Monitori

Tamna slika na monitoru

njuskac sri 27.4.2022 21:55

Kupio sam Samsung LU28R550UQRXEN 4K IPS i slika je jako tamna u tamnijim scenama ili igrama.. toliko je to tamno da ja nis ne vidim.. kontrast i brightnes sam pojacao do kraja ali nista,slika je onda blijeda, imao sam istu situaciju sa ips 31.5 1440p aoc monitorom prije par godina pa sam ga vratio i uzeo va panel i evo igrom slucaja kupio ovaj monitor i opet isto.. pa sta su svi ips paneli toliko mracni?znaci ja doslovno nista ne vidim ako je u filmu mracno.. jel postoji neko riješenje za to ili da reklamiram monitor? u svijetlijim scenama je ok ali opet je to nekako mracno.. kao da na monitoru smanjim kontrast i brightness na 40% ... ili sam ja toliko navikao na va panel da sam oslijepio ali ovo je stvarno lose, nema sanse da ja ista radim na tom monitoru

mzopg čet 28.4.2022 12:38
njuskac kaže...

Kupio sam Samsung LU28R550UQRXEN 4K IPS i slika je jako tamna u tamnijim scenama ili igrama.. toliko je to tamno da ja nis ne vidim.. kontrast i brightnes sam pojacao do kraja ali nista,slika je onda blijeda, imao sam istu situaciju sa ips 31.5 1440p aoc monitorom prije par godina pa sam ga vratio i uzeo va panel i evo igrom slucaja kupio ovaj monitor i opet isto.. pa sta su svi ips paneli toliko mracni?znaci ja doslovno nista ne vidim ako je u filmu mracno.. jel postoji neko riješenje za to ili da reklamiram monitor? u svijetlijim scenama je ok ali opet je to nekako mracno.. kao da na monitoru smanjim kontrast i brightness na 40% ... ili sam ja toliko navikao na va panel da sam oslijepio ali ovo je stvarno lose, nema sanse da ja ista radim na tom monitoru

Nešto tu ne štima, imam taj 32" AOC, za low budget IPS u pitanju je jako dobar monitor sa dobrom reprodukcijom boja. Svi monitori koje trenutno imam su IPS i najnormalnije gledam sav sadržaj na njima. Po pitanju većine karakteristika su superiorniji od VA panela, jedino gdje VA panel ima prednost je crna boja, ali to se primijeti tek ako se radi u mračnoj sobi ili potpunom mraku.

 

Na koliko ti je Gamma postavljena? Daj nekakvu fotku iz filma ili serije gdje je mračna scena i po tebi se ništa ne vidi.

 

Naravno nisu svi IPS, VA i TN monitori isti, postoje jeftine, srednje i skupe verzije. Imao sam prilike vidjeti IPS monitore koji imaju jako lošu sliku i po svemu su podsjećali na TN matricu, čak im je i kut gledanja bio loš. Ovo što ja imam od IPS monitora je uglavnom sve viša klasa, osim tog AOC monitora koji sam uzeo za testiranje i evo još ga koristim.

 

Možeš li doći do kalibatora pa da se odradi kalibracija monitora. Problem je ako ti je oko naviknuto na "krivo" onda će ti sve drugo izgledati loše, ovo se posebno zna manifestirati kod loše podešenih boja pa se netko navikne na krive nijanse i nakon kalibracije mu sve izgleda čudno. 

Tino_TA čet 28.4.2022 12:52

Ja imam isto ips monitor i isto takav problem već više godina, i nisam ga riješio. Kada surfam, koristim office program, ma gotovo sve, kontrast i brightnes su na 30 %.

A kada gledam film ili youtube pretamno mi je, kontrast i brightnes pojačam na 80 %. Zatim, ovisno što radim vratim na 30%. Tu promjenu izvodim pomoću aplikacije koju sam dobio sa monitorom.

Pri igranju igrica, koristim black stabilizator od grafičke kartice. To jednom postavim i sve ok.

njuskac čet 28.4.2022 13:08

Evo forza horizon ovo drvo na va panelu se vide lišče i vidi se drvo kako treba sa svim detaljima.. a tu je samo crno.. tako je svaka tamna scena ,umjesto da se vide nijanse samo je tamno i crno..znaci slika je bolja na 10 godina starom lcd monitoru nego na 4k samsungu.. 

mzopg čet 28.4.2022 16:10
njuskac kaže...

Evo forza horizon ovo drvo na va panelu se vide lišče i vidi se drvo kako treba sa svim detaljima.. a tu je samo crno.. tako je svaka tamna scena ,umjesto da se vide nijanse samo je tamno i crno..znaci slika je bolja na 10 godina starom lcd monitoru nego na 4k samsungu.. 

 Daj sliku iz neke serije ili filma i napiši koja je minuta da mogu usporediti sa svojim monitorima, nemam forza horizon pa mi ta slika ne pomaže. Možeš i naći nekakvu fotku na internetu koja ti ne izgleda dobro pa stavi link na nju. Baš me zanima je li i kod mene isto pa nisam išao za tim ili je problem u tvom monitoru.

njuskac čet 28.4.2022 19:11
lmutak kaže...

Prebacite u display settings na limited (ako je na full rbg),na konzoli,PC-ui tv-u isto....

 To sam vec probao, nvidia settings - output dynamic range na full i limited i potpuno je isto.. a na monitoru nemam takvu opciju

mzopg čet 28.4.2022 21:00
njuskac kaže...

evo na ove tri slike bilo sta da je crno ja ne vidim nista pogovo na filmu na trecoj slici scena u kojoj ja apsolutno nista ne vidim

 Na drugoj vidim lika ispred ulaza na trijemu, po sredini slike gdje je najtamnije. Na trećoj slici vidim oblake, zgrada u mraku, prozori, ali se jasno vidi bijeli dio i donji dio zgrade tamne boje. E sad ne znam je li tebi isto tako ili je tebi mrkli mrak? Pogledao sam na tri monitora i na sva tri mi izgleda isto.

njuskac čet 28.4.2022 21:07

na prvoj slici di pise bounties di stoji covjek mi je potpuni mrak iza njega ne vidim nista, na drugoj slici di covjek stoji na trijemu iza njega ne vidim nista,a i njega vidim jedva... na trecoj slici ne vidim apsolutno nista... povisio sam gamma u nvidia postavkama i tada vidim bolje u tim dijelovima ali slika bljesti i sva je blijeda kao isprana crna boja..uzas.. sta da ja radim sa takvim monitorom?

pqweasdyxc čet 28.4.2022 21:14

Evo stavio sam hdmi black level na low na monitoru, u driverima na full i izgleda točno tako kako opisuješ. Sjene su potpuno crne bez detalja. U trećoj slici skoro niti ne vidim stupove. Monitor ti siguno negdje ima tu postavku.

njuskac čet 28.4.2022 21:23
pqweasdyxc kaže...

Evo stavio sam hdmi black level na low na monitoru, u driverima na full i izgleda točno tako kako opisuješ. Sjene su potpuno crne bez detalja. U trećoj slici skoro niti ne vidim stupove. Monitor ti siguno negdje ima tu postavku.

 hdmi black level sam probao na low i normal malo se promijeni slika ali i dalje je sve tamno u tamnijim scenama

njuskac čet 28.4.2022 21:25
Boris grozni kaže...

Spominjes postavke u cp od graficke sto je s samim monitorom i postavkama unutar njega? Koliko vidim solidan Ips monitor gdje je vecina zadovoljna!

 na monitoru sam isprobao sve opcije i sve je tamno.. jedina opcija koja mi je poboljsala tamne dijelove je gamma u control panelu, moram jako povisit onda vidim sta se desava u tim tamnim dijelovima ali je prebljestavo, crna vise nije crna nego siva i to uzasnbo izgleda.. 

mzopg pet 29.4.2022 01:10
njuskac kaže...

na prvoj slici di pise bounties di stoji covjek mi je potpuni mrak iza njega ne vidim nista, na drugoj slici di covjek stoji na trijemu iza njega ne vidim nista,a i njega vidim jedva... na trecoj slici ne vidim apsolutno nista... povisio sam gamma u nvidia postavkama i tada vidim bolje u tim dijelovima ali slika bljesti i sva je blijeda kao isprana crna boja..uzas.. sta da ja radim sa takvim monitorom?

Meni se to vidi na AOC IPS monitoru i to kad stavim text mode, a kad prebacim u Game mode onda je još vidljivije.

Gamma bi trebala biti oko 2.2 - 2.4, ako se ide preko toga onda se dešava što si napisao, izblijedi slika.

 

Nisam siguran da ti je problem do monitora, mada je sve moguće.

 

Probaj kako ti je kolega napisao resetirati monitor i onda reinstaliraj NVidia drivere, stavi zadnju verziju i kod instalacije odaberi "clean install" tako da pobriše prethodne postavke.

mzopg pet 29.4.2022 12:22
njuskac kaže...
Boris grozni kaže...

https://youtu.be/4ti109kpqkU

kak ti ovo zgleda, jel sve crno ili vidis šumu?

 Ako pojacam gamma onda vidim sumu ali je slika blijeda i lose mi je to.. 

budem probao sve resetirat ,driver ponovo stavit.. na koliko da stavim kontrast a koliko brightness?

Nema univerzalnih postavki, meni je recimo na game modu kontrast na 50, a svjetlina na 100. Vjerojatno imaš na monitoru nekakve game postavke pa kad ih odabereš monitor sam postavi kontrast i svjetlinu.

Što je veći kontrast to je bolja vidljivost tamnih dijelova slike, ali se zato gube svijetli detalji, tako da ja ne volim kad je preko 50.

tutanjkamen čet 19.5.2022 21:18
njuskac kaže...

Kupio sam Samsung LU28R550UQRXEN 4K IPS i slika je jako tamna u tamnijim scenama ili igrama.. toliko je to tamno da ja nis ne vidim.. kontrast i brightnes sam pojacao do kraja ali nista,slika je onda blijeda, imao sam istu situaciju sa ips 31.5 1440p aoc monitorom prije par godina pa sam ga vratio i uzeo va panel i evo igrom slucaja kupio ovaj monitor i opet isto.. pa sta su svi ips paneli toliko mracni?znaci ja doslovno nista ne vidim ako je u filmu mracno.. jel postoji neko riješenje za to ili da reklamiram monitor? u svijetlijim scenama je ok ali opet je to nekako mracno.. kao da na monitoru smanjim kontrast i brightness na 40% ... ili sam ja toliko navikao na va panel da sam oslijepio ali ovo je stvarno lose, nema sanse da ja ista radim na tom monitoru

 

 

Jesi li rijesio taj problem?

 

Danas sam kupio isti monitor i bio je isti problem, nisam nikako mogao rijesiti pretamnu sliku.

No nasao sam na youtube gdje jedan tip objasnjava kako podesiti sliku i to funkcionira.

Ako si spojen preko HDMI trebas u driverima graficke prebaciti na Full RGB 4:4:4 pa ti se pojavi u izborniku monitora HDMI Black level. Njega stavis na Normal i nakon toga je lakse precizno podesiti boje, osvjetljenje i kontrast.

 

https://www.youtube.com/watch?v=I3dKfJakLGg

njuskac sub 21.5.2022 17:36

Ajde dobro da nisam jedini kojemu je to tamno... :) nisam riješio nista i dalje je tamna slika tj.nekome tko ima ips i pređe na ips valjda nije tamno ,meni je koma... budem to probao pa javim hvala.