Linux

Linux programi u profesionalnom svijetu

DDL ned 31.8.2014 19:10
kizo2703 kaže...

Znači ,Adobeov update servis je rootkit koji se zapisuje u boot sektor? {#}

 

Daj još nešto ,molim te!

 

BTW ,Secure Boot nije nikakav vendor lock-in. I ,Secure Boot se vrlo lako isključuje u BIOS/UEFI-ju.

Je, update servis, kak da ne. Backdoor samo takav.
Daj source, jedino tak bus dokazal da je update servis a ne remote exploit.
SB je dizajniran kao lock-in ali nakon sudske tuzbe, dodali su opciju za 3rd party loader (grub2 EFI)

@ihush znam da je offtopic, ali pitali su me za dokaz, kaj sam trebo sutit?
To sam iskopal sa svojeg diska, skrsilo boot loader pa sam moral popravljat rucno. (PS trial instalacija, ona besplatna)

Sum_of_all_fears ned 31.8.2014 19:15

Uspio je nekako u svojoj glavi posložiti da je vendor lock-in kada neki SW ima license manager koji se voli skrivati po sustavu i (valjda) se ne da maknuti.

 

Nećemo biti zločesti (više neg inače, jel) - In economics, vendor lock-in, also known as proprietary lock-in or customer lock-in, makes a customer dependent on a vendor for products and services, unable to use another vendor without substantial switching costs. Lock-in costs which create barriers to market entry may result in antitrust action against a monopoly.Vendor lock-in.

 

Primjera ima more - SIM lock, objektivi i ostala oprema za kamere, formati zapisa (obično neki binarni), mediji, priključci-kablovi-konverteri i na kraju, softver. Hoćeš raditi u .Net? Trebaju ti Windowsi, ASP.Net (IIS), MSSQL, Office... To je još malo lakši primjer, pogledaj Apple - da bi bio dev za iPhone, treba ti Mac, iPhone i Xcode. Nema šanse da ćeš npr. na Ubuntu nešto napraviti. Native - Codrovu, Air i PhoneGap ne računamo...

 

[edit] - ovaj genijalni napis iznad mene neću komentirati.. Nitko nije htio SB, uz*ebali su se kad su shvatili da proizvođači masovno lijepe SB jer im se živo fućka za linuxovih 1.8%...

ihush ned 31.8.2014 19:19
DDL kaže...
kizo2703 kaže...

Znači ,Adobeov update servis je rootkit koji se zapisuje u boot sektor? {#}

 

Daj još nešto ,molim te!

 

BTW ,Secure Boot nije nikakav vendor lock-in. I ,Secure Boot se vrlo lako isključuje u BIOS/UEFI-ju.

Je, update servis, kak da ne. Backdoor samo takav.
Daj source, jedino tak bus dokazal da je update servis a ne remote exploit.
SB je dizajniran kao lock-in ali nakon sudske tuzbe, dodali su opciju za 3rd party loader (grub2 EFI)

@ihush znam da je offtopic, ali pitali su me za dokaz, kaj sam trebo sutit?
To sam iskopal sa svojeg diska, skrsilo boot loader pa sam moral popravljat rucno. (PS trial instalacija, ona besplatna)

.. sve pet. Osim argumenata, u stilu tražiš nas slike elijenaca A51 kako bi dokazao da su s marsa a mi raspravljamo o bureku.

boot loader nije boot sektor.

dali vlasnik komercijalnog soft ubacuje neki npr spyware.. ?? Možda. Kod FOSSa je npr heratbleeed daleko gori, kao i SSL, firmware mrežne opreme, java.. i vidi koje firme su iza toga, MS+Adobe su benigni tumori/girice naspram pravih kitova u moru.

 

Biz je biz, možeš gccom, linuxom zarađivati, jednako kao i gimpom ili prodajom bureka, to je tema (drž se). Pitanje je samo dali je neki alat 'bolji' (profesionalniji, s pogrešnim tumačenjem značenja riječi)...  i to pitanje je u startu pogrešno.

zerocool12 ned 31.8.2014 19:21

Ja sam koristio GIMP za neke stvari i mogu ti reći da se nakon toga u PS-u nisam mogao snaći :/.

Istina jest da PS ima puno alata no većina tih efekata se može postići u GIMP-u uz malo truda odnosno instaliranjem nekog plugina.

DDL ned 31.8.2014 19:24
Sum_of_all_fears kaže...

Uspio je nekako u svojoj glavi posložiti da je vendor lock-in kada neki SW ima license manager koji se voli skrivati po sustavu i (valjda) se ne da maknuti.

 

Nećemo biti zločesti (više neg inače, jel) - In economics, vendor lock-in, also known as proprietary lock-in or customer lock-in, makes a customer dependent on a vendor for products and services, unable to use another vendor without substantial switching costs. Lock-in costs which create barriers to market entry may result in antitrust action against a monopoly.Vendor lock-in.

 

Sve tocno, samo kaj si namjerno zaboravil nabrojat psd zatvoreni format, koji mozes razvijat samo i iskljucivo u shop-u.
http://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_format
Zato velim da je lock-in, da je otvoreni format, druga stvar.

kizo2703 ned 31.8.2014 19:40
Sum_of_all_fears kaže...

Uspio je nekako u svojoj glavi posložiti da je vendor lock-in kada neki SW ima license manager koji se voli skrivati po sustavu i (valjda) se ne da maknuti.

 

[edit] - ovaj genijalni napis iznad mene neću komentirati.. Nitko nije htio SB, uz*ebali su se kad su shvatili da proizvođači masovno lijepe SB jer im se živo fućka za linuxovih 1.8%...

Ma ,njega još najmanje krivim - veći su krivci kreteni poput ovih na Slashdotu ,koji nečije fantazije prenesu kao činjenice.

 

I onda to pročitaju neupućeni noobovi koji to onda uzimaju kao činjenice.

DDL ned 31.8.2014 20:10
kizo2703 kaže...
Sum_of_all_fears kaže...

Uspio je nekako u svojoj glavi posložiti da je vendor lock-in kada neki SW ima license manager koji se voli skrivati po sustavu i (valjda) se ne da maknuti.

 

[edit] - ovaj genijalni napis iznad mene neću komentirati.. Nitko nije htio SB, uz*ebali su se kad su shvatili da proizvođači masovno lijepe SB jer im se živo fućka za linuxovih 1.8%...

Ma ,njega još najmanje krivim - veći su krivci kreteni poput ovih na Slashdotu ,koji nečije fantazije prenesu kao činjenice.

 

I onda to pročitaju neupućeni noobovi koji to onda uzimaju kao činjenice.

Colin Watson (grub2 dev) je to iskopal jos prije 3 godine, nije ti slashdot nis kriv.
Odi na grub mailing listu, pa mu reci kak je idiot koji fantazira.

bunkermax ned 31.8.2014 21:29

 

Evo konkretan primjer rada u gimpu u trajanju od dvadesetak sekundi...  Za vuru spejsšatl kreiram gimpom... Prije mora kritika još jednom pročitajte da je utrošeno dvadesetetak sekundi za primjer uratka..

Bukva ned 31.8.2014 21:39
DDL kaže...

Colin Watson (grub2 dev) je to iskopal jos prije 3 godine, nije ti slashdot nis kriv.
Odi na grub mailing listu, pa mu reci kak je idiot koji fantazira.

Je, i ja sam bio freeBSD contributor i kažem da idiotarije melješ, ok?

mario.L_hr ned 31.8.2014 22:26
fredii kaže...

Zanimaju me vaša iskustva i mišljenja o tome da li programi poput GIMP-a, Blendera, Inscape, Krite itd. mogu poslužiti u jednakome profesionalnom rangu kao Windows programi? 

Svi ovi programi su multiplatformski (rade na više OS-eva) i rade i na Windowsima. Prema tome naslov teme je promašen, bolji bi bio Free software u profesionalnom svijetu.

 

Da li mogu poslužiti. Naravno da mogu, onome tko zna raditi s tima alatima (poznam nekolicinu) oni podjednako služe kao i komercijalne varijante i to je jedino mjerilo. Ako ti je program koristan i zadovoljava tvoje potrebe i k tome ga znaš koristiti (ne korištenje tipa napikavanja već rutinersko korištenje tipa iskusnjare) zašto bi traži nešto drugo? Zato što netko drugi tako kaže? S druge strane ako ne zadovoljava toje potrebe kakve koristi od toga što je free. Netko reče da je cijena licenci najmanje utjecajna. Moj stav je da je svaka licenca (ma koliko koštala) koja se ne koristi ili je nepotrebna plaćena previše.

 

Kao dugogodišnji korisnik AutoCAD-a (koji je do sada u RH bio standard) zar bi trebao reći kolegama koji rade u Archicadu ili Nemetscheku da su ludi jer ne rade u AutoCAD-u? Na kraju će ispasti da sam ja luđak jer moram preći na Revit i startati ispočetka.

skilly pon 1.9.2014 00:01
bunkermax kaže...

 

Evo konkretan primjer rada u gimpu u trajanju od dvadesetak sekundi...  Za vuru spejsšatl kreiram gimpom... Prije mora kritika još jednom pročitajte da je utrošeno dvadesetetak sekundi za primjer uratka..

Nevjerojatno. Umjetnost. Predlazem YT tutorijal.

DDL pon 1.9.2014 03:49
Bukva kaže...
DDL kaže...

Colin Watson (grub2 dev) je to iskopal jos prije 3 godine, nije ti slashdot nis kriv.
Odi na grub mailing listu, pa mu reci kak je idiot koji fantazira.

Je, i ja sam bio freeBSD contributor i kažem da idiotarije melješ, ok?

I? To sad znaci da si autoritet u podrucju boot loadera a svi ostali su budale, ukljucujuci Colina?
Tak moze i moj deda prevest na hr neku aplikaciju i bit FreeBSD contributor, dok jedva zna upalit komp.
Produkti i projekti su osnove software development-a mulac.
To neznas, a meni velis da drobim, kaj sam kopal po masinama jos u devedesetima.

ihush pon 1.9.2014 11:04
bunkermax kaže...

 

@skilly

Plaćam ćevape i vopi ak to kreiraš bilo kojim softwerom od nule, bez predloška, unutar dvadesetak sekundi

{#}

 -nešto u načinu razmišljanja promašuješ... jednako kao da baciš pikado i nakon tog oko njega nacrtaš krug-centar, kojeg sad netko treba pogoditi.

primjer je (ne)djelo, otvori neku od (kako nazvati nego) lijepih uradaka, npr one koje izgledaju kao fotke, grafit i sl. pa reci kojim alatom su napravljene i za koliko sekundi (bez stotinki) to možeš u gimpu, notepadu, mobitelu ili kistom (ti biraj 'oružje'). Ovaj ''uradak'', možeš nacrtati u wordu (karikiran primjer, kojem je samo cilj naglasiti lošu referencu kao kriterij dali je nešto upotrebljivo za neke potrebe).

-bilokojim painteditorom možeš pixelima nacrtati teoretski identičnu sliku, razlika je u alatima-filterima-automatici koja (recimo) štedi vrijeme i sl. kao i rutini, vremenu potrebnim za to, pa do (za konktetan graf.primjer) i samog korištenja HWa tj resursa cpu-vga za ubrzavanje (npr VGA za konvertiranje), jer tema je ''profesionalna'' upotreba, (vrijeme=novac!) x količina. Dali ćeš koristiti Adobe, Corel, GIMP.. sve to je alat, izbor čemu je i tvoje (ne)djelo dokaz, tj svakim alatom (p ai običnim kistom-olovkovm na papiru), možeš napraviti ružnu sliku. Samo onaj nazovimo 'slikar' može napraviti lijepu, dok samo komercijalni od tog zarađuju i njima je alat investicija, jednako kao to je to mlijeko za sladoled ili gorivo za taxi, kojim se ostvaruje (veći) profit. To je profesionalizma, ne navijanje zato jer je nešto moje-tvoje, dinamo-hajduk, MS-Adobe ili FLOSS. Alat+Osoba=nešto.

bunkermax pon 1.9.2014 11:34

 

@ihush

Ma ok, ali moramo se malo i zekati, a mislio sam da je vidljiva ta humorna crtica iz moje dječje slikice i poziva na ćevape.  

 

Očigledno nas se većina slaže da nema univerzalnog odgovora na autorevo pitanje, već da je svaki puta kombinacija zadatka te osobe i njenih znanja i poznavanja alata kojima ce najučinkovitije ostvariti zadatak.  

 

Ružan primjer: poznanica mi je upisala privatnu skolu za web dizajn. Iskljucivo radi na apple masini koju si je morala kupiti za 8000 kn, jer je tako i u školi toj..  Sad dal bu ona ikad mogla kreirati sa tim alatima nekaj kaj se nemre i u gimpu...neznam...

ihush pon 1.9.2014 11:52
bunkermax kaže...

 

..

Ružan primjer: poznanica mi je upisala privatnu skolu za web dizajn. Iskljucivo radi na apple masini koju si je morala kupiti za 8000 kn, jer je tako i u školi toj..  Sad dal bu ona ikad mogla kreirati sa tim alatima nekaj kaj se nemre i u gimpu...neznam...

 i humor je OK...

 

poznanica 'plaća školu', jer svaka škola se plaća. U ovom slućaju i neki elitizam (jer odavno je Adobe na PCju, zapravo Mac ne postoji osim OSX). To je možda dobra povezniza za temu, jer je (pogrešno) formulirano kao povezano s OSom.. je, ali nije. Aplikacije pak postoje na jednoj ili više platformi. Proizvođači appsa odlučuju ono što je u njihovom interesu i to rade za platformu koju žele. Obično to nije linux. (i važan btw, na linuxu ima komercijale, profesionalnije.. daleko više gledajući nule u cifri nego za PC domestikus, ali nije za juzerske teme).

Drugi, povezaniji btw (zapravo tema), je cijena (bilo čega) i isplativost. Dali je nešto za 100kn skupo ili nešto za 1.000kn ili 100.000kn. .. to je već relativno, pa tako ne postoji generalni odgovor. Isplativost+profesionalizam je samo razlika te cifre, plus-minus. Onaj tko zarađuje, isplati mu se. Možda će se i tvojoj poznanici isplatiti, možda je to mogla googlajući naučiti za nula kuna, možda su u šumici. Ali ako joj treba npr certifikat, tad mora u školicu, mora platiti, pa će možda i doći do isplativosti. Za sad je smao trošak (misnus, gubitak), ali što je to s ostalim npr zabavnim softwarom? Filmovi-igre su čisti trošak (nisu isplativi), sladoled je također trošak itd. Jedino sladoledar zaradi od sladoleda, dev+distributer od igre (i država PDV), njima se uvijek isplati, juzeru.. (?) to je pitanje za juzera (konkretnog), ne za mene-tebe, sladoledara ili DEVa.

- Dali se klincima isplati učiti u školi, dali se isplati biti 'dobar' (ne lopov, pošten), dali se .. itd. =vječna pitanja.

Neke stvari mogu biti free, ali se na kraju uvjek plaća, škola, RL.

fredii pon 1.9.2014 12:03

Ja ne bih bio ja, a da ne pitam i na više adresa. Postavio sam pitanje osobi s FOI-a (student) i rekao mi je ovo: Što misliš o tome da li programi poput GIMP-a, Blendera, Inscape i Krite mogu poslužiti u jednakome profesionalnom rangu kao Windows programi? Postoji dosta velik community oko njih, uz pluginove, i konstantni update, mislim da bi mogli. Ali stvar je navike i edukacije, jer npr gimp ima toliko opcija, u nekim stvarima je bolji od photoshopa, ali kad je photoshop jednostavniji za korištenje. Za koristenje, barem meni. Onda je to u neku ruku stvar navike, možda, moguće.. kod nas na faxu su 90% toga prebacili na open source, i ide se u tom smjeru.

 

Druga osoba s mojega fejsa mi je dala više-manje sličan odg. Možda budem kombinirao Photoshop i Blender, a možda GIMP i s Blenderom. 

 

http://arstechnica.com/business/2012/05/hands-on-testing-the-gimp-28-and-its-new-single-window-interface/

 

ihush pon 1.9.2014 12:34
fredii kaže...

Ja ne bih bio ja, a da ne pitam i na više adresa. Postavio sam pitanje osobi s FOI-a (student) i rekao mi je ovo: Što misliš o tome da li programi poput GIMP-a, Blendera, Inscape i Krite mogu poslužiti u jednakome profesionalnom rangu kao Windows programi? Postoji dosta velik community oko njih, uz pluginove, i konstantni update, mislim da bi mogli. Ali stvar je navike i edukacije, jer npr gimp ima toliko opcija, u nekim stvarima je bolji od photoshopa, ali kad je photoshop jednostavniji za korištenje. Za koristenje, barem meni. Onda je to u neku ruku stvar navike, možda, moguće.. kod nas na faxu su 90% toga prebacili na open source, i ide se u tom smjeru.

 

Druga osoba s mojega fejsa mi je dala više-manje sličan odg. Možda budem kombinirao Photoshop i Blender, a možda GIMP i s Blenderom. 

 

http://arstechnica.com/business/2012/05/hands-on-testing-the-gimp-28-and-its-new-single-window-interface/

 

-gle 'probleme' u interpretaciji:

-prvo, student, dakel nije 'profesionalac' tj ne živi od joba povezanog s ITjem, tj tek će to možda biti. Dali je tad moje tumačenje i njegovo jednako?

(btw, to ne zanči da on ne radi, pa čak IT-PC konkrtan job i da upravo od tog živi, svi smo tako počeli, jer se zapravo ne počinej diplomom, nego desetak godina prije).

-drugo, free soft je povezan s ideologijom, više nego argumentima oko korisnosti (teoretski, ne može postojati razlika u kvaliteti-korisnosti, samo zato jer je nešto free/open/closed/komercijala...). Mlašarija ne može imati iste kriterije kao roditelji koji plaćaju režije i prisiljeni su komercijalno živjeti. Prevedeno, mogu koristiti free ali moram zaraditi od 1. do 1. za račune. Dal mi free to osigurava? Možda, tj uopće nije kriterij, jer prodajem bureke ako moram, student (u generaliziranoj priči) to ne mora jer od staraca teoretski dobije đeparac i samo razmišlja kad će petak i dal će opet naletiti na onu plavušu. (i tata bi sine...). 99% ih se nakon studentskih dana iz kariranih košuja+traperice prešalta u kravate-odjela i korisit komercijalu. To su oni koji su 'uspjeli', job. Tek tad su profesionalci mada možda nemaju blage veze o jobu, možda su retardusi ili tatini sinovi s kumovima itd. ... (vjerojatno shvaćate misao). Možda će onaj GIMPasti studoš, sutra za takvog raditi neku web str ili vizitku i biti 'sretan' jer mu je ovaj uvalio 100kn dok je on koristio FLOSS.

 

-ne zarađuje se alatom, nego znanjem-vještinom, da se taj alat upotrijebi (da ne uvlačimo umjetnička djela i talent u formulu). Nakon tog je samo cjenkanje=tržište ili nešto kao država pa ''mana pada s nebesa'', bez obzira radiš li ili samo štancaš gubitke.

 

-nevažno je koliko GIMP ima opcija, važno je da radi.

-nevažno je dal je nešto jednostavno/komplicirano, jer ako znaš, tad je sve jednostavno (ili nisi za taj job). hint, vidi gimnastičare, mađioničare, kuhare.. ili programere. Koliko je teže izračunati 2+2 ili 253+384, ja kažem jednako je teško/lako, znaš ili ne znaš. Na PCju je to do boli tako, calculatoru je svejdno, jednako kao što je gimpu svejdno dali ćeš nekom bojom popuniti pravokutnik, pa drugom bojom, pa trećom.. RL kad sa ženom krečiš i premještaš namještaj razumiješ o čemu govorim, tad ti nije svejdno koja boja. Ovo je tema IT-PC, ne krećenje po sobi.

 

-što je važno? Pa jesi bi obavio task-job, jesi li zaradio (i naplatio) dovoljno da održiš vrstu (mladunčad i ženke)... uz državne prohtijeve za kožnim mjenjačima od čega su i studenti dio formule (porez=škole, zdravstvo itd, sve to se iz komercijale napaja, s free nemaš ništa).

 

-free soft također ima licencu (pročitati ponekad!). Posao se može jednako naplatiti, osim ako licenca brani free u komercijalne svrhe. Samo crtica koju se mora zapamtiti kad se govori o free softu i komercijali. Tad se naplaćuje posao-usluga, dok je taj soft samo alat. Tako ga se treba i gledati, ne dizati u nebesa jer je neki geek radio neki grub i misli da bolje peče palačinke od mene. (naravno, nitko me ne razumije, objašnjenje, ako je neki DEV majstor gcc-a, to ne znači da je pametan ako laprda o palačinkama ili crnim rupama, to što je sudjelovao u grubu nije 'atest' za relevantnost dal je neki gimpač bolji nekome za nešto... pa tako ni njegovo mišljenje nije ništa važnije od npr g12345 ili cowboyevog, kizinog.. itd.). Jedino Staljin sve zna/radi najbolje, ostali ne, pa čak i ljudi iz branše mogu biti u krivu ili imati neki drugi (skriveni) interes umjesto relativno-realnog stava za takva pitanja. Svi smo subjektivni jer smo ljudi. Palačinke, software.. isto je.