje od 100W u istom testu a u gejmingu sam na 50tak stupnjeva i 50W.

Tako da za mojih par sati gejmanja tjedno je sasvim oke, a i da malo iskoristim AIO.

Moj 3600 je u r20 nagurao stock 3500 u MC-u testu i 470 u SC testu tako da ovih 15% za MC (4030) i 10% za SC (512) i nisu toliko losi s obzirom da tjeram relativno nisku voltazu.

 

 

Zwer54 pon 22.6.2020 09:09
Tomo53nja kaže...
Zwer54 kaže...

Evo jedan Ryzen 3600 overclock. 

 

https://valid.x86.fr/ra9z84

 

Prolazi stress test, igrao sam par sati u komadu, sve stabilno. Max mu je 4775 sta mogu bootat ali pada po testovima. 

 

 S cim hladis to i jel napon konstantno taj? Ako da, odlican napon za taj clock... Daj nam malo slika iz Hwinfo64...

 

Stavio sam ga pod Thermaltake Floe Riing 360 premium. Vjerujem da je i do hladjenja obzirom da taj aio kosta vise nego cpu :D

To je voltaza koju sam postavio u biosu i tako radi, a nisam primjetio ni da ima neki drop. 

U srijedu stize nova ploca pa cemo vidit di mu je max, vjerujem da je cpu na ovoj ploci limitiran.

CelticFrost pon 10.8.2020 22:56

Oi ekipa.

 

Uzeo sam si Scythe Fuma 2 (<3) i odmah overclockao svoj 2700. Trenutno je na 4.1 Ghz / 1.365V. Imam B450 Tomahawk Max.

 

Pitanje: Prije OCa su mi voltaže i frekvencije pod idle bile znatno niže, a sada su fiksne. Cool'n'quiet mi je aktiviran. Radim li nešto pogrešno ili je to normalno kod OCa? Pod idle vuče 25W, no temperature su mi u high 30 naspram low 30 bez OCa. Pod loadom se ponaša odlično.

 

Druga stvar - rami: 3533 MHz @1.45V (Trident Z 3866). Jasno mi je da se mogu igrati s timerima, no je li moguće postići clock od 3866 s mojim setupom?

 

DrNasty sub 29.8.2020 18:16

Konačno sam našao vremena i OC-ao R2600.

Imam čajniz setup, Snowmana MT-6 i GD900 pastu.

Sweet spot je 4.025 MHz@1.275 V (1.237 V uz vdroop) na LLC level 5 (Tomahawk MAX). Sve preko traži dosta više napona i Snowman se gubi (single fan).

Držao je prime95 preko 2h, temperature su 81° C cpu i 79° C vrm. 

Acex čet 12.11.2020 03:14

Evo lagani overclock na 3.8 ghz sa stock voltazom 1.125.Cinebench prolazi uredno i igrao sam nekih 40 min bfv i nije se crashalo.

Sutra kad uhvatim vremena cu probat na 4 ghz sa podizanjem voltaze.

Brega55 čet 3.12.2020 20:36

Pozdrav,

 

Imam problem, radi se o konfi pod "Moj PC".

Dakle, update-a sam BIOS i overclockao sam R7 2700 na 3.9GHz pod naponom 1.30v, stabilan 2h pod prime95. Stvar je u tome da mi procesor stalno radi na 3.9GHz tj. ne downclocka se u idle-u. Nakon ovoga htio da mi u idle procesor ne radi na full taktu, te sam u biosu opciju C-state stavio na enabled, windows high performance plan stavio na Balanced pa na power saving, ali ništa nisam postigao. CPU cijelo vrijeme u idle vrti 3.9GHz dakle u full taktu je. Ima li tko ideju kako ga vratiti da se u idleu downclocka i radi na nižem taktu, ujedno i temperaturi. Nisam ništa dodatno po biosu dirao što se tiče tih funkcija.

 

Lp

mirzet1976 pet 4.12.2020 20:46
Brega55 kaže...

Pozdrav,

 

Imam problem, radi se o konfi pod "Moj PC".

Dakle, update-a sam BIOS i overclockao sam R7 2700 na 3.9GHz pod naponom 1.30v, stabilan 2h pod prime95. Stvar je u tome da mi procesor stalno radi na 3.9GHz tj. ne downclocka se u idle-u. Nakon ovoga htio da mi u idle procesor ne radi na full taktu, te sam u biosu opciju C-state stavio na enabled, windows high performance plan stavio na Balanced pa na power saving, ali ništa nisam postigao. CPU cijelo vrijeme u idle vrti 3.9GHz dakle u full taktu je. Ima li tko ideju kako ga vratiti da se u idleu downclocka i radi na nižem taktu, ujedno i temperaturi. Nisam ništa dodatno po biosu dirao što se tiče tih funkcija.

 

Lp

 Čim Ryzen CPU manualno overclockaš onda CnQ nije u funkciji nema downclocka i kad ništa ne radi. Znači core clock mora biti na auto a napon možeš štelovati preko offseta + ili -.

Brega55 ned 6.12.2020 16:13
mirzet1976 kaže...
Brega55 kaže...

Pozdrav,

 

Imam problem, radi se o konfi pod "Moj PC".

Dakle, update-a sam BIOS i overclockao sam R7 2700 na 3.9GHz pod naponom 1.30v, stabilan 2h pod prime95. Stvar je u tome da mi procesor stalno radi na 3.9GHz tj. ne downclocka se u idle-u. Nakon ovoga htio da mi u idle procesor ne radi na full taktu, te sam u biosu opciju C-state stavio na enabled, windows high performance plan stavio na Balanced pa na power saving, ali ništa nisam postigao. CPU cijelo vrijeme u idle vrti 3.9GHz dakle u full taktu je. Ima li tko ideju kako ga vratiti da se u idleu downclocka i radi na nižem taktu, ujedno i temperaturi. Nisam ništa dodatno po biosu dirao što se tiče tih funkcija.

 

Lp

 Ćim Ryzen CPU manualno overclockaš onda CnQ nije u funkciji nema downclocka i kad ništa ne radi. Znači core clock mora biti na auto a napon možeš štelovati preko offseta + ili -.

 Shvaćam, znači kod ryzena očito nije isto kao i kod FX-a?  FX8300 sam OC-ao sa 3.3 na 4.2GHz i clockovi su padali u idle-u skupa sa naponom kada sam uključio nazad CnQ.

mirzet1976 ned 6.12.2020 18:40
Brega55 kaže...
mirzet1976 kaže...
Brega55 kaže...

Pozdrav,

 

Imam problem, radi se o konfi pod "Moj PC".

Dakle, update-a sam BIOS i overclockao sam R7 2700 na 3.9GHz pod naponom 1.30v, stabilan 2h pod prime95. Stvar je u tome da mi procesor stalno radi na 3.9GHz tj. ne downclocka se u idle-u. Nakon ovoga htio da mi u idle procesor ne radi na full taktu, te sam u biosu opciju C-state stavio na enabled, windows high performance plan stavio na Balanced pa na power saving, ali ništa nisam postigao. CPU cijelo vrijeme u idle vrti 3.9GHz dakle u full taktu je. Ima li tko ideju kako ga vratiti da se u idleu downclocka i radi na nižem taktu, ujedno i temperaturi. Nisam ništa dodatno po biosu dirao što se tiče tih funkcija.

 

Lp

 Ćim Ryzen CPU manualno overclockaš onda CnQ nije u funkciji nema downclocka i kad ništa ne radi. Znači core clock mora biti na auto a napon možeš štelovati preko offseta + ili -.

 Shvaćam, znači kod ryzena očito nije isto kao i kod FX-a?  FX8300 sam OC-ao sa 3.3 na 4.2GHz i clockovi su padali u idle-u skupa sa naponom kada sam uključio nazad CnQ.

 Nije isto kao sa FX kod FX OC i napon namjestiš preko offseta i onda radi CnQ. A minus tim Ryzenima 1 Ryzen + bez X je taj da neradi ni PBO, tek od Ryzen2 ili 3000 serije PBO radi i na nonX-u. Imam R5 2600 stock 3.6GHz a boost 3.9MHz i razmišljam da ga prodam baš zbog tog što ne podržava PBO.

Nixx7 pet 19.2.2021 19:17

Pozdrav, imam Ryzen 5 1500x i Asroch ab350 gaming maticnu plocu, zelio bi malo overclockati procesor ali imam problem...

Znaci ja udjem u bios normalno napravis overclock, sejvam izadjem pustim da se restarta pc ali ne zeli mi dignut windowse sve dok ne vratim da difolt... jel zna netko o cemu je rijec?

error_666 pet 19.2.2021 20:50

Savjet , ostavi se ćorava posla , nista neces puno dobiti osim komplikacija . 

Iskljuci sve , izvadi napojni kabel ,  pa  otvori kućište i izvadi bateriju ( ili uradi clearCMOS) , malo sacekaj pa upali ponovo i ne diraj  

bongy uto 17.1.2023 16:32

Imam 1600x i as rock x370 gaming x. 16 gb rama g.skičč mislim cl16 da imam sad neznam tocno koju memoriju morao bih pogledati.

 

Napravio sam dns.update biosa na 7.2 verziju. Imao sam nekad 2 mape napravljene za overclock ali nemam ih vise,neznam kako su nestale.

 

Nebi radio neki masovni overclock malo samo da ga tuniram 🤗😂 ako ima neko slicnu spec.da mi posalje podatke za overclock 😉

rambox uto 21.3.2023 15:27

Dajmo im da žive, stari Atlonac i dalje jaše nema penzije. Fino ide klasično surfanje čak i na 3gb rama, i na 2.5 disku sa mizernih 5200 okretaja.

 

Na stock CPU postavkama teško vrti Jubitu 1080p video, ili malo je preslab za bilo kakav online 1080p video.Ali ovak fino naklokan, jede 1080p video za gablec fučkaj ga sad.Dobit če uskoro malo više memorije, i jedan SSD od 128gb.Kupljen za 30kn prije godinu dana, i eto od onda radi ili nema odmora za CPU starce.

 

 https://www.cpu-world.com/CPUs/K10/AMD-Athlon%20II%20X2%20220%20-%20ADX220OCK22GM.html

 

Kloka se bolje od Athlon II X2 240, kojeg sam nekad koristil ili malo bolja verzija sa duplo više L2 cache.

 

"Athlon II X2 220 "na skoro Defolt CPU naponu" dogura do 3.7ghz, u odnosu na Athlon II X2 240 koji na istim postavkama ne može dalje od 3.5ghz.

 

https://www.techpowerup.com/review/amd-athlon-ii-x2-240/2.html

 

Može on još i više od 3.7ghz(realno nema potrebe), ali ne na ovoj matičnoj koja je sve samo ne za bilo kakvo debelo CPU klokanje.Asrokača je bez prigovora, s obzirom da su nekad davno tvrdili da ne valja da je to krš itd.