Linux

Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

ČAP pet 8.5.2015 22:06
g12356 kaže...

 Iz tvog posta vidim kontradikciju.Kao prvo štelaš puno svoj sustav,a kao drugo žališ se da se tu i tamo nešto kvari.

 Naravno da ga seb prilagođavam koji će mi **urac ako ga ne mogu uređivat uzeo bih sebi onda OSX i sve radi pa čak i ova moja boljka očiju.

Ako ja nešto mijenjam radim to prema upustvima na Wiki-u date distre i očekujem ako je članak napisan ove godine da je relativno svjež i tačan te da me ne vodi u krivom smijeru i da to što radim nije u suprotnosti sa Update-om jer mi je to jako važno, ali ipak su sve prikike da cu kad budem imao vremena dublje se zaputiti i krojit to sebi sve od nule kao što već viđoh ima par knjiga na tu temu jer jedino tako mogu da razumi svu tu zbrku oko raznih "problema" koji nisu baš big ali eto ipak za krajnjeg korsnika jesu.

 

Samo bih da napomenem najčešći problemi kod Update-a na svim distrama dosad (kao što rekoh Ubuntua 8+) su driveri za grafičku (pogotovo me je moj ATI jebavao u zdrav mozak ali i trenutni od nvidije nisu nista bolji) jer je konstano bio problem imeđu drivera i mog Xorg. servera koji je često bio nepodržan pa cijelo vrijeme vraćaj natrag na onu koju driveri podržavaju (Razumijem da ovo nije problem OS-a nego ATI-a i nVidije) Probao sam i sa Debianom rekoh sebi to oni polako sve probaju pa tek onda daju meni levatu da ga koristim ali i tu problemi ja na 64bit većina aplikacija na 32 dok me Skype nije potpuno izludio i odusto sam od korištenja sistema koji kasni za ostatkom svijeta 2 godine (mislim na pakete)

 

Po meni je problem u lovi koju niko nije voljan donirat a zašto bih donirali obični korisnici kad su oni zapostavljeni, priča je jasna ko donira Google, MS, IBM većinu love i većina truda (mozgova) odlazi na posao oko mreža i baza i sigurnosti servera, a za nas smrtnike ostanu mrvice koje smo sami donirali. I bez tih $$$ ili €€€ nema ništa jer po meni je teže izgradit stručnjaka za linux nego za windows.

 

Takođe mislim da sami korisnici linux-a su daleko do dobronamjernih ljudi (nisam ni ja --sad), i mnogi su vjerski vezani za GNU/linux i on je sveti gral, što mene lično jako iritira, jer od tog sjsja nevide probleme, nazivaju to nepotrebnim i beskorisnim i to nije dobro ni za cijelu  zajednicu, ipak razumijem ja mnoge usamljene duše da traže mrvu poštovanja za provedene dane u mraku pred kompom, ali za sve nove ne okaljene noobove (kao što sam ja bio i preživio) to je živa smrt i smanjuje se volja da se nešto novo uči.

 

hrvooje pet 8.5.2015 23:23
ČAP kaže...

 Naravno da ga seb prilagođavam koji će mi **urac ako ga ne mogu uređivat uzeo bih sebi onda OSX i sve radi pa čak i ova moja boljka očiju.

Ako ja nešto mijenjam radim to prema upustvima na Wiki-u date distre i očekujem ako je članak napisan ove godine da je relativno svjež i tačan te da me ne vodi u krivom smijeru i da to što radim nije u suprotnosti sa Update-om jer mi je to jako važno, ali ipak su sve prikike da cu kad budem imao vremena dublje se zaputiti i krojit to sebi sve od nule kao što već viđoh ima par knjiga na tu temu jer jedino tako mogu da razumi svu tu zbrku oko raznih "problema" koji nisu baš big ali eto ipak za krajnjeg korsnika jesu.

 

Samo bih da napomenem najčešći problemi kod Update-a na svim distrama dosad (kao što rekoh Ubuntua 8+) su driveri za grafičku (pogotovo me je moj ATI jebavao u zdrav mozak ali i trenutni od nvidije nisu nista bolji) jer je konstano bio problem imeđu drivera i mog Xorg. servera koji je često bio nepodržan pa cijelo vrijeme vraćaj natrag na onu koju driveri podržavaju (Razumijem da ovo nije problem OS-a nego ATI-a i nVidije) Probao sam i sa Debianom rekoh sebi to oni polako sve probaju pa tek onda daju meni levatu da ga koristim ali i tu problemi ja na 64bit većina aplikacija na 32 dok me Skype nije potpuno izludio i odusto sam od korištenja sistema koji kasni za ostatkom svijeta 2 godine (mislim na pakete)

 

Po meni je problem u lovi koju niko nije voljan donirat a zašto bih donirali obični korisnici kad su oni zapostavljeni, priča je jasna ko donira Google, MS, IBM većinu love i većina truda (mozgova) odlazi na posao oko mreža i baza i sigurnosti servera, a za nas smrtnike ostanu mrvice koje smo sami donirali. I bez tih $$$ ili €€€ nema ništa jer po meni je teže izgradit stručnjaka za linux nego za windows.

 

Takođe mislim da sami korisnici linux-a su daleko do dobronamjernih ljudi (nisam ni ja --sad), i mnogi su vjerski vezani za GNU/linux i on je sveti gral, što mene lično jako iritira, jer od tog sjsja nevide probleme, nazivaju to nepotrebnim i beskorisnim i to nije dobro ni za cijelu  zajednicu, ipak razumijem ja mnoge usamljene duše da traže mrvu poštovanja za provedene dane u mraku pred kompom, ali za sve nove ne okaljene noobove (kao što sam ja bio i preživio) to je živa smrt i smanjuje se volja da se nešto novo uči.

 

Korisnici Linuxa ne/dobronamjerni ljudi?? Dane u mraku?? Nema novaca od donacija?? Očekuješ da je članak relativno svjež, a Infinality skripta je zadnji puta osvježena 2013. i npr. zbrka boot s Mintovim MDM-om.  Ako razumiješ da vlasnički driveri za grafičku nisu problem Linuxa, zašto ih uopće navodiš kao problem. Prije upgradea makni sve vlasničke drivere. 

 

I ptice na grani znaju da danas 80% developera razvija Linux kernel za plaću u nekoj od vodećih tehnoloških tvrtki. Prva rečenica na ZDnetu od SVJN-a o Linuxu u 2015. glasi:

 

If there's anyone left on the planet who thinks Linux is written by undateable guys in their parents basement, the latest Linux Foundation report, Linux Kernel Development: How Fast It is Going, Who is Doing It, What They Are Doing and Who is Sponsoring It, should put an end to that delusion.

True, 19.4 percent of all Linux kernel development done since September 2013 appears to have been done by individual developers, but the rest has all been created by corporate programmers. Leading the way were Intel employees with 10.5 percent of Linux code to their credit. Following Intel was Red Hat, 8.4 percent; Linaro, 5.6 percent; Samsung, 4.4 percent; IBM 3.2 percent; and SUSE, 3 percent. In short, as the Linux Foundation report observes, "well over 80% of all kernel development is demonstrably done by developers who are being paid for their work."

Dakle, Linux razvija biznis za biznis. Npr. Mint je na drostowatchu prva po rejtingu, a kad odeš na njihovu stranicu samo 4000 registriranih korisnika. Čovjek bi očekivao milijune korisnika. Dakle, privatni korisnici Linuxa su u manjini. Biznis razvija, sponzorira i koristi Linux. I to 7 promjena na sat. Njih 4000 u 200 firmi.

 

Što se tiče 32-bita na 64-bitnom Linuxu, kernel je multiarhitektan već par godina. Instalira se podrška za x86 i to je to. Vidi tu

 

ČAP pet 8.5.2015 23:25

Probo sam Arch, u vritualci skoro isto kao i ovaj moj manjaro, i da nije ga naravno pretjerano teško instalirat jest da sam izgubio 2 sata zbog sporog čitanja wiki-a al ide, ali još čekam dovoljno vremena da to bacim na stvarni hardwer.

Imao bih jedno pitanjce za vas @g12356, imam realtek Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 sa Driverom r8169.. Naime imam problem da nakon restarta ne učita dati driver, googlo sam mnogi imaju problema sa tim, svi ga rješavaju na drugačije načine ja sam sa skriptom koja se pokrece sa sistemom koja ga killa pa ponovo initizira te nakon toga sve radi (nebitna je distra), e sad ako ste vec dugo na linux-u možda ste imali sličnih problema, dali se ovo može elegantnije riješiti, nije da mi ovo nešto sad smeta ali ako postoji pametnije rješenje volio bih ga iskoristiti, koliko sam svatio mnogi imaju problema sa Auto-negotiation koji je ON, zanimljivo je da kod mene radi i uključen i isključn.

http://lxr.free-electrons.com/source/drivers/net/ethernet/realtek/r8169.c?v=3.18

ČAP sub 9.5.2015 00:09
hrvooje kaže...

Korisnici Linuxa ne/dobronamjerni ljudi?? Dane u mraku?? Nema novaca od donacija?? Očekuješ da je članak relativno svjež, a Infinality skripta je zadnji puta osvježena 2013. i npr. zbrka boot s Mintovim MDM-om.  Ako razumiješ da vlasnički driveri za grafičku nisu problem Linuxa, zašto ih uopće navodiš kao problem. Prije upgradea makni sve vlasničke drivere. 

 

 

Očekujem da radi update i za grafičku ili da me bar obavijesti alo konju imaš taj i taj driver on još nije isproban ili potrebno je to i to prije update-a, zbog toga sam i završio na manjaru jer imaju jako finu skriptu MHWD koja se brine baš za drivere od grafičke i prati dali su bar u osnovi zadovoljeni uslovi za update ako nisu i nedira ih, znači može se i sa OS-ove strane malo poradti bar da se olakša meni korisniku, a ne konstantno kuka kako ama baš niko nece da se podrudi, evo godinu dana ide sa Nvidiom znam i sam da je kod nje lakše ali ista ta skripta je vadila i integrisanu ATIjevu grafičku i skidala zadnji update sa svim zakrpama (a bilo ih je preko 5 dok sam ih ja ručno skido) koje su se pojavile na netu ito tek tad kad je neko probao ili napravio. Želim rec da tim može mnogo, mali tim može mnogo a veci kao kod minta može još više i bezobrazno je tvrditi da je sve do Hardwerske industrije kada se i sa OS-ove strane može bar malo poraditi

 

Ako ćemo se zaglavit i koristit samo opensource drivere i tvrditi da je sve sa OS-om uredu onda nismo trebali rušiti ni socijalizam sve je bilo bajno ali kod amera jebiga ipak bolji filmovi nego bata i kompanija, jer ne želim da mi propada grafička samo zato što koristim generički driver i sam sebe ubjeđujem kako je on top vrh kako mi baš on iskorištava na pravi način moj hw, ja počesto i rendam i igram igre meni treba grafička a ne intelovo smeće, Problema se je nagomilalo i to vi @hrvoje dobro znate, a i sami kreatori X.orga ne znaju čemu koji njegovi dijelovi uopšte više služe te su ga počeli čistiti kako bi olakšali HW.komp, da lakše i bolje napišu drivere da olakšaju developerima život. Evo dvije godine priča se o wayland-u koji nikako da zaživi a obećava čuda od istih tih ljudi iza X.org-a, da negovorimo o audio mixerima koji ga mixaju da valja te se svađaju oko prevlasti na os-u sve su to problemi i ako se nastavi zatvarti oči onda imamo mi zajednica veliki problem.

Ja ukazujem na probleme kao što naslov teme kaže, i ne ubjeđujem nikog da je linux loš, kažem samo da ima nekih po mom opet mom mišljenju problema (grijeha) iz kojih mora da se vadi ili ce da se utuši u sobstvenoj slobodi. Takođe ne želim da mene kroji OS nego ja njega i nije li to bila ideja iza ovog "malog projekta" zvanog GNU/linux. konstantno se se sere po windowsu kako su zatvoreni i ništa nedaju da se mijenja ispada da ni linux nevoli da neko ide malo van kolosijeka jer je onda poput mene nezrela i prodana duša.

 

I da skripta se konstantno uređuje na arch-u tako ta za mene je 1.5.2015 jako svježe....

Infinality History

 

 

hrvooje sub 9.5.2015 01:19

Linux je kernel pod GPL licencom. Licenca ne dozvoljava closed-source module unutar kernela. I to je to. Nema stabilni API i miču se nepotrebne stvari pa kernel ostaje manji, sigurniji, stabilniji. Windows ima kompatilinost unatrag (stabilni API) pa time i odličnu kompatibilnost, sve veći kernel i sjajnu podršku drivera. Ne kažem da je jedno bolje od drugoga, kao što se ne može reći da je žuta boja bolja od zelene. Jednostavno to su dvije različite stvari , te radi toga Linux vjerovatno neće imati nikad više od par postotaka na desktopu. To je poslovna odluka jednih i drugih i tako stvari stoje.

 

Ako želiš da update Linuxa radi out-of-box pridržavaj se GPL licence kernela i sve će biti ok, ako želiš da Windows funkcionira pridžavaj se njihovih pravila i potpisanih drivera itd. Zašto tražiti od jednog da bude drugo. Evo pročitaj ovdje dio o Closed-source Linux kernel modules are illegal.  

DigiMagic sub 9.5.2015 11:33
hrvooje kaže...

Linux je kernel pod GPL licencom. Licenca ne dozvoljava closed-source module unutar kernela. I to je to. Nema stabilni API i miču se nepotrebne stvari pa kernel ostaje manji, sigurniji, stabilniji. Windows ima kompatilinost unatrag (stabilni API) pa time i odličnu kompatibilnost, sve veći kernel i sjajnu podršku drivera. Ne kažem da je jedno bolje od drugoga, kao što se ne može reći da je žuta boja bolja od zelene. Jednostavno to su dvije različite stvari , te radi toga Linux vjerovatno neće imati nikad više od par postotaka na desktopu. To je poslovna odluka jednih i drugih i tako stvari stoje.

 

Ako želiš da update Linuxa radi out-of-box pridržavaj se GPL licence kernela i sve će biti ok, ako želiš da Windows funkcionira pridžavaj se njihovih pravila i potpisanih drivera itd. Zašto tražiti od jednog da bude drugo. Evo pročitaj ovdje dio o Closed-source Linux kernel modules are illegal.  

Žuta nije bolja od zelene, odlučili su kako su odlučili, ali stabilni api, kompatibilnost i podrška jesu bolji od nestabilnog, nekompatibilnog i nepodržanog.

 

ihush sub 9.5.2015 11:55
ČAP kaže...

..instalirat RTL8111/8168/8411 sa Driverom r8169..

 -prvo bootni neku normalnu distru, mora raditi.

-zatim provjera postavki biosa po potrebi update, pogotovo notebookovi imaju (namjerno izazvane) probleme npr power regulacija... čak npr multiboot moze biti uzrok (+neznanje oko npr win-hybernate i drtydiska zbog shotdowna, sve powezano s poewr opcijama efijem-fastbootom i sl.)

-problem je samo inicijalizacija ne driver i ostale opcije resenje ne mora postojati ako ovisi o biosu... oem

hrvooje sub 9.5.2015 13:32
DigiMagic kaže...

Žuta nije bolja od zelene, odlučili su kako su odlučili, ali stabilni api, kompatibilnost i podrška jesu bolji od nestabilnog, nekompatibilnog i nepodržanog.

 

 Jesu bolji za kompatibilnost, ali nisu za sigurnost itd.Tada si odabereš alat po odikama koji ti trebaju. Autolimaru treba gumeni čekić, a tesaru ne. Tesar neće reći da je gumeni čekić ništ koristi

ČAP sub 9.5.2015 13:43

@ihush

Sve distre imaju taj problem i Ubuntu i Fedora i mint sa istim lan kontorlerom, Ne samo kod mene (1, 23 sve su različiti problemi i rješenja oko iste kartice od kernela 2.6 ++) . Inače problem se nikad ne javlja ako pokrenem live bilo koje od ove tri distribucije ali kad ih instaliram imam problem nakon prvog restarta i matična je malo starija sa BIOS-om, i biosu ne mogu nista nac oko lan-a osim paljenja preko lan kartice što je isključeno. E sad šta mogu sa Dual-bootom i grubom koji on problem stvara i na koji način??? Gdje da gledam i šta da tražim.

ihush sub 9.5.2015 13:47
hrvooje kaže...
DigiMagic kaže...

Žuta nije bolja od zelene, odlučili su kako su odlučili, ali stabilni api, kompatibilnost i podrška jesu bolji od nestabilnog, nekompatibilnog i nepodržanog.

 

 Jesu bolji za kompatibilnost, ali nisu za sigurnost itd.Tada si odabereš alat po odikama koji ti trebaju. Autolimaru treba gumeni čekić, a tesaru ne. Tesar neće reći da je gumeni čekić ništ koristi

 -u srž, jer svi gledaju 'meni radi'.. za mene najbolji ili beskoristan. Bitno je za ostatak globusa za juzere ne jednog nego množina. Sami čekići su primjer različitih potreba. Ja uvjek krećem od potrebe (ne svoje, nego korisničke), ono što se radi/želi i na to odaberem (recimo) optimalan način ako izbor postoji. Ako je način/izbor već zadan/ograničen, tad se snađeš... i gumenim čekićem.

bunkermax sub 9.5.2015 14:47

 

Uvjek se nešto moglo pobljšati na linuxu, i uvjek će se nešto moći poboljšati , jer je razvoj linux baziranog operativnog sistema ciklus

koji traje i to treba prihvatiti kao realnost.

 

No, potpuno isto pravilo vrijedi i za windowse, uvjek se nešto moglo poboljšati, uvjek će se imati

što poboljšavati, i uvjek će biti na windowsima stvari koje nerade uopće ili nerade onako kako bi dio

korisnika to želio.

 

Neslažem se sa kolegama koji favorizirajući neki os blate onaj drugi, iako su službeni forumu i stranice za podršku

svih operativnih sistema prepuni žalbi korisnika kojima nešto neradi ili koji neznaju kako da im nešto proradi.

U tom dijelu ja nevidim nikakvu extremnu razliku između linuxa i windowsa osim samog broja korisnika pojedinog os-a.....

Oba os-a imaju uspone i padove, na oba ponekad nešto neradi, na oba znaju izaći zakrpe ili nadogradnje

koje više pokvare nego poprave i oba imaju i fanove i  protivnike sa svojim argumentima...

 

....................................

g12356 sub 9.5.2015 15:13

Evo da se i ja javim sa jednim problemom koji ću uskoro stavit nekamo:
Imao sam Ubuntu 15.04 sa full hard disk enkripcijom(imam i sada).Međutim instalirao sam KDE plasmu 5 koja iako je po mom mišljenju super,često se rušila,pošto je nova izgleda da je još uvijek u beti.Onda pošto proprietary driveri imaju bug sa multi monitor sustavima sam u autorun stavio jednu xrandr naredbu,i to je u redu radilo na Unity-u.Međutim KDe plasmu 5 je skršilo da više uopće nije radila,sa ili bez te naredbe u autorunu.Pretpostavljam da se ta naredba izvršavala prije nego je plasma 5 bila spremna na izmjenu rezolucije,i na slijedećem gašenju se plasma5 nekako izbrisala iz KDE-ove odvojene autorun konfiguracije.Rebootao sam u Unity7 i deinstalirao Kubuntu-full,plasma 5 i još par paketa čisto da maknem nekoliko dependency-a,nakon toga sudo apt-get autoremove i sve je bilo super.

Eh sada ovo slijedeće je moguće da je povezano sa ovim prije ali je moguće da i nije.
Slijedeće jutro se probudim i vidim da mi pri bootu ne želi dekriptirati hard disk.Rebootam u recovery mode,isti problem.Učitam livedvd,dekriptiram si disk sa njega,mountam i reinstaliram grub na njega,međutim opet neće.Opet uđem na livedvd i initramfs se jednostavno ne želi updateati jer ne prepoznaje uuid hard diska u crypttab fileu koji je provjerio sam bio ispravan.Nakon cca 2 sata sam odustao,sa dekriptiranoga diska na livedvd-u backupirao na vanjski disk sve što je važno i reinstalirao,ponovo sa full hard disk enkripcijom.Samo osim ako do verzije 15.10 ne updateaju moj omiljeni KDE na neku veću major verziju recimo sa 5.2 na 5.3 ili 5.2 na 5.4,dok ne doše 15.10 apstinirati ću od KDE-a.Unity7 mi je ipak drugi najdraži.

Ali sve ovo što sam ja napisao definitivno nije ništa što očekujem da bi običan user radio.

bunkermax sub 9.5.2015 15:20
g12356 kaže...


Ali sve ovo što sam ja napisao definitivno nije ništa što očekujem da bi običan user radio.

 

 

Hehhehehe....dobar si.......

 

Nisam se nikad trudio zaći u one najmračnije linux dubine,

no nešto sam naučio, i to na teži način : kad sam god izmiješao

na istom os-u gtk sa qt ili gnome app sa kde app , nije dugo trebalo

da dođu problemi. I te probleme nikad nisam riješio čak ni uz sami

cannonical  ili opensuse suport.... 

g12356 sub 9.5.2015 15:26

Eto,meni prvi puta da sam imao problem sa time.Ali ne vjerujem da je bio problem radi mješanja jer je Unity7 radio savršeno.A vrtim KDE i unity paralelno već barem godinu i pola.Doduše nikad nisam čistio KDE van sa mog sustava na ovaj temeljit način.

Btw. Unity 8 se rješava GTK-a do u tragove i prelazi na QT.Dapače,QML je preporučeni jezik za razvoj frontenda u njihovom SDK-u i API-u.Ima tu naravno i podrška za GO,HTML5,C++,Python...

bunkermax sub 9.5.2015 15:29

 

Neznam jesam te dobro pokontal : na obični ubuntu si puknul plasma 5.2 desktop sa svim zavisnostima   ?  

Ako si to napravio, kako ti je to radilo ( dok je radilo ) i kako izgleda iskustvo plasme na ubuntu  ?

g12356 sub 9.5.2015 16:09

Da,na običan Ubuntu naknadno instaliram KDE.

 

sudo apt-get install kubuntu-full  ako želim puno KDE iskustvo.

http://pastebin.com/EjcxpRff

 

A neki ljudi naprave:

 

sudo apt-get install kubuntu-desktop ako žele minimalnu instalaciju KDE-a.

 

http://pastebin.com/FAyrLrzv

 

Jedno vrijeme sam imao  i LXDE da izvučem još koji fps sa igara.
Pri loginu ako se pokrene Ubuntuov defaultni login manager( a ne recimo od LXDE-a ili Gnomea neki drugi) klikneš na ikonicu Ubuntu-a i tamo odabereš koiji desktop će ti se učitati.

Edit:Što se tiče samog rada,moj osobni dojam je da je puno brži od KDE plasma 4.Brži i od Unity-a 7.

ihush sub 9.5.2015 17:41
ČAP kaže...

@ihush

Sve distre imaju taj problem i Ubuntu i Fedora i mint sa istim lan kontorlerom, Ne samo kod mene (1, 23 sve su različiti problemi i rješenja oko iste kartice od kernela 2.6 ++) . Inače problem se nikad ne javlja ako pokrenem live bilo koje od ove tri distribucije ali kad ih instaliram imam problem nakon prvog restarta i matična je malo starija sa BIOS-om, i biosu ne mogu nista nac oko lan-a osim paljenja preko lan kartice što je isključeno. E sad šta mogu sa Dual-bootom i grubom koji on problem stvara i na koji način??? Gdje da gledam i šta da tražim.

-prvo baci pogled na datume, cca 2010.. tj vrijeme UEFIja, vrijeme 2.6+ kad ubuntu disabnada stari HW support i sl.

-drugo, kao što si već otkrio radi s livebootom... i stvar je u inicijalizaciji, (to je ono s multiboot dijelom, npr win8) ako UEFI prebaci upravljanje HWom OSu, fastboot i sl. jednako kao da u hyberu kreneš bootati linux, dobiješ drty disk jer je ostao mountan. BIOS.. i sve povezano s UEFIjem/power.. i pravom inicijalizacijom uređaja.

- driver nije problem (od 3x..), problem je vezan uz BIOS, verziju MBO-chspeta i branda odnosno dali postoji noviji update. A te greške ne moraju bit slučajne/previd, jer MS je važan partner. Pa čisto hipotetski, što ćeš s linuxom ako nemaš mrežu (ako ga stavimo u kontekst mrežnog cara).. dali bi težinski isti problem bio npr audio, možda sec.boot što Canonical plaća MSu? Driver je ispravan, jer inače nebi radio stabilno ni sa livea. Ako radi do 2.6 (i predpostavka) od 3.1 krenela tad nema što biti osim BIOSa tj postavki. Ne korsitim UEFI/fičere, meni radi mreža. Predpostavka da je barem polovica NICova s tim chipom, pa opet nema posebnih pritužbi/problema, izgooglani problemi-fixovi su u tom periodu 2009-2013..

 

Zapravo ni ne sjećam se nekog konkretnog PCa/MBO RTL8189.. koji bi bio problem, tj tek kad se problem pojavi možda provjerim chip-driver pa bi ovako na ćoravo rekao da driver nije uzrok (tad ni rješenje), nego baš BIOS (ili neki winutill koji može kontrolirati LAN.. uobičajeno za notebookove, avio mod, paljenje BT-wifi.. itd.). Jednako postoji mogućnost da sam ko ćorava koka imao sreće pa mi radi.