Mrežni hardver

Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Jank0 pet 1.1.2021 17:34

Dragi svi,

molim Vas za pomoć i proporuku pri postavljanju kućne WIFI mreže.

Živimo u stan L oblika s običnim Iskon modemom / ruterom postavljeni u sam kut slova "L", a potreban mi je signal do krajnjih krakova slova "L" otprilike 10 - 12m i jedan betonski zid od rutera. Postojeći uređaj je innbox v45 bez externih antena i na krajnjim lokacijama ima još uvijek WIFI signala ali jedva i veza je nestabilna.

 

Potrebna mi je stabilna kućna mreža pa Vas molim za prijedlog kako to osigurati:

1- da li je dovoljno povezati neki bolji AP s vanjskim antema tipa TL-WA901N ili jačim 

2- da li da dodam na pola puta po dva do 3 renge extendera tipa TL-WA850RE

3- da li da prijeđem na MESH wifi tipa AC1200 Deco E3

4- kombinacija 1 +2 ili 1 + 3

 

I svakako sam otvoren na prijedloge s obzirom da riješenja koštaju u rasponu od par stotina do tisuću kuna...

Hvala

bunker pet 1.1.2021 18:07

Pa uzmeš to od operatera, čisto radi probe, i ako ti dobro radi onda im vratiš opremu, platiš tih par kn više za taj mjesec a sebi kupiš takvu ili sl opremu....

Ja imam od HT-a, dobio u okviru prilagođene ponude, i radi odlično zasad, možda bi i ti sa iskonom uspio dogovoriti neku pogodnost....

picajzla0707 pet 1.1.2021 18:15
Jank0 kaže...

Dragi svi,

molim Vas za pomoć i proporuku pri postavljanju kućne WIFI mreže.

Živimo u stan L oblika s običnim Iskon modemom / ruterom postavljeni u sam kut slova "L", a potreban mi je signal do krajnjih krakova slova "L" otprilike 10 - 12m i jedan betonski zid od rutera. Postojeći uređaj je innbox v45 bez externih antena i na krajnjim lokacijama ima još uvijek WIFI signala ali jedva i veza je nestabilna.

 najprije probaj sa range extenderom, postaviš ga negdje u sredinu gdje on sam hvata dobar signal i onda će dalje prenijeti isti taj signal do udaljenog dijela stana

ja sam uzeo ovaj model - link, i bez problema riješio slabi signal na drugom kraju stana

susjedu sam s istim modelom riješio nepostojeći signal u jednom dijelu kuće, drugom susjedu sam signal prebacio do treće kuće (bavi se najmom apartmana) udaljene nekih 30-40 metara

 

spajao sam ga preko wps gumba (upute u slici dolje), na taj način extender i modem budu ista mreža 

AF139 pet 1.1.2021 19:50

Najprije bi išao na wifi AP jer sa Extenderima (repeater) se gubi na brzini pogotovo ako je na ruteru brzina od ISP (Iskona) preko 50Mbps.

Problem nastaje zato što korisnički uređaji koji su bliže guše signal  onih koji su dalje , npr. ako Iskon TV radi preko wifi a bliže je ruteru ili netko blizu rutera gleda YouTube videa preko wifi mobitela.

Nije loše da bliže uređaje kao PC desktop ili TV povežete LAN kablom čime bi se smanjile smetnje onima koji su dalje a rade preko wifi.

 

ps: Ima wifi Extendera koji imaju i 2 LAN porta i mogućnost rada kao AP kad ga kablom spojimo na ruter.

picajzla0707 pet 1.1.2021 20:12

Nisam imao tih problema, na kompu u dječjoj sobi sam imao gotovo punu brzinu preko tog extendera, kao i na kompu koji se wifi spajao direktno na modem.
Doduše meni su brzine bile 40/10 (ako se dobro sjećam) i nije se previše uređaja spajalo - moj komp, dječji komp i 3-4 mobitela

Punti pet 1.1.2021 21:10

Moj problem s WiFi mrežom riješio je mi router 4a za 169 kn. Signal po cijelom stanu, u dvorištu i u susjednom stanu iza 2 zida. Toplo preporučujem. 5GHz za bliže uređaje i 2.4 za dalje, na mreži veš mašina, 3 klime, po 5 mobitela, Tv, Chromecast, 3 računala plus gosti. Naručiš preko interneta, probaš, ako ti radi ok, zadržiš, ako ne, vratiš.

Cordas sub 2.1.2021 10:20

Isti ovaj problem imam već dugo, a nikako ga riješiti. Da budem iskren, baš se i ne kužim u mrežu. Kako je najbolje riješiti pokrivenost u cijeloj kući (na kat), a da je to sve ista mreža i da se ne treba šaltati između različitih mreža? Da brzine ne pati također naravno.

Posmatrač sub 2.1.2021 10:38
Cordas kaže...

Isti ovaj problem imam već dugo, a nikako ga riješiti. Da budem iskren, baš se i ne kužim u mrežu. Kako je najbolje riješiti pokrivenost u cijeloj kući (na kat), a da je to sve ista mreža i da se ne treba šaltati između različitih mreža? Da brzine ne pati također naravno.

 Ja sam rijesio sa unify AP LR.....Skupo ali vrijedi.....

AF139 sub 2.1.2021 20:29

Jednostavno uzmeš za svaku etažu bilo koji wifi uređaj koji ima AP mod te ih lan kablom povežeš na ruter. U postavkama za AP ostaviš isti SSID i pasword kao što je i na ruteru , ali ih fiksno ( i ruter) postaviš na različite kanale npr. 1 , 4 , 8 , 12 .. tako da se međusobno ne smetaju.

Cordas sub 2.1.2021 20:34
Posmatrač kaže...
Cordas kaže...

Isti ovaj problem imam već dugo, a nikako ga riješiti. Da budem iskren, baš se i ne kužim u mrežu. Kako je najbolje riješiti pokrivenost u cijeloj kući (na kat), a da je to sve ista mreža i da se ne treba šaltati između različitih mreža? Da brzine ne pati također naravno.

 Ja sam rijesio sa unify AP LR.....Skupo ali vrijedi.....

Samo jedan taj uređaj ili više njih? Kako si ga/ih pozicionirao? Može malo više informacija? Nije bitno što je skuplje, ako je dobra i (vrlo važno) jednostavna stvar.

AF139 kaže...

Jednostavno uzmeš za svaku etažu bilo koji wifi uređaj koji ima AP mod te ih lan kablom povežeš na ruter. U postavkama za AP ostaviš isti SSID i pasword kao što je i na ruteru , ali ih fiksno ( i ruter) postaviš na različite kanale npr. 1 , 4 , 8 , 12 .. tako da se međusobno ne smetaju.

Sad baš provlačiti kablove na 3-4 mjesta u kući... Može to bez žičnog spajanja? 

AF139 sub 2.1.2021 20:43

Podovi su za wifi problem jer imaju osim betonske armirane ploče i slojeve izolacije , parket itd. tako da wifi nemože ni proći već sobro oslabljen i gotovo nemogući rad ukoliko na etaži sa ruterom ima wifi korisnika.

Za provući LAN kabal se može poslužiti sa cjevima od tel. instalacije ili antenske , a kod nekih i ventilacijskim vertikalama pa i od dimnjaka ako se ne koriste.

Osim za etažu gdje je ruter treba po jedan wifi AP za druge etaže kojeg treba postaviti da je bar na 1.5- 2m visine radi toga da se postigne veći domet na toj etaži. Bolji domet imaju wifi AP sa vanjskim antenama nego oni koji imaju antene u kućištu.

Posmatrač sub 2.1.2021 23:00
Cordas kaže...
Posmatrač kaže...
Cordas kaže...

Isti ovaj problem imam već dugo, a nikako ga riješiti. Da budem iskren, baš se i ne kužim u mrežu. Kako je najbolje riješiti pokrivenost u cijeloj kući (na kat), a da je to sve ista mreža i da se ne treba šaltati između različitih mreža? Da brzine ne pati također naravno.

 Ja sam rijesio sa unify AP LR.....Skupo ali vrijedi.....

Samo jedan taj uređaj ili više njih? Kako si ga/ih pozicionirao? Može malo više informacija? Nije bitno što je skuplje, ako je dobra i (vrlo važno) jednostavna stvar.

AF139 kaže...

Jednostavno uzmeš za svaku etažu bilo koji wifi uređaj koji ima AP mod te ih lan kablom povežeš na ruter. U postavkama za AP ostaviš isti SSID i pasword kao što je i na ruteru , ali ih fiksno ( i ruter) postaviš na različite kanale npr. 1 , 4 , 8 , 12 .. tako da se međusobno ne smetaju.

Sad baš provlačiti kablove na 3-4 mjesta u kući... Može to bez žičnog spajanja? 

 Meni stoji na plafonu na prvom spratu kuce i pokriva se 3 etaze zajedno sa dvoristem. Kuca je 9x10 i dovriste nekih 600m2..... Podesio i zaboravio na njega.....Jednostavno profi uredjaj kojem ovi kucni uredjaji nisu do koljena. Mozda je z a kucu bolje rjesenje mesh mreza ali sa njom nemam iskustva.....

Posmatrač ned 3.1.2021 17:44
bunker kaže...

Posmatrač, daj detalje, jel to radi ko repeater, koliko gubi brzine u odnosu da je zakačen devices na ruter i sl....

 Ne radi kao repeater vec kao AP i moras dovesti kabel ali ima daleko najveci domet i stabilnost mreze. To je profi uredjaj i par klasa iznad ovih kucnih ali to nosi cijenu sa sobom....

 

AF139 ned 3.1.2021 18:18

Ima max. 27dBm (500mW) na dvije dipol antene (2,15 dBi) pa izračena snaga (EIRP) iznosi kao i kod AP sa 20dBm (100mW) i 5 dBi antenama.

Pozicija je naj bitnija jer se na većoj visini postiže veći domet wifi u stambenim prostorijama a taj UAP-LR ide na plafon ili visoko na zid.

Prednost kod takve montaže je što se napaja preko istog LAN kabla ( PoE) za razliku od većine wifi AP koji su predviđeni za na stol ili utičnicu :) .

Posmatrač ned 3.1.2021 19:07
AF139 kaže...

Ima max. 27dBm (500mW) na dvije dipol antene (2,15 dBi) pa izračena snaga (EIRP) iznosi kao i kod AP sa 20dBm (100mW) i 5 dBi antenama.

Pozicija je naj bitnija jer se na većoj visini postiže veći domet wifi u stambenim prostorijama a taj UAP-LR ide na plafon ili visoko na zid.

Prednost kod takve montaže je što se napaja preko istog LAN kabla ( PoE) za razliku od većine wifi AP koji su predviđeni za na stol ili utičnicu :) .

 Ima i drugih prednosti tipa automatskog preuzimanja sa jednog AP na drugi ako ih ima vise i veci broj korisnika po uredjaju ali nebitno za njega ;)

U svakom slucaju koliko para toliko muzike...

Kako njega uzeh moja mreza radi kao sat... Do sada sam ih prijateljima postavio desetak i svi prezadovoljni.....

Wolf88 pon 4.1.2021 14:39
Cordas kaže...

Postoji li neko bežično rješenje? Da stavim 3-4 uređaja po kući, bežično ih spojim na postojeći ruter, i da sve bude ista mreža?

 Ako imaš mogučnost preko powerlina sa wifi ti je dobra opcija

 

 

bunker pon 4.1.2021 15:56


Cordas , probaj MESH.

https://commotionwireless.net/docs/cck/networking/guidelines-for-mesh/


Ja sam uzeo rješenje koje nudi HT, i zasada mogu reći da to dela baš onako kako je i zamišljeno i kako se reklamira.

Imam višeetažni objekt, dosta velikog i nepravilnog tlocrta, armiranobetonske deke i serklaže i minimalno 10-tak uređaja stalno na mreži a zna ih povremeno biti i preko 30.

Glavni ruter i mesh uređaji ( kod mene je jedan, ali može ih biti više ), se međusobno upare wps-om, međusobno komuniciraju na 5ghz i to na zasebnom kanalu kojeg koriste samo za to dok se na ostalim kanalima spajaju okolni devicesi.

U prostor oko sebe kuglasto šire signal ( i po horizontali i po vertikali, ako je npr na prvom katu onda fino pokrije i taj kat i kat ispod i kat iznad, u radijusu otprilike 5 do 8 metara ( manje zidova i deka znači veći domet ).

I ruter i mesh uređaji odašilju mrežu istog naziva i pasworda, i to na 5 GHz i na 2,4 GHz ( svaki od tih uređaja ), i okolni devicesi se spajaju na najjači signal te se prebacivanje na mesh ili ruter ne osjeti u radu.

Preko web sučelja ili preko mojtelekom aplikacije mogu administrirati oba uređaja, s time da je više opcija u web sučelju a i mojtelekom apk ima svojih bugova.

 

Svi spojeni devicesi nemaju gubitaka u brzinama downloada i svi se spajaju na 5ghz, tek rijetko vidim da je neki na 2,4 GHz, i to samo ako je izvan objekta.

Takva mreža radi ok, jedino neznam kako i koliko djeluje na ljudsko zdravlje imati kuću načičkanu mrežom WiFi primopredajnika....

Wolf88 čet 7.1.2021 20:12
bunker kaže...


Cordas , probaj MESH.

https://commotionwireless.net/docs/cck/networking/guidelines-for-mesh/


Ja sam uzeo rješenje koje nudi HT, i zasada mogu reći da to dela baš onako kako je i zamišljeno i kako se reklamira.

Imam višeetažni objekt, dosta velikog i nepravilnog tlocrta, armiranobetonske deke i serklaže i minimalno 10-tak uređaja stalno na mreži a zna ih povremeno biti i preko 30.

Glavni ruter i mesh uređaji ( kod mene je jedan, ali može ih biti više ), se međusobno upare wps-om, međusobno komuniciraju na 5ghz i to na zasebnom kanalu kojeg koriste samo za to dok se na ostalim kanalima spajaju okolni devicesi.

U prostor oko sebe kuglasto šire signal ( i po horizontali i po vertikali, ako je npr na prvom katu onda fino pokrije i taj kat i kat ispod i kat iznad, u radijusu otprilike 5 do 8 metara ( manje zidova i deka znači veći domet ).

I ruter i mesh uređaji odašilju mrežu istog naziva i pasworda, i to na 5 GHz i na 2,4 GHz ( svaki od tih uređaja ), i okolni devicesi se spajaju na najjači signal te se prebacivanje na mesh ili ruter ne osjeti u radu.

Preko web sučelja ili preko mojtelekom aplikacije mogu administrirati oba uređaja, s time da je više opcija u web sučelju a i mojtelekom apk ima svojih bugova.

 

Svi spojeni devicesi nemaju gubitaka u brzinama downloada i svi se spajaju na 5ghz, tek rijetko vidim da je neki na 2,4 GHz, i to samo ako je izvan objekta.

Takva mreža radi ok, jedino neznam kako i koliko djeluje na ljudsko zdravlje imati kuću načičkanu mrežom WiFi primopredajnika....

 koji ti je mesh uređaj dao HT?

NorthBlue pet 8.1.2021 09:29

Živim u kući sa 9×10 sa dva kata i pizemljem, te garažom udaljenom 15m od kuće. Provučena je A1 optika 500/120.
Dugo sam se patio sa range extenderima te nisam bio zadovoljan.

Na amazonu sam našao Netgear RBR 10 Mesh sustav sa ruterom i dva satelita. Sad mi je cijela kuća pokrivena signalom , u najzabačenijem kutu brzina ne pada ispod 175. U garaži oko 40-50.

Nedostaci su što ruter ima samo jedan ethernet port, sateliti nijedan. Nešto se zblesira pa svakih mjesec-dva moram restartirati ruter. Fali mi još jedan satelit da bi i u garaži imao potpunu pokrivenost.

Zadovoljan sam sustavom, ali da kupujem opet, kupio bih neki bolji.

picajzla0707 pet 8.1.2021 09:42
NorthBlue kaže...
Živim u kući sa 9×10 sa dva kata i pizemljem, te garažom udaljenom 15m od kuće. Provučena je A1 optika 500/120.

 eh, upravo ovaj slučaj sa 20/0,9 je a1 optika

jel tko zna u čemu može biti problem, ženskici su promijenili već četiri rutera, provukli joj i tu optiku i stalno ima problema s vezom

 

glavni problem je upload koji je na bijednih 0.9 konstantno + svako malo nema nikakvog signala

extender je 'produžio' signal do kompa koji se nalazi na drugom kraju kuće i sad barem može surfat, no kad proba gejmat neki blade & souls nemere se uopće priključit na server

kad sam isprobao spojiti joj komp na moj mob preko žarišne točke sve radi normalno

 

što je najbolje, prije je bila na tcom 20/4 i sve je bilo normalno, ali je htjela malo uštedjet i nasjela na a1 poziv da se prebaci