Ostalo

Oružje - općenito

PzKpfw pon 27.9.2021 22:24

 

Koji kalibri idu pod sportsko oružje?

9 mm Para, 7,62x25mm, .45 ACP? Dal' to ulazi pod to? Znam da 9x19mm ulazi, al' ova dva posljednja?

 

Ako ste iz bratskih republika, isto tako slobodno odgovorite kako je kod Vas. Jer, praktički zakoni su jednaki među bratskim državama.

DrNasty, ti bi trebao to znati?

 

DrNasty pon 27.9.2021 23:45
PzKpfw kaže...

 

Koji kalibri idu pod sportsko oružje?

9 mm Para, 7,62x25mm, .45 ACP? Dal' to ulazi pod to? Znam da 9x19mm ulazi, al' ova dva posljednja?

 

DrNasty, ti bi trebao to znati?

 

 Ako je natjecanje u okviru IPSC organizacije, onda sve države se moraju držati IPSC pravilnika.

Minimalni kalibar/promjer zrna je 9mm, tako da zaboravi na tetejce, s njima se niko nije natjecao :)

Kod pištolja unutar IPSC natjecanja imaš razne divizije (production, standard, revolver, open) koje mogu zahtjevati određeni kalibar/promjer zrna, a sve divizije imaju power faktor, minor i major.

Ako izjaviš da pucaš major, onda u zavisnosti od divizije moraš imati ili 10mm za major (u standard diviziji) ili 9mm u open diviziji ali taj 9mm mora biti "hot" odnosno mora imati dosta baruta da ide brzo i da zadovolji major faktor.

Kod major faktora ti se više boduju periferni pogoci u odnosu na minor, dok se pogoci u centar (alpha zonu) boduju isto.

PzKpfw sub 4.12.2021 00:17

 

Da, treba slušati one koji znaju više. Al' kaj ćeš, kada čovjek mora nešto probati da se doista uvjeri u to.

Kalibar .45 ACP nije za početnika, te je to top u ruci koji ti cijelo razmontira cijelo tijelo, te ako puno pucaš sa tim kalibrom, vjerojato dobiješ prelom kostiju.....

To je kalibar za onog tko ima ruku kao Hulk ili je toliko izvježban da može kontrolirati, taj jaki kalibar. Vjerojatno da je to bila stara škola, odnosno čelični gun ne bi imao toliki trzaj.

Polimerski Glock u tom kalibru u ruci nevještog strijelca pleše kako želi. Gun kotrolira ruku, a ne obratno.

 

Treba slušati one koji se kunu u 9mm, odnosno 9x19mm.

 

E, fora je revolver, te .38. Baš onako lijepo jednostruka akcije, polagano, baš onako romantičarski. Sviđa mi se revolver kao oružje za pucanje.

 

-------------

 

E, sada pitanje za one koji pucaju sa gunovima....Zašto se na video uratcima sa YT kanala, može vidjeti da recimo US policija ispali u žrtvu cijeli sanžer?

Dakako, ne svi pripadnici US MUP-a, ali kada recimo gledam neki od videa sa ovog YT kanala, vidim da dečki u plavom upucaju u tijelo kriminalca toliko metaka, kao da je neki medvjed, a ne čovjek.

Zar se ne puca samo koliko je potrebno da se otkloni od sebe napad sa strane nekog kriminalca.

 

Jel to strah, loša uvježbanost, lošak praksa ili kaj već?

 

Može neki komentar? Vaše mišljenje?

DrNasty, Bunker ili bilo tko drugi?

DrNasty sub 4.12.2021 00:51

.45 ACP nije jak kalibar, energijom je u rangu 9mm.

Metalni pištolji imaju više mase pa imaju manji recoil, ali polimer se deformira i vibrira, tako da i tu ima upijanje energije trzaja.

Ruka kontrolira pištolj, a ne obratno. Ako labavo držiš lagani poluautomatski pištolj, vjerovatno ćeš ga zaglaviti.

PzKpfw sub 4.12.2021 01:05

@DrNasty

 

Hvala na comm.

 

Hm, nisam ga tako doživo, kako ga ti opisuješ. 45 ACP je po mojem osjećaju, dosta jači od 9mm.

Nemam iskustva sa gunovima, pa vjerojatno to utejče na moj filing.

Jurassic Park sub 4.12.2021 02:02
PzKpfw kaže...

 

Da, treba slušati one koji znaju više. Al' kaj ćeš, kada čovjek mora nešto probati da se doista uvjeri u to.

Kalibar .45 ACP nije za početnika, te je to top u ruci koji ti cijelo razmontira cijelo tijelo, te ako puno pucaš sa tim kalibrom, vjerojato dobiješ prelom kostiju.....

To je kalibar za onog tko ima ruku kao Hulk ili je toliko izvježban da može kontrolirati, taj jaki kalibar. Vjerojatno da je to bila stara škola, odnosno čelični gun ne bi imao toliki trzaj.

Polimerski Glock u tom kalibru u ruci nevještog strijelca pleše kako želi. Gun kotrolira ruku, a ne obratno.

 

Treba slušati one koji se kunu u 9mm, odnosno 9x19mm.

 

E, fora je revolver, te .38. Baš onako lijepo jednostruka akcije, polagano, baš onako romantičarski. Sviđa mi se revolver kao oružje za pucanje.

 

-------------

 

E, sada pitanje za one koji pucaju sa gunovima....Zašto se na video uratcima sa YT kanala, može vidjeti da recimo US policija ispali u žrtvu cijeli sanžer?

Dakako, ne svi pripadnici US MUP-a, ali kada recimo gledam neki od videa sa ovog YT kanala, vidim da dečki u plavom upucaju u tijelo kriminalca toliko metaka, kao da je neki medvjed, a ne čovjek.

Zar se ne puca samo koliko je potrebno da se otkloni od sebe napad sa strane nekog kriminalca.

 

Jel to strah, loša uvježbanost, lošak praksa ili kaj već?

 

Može neki komentar? Vaše mišljenje?

DrNasty, Bunker ili bilo tko drugi?

 Nakon ovog što si rekao za .45 ACP sam ostao malo zbunjen što se recoila tj. trzaja tiče.

Ne znam da li je to zbog moje opsjednutosti Resident Evilom ili nešto drugo,ali ja cijeli život imam dojam da su revolveri kalibra .357 i .44 puno jači i imaju puno jači trzaj od .45 ACP.

Naravno,ovdje govorimo o realnosti,a ne o igrama,ali opet iako je .357 manji od .45 ACP po promjeru zrna ima dužu čahuru tj. više baruta što ga čini jačim od standardnih čahura koje se koriste u pištoljima.

Po toj bi logici .44 trebao biti ''jači'' jer je samo .01''  manji od .45 ACP,ali ima dosta više punjenja što bi u konačnici značilo veću moć zar ne?

Inače što se tiče vječne debate na internetu između ''.45 ACP vs 9mm'' mogu reći da nije teško zaključiti da prednost ima 9mm.

Jedno je što Amerikanci briju na John M. Browninga i njima obožavani klasik M1911 tvrdeći da je to ''muški'' kalibar zbog jačine/veličine,a drugo je praksa na terenu u borbenim situacijama.

Kad zagusti ta jačina neće imati previše koristi ako se ne pogodi meta.Veći trzaj nego 9mm i kapacitet od samo 7 metka (1911) ga čini manje pouzdanim od 9mm.

Kad gledaš 9mm odmah pomisliš na tipičnih 15 metaka (najčešće) i manji trzaj što daje veću prednost u količini,preciznosti i brzini pucanja.Možeš ti imati i S&W .500 i hvaliti se njegovom jačinom,ali džaba ti je ta jačina kad ne možeš pogoditi metu,a u realnoj situaciji gdje život ovisi o oružju nema mjesta pogreškama.

 

 

Inače za ovo pitanje o policiji u US of A :D

Ja nemam pravi gun,ali logika mi govori da moraju birati između svog i kriminalčevog života pa ne žele riskirati da ga pogode s 1-2 metka i da pri tom uspije uzvratiti vatru ako ga nije dovoljno ''onesposobilo''.

Također,često imaju problema s drogerašima i alkoholičarima koji baš nemaju previše osjećaja za bol dok su pod utjecajem alkohola ili narkotika tako da se može dogoditi da jedva osjeti da su ga pogodili i ne reagira ni na više metaka,a kamoli jedan.

Ali ako pričaš o onim slučajevima kad doslovno ispale 10-13 metaka u vozača kojeg su držali pod kontrolom,e tu se već radi o čistoj policijskoj brutalnosti (najčešće prema crncima).

Ja sam ostao šokiran kad je jedan mladić držao ruke na volanu,a oni se deru da ih stavi dok on govori da ih je već stavio nakon čega se vidi kako su ga doslovno izrešetali s obje strane (2 policajca) iako su ga doslovno imali pod kontrolom i nije bilo nikakve šanse ni da trepne,a kamoli nešto drugo.Na kraju krajeva taman da je netko nafiksan do boli i da je uz to popio 5 litara alkohola ne bi imalo smisla pogoditi ga s 13 metaka pošto bi doslovno sam organizam reagirao na takvu traumu,osjećao netko bol ili ne.

Ako nekome metak probije srce,pluća,dušnik i sl. neće moći ništa bez obzira osjećao bol ili ne,a tko je god u policiji ne bi trebao imati problema pogoditi nekoga u te točke s ne više od 5 metaka u najgorem slučaju.

Naravno da ćeš izabrati svoj život ako dođe do pucnjave,ali isto tako skrivati se iza značke da bi liječio frustracije i mržnju na građanima je gori kriminal nego onaj od ljudi koji su počinili nešto tipa provale,pljačke,materijalnu štetu i sl.

Inače,ovi policajci sa Youtubea koje si stavio su reagirali sasvim profesionalno u par videa koje sam odgledao,ali govorim o onim slučajevima gdje ubijaju ljude koji ne predstavljaju gotovo nikakvu opasnost.

DrNasty sub 4.12.2021 02:12

Trzaj ovisi od mase i brzine zrna (i mase oružja), a ne od kalibra/promjera, znači što više energije zrno ima, veći trzaj.

Magnumski meci su napravljeni da idu jako brzo, tako dobiju energiju iako mogu imati istu masu ili čak i manju od nekog drugog nemagnumskog kalibra.

Ofucana 9vs45 debata je možda prije imala smisla, ali sa modernim barutom i modernim dizajnima JHP zrna, 9mm ima jako dobru zaustavnu moć.

45ica ima veći promjer pa su FMJ zrna efikasnija u zaustavljanju od FMJ devetki, pa jeftinu municiju kojom možda vježbaš/pucaš na rejndžu možeš bolje iskoristiti kao zrno za samoodbranu.

Stric_Jura sub 4.12.2021 15:12

trzaj je fizikalna manifestacija impulsa sile...

 

a to je umnožak brzine i mase, tj. istoznačan je količini gibanja...

 

znači ako pucaš iz M1911 Colta imaš njegovu masu od 1100 g, + 7 metaka od po 21 g - znači taj sustav je 1247 g...

 

sam metak, ima zrno recimo težine 11 g koje izlijeće s 320 m/s - tj. ima količinu gibanja/impuls sile 3,52 kgm/s

 

kao reakcija na izlijetanje metka, sustav ( tj pištolj koji opaljuje) kreće unatrag istim impulsom sile, koji kad podijeliš s masom daje cca 2.8 m/s brzine - to je taj trzaj koji se prenosi na šaku, ruku i ostatak tvog tijela..

 

za 9 mm, uzmi recimo ČeZu 75 - 1120 g sama + 15 *12.5g metaka - 1307 g napunjena

 

metak neka ima 8 g i 400 m/s brzine, to je impuls od 3,2 kgm/s,  a podijeljeno s masom pištolja  daje  2.45 m/s brzine - znači 15% manji trzaj od Colta....

 

naravno ovo je samo fizikalna jednadžba, dodatni element su ergonomija (nagibi drške pištolja), vektori brzine pokretnih elemenata unutar pištolja - znači masa cijevi, da li se rotira, pa sve do kuta između osi cijevi i osi uzduž ispružene pucačeve ruke...

DrNasty sub 4.12.2021 16:01

Tabele energije trzaja po kalibrima i masi pištolja:

http://www.chuckhawks.com/handgun_recoil_table.htm

 

1 ft-lb je 1,356 J otprilike, ako budete preračunavali.

 

.45ACP je sličan 9mm +P koji je ispucan iz nekog lakšeg pištolja.

 

Osim vektora i impulsa sile, na percipirani trzaj još utiče i to od kakvog je materijala pištolj (polimer se deformira, upija energiju i otpušta je i tako produžuje vrijeme trzaja odnosno nema oštar kratak trzaj npr.), da li pištolj ima kompenzator ili prigušivač koji isto smanjuju trzaj, kakvi sistemi protiv trzaja već imaju ugrađeni (opruge, amortizeri).

Nakon toga ide osoba koja puca, položaj ruku, laktova, ramena, stav, masa...

https://thumbs.gfycat.com/RareTerribleHermitcrab-mobile.mp4

Jurassic Park ned 5.12.2021 00:02
Stric_Jura kaže...

trzaj je fizikalna manifestacija impulsa sile...

 

a to je umnožak brzine i mase, tj. istoznačan je količini gibanja...

 

znači ako pucaš iz M1911 Colta imaš njegovu masu od 1100 g, + 7 metaka od po 21 g - znači taj sustav je 1247 g...

 

sam metak, ima zrno recimo težine 11 g koje izlijeće s 320 m/s - tj. ima količinu gibanja/impuls sile 3,52 kgm/s

 

kao reakcija na izlijetanje metka, sustav ( tj pištolj koji opaljuje) kreće unatrag istim impulsom sile, koji kad podijeliš s masom daje cca 2.8 m/s brzine - to je taj trzaj koji se prenosi na šaku, ruku i ostatak tvog tijela..

 

za 9 mm, uzmi recimo ČeZu 75 - 1120 g sama + 15 *12.5g metaka - 1307 g napunjena

 

metak neka ima 8 g i 400 m/s brzine, to je impuls od 3,2 kgm/s,  a podijeljeno s masom pištolja  daje  2.45 m/s brzine - znači 15% manji trzaj od Colta....

 

naravno ovo je samo fizikalna jednadžba, dodatni element su ergonomija (nagibi drške pištolja), vektori brzine pokretnih elemenata unutar pištolja - znači masa cijevi, da li se rotira, pa sve do kuta između osi cijevi i osi uzduž ispružene pucačeve ruke...

 

DrNasty kaže...

Tabele energije trzaja po kalibrima i masi pištolja:

http://www.chuckhawks.com/handgun_recoil_table.htm

 

1 ft-lb je 1,356 J otprilike, ako budete preračunavali.

 

.45ACP je sličan 9mm +P koji je ispucan iz nekog lakšeg pištolja.

 

Osim vektora i impulsa sile, na percipirani trzaj još utiče i to od kakvog je materijala pištolj (polimer se deformira, upija energiju i otpušta je i tako produžuje vrijeme trzaja odnosno nema oštar kratak trzaj npr.), da li pištolj ima kompenzator ili prigušivač koji isto smanjuju trzaj, kakvi sistemi protiv trzaja već imaju ugrađeni (opruge, amortizeri).

Nakon toga ide osoba koja puca, položaj ruku, laktova, ramena, stav, masa...

https://thumbs.gfycat.com/RareTerribleHermitcrab-mobile.mp4

 

 

Joj sjećam se da sam koristio te jednadžbe kad sam računao jačinu zračne puške.Doduše,ja sam se nažalost naučio na imperijalne jedinice jer su manje više informacije na forumima bile pisane upravo u ''imperijalcima'' :) .

Inače,nisam znao da se po tome također može gledati i jačina trzaja,mislio sam da se to odnosi najviše na izračun jačine,putanje i sl. Upravo zbog takvih sitnica koje ste rekli poput stava,položaja ruku,mase,oblika pištolja i samom pucaču.

 

Što se stava tiče,znam da je Dr.Nasty jednom rekao da se treba pratiti ''kompetitivna scena'',a ne stari stilovi tipa Weaver i Isosceles koji su zastarjeli.

Doduše meni nekako tj. jedino leži Weaver stav jer mi se ruke puno manje miču što mi olakšava nišanjenje.Nekako instiktivno stanem u taj položaj kad primim pištolj.

 

 

bunker ned 5.12.2021 13:45


Pzkpfw , nijedno oružje nije za početnika, a i općenito je početniku bolje da izbjegne sukob jer sam više puta uživo gledao kako "početnik" dobija batine i ozljede od vlastitog oružja.

Ovo je općenita tema o oružju, tako da iznošenje jednadžbi, mjerenje siline trzaja i sl ima smisla, ali više onako u sportske svrhe ili u svrhe teoretiziranja u smjeru usavršavanja oružja i načina korištenja istoga...

U praksi, ljudi koji zaista pucaju u druge ljude ( kriminalci, pripadnici raznih agencija ....) pojma nemaju o tim jednadžbama , najčešće na streljanama jedva pogode metu, no u realnim situacijama nepodlegnu panici i imaju iza sebe dugu rutinu pa skoro automatikom odrade vađenje oružja i pucanje... Znači, vraćamo se uvjek na ono da boj ne bije svijetli mač nego srce u "junaka".

Poznavao sam tipa koji za kojeg se osnovano sumnjalo da je ubio 7 osoba, nešto je i odležao po zatvorima te su ga se u zatvoru jako bojali i zatvorenici i čuvari jer je tip bio životinja, u birtiji bi ti prije razbio glavu pepeljarom nego bi ti stigao izvući pištolj iz prikrivene futrole ispod odjeće ( nesmeš ga nositi da se vidi ). Tip je bio nepismen, priglup, neškolovan, no kojeg se god pištolja dočepa nakon par probnih hitaca mu je bilo kao da je rođen sa njime i posve mu je bilo svejedno da li je to magnum 44 ili cz 7,65. Ajmo tom tipu dati ime "jura". Na streljani nije mogao ništa pogoditi, no u prirodi je mogao psa u trku ( oba trče, i pas i jura ) pogoditi u glavu...

Tako da su ogromne razlike između pucanja u sportu, streljani, lovu, ili birtiji pri nekoj kavgi... Uvjek prije nego bi donio odluku da se upustiš u sukob, sjeti se da s druge strane može biti neki takvi "jura" i da će ti istrgnuti iz tvoje ruke pištolj/palicu/nož i dobro te nalupati time po tintari....

Dug je put da se formira osoba koja se može "juri" ravnopravno suprotstaviti, i na tom putu je malo jednadžbi a puno prakse, tučnjave po krčmama ( ne u dvorani nego baš tamo di možeš i nadrapati ), puno stresnih situacija koje te vremenom učine imunim na stres ( ako imaš sreće, u suprotnom prošvikaš, postaneš alkić ili narkoman...) pa neke stvari možeš odraditi posve mirno i nesvjesno dok svima oko tebe drhte ručice i koljena a grlo im se steglo da nemogu niti viknuti... Moraš i sreće imati da poživiš do te faze ( da si ravnopravan juri u sukobu ) jer uzalud sve ako nemaš sreće pa se oklizneš u kavgi i padneš te pritom opališ glavom o betonsku žardinjeru...

PzKpfw ned 5.12.2021 14:30

@Bunker

 

Hvala na comm. 100% slažem. Izbjegavama sukobe, al'.....brijem da si krivo shvatio moje pitanje....

Eh, pitanje je bilo zakaj ova USA-policija ispuca u metu, cijeli sanžer?

Za kalibre, me zanima iskustvo ekipe iz prakse.

 

Ne bojim se nikoga, niti bi ikad oružje koristio da riješavam sukobe sa ikim. Sa nikim nisam u sukobu, te pucam samo na streljani. Okay?

Običan tip koji par puta godišnje puca po streljani. Tako se doživljavam. Samo želim pucati.

U budućem vremeu, češće nego inače.. 

 

Revolver je fora!

 

 

 

------------

Hvala svima na comm.

 

Ako netko ide do ZGB-LAS streljane, možemo se i tamo vidjeti.

bunker ned 5.12.2021 15:18


Pzkpfw , da se osvrnem na ovo kaj pitaš za ispaljivanje previše metaka u metu.

Tu ti je više uzroka:

Mediji ko mediji ( čak i YouTube, društvene mreže i sl ) češće objavljuju ono za kaj misle da će privući više gledatelja i tako si povećati mogućnost zarade od objavljivača reklami i sl... Video u kojem ti mirno šećeš maksimirom nebi nikom bio zanimljiv, no ako te snime kako si čezom poravno 4 bbb-a koju su te napali e takav video bi bio veoma gledan. Općenito ljudska populacija nekako se više pali na loše vijesti dok npr neku vijest o otvaranju nove firme ili novog dječjeg vrtića nebi nitko zapazio iako to otvaranje firme ili vrtića im može donijeti direktnu i daleko veću korist nego kaj im može donijeti vijest da je nađeno iskasapljeno tijelo u nekom jezeru u srbiji... Ali eto, valjda je to onaj tamni dio ljudske ličnosti koji još prevladava pa je većina ljudi sklonija nekog napasti ili otračati negoli mu pomoći...

Drugi razlog bi se mogao kriti u tome da su ti policajci nedovoljno obrazovani i nedovoljno utrenirani pa se onda izbezume u real fajtu i tada dolazi do neočekivanih reakcija poput te da puca dok ima metaka nesvjestan da to uopće čini.

Amerika je ogromna zemlja, policija je kao i svugdje trećerazredno i potplaćeno zanimanje u kojem završavaju mahom osobe iz siromašnijih obitelji, kriteriji i provjere pri zaposlenju nisu nešto visoko postavljeni ( siguran sam da postoje američke države i regije gdje uopće nemogu pronaći dovoljno osoba da popune sva predviđena radna mjesta ) pa je onda takvo bezumno ponašanje dio nestabilnosti te osobe ili je pak prouzročeno premalim razmakom između smjena i premorenošću ( a uzrok tome je manjak ljudstva )...

U tako velikoj zemlji je vjerojatno u svakoj minuti izvršeno par policijskin intervencija, i 99% njih su uobičajene i nikome nisu zanimljive, no onih 1% gdje se desi nešto neuobičajeno je zanimljivo medijima i gledateljima. Statistički gledano riječ je o rijetkim izuzecima kada bi u statistiku uračunao sva policijska postupanja tog dana u cijeloj americi....

Za kvlitetniju i podrobniju analizu bi se trebalo detaljno secirati neki konkretan slučaj jer su okolnosti svaki put drukčije. Sjeti se žandara koji je koljenima pritiskao onog nesretnika dok se nije ugušio, dnevno vjerojatno ima i na tisuće puta puno grublje primjene sile od strane policije no medijima nije zanimljivo dok neko nepogine ili završi sa teškim ozljedama pred kamerama...

Tako da tu nebih generalizirao nego bi svaki takvi slučaj prekomjernog pucanja u metu dao drugačije uzroke pri nekoj detaljnoj istrazi tog događaja....

LLAMABOY ned 5.12.2021 18:55

To je i mene zanimalo pa sam na YT-u našao kanal po imenu Donut Operator. Lik je bivši policajac i tema njegovog kanala je "Police shooting breakdown" gdje analizira zašto i kako se nešto radi. Pratim ga već godinu i pol i koliko sam razumio, policajce uče da je "meta" opasna cijelo vrijeme dok se ne utvrdi da je 100% neutralizirana. Zbog toga često možemo čuti da su ispalili 20+ metaka na jednog lika koji je imao nož, pištolj ili nešto slično (da sad ne ulazimo u detalje i društvene probleme te države).

Također, u brojnim pucnjavama možeš vidjeti da se neki ljudi i dalje mogu kretati s nekoliko metaka u njima (adrenalin ili neko drugo znantveno objašnjenje) predstavljajući opasnost pa se policajci odlučuju "osigurati" pucajući što više metaka u njega. Osim toga, ne pogode ga svi metci, a mislim da i veliku ulogu igra strah jer ti je život u izravoj opasnosti. 

 

Mislim da je imao i video o jednom policajcu koji je, zbog jedne situacije, ostao pri zadnjem spremniku, ali je imao sreće pa je uspio ubiti lika koji je na njega jurišao s puškama i pištoljima. Nakon tog događaja, lik je rekao da ne napušta PP bez tipa 100 metaka uz sebe.

 

captain_soap_McTawish ned 5.12.2021 19:12
bunker kaže...
Mediji ko mediji ( čak i YouTube, društvene mreže i sl ) češće objavljuju ono za kaj misle da će privući više gledatelja i tako si povećati mogućnost zarade od objavljivača reklami i sl... Video u kojem ti mirno šećeš maksimirom nebi nikom bio zanimljiv, no ako te snime kako si čezom poravno 4 bbb-a koju su te napali e takav video bi bio veoma gledan. Općenito ljudska populacija nekako se više pali na loše vijesti dok npr neku vijest o otvaranju nove firme ili novog dječjeg vrtića nebi nitko zapazio iako to otvaranje firme ili vrtića im može donijeti direktnu i daleko veću korist nego kaj im može donijeti vijest da je nađeno iskasapljeno tijelo u nekom jezeru u srbiji... Ali eto, valjda je to onaj tamni dio ljudske ličnosti koji još prevladava pa je većina ljudi sklonija nekog napasti ili otračati negoli mu pomoći...
bunker kaže...
Sjeti se žandara koji je koljenima pritiskao onog nesretnika dok se nije ugušio, dnevno vjerojatno ima i na tisuće puta puno grublje primjene sile od strane policije no medijima nije zanimljivo dok neko nepogine ili završi sa teškim ozljedama pred kamerama...

 Lol, ovo je samo otkrivanje tople vode, tj. govorenje očitog, a predstavljanje kao da si otkrio nešto novo. Totalno isprazna analiza društva.

 

Ovo što si rekao bi bilo kao da uhvatiš kriminalca kako pljačka banku, i onda on kaže: "Opljačkao sam još barem deset ljudi, neke i na puno grublje načine, ali policji to nije zanimlijvo jer me tad nisu vidjeli."

 

Ili kad netko skrivi nesreću i to pritom rezultira smrću ljudi: "Dnevno se počini sigurno na stotine gorih prekšraja u prometu, ali to nikome nije zanimljivo jer ih nitko ne vidi i ne rezultiraju prometnom nesrećom."

PzKpfw ned 5.12.2021 20:15

 

 

Eh, gledajte, htio sam čuti mišljenje nekoga tko je imao iskustva sa tim i takvim situacijama. Vidi se kada netko piše ili govori iz iskustva, a isto tako se očito vidi kada netko piše iz različitih iskustva nekoga drugoga.

 

Niš, Bunker ne otkriva toplu vodu, nego je napisao svoje mišljenje. Puno više cijenim praktična mišljenja, nego ekipe sa tipskih foruma, koji kao papagaji ponavljaju što su negdje drugje čuli.

 

Isto tako kada pitam za ponašanje nekog guna, odnosno kalibra pitam nekoga tko je imao iskustva vezano za to. Kao, DrNastay, Jurassic Park, Stric Jura,.....

 

U životno isksutva našeg forumaša Bunkera ne sumnjam. Nije on došao tu pisati nešto da nekoga zadivi, nego sam ga pozvao da dadne svoje mišljenje. Još jednom mu hvala na tome. 

Kroz svoje životni put, profesiju itd,., itekako je imao iskustva sa oružjem, te se nalazio u taktičkim situacijama kada treba brzo reagirati. On svoj život nije živio na Internetu, gledao na filmu, nego je sve to proživio u stvarnom životu.

 

Učim od onih kaj više znaju. Obični sam dečko sa kvarta, koji nekoliko puta godišnje ode do streljane. Vrlo vjerojatno ekipi kaj je u svojem životu imala puno dodira sa vatrenim oružjem, ovakve rasprave idu na živce, al ipak volim odvoje svoje vrijeme i energiju, da bi odgovorili meni početniku.

 

 

 

---------------

Ovaj kaj ispuca cijeli sanžer u metu za likvidaciju potecijalne opasnosti, to radi iz straha. Al' pretpostavljam da tako to ne rade pravi profesionalnci.

 

Hvala još jednom svima koji komentiraju u ovoj temi.

 

 

-------------------

Nego, jel može dobra preporuka za antifone. To sam već pitao,al opet pitam. Ne mislim sada na zaštitu ušiju od rada sa nekim bučnim alatom, nego za streljanu.

 

captain_soap_McTawish ned 5.12.2021 20:32
PzKpfw kaže...

 Niš, Bunker ne otkriva toplu vodu, nego je napisao svoje mišljenje. Puno više cijenim praktična mišljenja, nego ekipe sa tipskih foruma, koji kao papagaji ponavljaju što su negdje drugje čuli.

 Mišljenje koje sam ja komentirao nije nikakvo praktično mišljenje, kao npr. ostala koja se tiču pucanja i slično, već jedan općenit komentar na medije (a i samim time društvo).

DrNasty ned 5.12.2021 20:54

Ja imam el cheapo aktivne lovačke. Bude im baterija dugo (4xAAA), udobnost je ok, jako jeftine (oko 10 €), kompaktne kad su sklopljene pa ne zauzimaju puno mjesta u torbi.

 

Jurassic Park pon 6.12.2021 02:28
PzKpfw kaže...

 

 

Eh, gledajte, htio sam čuti mišljenje nekoga tko je imao iskustva sa tim i takvim situacijama. Vidi se kada netko piše ili govori iz iskustva, a isto tako se očito vidi kada netko piše iz različitih iskustva nekoga drugoga.

 

Niš, Bunker ne otkriva toplu vodu, nego je napisao svoje mišljenje. Puno više cijenim praktična mišljenja, nego ekipe sa tipskih foruma, koji kao papagaji ponavljaju što su negdje drugje čuli.

 

Isto tako kada pitam za ponašanje nekog guna, odnosno kalibra pitam nekoga tko je imao iskustva vezano za to. Kao, DrNastay, Jurassic Park, Stric Jura,.....

 

U životno isksutva našeg forumaša Bunkera ne sumnjam. Nije on došao tu pisati nešto da nekoga zadivi, nego sam ga pozvao da dadne svoje mišljenje. Još jednom mu hvala na tome. 

Kroz svoje životni put, profesiju itd,., itekako je imao iskustva sa oružjem, te se nalazio u taktičkim situacijama kada treba brzo reagirati. On svoj život nije živio na Internetu, gledao na filmu, nego je sve to proživio u stvarnom životu.

 

Učim od onih kaj više znaju. Obični sam dečko sa kvarta, koji nekoliko puta godišnje ode do streljane. Vrlo vjerojatno ekipi kaj je u svojem životu imala puno dodira sa vatrenim oružjem, ovakve rasprave idu na živce, al ipak volim odvoje svoje vrijeme i energiju, da bi odgovorili meni početniku.

 

 

 

---------------

Ovaj kaj ispuca cijeli sanžer u metu za likvidaciju potecijalne opasnosti, to radi iz straha. Al' pretpostavljam da tako to ne rade pravi profesionalnci.

 

Hvala još jednom svima koji komentiraju u ovoj temi.

 

 

-------------------

Nego, jel može dobra preporuka za antifone. To sam već pitao,al opet pitam. Ne mislim sada na zaštitu ušiju od rada sa nekim bučnim alatom, nego za streljanu.

 

 Znaš,mogu ti reći da je meni čitanje komentara od kolege Bunkera izrazito zanimljivo.Ne samo da je bio dugo godina policajac i zna sve iz prve ruke nego je k tome i realističan do bola.

Znači jako sam se iznenadio kad sam iz dosade otvorio temu ''Policijaska Akademija'' i čitao njegove komentare gdje je ljudima koji su zainteresirani za to zanimanje otvoreno govorio mane i prednosti tog posla.

Nije uljepšavao stvari i veličao ih da su ''cool'' nego je iskreno rekao da je to težak posao koji te može uništiti ako si preslab za njega i da nije kao u filmovima gdje se naganjaš s autima i pucaš svaki dan i sl. nego da se dosta svodi na papirologiju,zapisnike i slične stvari.Također je potvrdio ono što me uvijek zanimalo,a to je da ćeš često morati raditi stvari protiv svoje volje koje su po ''zakonu'' iako se jako krše s moralom osobe i pravednošću cijele situacije.

Također je govorio i o problemu da se može dogoditi da se neki policajac zamjeri nekom kriminalcu pa da mu se osvećuje preko obitelji od čega me uhvatila jeza iako sam dobro svjestan da je to realnost.

Sve u svemu jako mi je zanimljivo slušati osobu koja govori realno i koja ima tonu iskustva u nečem što ljudi doživljavaju potpuno drugačije većinom zahvaljujući filmovima i sl.

 

captain_soap_McTawish pon 6.12.2021 02:35
bunker kaže...
Dug je put da se formira osoba koja se može "juri" ravnopravno suprotstaviti, i na tom putu je malo jednadžbi a puno prakse, tučnjave po krčmama ( ne u dvorani nego baš tamo di možeš i nadrapati ), puno stresnih situacija koje te vremenom učine imunim na stres ( ako imaš sreće, u suprotnom prošvikaš, postaneš alkić ili narkoman...) pa neke stvari možeš odraditi posve mirno i nesvjesno dok svima oko tebe drhte ručice i koljena a grlo im se steglo da nemogu niti viknuti... Moraš i sreće imati da poživiš do te faze ( da si ravnopravan juri u sukobu ) jer uzalud sve ako nemaš sreće pa se oklizneš u kavgi i padneš te pritom opališ glavom o betonsku žardinjeru...

I jesi li tipa na početku imao strah od takvih situacija pa si onda s vremenom ga smanjio, ili si od početka bio ravnodušan? Mislim na činjenicu, da u svakom takvom takvom sukobu, možeš zbog manjka sreće ostati invalid.

 

I koliko su ti, ako se smije znati, od koristi bile interventna i specijalna policija pri intervencijama, jer po tvojim postovima stječem dojam da si relativno često nalazio u "ravnopravnim" situacijama? Pitam čisto iz znatiželje, laički pa oprosti ako je pitanje glupo, zašto bi tipa na Juru išao ti, a ne nekoliko pripadnika specijalne policije ili EPZ iz interventne?

bunker pon 6.12.2021 08:05


Captain soap, za život nema scenarija ....

Svaki uspješan ili neuspješan policajac ili kriminalac ( pekar, doktor, nogometaš... ) je dogurao do neke točke u svom životu kao rezultat niza okolnosti od kojih na većinu nije mogao utjecati.

Moja prva struka je it, 90-te se firma raspala, ja završio u muriji , i kao najniži ( po hijerarhiji ) policajček sam proveo 5 ratnih godina na način da sam mjesec dana radio u temeljnoj policiji pa mjesec dana na prvoj liniji fronte, i tako ukrug. Znači, to nije nešto što sam ja birao nego me život doveo u takve situacije. Tih 5 godina po ratištima me vjerojatno priviklo na pucnjavu, fijukanje metaka, stalna opasnost i neizvjesnost, što nikako ne znači da sam se manje bojao. Baš naprotiv, svakim danom si sve svjesniji opasnosti no vremenom naučiš živjeti sa time pa više nepaničariš nego mirno poduzimaš radnje za koje vjeruješ da će ti pomoći...

U tim ratnim godinama je teško bilo biti temeljni policajac, sve je bilo ufurano u domovinski rat i pod tom paradigmom se svašta dešavalo, od privatizacije do divljanja razno raznih uniformiranih osoba po krčmama, ulicama, svojim kućama... A svi su bili naoružani koječime... Stotine puta sam morao podviti rep nakon kaj pol birtije uperi kalašnjikova u tebe... I kakva tada korist od specijalne, dok oni dođu mene već nebi bilo... No i takva iskustva su ostavila traga u formiranju osobnosti...

Nakon rata sam radio kao temeljni i upisao kriminalistiku te ju završio uz rad, i tada sam prešao u kriminalističku policiju gdje sam radio do penzije. Niti tu nemaš baš puno koristi od specijalne ili interventne jer je posao takav da ti neke stvari se dese neplanirano, odjednom, i možeš reagirati odmah ili nikad. Evo da lakše shvatiš: kolegu inspektora su banditi odlučili pretući kao opomenu jer smo im se previše približili u istrazi, došli su mu doma, njega nisu zatekli ali su mu zatekli trudnu suprugu i nju pretukli. Da se kolega tada i zadesio doma, nema specijalaca i intervente, on je sam i 4 bandita, i šta bi se odigralo u tih pol minute je sav zaplet i rasplet... Drugi primjer je kada su kolegu nasred raskrižja izvukli iz auta i prebili dok su mu drugi banditi držali na nišanu ženu i djete koje je upravo vozio u vrtić u pola sedam ujutro. Di je specijalna i interventna...?? Razumiješ da su to okolnosti koje ne planiraš nego se samo dese, odjednom, nenadano, i slijedećih par desetaka sekundi će tvoj život usmjeriti bez da ti možeš puno utjecati...

Izlazim iz apoteke, držim djete za ruku, skužim tipa koji ima međunarodnu tjeralicu, skuži i on mene jer sam jednom obavljao istragu nad njime pa smo više puta razgovarali. I šta ću, mirno odem dalje, mobom javim okc-u , no naravno tip je dotada ispario. U birtijama gdje zalaze i krimosi i inspektori se brzo pronio glas kako sam podvio rep i ništa nisam poduzeo kada sam ga ugledao... Sa time se živi....

Presumpcija nevinosti je veliki doseg čovječanstva. No kada ti i žrtva i svjedoci upiru prstom u počinitelja, a ti znaš da zbog zakona, pravosuđa i dobrih odvjetnika bu počinitelj koristio sve svoje zakonske mogućnosti da razvuče suđenje na 10 godina, a dotada bu ishlapio interes javnosti, svjedoke bu potkupili, žrtvu zastrašili, i ujeo vuk magare. Što misliš, kako se tada osjeća inspektor koji vodi slučaj.... ? Šta tu može pomoći interventa ili specijalna... Pa oni su tu za tekme, eventulano neku talačku situaciju i sl...

Ja i kolegica smo naletili na osumnjičenika za teška kaznena djela ( razbojništva, nanošenje teških ozljeda, pokušaj ubojstva ), sfrčem ga usred trgovine gdje smo naletili na njega, tip je bio rom i valjda nije bio sam jer se za minutu dve ispred trgovine skupilo dvadesetak roma vidno naoružanih sjekirama i pištoljima, i dok sam ja vukao vezanog tipa prema skladištu, kolegica je uspjela nazvati 92, no horda je već ušla u dućan... Prvi kombi interventne je došao za nekih 9 minuta, a što misliš kaj je mene i kolegicu spasilo tih 9 minuta ? Samo zbrojevka i pancirka stari moj a ne interventna i specijalna....

Pitaš jel sam se bojao ? Itekako, čim dalje to sam se više bojao... No, kako na početku borilačke obuke tisuće puta ponavljaš kroše, aperkat, mavashi geri, maya geri, tsuki wazu, nakon par stotina tuča ti takvi pokreti sami naviru bez da ih ti planiraš i pripremaš. Pa niti modrić ne planira dribling na terenu nego mu potezi sami naviru kako se situacija razvija, no do tog trenutka je iza njega tisuće tekmi...

Znači, hoću reći da neka takva karijera nije plod nečije želje nego produkt niza okolnosti koje te uz puno sreće dovedu do neke točke. Neki policajac iz neke fine stanice u nekom finom dijelu grada se možda nikad neće susresti sa situacijom koju možda svaki vikend prolazi neki policajac kojeg sjekirama jure sa neke seoske zabave na kojoj su i njegovi nadređeni pa jadan nema pojma kaj uopće poduzeti i napisati nakon svega...

Rezime, malo ratnih okolnosti, malo loša postaja sa brdom krvavih intervencija , i vremenom ti to postane rutina pa odrađuješ automatikom a posle se nosiš sa papirologijom i mislima "šta bi bilo da je bilo....".... I sada kada u sve te kontekste ubaciš detalj da li ti je u futroli cz 7,65 ili čeza 9mm para ili harijev magnum 44, tak nebitno.... 😉

Jurassic Park uto 7.12.2021 00:24
bunker kaže...

Captain soap, za život nema scenarija ....

Svaki uspješan ili neuspješan policajac ili kriminalac ( pekar, doktor, nogometaš... ) je dogurao do neke točke u svom životu kao rezultat niza okolnosti od kojih na većinu nije mogao utjecati.

Moja prva struka je it, 90-te se firma raspala, ja završio u muriji , i kao najniži ( po hijerarhiji ) policajček sam proveo 5 ratnih godina na način da sam mjesec dana radio u temeljnoj policiji pa mjesec dana na prvoj liniji fronte, i tako ukrug. Znači, to nije nešto što sam ja birao nego me život doveo u takve situacije. Tih 5 godina po ratištima me vjerojatno priviklo na pucnjavu, fijukanje metaka, stalna opasnost i neizvjesnost, što nikako ne znači da sam se manje bojao. Baš naprotiv, svakim danom si sve svjesniji opasnosti no vremenom naučiš živjeti sa time pa više nepaničariš nego mirno poduzimaš radnje za koje vjeruješ da će ti pomoći...

U tim ratnim godinama je teško bilo biti temeljni policajac, sve je bilo ufurano u domovinski rat i pod tom paradigmom se svašta dešavalo, od privatizacije do divljanja razno raznih uniformiranih osoba po krčmama, ulicama, svojim kućama... A svi su bili naoružani koječime... Stotine puta sam morao podviti rep nakon kaj pol birtije uperi kalašnjikova u tebe... I kakva tada korist od specijalne, dok oni dođu mene već nebi bilo... No i takva iskustva su ostavila traga u formiranju osobnosti...

Nakon rata sam radio kao temeljni i upisao kriminalistiku te ju završio uz rad, i tada sam prešao u kriminalističku policiju gdje sam radio do penzije. Niti tu nemaš baš puno koristi od specijalne ili interventne jer je posao takav da ti neke stvari se dese neplanirano, odjednom, i možeš reagirati odmah ili nikad. Evo da lakše shvatiš: kolegu inspektora su banditi odlučili pretući kao opomenu jer smo im se previše približili u istrazi, došli su mu doma, njega nisu zatekli ali su mu zatekli trudnu suprugu i nju pretukli. Da se kolega tada i zadesio doma, nema specijalaca i intervente, on je sam i 4 bandita, i šta bi se odigralo u tih pol minute je sav zaplet i rasplet... Drugi primjer je kada su kolegu nasred raskrižja izvukli iz auta i prebili dok su mu drugi banditi držali na nišanu ženu i djete koje je upravo vozio u vrtić u pola sedam ujutro. Di je specijalna i interventna...?? Razumiješ da su to okolnosti koje ne planiraš nego se samo dese, odjednom, nenadano, i slijedećih par desetaka sekundi će tvoj život usmjeriti bez da ti možeš puno utjecati...

Izlazim iz apoteke, držim djete za ruku, skužim tipa koji ima međunarodnu tjeralicu, skuži i on mene jer sam jednom obavljao istragu nad njime pa smo više puta razgovarali. I šta ću, mirno odem dalje, mobom javim okc-u , no naravno tip je dotada ispario. U birtijama gdje zalaze i krimosi i inspektori se brzo pronio glas kako sam podvio rep i ništa nisam poduzeo kada sam ga ugledao... Sa time se živi....

Presumpcija nevinosti je veliki doseg čovječanstva. No kada ti i žrtva i svjedoci upiru prstom u počinitelja, a ti znaš da zbog zakona, pravosuđa i dobrih odvjetnika bu počinitelj koristio sve svoje zakonske mogućnosti da razvuče suđenje na 10 godina, a dotada bu ishlapio interes javnosti, svjedoke bu potkupili, žrtvu zastrašili, i ujeo vuk magare. Što misliš, kako se tada osjeća inspektor koji vodi slučaj.... ? Šta tu može pomoći interventa ili specijalna... Pa oni su tu za tekme, eventulano neku talačku situaciju i sl...

Ja i kolegica smo naletili na osumnjičenika za teška kaznena djela ( razbojništva, nanošenje teških ozljeda, pokušaj ubojstva ), sfrčem ga usred trgovine gdje smo naletili na njega, tip je bio rom i valjda nije bio sam jer se za minutu dve ispred trgovine skupilo dvadesetak roma vidno naoružanih sjekirama i pištoljima, i dok sam ja vukao vezanog tipa prema skladištu, kolegica je uspjela nazvati 92, no horda je već ušla u dućan... Prvi kombi interventne je došao za nekih 9 minuta, a što misliš kaj je mene i kolegicu spasilo tih 9 minuta ? Samo zbrojevka i pancirka stari moj a ne interventna i specijalna....

Pitaš jel sam se bojao ? Itekako, čim dalje to sam se više bojao... No, kako na početku borilačke obuke tisuće puta ponavljaš kroše, aperkat, mavashi geri, maya geri, tsuki wazu, nakon par stotina tuča ti takvi pokreti sami naviru bez da ih ti planiraš i pripremaš. Pa niti modrić ne planira dribling na terenu nego mu potezi sami naviru kako se situacija razvija, no do tog trenutka je iza njega tisuće tekmi...

Znači, hoću reći da neka takva karijera nije plod nečije želje nego produkt niza okolnosti koje te uz puno sreće dovedu do neke točke. Neki policajac iz neke fine stanice u nekom finom dijelu grada se možda nikad neće susresti sa situacijom koju možda svaki vikend prolazi neki policajac kojeg sjekirama jure sa neke seoske zabave na kojoj su i njegovi nadređeni pa jadan nema pojma kaj uopće poduzeti i napisati nakon svega...

Rezime, malo ratnih okolnosti, malo loša postaja sa brdom krvavih intervencija , i vremenom ti to postane rutina pa odrađuješ automatikom a posle se nosiš sa papirologijom i mislima "šta bi bilo da je bilo....".... I sada kada u sve te kontekste ubaciš detalj da li ti je u futroli cz 7,65 ili čeza 9mm para ili harijev magnum 44, tak nebitno.... 😉

 

Evo,upravo sam o ovakvom komentaru govorio :)

Bunker,samo da te pitam vezano uz ovo što sam boldao.

Kako to da takve stvari gotovo nikad ne čujemo u vijestima,a vidim da očito nisu rijetkost kad si samo ti kao pojedinac doživio više puta?

Općenito kad stave nešto bude nešto banalno što je javnosti manje ''zanimljivo'' od ovakvih stvari.

Češće su vijesti o običnim pljačkama kladionica nego o ovakvim užasima.Mislim ono,imam osjećaj kao da se to s nekim meni ne znanim razlogom cenzurira ili nešto?

Jedino što mi pada napamet je korupcija od šefova policije ili tako nešto pošto bi medijima takve vijesti nažalost odgovarale da dobiju na gledanosti.

Ovo što sam pročitao je užasno i puno više zastrašujuće i ozbiljnije od pljačke kladionice.

Inače,smiješ li samo reći da li je ovo s romima kojim slučajem bilo na jugoistočnom dijelu Zagreba (svi će vjerojatno znati na koji kvart mislim)?

 

 

bunker uto 7.12.2021 14:18


Jurassic Park , mojim tekstovima sam htio zorno ukazati da sam kalibar municije ili marka proizvođača oružja je potpuno nebitna u okolnostima koje sam opisao.

Svi koji "često" koriste oružje u ozbiljnim situacijama se najviše boje zatajivanja oružja, bilo zbog loše municije ili zbog nekog detalja u konstrukciji oružja. Nema savršenog pištolja i zatajiti će ama baš svaki ako bude izložen odgovarajućoj torturi. No nosanjem i korištenjem raznih vrsta oružja se iskustveno dođe do spoznaja koje oružje lako zaglavi nakon kaj si sa tim oružjem proveo par dana u šumi, ili ti je pao u blato, lokvu i sl....

Loš metak se lako i brzo riješi ako pištolj neopali zbog toga, ručno repetiranjem izbaciš taj metak i rokaš dalje... No veći problem je ako zaglavi zbog nečega kaj nemreš riješiti u sekundu dve.... Moj kolega je imao slučaj da mu je hs upao u mješalica tijesta ( prilikom hrvanja u jednoj pekari ), nakon čega je opalio jedan metak i tada je tako zaglavio da je pištolj popravljan u mupovoj puškarskoj radionici.

Cz m75 mi nikad nije zaglavila a nema di nije bila, šuma, lokve, blato, znoj, čak ju i nisam nekaj posebno održavao osim drnčanja nakon pucnjave. Izvana se ofucala, brunirung ko da ga i nema, ali je pucala ko da je nova.

Mali oftopic, da neostaneš uskraćen za odgovor: kolege koje su napadnuti ili im je napadnuta obitelj često su toliko time zaplašeni i uopće neprijave napad. A kod onih koji prijave se radi zaštite policajca i obitelji takvi podaci neiznose. Samo iznošenje takvih događaja bi moglo dati nekome ideje i motiv za nekaj slično. Drugo pitanje, Jelkovec...

PzKpfw uto 7.12.2021 20:40

Ovo kaj navodi Bunker za ćezu. Da, to je istina. Dosta su pouzdane. To je iskustvo više korisnika, koji koriste ČZ upravo iz razloga što je pouzdana.

Ispucaš dosta metaka, recimo 20 000, te nema problema.

 

U IPSC, ako se ne varam preko 70% ekipe roka sa CZ Shadow 1 i Shadow 2.

Nije to bez razloga.

 

---

E, da...od revolvera .357 S&W još sad boli ruka, a pucao sa .38 special. Topčina od guna.

Najbolje grupe pogodaka postižem sa 7.62, odnosno tetejac. Najmanji trzaj, lagan gun, a čelični je.

 

bunker uto 7.12.2021 21:25


Pzkpfw , da li si upucaš oružje na željenu udaljenost prije nego vježbaš/gađaš ?

Ja sam si svaki pištolj upucavao , i to bar svakih 2 mjeseca ( nakon puno ispucanih metaka na streljani skužiš kad se tolko razloha ( cijev, navlaka, šine vodilice ) da ga opet treba upucati ). Moje kebe sam upucavao na 4 metra ( jer se 99 % oružanih obračuna desi na malim udaljenostima i najčešće unutar nekog objekta/prostorije ).

Sa upucanim pištoljem sam imao fino grupirane pogotke ( cijeli okvir završi u zoni 15x15 cm, s time da se puca bez duljih pauzi između metaka ).

Kada postigneš da su grupe pogodaka uvjek tako guste, onda radiš na vremenu, tako da za čim manje sekundi ispucaš oba okvira u 4 grudne mete međusobno razmaknute cca pola metra bočno , a od njih 4 je svaka za metar udaljenija od tebe ( 2, 3, 4 i 5 metara ugrubo... )

Kada i to savladaš onda ponavljaš to isto ali na način da hodaš prema i od meta.

Za "juru" si spreman kada to sve možeš fino odraditi ali na način da se i ti krećeš ali i mete se kreću ( niz padinu ti kolege puste lopte da se dobro zakotrljaju i odskaču tako da je jako teško pogoditi sve 4 prije nego doskakuću do tebe ).