Ostalo

Fantastika i SF (knjige)

Cansee ned 25.10.2020 17:29

Kao dugogodišnji čitač fantastike i SF-a, odlučio sam pokušati pokrenuti temu ovdje na forumu. Postoji tema knjige, ali ovo je itekako veliko područje koje se može samostalno komentirati. Vjerujem da će dobrom dijelu forumaša ovo biti zanimljivo, ipak nas je veći postotak ovdje gamera, a gameri često vole dobru priču i izmišljene svijetove. 

Osobno me je u knjige općenito uvukao Harry Potter, još kad sam bio balavac od 12-13 godina, poslije sam čitao i Gospodara prstenova i onda sve dublje i dublje. Fantastika je dosta napredovala u razne podžanrove nakon Gospodara, ali klasika će uvijek biti klasika. 

 

Iskreno, najviše sam ovo pokrenio jer mi kronično fali komentirati te stvari na našem jeziku. Forum.hr je nekad imao to područje dosta jako, ali sada je puno slabije i taj forum mi se toliko gadi da mi je muka otići tamo. Imam osjećaj da sam se vratio 15 godina u prošlost.

 

Dakle, ovo bi moglo biti mjesto za komentiranje raznih knjiga, preporuke, novosti oko izlazaka knjiga i izdavanje tih knjiga na hrvatskom jeziku. Ovo zadnje je nažalost danas dosta rijetko, tako da redovito čitam knjige na engleskom. Zato mi je fantastično došao kindle na kojem i kad zapnem na jednoj riječi na klik imam objašnjenje te riječi. Skroz dobro. Iako mi je najdraže čitati klasične fizičke knjige i to na hrvatskom jeziku. Najbolje mi je bilo vrijeme Algoritma i njihovih redovito odličnih prijevoda u kvalitetnom uvezu. Al i to je stvar prošlosti.

 

Trenutni nakladnici u RH koji prevode fantastiku/SF za koje ja znam su Vorto Palabra (Znanje), Mitopeja, Hangar7 (Inverzija), Lumen, Izvori. Prilično sam siguran da sam neke i zaboravio, ako me netko ovdje podsjeti ubacit ću ih da bude u prvom postu popis gdje da se pronalaze knjige.

 

Osobno se nadam raspravi o fantasyu/SFu za odrasle i iskreno mi je najdraži high fantasy (potpuno novi svijetovi koji nemaju veze s našom realnošću) ali naravno pričat ćemo o svemu.

 

P.S. Ovo je fantastično vrijeme za početi čitati ovakve stvari, korona i karantene i samoizolacije su dovele do toga da je mnogima među nama izrazito dosadno, a prava knjiga može biti odlična razbibriga.

 

 

 

 

Hexfire ned 25.10.2020 19:47

Iako je triller/mistery žanr moja prva ljubav, čitam i dosta fantasy. Sad kad će biti kraći dani planiram započeti neki novi serijal pa su preporuke dobrodošle.

 

"Odradio" sam dosta ovih poznatih: Harry Pottere, LotR, GoT, Abercrombiea, The Passage trilogiju, dva dijela Kingkiller Chronicle... To mi prvo pada na pamet. 

 

Čitam na Kindleu. Nastojim si pronaći hrvatski prijevod kad je moguće, ali sve rijeđe mi to polazi za rukom.  

Cansee ned 25.10.2020 19:57

Ovo je Goodreads, stranica vjerojatno poznata mnogima ovdje, najjednostavnije rečeno ovo je imdb za knjige. Knjige dobivaju svoju ocjenu i ima raznih komentara i dojmova, neki mogu pomoći, ali uvijek treba imati na umu da su ukusi različiti. Stranica vrlo kvalitetno knjige slaže po nastavcima i autorima, što je vrlo zgodno kada knjiga ima puno nastavaka, što je nerijetko kod fantasya. Često nekome tko tek počinje može biti problem skužiti kojim redoslijedom nešto čitati.

 

Ja trenutno čitam Posljednji argument kraljeva, treću knjigu trilogije Prvi Zakon pisca Joea Abercrombiea. On je trenutno izrazito popularan u fantasy krugovima, a dobio je nadimak Lord Grimdark među fanovima. Grimdark fantasy je nekakav podžanr fantasya, koji je najlakše objasniti rječju "sivo". Za razliku od klasičnog fantasya gdje su likovi "crno bijeli", ovdje su često između, a još su češće zla gamad. Generalno je taj žanr nasilniji. Apsolutno bi preporučio trilogiju Prvi Zakon Abercrombiea, postoji hrvatski prijevod, i te knjige su mi neke od najboljih uopće. treći put čitam trilogiju, likovi su prezanimljivi (pogotovo Logen Devetprsti), svijet je realan, opasan i pun zanimljivih događaja, većinom ratova. Vremensko razdoblje je nekakav eruopski srednji vijek, kao i kod većine fantasya.

Martyr_Logarius ned 25.10.2020 20:08

Hah, ovaj komentar od Cansee kao da sam ja pisao :D First Law je prepredobra trilogija, meni osobno top što se tiče fantasya, a i sam preferiram taj grim/dark setting, što mračnije to bolje. Heroes isto tako preporučam od njega, odlična knjiga. Inače, za ljubitelje mračnijeg settinga, odnosno, antiheroja ajmo tako reći, od Bakker Scotta Prince of Nothing (Princ ničega po naški), tri odlične knjige iako mi je glavni lik/heroj užasno iritantan, ali apsolutno odgovara settingu. 

 

I ja sam jedan od onih koji se nada da će doživjeti da GRRM dovrši zadnje dvije knjige od Song of Ice and Fire i da Rothfuss završi sagu U ime vjetra, tu zadnju knjigu oteže desetak godina valjda. 

Cansee ned 25.10.2020 20:14
Hexfire kaže...

Iako je triller/mistery žanr moja prva ljubav, čitam i dosta fantasy. Sad kad će biti kraći dani planiram započeti neki novi serijal pa su preporuke dobrodošle.

 

"Odradio" sam dosta ovih poznatih: Harry Pottere, LotR, GoT, Abercrombiea, The Passage trilogiju, dva dijela Kingkiller Chronicle... To mi prvo pada na pamet. 

 

Čitam na Kindleu. Nastojim si pronaći hrvatski prijevod kad je moguće, ali sve rijeđe mi to polazi za rukom.  

 

Ono što mi prvo pada napamet za preporuku je Brandon Sanderson i njegov Stormlight Archive serijal, iako nije prevedeno na hrvatski. Ima na srpskom ali koliko sam dosad vidio ljudi smatraju kvalitetu prijevoda čistim škartom. Brandon je vrlo omiljen među fanovima i trenutno je vjerojatno najpopularniji živući fantasy pisac. Naravno za G RR Martina je čulo više ljudi i vjerojtno ga čitalo, ali njegova popularnost je već dugo upitna, primarno zbog desetljeća čekanja Winds of Winter knjige. Što se tiče stvaranja Brandon je puno puno produktivniji.

 

E sad, on je napisao više knjiga, te ih je većina smještena u njegov zajednički svemir zvan "Cosmere". Smještene u Cosmere su i dvije sage, Mistborn i Stormlight Archive. Mistborn je prirodniji početak, jer tu kreće taj njegov worldbuilding i možda je generalno lakše shvatiti sve. Ali meni osobno je prva knjiga odlična, ali druge dvije su mi puno zamornije. Iako ih se isplati pročitati jer je na kraju uvijek nešto zanimljivo, ne bi ti to preporučio za početak jer možda odustaneš. Stormlight mi je osobno puno zanimljiviji svijet sa boljim likovima. Dosad su izašle tri knjige, Way of Kings, Words of Radiance i Oathbringer. Sljedeća izlazi za manje od mjesec dana, zove se Rhythm of War, i zato je ovo sjajan trenutak za započeti. Nakon toga izlazi još jedna koja će zaokružiti i završiti dosadašnju priču i onda nakon toga je planirano još 5 knjiga čija bi se radnja odvijala nekoliko stotina godina u budućnosti. Svaka knjiga je oko 1000 stranica, što znači itekako su velike, ali to ti ne smeta ako si na kindleu. Te knjige su generalno tokom cijele priče zanimljive, nekad ti možda i bude dosadnjikavo, ali meni je iskreno to bilo tu i tamo na trenutak, većinom me je konstantno zanimalo što će biti dalje. A kada se događaju neki veći događaji ne možeš knjigu spustiti, ne znam kad sam toliko intenzivno osjetio radnju kao kod mnogih događaja u Stormlightu. Apsolutna preporuka u svakom slučaju

 

Znam da si rekao da bi radije na hrvatskom, probat ću se sjetiti još nečega za preporuku, ali ove knjige stvarno nisu teške za čitati što se tiče jezika, i još uz kindle u kojem imaš riječnik ne bi trebao imati problema.

Cansee ned 25.10.2020 21:43
Hexfire kaže...

Iako je triller/mistery žanr moja prva ljubav, čitam i dosta fantasy. Sad kad će biti kraći dani planiram započeti neki novi serijal pa su preporuke dobrodošle.

 

"Odradio" sam dosta ovih poznatih: Harry Pottere, LotR, GoT, Abercrombiea, The Passage trilogiju, dva dijela Kingkiller Chronicle... To mi prvo pada na pamet. 

 

Čitam na Kindleu. Nastojim si pronaći hrvatski prijevod kad je moguće, ali sve rijeđe mi to polazi za rukom.  

Palo mi je napamet još par knjiga, iako i dalje ostajem pri Stormlightu kao prvoj preporuci. Ovo sve što ću navesti ima hrvatski prijevod.

 

 

LOTR si pročitao, ne znam jesi li i Silmarillion. Odlična epska knjiga o povijesti tog svijeta.

 

Guy Gavriel Kay je pomagao Christopheru Tolkienu u sređivanju Silmarilliona, a poslije toga je napisao dosta svoje fantastike koja je smještena sva u isti svemir. Njegove knjige su generalno samostalne i on izrazito uzima inspiraciju iz određenih događaja/razdoblja. Npr. ono što bi ti od njega definitivno preporučio je Posljednja svjetlost sunca, samostalna knjiga inspirirana Vikinzima (možda kao pripremu za AC Valhallu :D). Također preporučujem Lavove Al-Rassana, inspiriranu srednjevjekovnom Španjolskom usred borbe kršćana i muslimana. Napisao je i trilogiju Fionavarska tapiserija, i to je dobro ali mi iskreno nije ništa posebno. U tim knjigama se izrazito vidi utjecaj Silmarilliona na njega. Ima ih još nekoliko samostalnih i za sve sam čuo da su super ali nisam dalje čitao.

 

Onda dalje, Tad Williams i njegova trilogija Sjećanje, Tuga i Trn. To ti je baš klasičan fantasy sa očito dobrim i zlim likovima, ali ih to ne čini jednostavnim i definitivno se isplati pročitati i nije bezveze da čovjek ima puno fanova i milijune prodanih knjiga. Kao i kod većine fantasya, radnja prve knjige počinje sporo i trebat će ti možda čak i polovica prve knjige da te ne uvuče, ali kad se to dogodi odjednom je knjiga bomba. 

 

Onda, Ciklus o demonima od Petera. V. Bretta. Kod nas su prevedene samo dvije prve knjige serijala i jedna između njih, kratka sa dvije novele. Prva polovica prve knjige je isto sporija, glavni likovi su tada djeca, ali kad se prođe taj uvod, knjige i svijet postaju vrlo zanimljive.

 

Onda, Stephen King i njegov Dark Tower serijal. Kod nas su prevedene prvih pet knjiga, mislim od sedam, i tih 5 su itekako dovoljne za utopiti se na duže vrijeme u priču. Ja sam pročitao dosad prve tri, četvrta i peta su izašle nešto kasnije i nisam još nastavio, ali ovo što sam dosad pročitao je odlično.

 

Ako bi možda htio SF, sad je vrlo popularan Prostranstvo serijal (Expanse), ima i serija jel, ali meni je knjiga bolja. Kod nas je prevedeno prvih 5, mislim da ostaju još dvije.

 

Također ne znam jesi pročitao sve od Abercrombiea, Poslužiti hladno, Junaci i Crvena zemlja su izašli tek naknadno, pa eto da i to imaš na umu ako nisi možda znao.

 

 

Većinu ovih knjiga, možda i sve, se može pronaći na balkandownloads na hrvatskom, nisam pobornik piratizacije ali nije loše skinuti knjigu pa ako se nekom svidi onda je može i kupiti. 

Dr. Zoidberg ned 25.10.2020 21:43
Cansee kaže...

 

Trenutni nakladnici u RH koji prevode fantastiku/SF za koje ja znam su Vorto Palabra (Znanje), Mitopeja, Hangar7 (Inverzija), Lumen. Prilično sam siguran da sam neke i zaboravio, ako me netko ovdje podsjeti ubacit ću ih da bude u prvom postu popis gdje da se pronalaze knjige.

 

 

 

Imaš i Izvore. Klik na link vodi na autora (Dan Simmons) od meni dragih sf-ova koje bi preporučio: Hyperion sagu (Hyperion, Pad hyperiona, Endymion, Uspon Endymiona), te Olimp i Ilij (isto serijal).

 

Za ugodno lagano štivo od tone nastavaka predlažem (Algoritam) serijal Pustolovine Milesa Vorkosigana (Louis McMaster Bujold). U istom tonu opuštajućeg serijala u fantasy stilu: Amberske kronike (Roger Zelazny, Izvori)

 

A za malo fantasy smijeha knjige iz serijala Discworlda (Terry Pratchet, Marjan tisak), i naravno fantasy smijeh uz serijal Vodič za autostopere kroz galaksiju (Douglas Adams, Zagrebačka naklada).

 

To mi je sve tu pri ruci na polici više manje :D

Cansee ned 25.10.2020 22:11
Dr. Zoidberg kaže...
Cansee kaže...

 

Trenutni nakladnici u RH koji prevode fantastiku/SF za koje ja znam su Vorto Palabra (Znanje), Mitopeja, Hangar7 (Inverzija), Lumen. Prilično sam siguran da sam neke i zaboravio, ako me netko ovdje podsjeti ubacit ću ih da bude u prvom postu popis gdje da se pronalaze knjige.

 

 

 

Imaš i Izvore. Klik na link vodi na autora (Dan Simmons) od meni dragih sf-ova koje bi preporučio: Hyperion sagu (Hyperion, Pad hyperiona, Endymion, Uspon Endymiona), te Olimp i Ilij (isto serijal).

 

Za ugodno lagano štivo od tone nastavaka predlažem (Algoritam) serijal Pustolovine Milesa Vorkosigana (Louis McMaster Bujold). U istom tonu opuštajućeg serijala u fantasy stilu: Amberske kronike (Roger Zelazny, Izvori)

 

A za malo fantasy smijeha knjige iz serijala Discworlda (Terry Pratchet, Marjan tisak), i naravno fantasy smijeh uz serijal Vodič za autostopere kroz galaksiju (Douglas Adams, Zagrebačka naklada).

 

To mi je sve tu pri ruci na polici više manje :D

 

ubacio sam izvore, potpuno sam zaboravio na njih, odlična preporuka, isto kao i Simmons, ovo ostalo nisam čitao ali valjda će nekad doći na red. Prvenstveno Pratchet i Discworld, još to nisam imao priliku pročitati, ali kad tad hoću.

AmonZero ned 25.10.2020 22:58

Tema ko narucena. Bas sam danas gledao nwku novu fantasy knjigu da citam. Skinio si danas i krenii sa Malazan Book of the Fallen.

U zadnje vrijeme sam bio na Dragon lanceu. Otkrio ga prosle godine kad sam slucajno na putovanju u nekom bookstoreu na Tajlandu kupio fantasy knjigu po nekoj pisljivoj cijeni. Prva trilogija je fantasticna i svakako je preporucam. Nakon toga sam nastavio sa Twins serijalom i sad bi nesto drugo isprobao pa krenio sa Gardens of the Moon.

Trazim tako neke Lotr, Dragonlance, dnd tipa fantasy knjige. Radnje u takvim svijetovima su mi gust za citat

Cansee ned 25.10.2020 23:32
AmonZero kaže...
Tema ko narucena. Bas sam danas gledao nwku novu fantasy knjigu da citam. Skinio si danas i krenii sa Malazan Book of the Fallen.

U zadnje vrijeme sam bio na Dragon lanceu. Otkrio ga prosle godine kad sam slucajno na putovanju u nekom bookstoreu na Tajlandu kupio fantasy knjigu po nekoj pisljivoj cijeni. Prva trilogija je fantasticna i svakako je preporucam. Nakon toga sam nastavio sa Twins serijalom i sad bi nesto drugo isprobao pa krenio sa Gardens of the Moon.

Trazim tako neke Lotr, Dragonlance, dnd tipa fantasy knjige. Radnje u takvim svijetovima su mi gust za citat

 

uu Malazan su opake knjige. Po onome što sam čuo, vrlo su nezgodne na početku, ali se itekako isplati poslije. Pisac te baca u ogroman svijet i snalazi se kako znaš. Ja sam počeo čitati prvu knjigu prije koji tjedan, ali sam odustao jer mi na polici stoje nekoliko knjiga koje sam kupio a nikako da ih pročitam. Tako da sam odlučio još malo sačekati sa Malazanom.

 

U svakom slučaju te knjige imaju vojsku fanova, i po onome što sam pročitao samo se treba prisliti da se pročita prva knjiga, a poslije je sve lakše i užitak

Minneyar ned 25.10.2020 23:47

Super tema, mislim da mi uskoro moglo zatrebati novih preporuka :)

 

LotR sam prvi put procitao davne 95. godine, u prvom osnovne :) I otada jedno 50 puta u prvih 20 godina zivota, druga vremena kad nije toliko toga bilo dostupno pa se vise puta gledalo/ citalo ono sto imas doma. Pa Harry Potter, slicna stvar, ne znam koliko puta sam procitao, al vise od 10 svakako.

 

Inace od 2012. naovamo otkad sam nabavio Kindle (najbolja investicija ikad) najbolje knjige su mi, prema autorima: Brandon Sanderson (Mistborn, Skyward, Stormlight Archive, i sve standalone knjige), Joe Abercrombie (First Law trilogija i trenutna trilogija svojevrsni nastavak), Red Rising saga (SF - vrh), Codex Alera, Hellequin chronicles (iako postane puno losije nakon prve 3-4 knjige), Lightbringer serijal, Ready Player One. Pa npr Dresden Files je ok ali je malo predaleko otisao i postao los, bila je sad pauza od jedno 5 god, sve sam zaboravio i ne da mi se uopce ulaziti nazad u svijet... Pa onda Eragon trilogija mi je prilicno dobra iako je stil pisanja poprilicno djecji (s obzirom da je autor i bio prakticki klinac :P)... A sad eto dovrsavam drugu Abercrombie knjigu iz The Age of Madness serijala (nastavak First Lawa), "The trouble with Peace", i onda cekam nastavak Stormlight archivea i Hellequin Chronicles, oboje izlazi do kraja god. Nakon tog ne znam vise sta bi citao trenutacno :P

 

Postoji naravno jos citavo more osrednjih naslova koji su ok za procitati ali ono, procitas i zaboravis - npr Iron Druid serijal, Alex Verus il kak se vec zove - kopija Dresdena, Monster Hunter Inc., itd. 

 

E i da se osvrnem na Witcher knjige malo posto je to nova moda - procitao citav serijal i meni je to onako - meh je najbolji opis. Nije uzasno, al definitivno nije ni dobro - igre su mi puno puno bolje u svakom smislu. 

AmonZero pon 26.10.2020 02:40

Da pogledo sam malo reakcije ljudi pa vidim da neki i 3. put citaju kako bi sve pohvatali.

Prosao sam prvi chapter.

Mislim da cu sutra ipak zapocet sa Stormlight Archive ili Mistborn (vidim super reviewe) . Jer mi se Malazan zasad cini kao prevelika investicija.

Cansee pon 26.10.2020 10:47
AmonZero kaže...
Da pogledo sam malo reakcije ljudi pa vidim da neki i 3. put citaju kako bi sve pohvatali.

Prosao sam prvi chapter.

Mislim da cu sutra ipak zapocet sa Stormlight Archive ili Mistborn (vidim super reviewe) . Jer mi se Malazan zasad cini kao prevelika investicija.

 

za Malazan se treba odlučiti i čitati samo to, bez prekidanja. Ja sam odustao od toga prije koji tjedan jer sam imao nekoliko kraćih knjiga za pročitati, a vrlo uskoro izlazi Stormlight 4. knjiga, a i igre Cyberpunk, AC Valhalla. Vrlo je očito da ću onda prekinuti Malazana a onda nisam ništa napravio. 

 

Što se tiče Mistborna, ja sam pročitao to sve, dakle originalnu trilogiju i onda sljedeću trilogiju koja se događa koju stotinu godina poslije kraja originalne trilogije. Onda sam na kraju pročitao novelu Mistborn Secret History koju je lako promašiti, a iznimno bitno za pročitati. Dakle volim taj svijet, drago mi je da sam pročitao. Što se tiče originalne trilogije, prva knjiga je odlična, ali druge dvije su mi iskreno dobrim dijelom dosadne. I iako su mi dosadnjikave, obje imaju odličan kraj i to te tjera da čitaš dalje. U svakom slučaju Mistborn je definitivno odličan izbor za ući u Sandersonov Cosmere svemir.

 

A što se tiče Stormlight Archive, to mi je jednostavno razina iznad. Odličan svijet, odlična ekspozicija, odličan pacing. Sve me zanima, samo gutam dalje. Iz nekog razloga imam osjećaj baš velikog i živog svijeta. Likovi su vrlo slojeviti i zanimljivi, i iako su neki od likova očito dobri ljudi i pozitivci, često imaju i gadnu i ne baš slavnu prošlost. Ima nekoliko događaja u knjizi koji ti se urežu u mozak, koliko su bili intezivni i zanimljivi. Sanderson je majstor za izgraditi napetost i stvarno ne znaš šta da očekuješ i šta će se dalje dogoditi. Iako sam veliki fan Pjesme leda i vatre, iskreno više čekam i 4. i 5. knjigu Stormlighta, nego Winds of Winter.

 

Na tebi je odluka, definitivno ti nije loše pročitati prvo Mistborn pa Stormlight, ali slobodno možeš početi od Stormlighta, ako se bojiš da ćeš možda Mistborn prekinuti. Ja sam recimo prvo čitao Stormlight pa onda sve drugo.

 

AmonZero pon 26.10.2020 11:12

Ma vidim da nije bitno redoslijed koji serijal cu prvi citat. Mistborn postavlja dobru podlogu za Stormlight, al nije pod must da se prvo ona treba procitat.

Vidim po vasim kometarima da vecinom ciljate na HR edicije knjiga. Men je nakako veci gust citat na eng jer dosta tih prijevoda zasere dozivljaj.

Citam prek kindlea i ak slucajno nadjem neku nepoznatu rijec samo highlight i da vidim sta kaze prevoditelj.

Cansee pon 26.10.2020 11:35
AmonZero kaže...
Ma vidim da nije bitno redoslijed koji serijal cu prvi citat. Mistborn postavlja dobru podlogu za Stormlight, al nije pod must da se prvo ona treba procitat.

Vidim po vasim kometarima da vecinom ciljate na HR edicije knjiga. Men je nakako veci gust citat na eng jer dosta tih prijevoda zasere dozivljaj.

Citam prek kindlea i ak slucajno nadjem neku nepoznatu rijec samo highlight i da vidim sta kaze prevoditelj.

 

Činjenica je da je dobro čitati na originalnom jeziku na kojem je napisana knjiga. Čitaš direktno ono što je pisac osmislio i napisao. Kad čitaš prijevod dosta ovisiš o tome koliko je prevoditelj uspio uhvatiti atmosferu i općenito koliko je to kvalitetno uspio izvesti.

 

Meni su Algoritmovi prijevodi bili odlični uvijek, a i lakše je kad na svom jeziku čitaš te knjige, fantastika uvijek izmišlja nove riječi i nekad je teško razabrati je li to riječ koju ne razumiješ ili je pisac nešto izmislio. Evo npr. u Stormlightu odmah da te upozorim na riječ spren, to je pisac izmislio, nije neka engleska riječ koju ne razumiješ, a ja čačkam i tražim prijevod kad sam prvi put čitao.  Al inače je generalno jasno koja riječ je izmišljena a koja engleski, a uvijek je tu i kindle i nema greške. 

 

 

 

 

Minneyar pon 26.10.2020 12:00

A sto se tice Winds of Winter tj Game of Thronesa... Iskreno I'm over it. Mislim da nece nikad ni izaci serijal do kraja, a vise me nije ni briga za njega, 8. sezona previse unistila stvari, a ionako su mi knjige nakon A song of swords bile najvecim dijelom dosadne. 

Martyr_Logarius pon 26.10.2020 12:11
AmonZero kaže...
Tema ko narucena. Bas sam danas gledao nwku novu fantasy knjigu da citam. Skinio si danas i krenii sa Malazan Book of the Fallen.

U zadnje vrijeme sam bio na Dragon lanceu. Otkrio ga prosle godine kad sam slucajno na putovanju u nekom bookstoreu na Tajlandu kupio fantasy knjigu po nekoj pisljivoj cijeni. Prva trilogija je fantasticna i svakako je preporucam. Nakon toga sam nastavio sa Twins serijalom i sad bi nesto drugo isprobao pa krenio sa Gardens of the Moon.

Trazim tako neke Lotr, Dragonlance, dnd tipa fantasy knjige. Radnje u takvim svijetovima su mi gust za citat

 Onda ti isto tako preporučam trilogiju od Jacqueline Carey, Phedre's Legacy, sva 3 dijela su prevedena na hrvatski, fantasy setting uz političke intrige. Inače ima još i Imriel's Legacy te s Phedre čini Kushiel's Legacy, ali mislim da Imriel nije preveden, nisam gledao neko vrijeme, možda se u međuvremenu što pojavilo, ali u svakom slučaju, Phedre's Legacy se apsolutno vrijedi pročitati, kada se ufuraš, samo gutaš. Onda isto tako od Davida Eddings, Belgarijada, 5 dijelova, nisu dugi, to je klasični fantasy, topla preporuka i meni jedna osobno od dražih,Drenai Saga od Davida Gemmella. Legends i The King Beyond the Gate fantastične. 

Martyr_Logarius pon 26.10.2020 12:13
Minneyar kaže...

A sto se tice Winds of Winter tj Game of Thronesa... Iskreno I'm over it. Mislim da nece nikad ni izaci serijal do kraja, a vise me nije ni briga za njega, 8. sezona previse unistila stvari, a ionako su mi knjige nakon A song of swords bile najvecim dijelom dosadne. 

 8. sezonu ne vrijedi uopće komentirati, to je užas na entu, ali svejedno želim pročitati kako je to GRRM zamislio, bez obzira na to, meni su sve knjige bile super, a i znam da ne može niti približno uništiti plot kao D&D

Cansee pon 26.10.2020 14:15
Minneyar kaže...

A sto se tice Winds of Winter tj Game of Thronesa... Iskreno I'm over it. Mislim da nece nikad ni izaci serijal do kraja, a vise me nije ni briga za njega, 8. sezona previse unistila stvari, a ionako su mi knjige nakon A song of swords bile najvecim dijelom dosadne. 

 

Meni je recimo bila odlična i Gozba vrana. Ta knjiga je po meni dosta podcjenjena, vjerojatno jer nema neke od važnijih likova, ali ima itekako detalja koji otkrivaju dosta stvari od prije. Al onda je došao Ples zmajeva i vidi se da Martin ima problema, da se samo više petlja i da se ne zna izvući, da knjiga nema onu oštrinu od prije. Također je puno stranica knjige potrošeno na opis hrane i seks scena. To je ona stara, kad ne znaš o čemu onda o seksu. I prošlo je preko 9 godina od izlaska te knjige, što je najduži period ikad između njegove dvije knjige. I mogu ti reći da sam i ja oguglao itekako na WoW, nekako sam prihvatio da nećemo vidjeti od njega kraj tih knjiga, ne znam hoće neki drugi pisac to završavat. Jer teoretski da izađe nagodinu WoW, šta onda? To je i dalje 6. knjiga, dakle fali nam sedma. I šta, onda čekamo još 10 godina za sedmu? A Martin sad ima 72 godine. Kad se njega to pita on kaže ma neće trebati tako dugo, već imam dosta napisano za sljedeću knjigu, ali istu priču je šiljio i prije 10 godina prije Plesa zmajeva. Realno je da ne treba puno očekivati, onda se nećemo razočarati. A osim toga, on se vjerojatno ne zna iščupati iz situacije koju je sam upetljao preko svih granica. Jebiga. 

Cansee pon 26.10.2020 14:23

Mene živo zanima jel Hexfire nešto odlučio, jesmo uspjeli šta pomoći ? 

 

I također, ima li netko ovdje tko je čitao Wheel of Time Roberta Jordana? Sad sam se sjetio toga kad sam pisao kolko Martin ima godina. Robert Jordan je umro prije nego što je završio tu sagu, pa je Brandon Sanderson uskočio i završio. 

Mene su uvijek te knjige zanimale, ali ih naši nikad nisu prevodili, a izrazito je popularna saga i ogroman svijet sa raznim rasama i koječim.

Martyr_Logarius pon 26.10.2020 14:46
Cansee kaže...

Mene živo zanima jel Hexfire nešto odlučio, jesmo uspjeli šta pomoći ? 

 

I također, ima li netko ovdje tko je čitao Wheel of Time Roberta Jordana? Sad sam se sjetio toga kad sam pisao kolko Martin ima godina. Robert Jordan je umro prije nego što je završio tu sagu, pa je Brandon Sanderson uskočio i završio. 

Mene su uvijek te knjige zanimale, ali ih naši nikad nisu prevodili, a izrazito je popularna saga i ogroman svijet sa raznim rasama i koječim.

 Meni frend to čita, 14 knjiga+prequel, kaže na dijelove super, na dijelove monotono, ali da ga tjera da ide dalje :D Biti će serija na Amazon Primeu. Ja se osobno nećkam da li da krenem, nekako mi je isti filing kao i Malazanom, to sam krenuo pa stao, mislim da sam prvi dio i pročitao, ali sam već sve zaboravio tako da moram krenuti ispočetka, taj svijet je isto ogroman sa krdo likova.

Cansee pon 26.10.2020 15:07
Martyr_Logarius kaže...
Cansee kaže...

Mene živo zanima jel Hexfire nešto odlučio, jesmo uspjeli šta pomoći ? 

 

I također, ima li netko ovdje tko je čitao Wheel of Time Roberta Jordana? Sad sam se sjetio toga kad sam pisao kolko Martin ima godina. Robert Jordan je umro prije nego što je završio tu sagu, pa je Brandon Sanderson uskočio i završio. 

Mene su uvijek te knjige zanimale, ali ih naši nikad nisu prevodili, a izrazito je popularna saga i ogroman svijet sa raznim rasama i koječim.

 Meni frend to čita, 14 knjiga+prequel, kaže na dijelove super, na dijelove monotono, ali da ga tjera da ide dalje :D Biti će serija na Amazon Primeu. Ja se osobno nećkam da li da krenem, nekako mi je isti filing kao i Malazanom, to sam krenuo pa stao, mislim da sam prvi dio i pročitao, ali sam već sve zaboravio tako da moram krenuti ispočetka, taj svijet je isto ogroman sa krdo likova.

 

e tako je, bit će i ta serija, nisam ni razmišljao o tome. Ovo je ipak malo drugačjie od Malazana jer ti na normalan način objašnjava radnju i svijet, a u Malazanu se pisac ponaša kao da već sve znaš :)) ali definitivno obje priče traže dosta vremena. Kad tad namjeravam pročitati obje, samo čekam pravi trenutak.

Hexfire pon 26.10.2020 17:03
Cansee kaže...

Mene živo zanima jel Hexfire nešto odlučio, jesmo uspjeli šta pomoći ? 

 

I također, ima li netko ovdje tko je čitao Wheel of Time Roberta Jordana? Sad sam se sjetio toga kad sam pisao kolko Martin ima godina. Robert Jordan je umro prije nego što je završio tu sagu, pa je Brandon Sanderson uskočio i završio. 

Mene su uvijek te knjige zanimale, ali ih naši nikad nisu prevodili, a izrazito je popularna saga i ogroman svijet sa raznim rasama i koječim.

 5 ljudi 20 prijedloga .

 

Ajd probat ću Stormlight Archives pa ću vidjeti. To mi izgleda najspominjanije od ovoga što nisam čitao. 

 

Baš mi je palo na pamet da još mjesec i pol imam Amazon Prime free trial. Pretpostavljam da ima i nekih knjiga besplatno ili možda kakav popust jer sam član. Moram to proučiti.

Arto pon 26.10.2020 17:14
Cansee kaže...

 

za Malazan se treba odlučiti i čitati samo to, bez prekidanja. Ja sam odustao od toga prije koji tjedan jer sam imao nekoliko kraćih knjiga za pročitati, a vrlo uskoro izlazi Stormlight 4. knjiga, a i igre Cyberpunk, AC Valhalla. Vrlo je očito da ću onda prekinuti Malazana a onda nisam ništa napravio. 

 

 

S ovim se apsolutno slažem. Malazan je brutalan, ali zbilja traži da mu posvetiš vrijeme. Pročitao sam prvih 6 knjiga iz Book of the fallen serijala i stao (ne krivnjom knjiga), a sad razmišljam čitati ponovno. Samo je teško prelomiti, jer ovaj put ako upadnem u taj svemir, ne idem van dok ne istjeram do kraja.

 

Nekidan završio Talion: Revenant, Michaela Stackpolea. Preporuka ako tražite nešto zabavno, jednostavno i relativno kratko, s obzirom da je standalone. Trenutno sam krenuo s Mistbornom, prvom knjigom i za sada mi je dobra. Isto preferiram čitanje na jeziku na kojem je napisano, ako je ikako moguće. Evo i od mene onda par preporuka (i hvala ostalima na njihovima).

 

- Leigh Bardugo - Six of crows - Možda za nešto mlađu populaciju, ali zabavna duologija.

- Glen Cook - The black company - Tata grim fantasya. Malo mi kiksa kako ide prema kraju, ali prvih nekoliko je prva liga.

- V.E. Schwab - Shades of magic trilogija - Slušam u autu na audioknjizi. Likovi su mi odlični.

- Erin Morgenstern - The night circus - Predivan svijet i knjiga

 

 

Cansee uto 27.10.2020 09:21

Prije nekoliko dana, 23.10., je knjiga Dina pisca Franka Herberta napunila pedeset godina. Mnogi će je opisivati "Gospodarem prstenova SF-a", prava preteča moderne znanstvene fantastke. Naravno nije prva, bilo je toga i prije, odmah mi na pamet pada kako je H.P. Lovecraft pisao kombinacjie horora i SF-a još 1920ih, a ima i toga još, ali Dina je vrlo ozbiljan skok u tom svijetu i imala je strašan utjecaj na sve dalje, pogotovo na Star Wars.

 

Iako su već navedeni, nabrojati ću nekoliko SF-ova koji su prevedeni na hrvatski i lako dostupni

 

1. Dina, Frank Herbert - sve već rečeno

 

2. Hyperion, Dan Simmons  - također već spomenuto, ako je neka knjiga imala sličan utjecaj kao Dina, to je ova. Knjige od kojih će si čovjek postavljati mnoga pitanja.

 

3. Pustolovine Milesa Vorkosigana, Lois McMaster Bujold - već kultni Miles, tih knjiga ima sigurno preko 20, odlična priča, i definitivno imaju vrlo pozitivnu "vibru". Iako se protagonisti često nađu u gadnim situacijama, redovito su dobri i izrazito humani. Inače, pisac je žena, mislim da osim nje nisam čitao ni jednu drugu SF/fantasy knjigu koju je napisala žena. Ne zato što ne želim naravno, nego iskreno nisam nikad ni naletio na neku autoricu, osim nje.

 

4. Prostranstvo,  James S. A. Corey - kod nas je prevedeno 5 knjiga, postoje još 3 koje nisu prevedene, a deveta knjiga bi trebala izaći 2021. Knjige prate pustolovine slučajne posade jednog broda u našem Sunčevom sustavu u budućnosti. Sve preporuke, a što se dalje ide to je bolje. Serija Expanse je napravljena prema ovoj sagi. Također jedna zanimljivost, James S. A. Corey je alias za dva pisca, dakle dva muškarca pišu ove knjige skupa.

 

 

Ove knjige sam naveo jer su vrlo lako dostupne kod nas na hrvatskom jeziku, ima ih u knjižnicama, prve tri sigurno ima na balkandownloads. Ja ih imam sve spremljene po folderima na kompu, ako slučajno netko treba mogu mu i ja poslati na email. Ali ponavljam, pošteno je kupiti knjigu pisca ako ste u njoj uživali, al opet mi je i jasno da nitko nije baš ni prelud davat koju stotinu kuna za nešto što mu se možda uopće neće svidjeti.

 

Idući SF će mi vjerujem biti Red Rising saga, na preporuku Minneyar, nisam iskreno nikad čuo za to, jel ima na hrvatskom? Također mi je visoko na listi Pandora's Star, Petera Hamiltona, to ima samo na engleskom, ali sam čuo da je predobra.

Martyr_Logarius uto 27.10.2020 09:30
Cansee kaže...

Prije nekoliko dana, 23.10., je knjiga Dina pisca Franka Herberta napunila pedeset godina. Mnogi će je opisivati "Gospodarem prstenova SF-a", prava preteča moderne znanstvene fantastke. Naravno nije prva, bilo je toga i prije, odmah mi na pamet pada kako je H.P. Lovecraft pisao kombinacjie horora i SF-a još 1920ih, a ima i toga još, ali Dina je vrlo ozbiljan skok u tom svijetu i imala je strašan utjecaj na sve dalje, pogotovo na Star Wars.

 

Iako su već navedeni, nabrojati ću nekoliko SF-ova koji su prevedeni na hrvatski i lako dostupni

 

1. Dina, Frank Herbert - sve već rečeno

 

2. Hyperion, Dan Simmons  - također već spomenuto, ako je neka knjiga imala sličan utjecaj kao Dina, to je ova. Knjige od kojih će si čovjek postavljati mnoga pitanja.

 

3. Pustolovine Milesa Vorkosigana, Lois McMaster Bujold - već kultni Miles, tih knjiga ima sigurno preko 20, odlična priča, i definitivno imaju vrlo pozitivnu "vibru". Iako se protagonisti često nađu u gadnim situacijama, redovito su dobri i izrazito humani. Inače, pisac je žena, mislim da osim nje nisam čitao ni jednu drugu SF/fantasy knjigu koju je napisala žena. Ne zato što ne želim naravno, nego iskreno nisam nikad ni naletio na neku autoricu, osim nje.

 

4. Prostranstvo,  James S. A. Corey - kod nas je prevedeno 5 knjiga, postoje još 3 koje nisu prevedene, a deveta knjiga bi trebala izaći 2021. Knjige prate pustolovine slučajne posade jednog broda u našem Sunčevom sustavu u budućnosti. Sve preporuke, a što se dalje ide to je bolje. Serija Expanse je napravljena prema ovoj sagi. Također jedna zanimljivost, James S. A. Corey je alias za dva pisca, dakle dva muškarca pišu ove knjige skupa.

 

 

Ove knjige sam naveo jer su vrlo lako dostupne kod nas na hrvatskom jeziku, ima ih u knjižnicama, prve tri sigurno ima na balkandownloads. Ja ih imam sve spremljene po folderima na kompu, ako slučajno netko treba mogu mu i ja poslati na email. Ali ponavljam, pošteno je kupiti knjigu pisca ako ste u njoj uživali, al opet mi je i jasno da nitko nije baš ni prelud davat koju stotinu kuna za nešto što mu se možda uopće neće svidjeti.

 

Idući SF će mi vjerujem biti Red Rising saga, na preporuku Minneyar, nisam iskreno nikad čuo za to, jel ima na hrvatskom? Također mi je visoko na listi Pandora's Star, Petera Hamiltona, to ima samo na engleskom, ali sam čuo da je predobra.

 Vidim da u knjižnici ima 3 dijela Red Rising sage prevedene na hrvatski, tako da vjerojatno ima i za skinuti/kupiti. Baš si i ja gledam neki dobar SF za čitati, Simmonsa sam čitao, stvarno je dobar (iako Endymion i Uspon Endymiona mi nisu baš najbolje sjele), mislim da ću krenuti sa The Expanse, prije nego seriju pogledam. A isto tako preporuka za Ursulu Le Guin žena je radila kompleksne likove, SF za ozbiljne ajmo tako nazvati.

MuljavaKoza čet 29.10.2020 23:22

Pozdrav,

Vidim da ste svi ovdje dosta knjiga vec procitali pa me zanima sta bi mi preporucili od fantastike i SF-a kao pocetniku?

Zapele su mi za oko Ime vjetra od Patrick Rothfussa i Neuromancer od William Gibsona pa me zanima ako je netko procitao sta misli.

Do sada sam unazad nekoliko mjeseci procitao Dinu od Francka Herberta, Vodič za autostopere kroz galaksiju te Restoran na kraju svemira od Douglas Adamsa.