Damir22 sub 21.5.2022 12:45

Neznam koje bi bilo pravo mjesto za ovo pitanje, dali uopce postoji na forumu, ali hajde, netko sigurno moze pomoci....

 

Nisam sposoban (ocigledno) shvatiti pricu vezanu za diners standard karticu, ili ne razumijem sto mi govore, ili oni ne razumiju sto ja pitam.... 

 

Dakle, razmisljam o ovoj kartici, cisto radi neke eventualne kupnje nekih stvari, na rate, naravno.

 

I tu sam zapeo. Jasno mi je da kartica ima limit (neki, kojeg banka odredi). Iznos limita je vjerovatno vezan s mjesecnim primanjima, to je ok. Nemam minusa, nemam kredita, nemam drugih kartica, nemam nista, koliko dodje, toliko podignem....

 

Ono sto me muci je taj limit - hajmo reci, daju mi limit od 4000kn. Nebitno sad, mozda daju i manji, mozda daju i veci, nema sanse da dobijes neku okvirnu i neobavezujucu procjenu, sve dok ne podneses zahtjev.

 

Ok, 4000kn.....

 

Dali je taj iznos limit mjesecne rate, ili ukupan iznos koji mogu potrositi? Znaci, kupujem gefufnu koja kosta 4000kn, na 10 rata, to je 400kn mjesecno. To je jasna situacija. No, ukoliko ista gefufna kosta 8000kn, dali ja mogu nju kupiti na istih 10 rata, pa placati 800kn mjesecno (ili bilo koja kombinacija rata/mjesecnog iznosa) ili sami iznos kupnje premasuje moj limit, i takva transakcija nece proci?

 

Ukoliko sam uzeo stvar od 4000kn, na 10 rata po 400kn, dali je ta kartica u osnovi beskorisna sve dok ne otplatim taj dug, ili mi se limit samo umanji za iznos rate, dakle, vise nije 4000kn, nego 3600kn....? Ili je istina izmedju, pa si svakom otplacenom ratom povecavam raspolozivi limit, po sistemu - prva otplata limit 400kn, druga otplata limit 800kn i tako dalje....

 

Nadam se da nisam zakomplicirao i kuzite sto ustvari pitam....

Dodinho sub 21.5.2022 12:54

4000kn (ili bilo koji iznos koji ti je limit) je maksimalni limit koji u jednom trenutku možeš biti dužan po toj kartici.

 

Kako svaki mjesec uplaćuješ ratu tako ti se oslobađa "prostor" za daljenje trošenje.

 

Ukratko, nećeš moći kupiti gefufnu od 8000kn ako ti je limit 4000kn.

Izzy sub 21.5.2022 12:57

Pa jasno ih pitaj. Npr., ja imam jednu karticu (nije Diners) gdje imam 3000 kn na raspolaganju. Odabrao sam da mi je otplata na 6 rata, a minimalni iznos koji se dijeli na 6 rata je 200 kn. Sve što košta manje od toga se plaća u cijelosti odmah.

n3om0rph sub 21.5.2022 12:58

Imaš 2 limita - za podizanje gotovine i za plaćanje na rate.

 

Limit za rate ti ovisi o mjesečnim primanjima. Ja sam ga davno uzeo pa mi je prvi limit bio u razini plaće, a kasnije sam podnio zahtjev za povećanjem limita (i odobrili su mi ga u razini dvije plaće).

 

 

Limit ti je za ukupnu potrošnju i ne možeš kupiti nešto skuplje od tog limita.

 

Ako imaš 4000 kn limit, to je maksimalno koliko možeš i kupiti.

 

 

Platiš gefufnu 4000 kn na 10 rata i više ne možeš koristiti Diners za nova plaćanja na rate dok ne otplatiš prvu ratu kada ti se "oslobodi" 400 kn.

 

Kada platiš 2 rate, imaš slobodno 800 kn za novu kupovinu itd...

 

 

Ako uzmeš stvar od 2000 kn na rate, ostaje ti još 2000 kn za ostale stvari.

Npr. imaš 4 rate od 500 kn i nakon što platiš prvu ratu (ostale su još 3 = 1500 kn ukupno), sada imaš slobodno 2500 kn za na rate.

 

Nadam se da ti je pomoglo.

Damir22 sub 21.5.2022 13:17

OK, znaci, otprilike kako sam i mislio...

 

Dakle, ako mi daju limit od 4000kn, sve sto kosta 1 lipu preko 4000kn ja ne mogu kupiti na rate....

 

Kako otplacujem rate, tako mi se povecava iznos kojeg opet mogu upotrijebiti za kupovinu na rate....

 

Platim prvih 400kn, mogu kupiti bilo sto na koliko god hocu rata, sve dok to ne kosta vise od 400 kn....

 

Kad otplatim kompletnih 4000kn, tek onda mogu ponovo kupiti nesto sto kosta 4000kn.... Ni sekunde prije.... 

 

Znaci, broj rata ne igra apsolutno nikakvu ulogu u finalnom iznosu,  ako nesto kosta vise od limita - nema kupnje....

 

Nisam se previse bavio tim karticama, pa dozvolite pitanje - koliko je to uopce korektna opcija, mislim, kupim frizider od 4000 (jer nista drugo osim njega ni ne mogu), ako uzmem na 36 rata, ja u osnovi placam 111kn (otprilike) mjesecno, no, da bi kartica opet postala "upotrebljiva" za neki iznos, ja moram otplatiti barem 10 mjeseci, dakle, tek za 10 mjeseci cu ponovo moci kupiti nesto od 1000kn, opet na 36 rata, karikirano.....

 

Jesam dobro pohvatao?

 

I jos jedno pitanje, naravno, nitko mi ne moze dati definitivan odgovor, no iz vasih iskustava, limit je vezan primanjima u omjeru 1:1, ili daju manji limit, ili veci.... ili ovisi iskljucivo o procjeni banke?

 

Zahvaljujem svima!

Dodinho sub 21.5.2022 13:26
Damir22 kaže...

 

I jos jedno pitanje, naravno, nitko mi ne moze dati definitivan odgovor, no iz vasih iskustava, limit je vezan primanjima u omjeru 1:1, ili daju manji limit, ili veci.... ili ovisi iskljucivo o procjeni banke?

 

Zahvaljujem svima!

 Taj limit definiraju oni po nekom svom principu, meni je limit 12000kn, a primanja su mi oko 9000 neto.

 

Sestra je srednja stručna sprema, sa oko 5000neto primanjima pa je imala 8000kn limit.

Ukratko, ne mora nužno biti 1:1 (barem iz mog iskustva).

Damir22 sub 21.5.2022 13:32

Zahvaljujem svima, nema gumb hvala da stisnem.....

 

Ok, vidjet cu uopce koji limit mi nude, mislim, nebi ni 4000kn bilo lose za neke stvari......

 

No, ako studentima daju 2000kn limita, valjda zaposlenima daju ipak nesto vise...

 

Eh, da jos jedno pitanje, diners sam skida mjesecne rate s racuna, ili se uplacuje samostalno? Vidio sam da ima izbor kojeg u mjesecu da rata dolazi na naplatu....

Dodinho sub 21.5.2022 14:17
Damir22 kaže...
 

Eh, da jos jedno pitanje, diners sam skida mjesecne rate s racuna, ili se uplacuje samostalno? Vidio sam da ima izbor kojeg u mjesecu da rata dolazi na naplatu....

Izradi se mjesečni račun pa onda po njemu ja uplatim dugovanje. Meni dolazi oko 10. u mjesecu.

ivo454 sub 21.5.2022 14:48

Ne preporučam "Diners", jer ne želiš valjda natočiti gorivo i odbije ti, zato što si prekoračio limit. Ja imam "Visa Premium" i nema limita, limit ja sam sebi određujem, samo je potrebno biti uredan platiša računa u dospijeću. Ja sam imao "American gold", bez limita, tako da sam nakon odlaska "American_a", dobio isto "Visu" bez limita. Glupo mi je imati kreditnu karticu sa limitom, rađe onda koristiti debitnu. Edit: još da napomenem, da sam umirovljenik, sa mirovinom od 2000kn, tako da nisu samo primanja uvjet.

Damir22 sub 21.5.2022 15:22

Da, neznam, mislim da je jedina prednost dinersa sto ne moras prebacivati racun nigdje, zaba, pbz i slicne mislim da uvjetuju da racun moras imati u njihovoj banci....

volegradele sub 21.5.2022 19:27

Kad sam koristi Diners mogao sam kupovat i prek tog limita..morao sam ih predhodno zvat i najavit kupnju od toliko i toliko i uvjek bi mi odobrili kupnju..naravno ako si uredan platisa!

Ali na kraju krajeva sam odjeba sve kartice..previse se tog nakupilo i kupovalo..poplatio sve dugove i sad samo keš ili rijetko na sestrinu karticu uzmem nesto vece na rate!

mzopg pon 23.5.2022 14:35
Damir22 kaže...
Da, neznam, mislim da je jedina prednost dinersa sto ne moras prebacivati racun nigdje, zaba, pbz i slicne mislim da uvjetuju da racun moras imati u njihovoj banci....

 Zašto bi morao prebacivati račun? Visu nude gotovo sve banke tako da je u ponudi ima vjerojatno i tvoja banka.

 

Limit se određuje uz pomoć više faktora, u startu je to plaća, a kasnije ako si uredan vjerojatno će ti automatski povećavati limit. Mislim da nekome tko je zaposlen u startu ne bi trebao biti ispod 6-7kkn, 4kkn mi se čini smiješno malo u današnje vrijeme.

dejo74 uto 24.5.2022 08:34

damire imaš na aplikaciji ecc online izračun koliko još možeš uzet iznosa na rate,upišeše cifru npr 7000 i ako prolazi zelena kvačica ti dođe ako 8000 napišeše ne prolazi dobiješ crvena slova pa se po tome ravnaš, na početku su ti limiti manji i ovise o primanjima kasnije budu sve veći, ja ima već 10-ak godina i skroz sam zadovoljan

jojo_surf uto 26.7.2022 18:44

Pozdrav ekipa! Da li bi netko htio pomoci da dobijem 10% popusta. Nitko od moje rodbine i prijatelja ne koristi diners. Trebam kupiti hladnjak, a s dinersom je 10% popusta.
Umjesto 6500 KN, s dinersom biti ce 5850 KN. Castim s 150 KN. Znaci, zaradis 150 KN ili rucak/veceru. Tko moze pomoci, kontaktiraj me 

 

Link na sliku https://prnt.sc/lwJPF-qvTLvZ

 

Link na hladnjak: https://www.abrakadabra.com/hr-HR/Katalog-Bijela-tehnika-i-kucanski-aparati-Hladnjaci-i-zamrzivaci/Ugradbeni-kombinirani-hladnjak-BRB30705EWW-EF/p/T00IDA8