Mrežni hardver

4k@60 transmitter i reciever

commit sub 26.11.2022 21:48

Treba mi pomoć jer ne razumijem neke stvari.

Naime, postoji ovaj uređaj koji tvrdi da bežično prenosi 4k@60 video.

https://www.amazon.de/-/en/Wireless-Transmitter-Receiver-Transmission-Suitable-black/dp/B0B19W42M8/

Koliko znam, za 4k@60 video treba 12Gbps brzina (bez zvuka).

Da bi to doveo od izvora signala (PC recimo) do projektora, treba mi HDMI 2.0 kabel i tada je to bez ikakve kompresije.

Wi fi 6e podržava realno 1,8Gbps na 5m. Dakle, samo da video prenesem do recimo projektora treba 7 takvih uređaja, što zapravo nije realno.

Ali sve je to ionako nebitno jer niti jedan 4k film se ne distribuira a da nije kompresiran.

Ultra HD Bluray od 100GB ima data rate 128Mbps jer koristi H.265.

I sad mi nije jasno, ako je 128Mbps izvor 4k bluray filma, onda je i običan HDMI 1.4 dovoljan i za video i za zvuk, ako ne i previše.

No, HDMI 1.4 kao ipak nije dovoljan jer ne podržava HDR i BT.2020 te chroma subsampling 4:4:4.

Iskreno, to mi nije jasno, ako se radi o bluray filmu koji je kompresiran na 128Mbps a pretpostavljam da koristi 4:4:4 i HDR i sve, zašto onda ne bi moglo tako do TV-a recimo koji ima H.265 dekoder, ili do recimo Amazon Fire stick-a koji ima dekoder?

I zapravo, onda bi i wi fi 4 trebao biti dovoljan za dostavu videa od izvora fajla do Amazon Fire sticka?

A onda ostaje pitanje kako slat fajl (film) Fire sticku.

Ako je to moguće to bi bilo rješenje za filmove.

 

Ali za igranje (recimo PC ili PS5) tu treba full 18Gbps propusnost.

 

 

 

ukay1000 sub 26.11.2022 22:32

Ne znam za igranje i projektor ali ja na svoj tv saljem preko wifi veze (ac 5Ghz) 4k filmove bez kompresije koristeci Plex. Server se vrti na kompu i tv prikazuje nativno. Naravno radi se o manjim 4k datotekama oko cca 20GB po filmu sto je meni osobno dosta. HDR sadrzaj ne gledam preko Plexa, ali i to se moze samo treba Plex pass koji jos kosta.
Postoji jos i Emby i Jellyfin koje su besplatne (cak i bolje) solucije ali zahtjevaju vise znanja.

commit ned 27.11.2022 10:37

Da bi imao 4k 24Hz 4:4:4 10-bit treba uz zvuk 8.912Gbps 

https://www.d2mk.ca/news-reviews/4k-60-444-hdr-information/

Koliko razumijem sam film je uvijek kodiran, h.265

Ali reproduktor (bluray player ili PC) to dekodira i šalje punu sliku televizoru preko HDMI kabela.

I tada mora biti propusnost za video barem 8.912Gbps.

E sad, wi fi 6e, najnoviji, prenaša na 5m otprilike 1.8Gbps.

Jedino objašnjenje mi je da signal sa tvog prvo kodira i onda može slati 128Mbps i sa druge strane dekodira video i prikaže.

Tako bi mogao i igre (PC, konzole).

Kod filmova je očito dvostruko kodiranje/dekoriranje dok kod igranja je to samo jednom.

Kod filmova bi bilo super da player ne dekodira nego samo propusti video da ga dekoder kod bežičnog prijemnika obradi pa bi bila samo jedna obrada i vjerojatno kvalitetnija slika.

Mislim, tako mi izgleda s obzirom na ono što sam uspio ova dva dana pročitati.