ihush pon 11.1.2016 17:05

-ne Arch (.. nije distra.. nego 'legič').

-OS biraš prema PC-HWu. Ono što će dobro raditi, + ono što tebi treba raditi. Svi OSevi unazad 5g imaju identične requirementse, s 2GB može bilo koja distra (nevažno dal je DE light), zapravo za DE je važnije koja VGA (i CPU..). Korištnje, npr internet.. tad vidiš zašto je distra sporedna, konkretne app kao browser su ono što moraš zadovoljiti, OS radi i na 'kutiji šibica'..

skoro sve distre imaju live opciju, skini, probaj, tako se odlučiš. Od standardnih (nešto)buntu ili mint.

 

problem može biti support (driveri koji su izbačeni..) tad probaj stari ubuntu 9x ili artistx (stariji 1.3..), tad možda i arch ili debian.

ministar ned 11.12.2016 11:03
fizicar1 kaže...

Pozdrav,dižem temu iz mrtvih haha

Imam komp star otprilike 10 godina koji skuplja prasinu vec dosta vremena pa bi ga htio malo uredit i to sve, a koristio bih ga u radioni ako lemim nesto po shemi da imam odma to negdje prikazano i tako te neke jednostavne stvari,nadogradit cu ga sa 2gb rama koje max maticna moze imat,a konkretno pitanje jel imate kakav prijedlog za neku lightweight distru s kojom bi komp bez problema radio..inace,nemam iskustva s linuxom al eto,htio bi ga malo isprobat na tom starijem kompu..istrazivao sam malo i vidio da se preporuca Arch distra,pa eto,zanima me sto vi mislite 

probaj: LXLE

ihush pon 12.12.2016 15:19
mario.L_hr kaže...
Internet Šmokljan kaže...

Mislim da bi ti bilo bolje malo više proučiti i shvatiti Linux nego pisati ovakve postove. Počni ovdje.

 -ipak daje znakove kognitivnog napretka.. mada još u embrionalnoj fazi, sad je na 'jebeno' u odnosu na 'drkanje' fazi. Pubertet.

 

na njegov post.. komu/čemu.. smisao pobrojavanja nekih distri kad je i sama tema promašaj, nepotrebna uz distrowatch koji sve pregledno i neutralno (naša mišljenja-preferencije) prezentira.

teme-pitanja moraju biti 'dublja', nešto što možemo argumentirati, svađati se ili barem navijati.. :) pa i bez rezultata, ovak je kao da gledam termometar i zaključujem da je vrijeme gablecu :))

bunkermax pon 12.12.2016 18:16

Distrowatch


Ok, manje vise svi znamo da je pozicija na onoj listi uvjetovana samo statistikom posjetitelja distrowatch sitea.

No, vec godinama je mint prvi kod njih. Neznam poveznicu minta i distrowatcha, no nekako mi nije ta njihova tablica realna za globalnu situaciju. Ubuntu, fedora, opensuse bi nekom logikom mogli imati i par desetaka puta vise korisnika od minta, i da vec godinama se nemjenja situacija pri vrhu liste.

Mozda ima i neka logika koja mi je promakla ?

😊

ihush pon 12.12.2016 21:29

ne moramo uzeti 'top listu' kao mjerilo, nego sadržaj, opis, slika, sve potrebno surferu za info, od podržane platforme 386-586-64-PPC-Itanium... do linka za download isoa ili izrade live/pen. Tehnički bolje nego forumski 'kupus'. :)

-hoće li npr Debian biti na toj listi treći ili trinaeisti je nevažno... i juzer bi trebao razmišljati 'o sebi' ne o toplisti kao nečemu što određuje njegov izbor ili potrebe. Hoće li koristiti npr tridesettreći.. svejdeno i s kojim DE, sporedno..

dok je po logici, prvih desetak distri ono što juzer ugl treba probati.

mario.L_hr pon 12.12.2016 22:05
ihush kaže...

 -ipak daje znakove kognitivnog napretka.. mada još u embrionalnoj fazi, sad je na 'jebeno' u odnosu na 'drkanje' fazi. Pubertet.

 

na njegov post.. komu/čemu.. smisao pobrojavanja nekih distri kad je i sama tema promašaj, nepotrebna uz distrowatch koji sve pregledno i neutralno (naša mišljenja-preferencije) prezentira.

teme-pitanja moraju biti 'dublja', nešto što možemo argumentirati, svađati se ili barem navijati.. :) pa i bez rezultata, ovak je kao da gledam termometar i zaključujem da je vrijeme gablecu :))

To mi spada u spiku tipa: "Žena je pofarbala kosu. Imali smo nevjerojatan seks."  Nevjerojatan zato što se uopće dogodio ne zbog kvalitete.

 

Na mom laptopu je Ubuntu s Unity-em a klinac ima laptop s Mintom. Sve što mogu na jednom, mogu i na drugom i ne samo ja. Klinac kad se dočepa mog laptopa, bez problema koristi Unity i ne jamra. Jednostavno ga koristi za ono što njemu treba i što ga zanima. Ubuntu ili Mint, ukoliko je korisnik iole iskusan, je dvojba između iste žene s plavom ili crnom kosom.

bunkermax pon 12.12.2016 23:39


Je pa da. Preiskusan si ti macor da bi si dopustio uravnilovku i nepreciznost koja vodi u pretpostavke. A pretpostavka je majka svih zajeba na ovoj planeti .

😊

No, nisam ono o distrowatchu gledao iz tvog kuta, vec me bas zanimalo zakaj favoriziraju mint. Ili su u nekoj interakciji, ili eto bas slucajno na taj site dolazi gomila mintovaca, a gomila ubuntasa zaobilazi taj site pa statistika ispadne kak je tablica...

👮

ihush uto 13.12.2016 11:20

hmmm... distra=sladoled, tad me ne zanima statistika, tj ukus-izbor ostatka, ja biram svoj sladkač, ukus, .. izbor.

ili, neobičan način razmišljanja za linuxsaša tvrdolinijaš za ili protiv, :) sigurno neki adezejovski prebjeg :)))

Entry Point uto 13.12.2016 12:21
bunkermax kaže...

Je pa da. Preiskusan si ti macor da bi si dopustio uravnilovku i nepreciznost koja vodi u pretpostavke. A pretpostavka je majka svih zajeba na ovoj planeti .

😊

No, nisam ono o distrowatchu gledao iz tvog kuta, vec me bas zanimalo zakaj favoriziraju mint. Ili su u nekoj interakciji, ili eto bas slucajno na taj site dolazi gomila mintovaca, a gomila ubuntasa zaobilazi taj site pa statistika ispadne kak je tablica...

👮

 Web statistike su oduvijek bile gomila gluposti.

 

Svatko tko ima distru može napumpati tu statistiku sa jednom skriptom.

 

Tako bug.hr može reći da je zastupljenost OS-a 99.99% Win vs *Nix s obzirom na posjete njihovoj stranici na kojoj često promoviraju windowse, pa čak ponekad i diskreditiraju *nix sustave. 

bunkermax uto 13.12.2016 20:31


@ihush

Da. Tvrdolinijasi su prica za sebe, i cak mislim da rade vise stete nego koristi, a da toga nisu uopce svjesni.
Ti si bar razuman, sirokih pogleda, i ono kaj mi se svidja kod tebe je da to gledas plasticno, kao nule i jedinice, bez euforije i vjerskog zanosa.

Ja sam znao imati zestoke diskusije sa tzv tvrdolinijasima, najvise na mint i ubuntu forumima i gb grupama. Pazi argument : Kao jednu od najvecih prednosti linuxa navode slobodu izbora i totalnu konfigurabilnost prema konkretnim potrebama. E sad, kad ja kao moj izbor navedem da nekoristim konzolu i gledam da sve kaj mogu obavim kroz gui ( pritom opce nebitno zakaj nevolim konzolu, moj izbor sladoleda, kak bi ti rekel ) , e onda im vise sloboda izbora nije bitan argument, i naravno tada krecu sve tezi i tezi tonovi, dok kriticna masa neprevali pas-maters granicu...

Iz mog iskustva, nekako najfrendy su mi bile opensuse i sad manjaro comunity...

Inace, imao sam i dobrih iskustava sa ubuntu srbija ekipom, i ne samo da im dobro ide, vec su mi se pohvalili da i lovu dobe iz proracuna, prostor...

U cro mi sve to djeluje nekak uspavano. Jos 2012 se kao radilo na udzbeniku koji bi postao obvezan, no evo 2017 a nigde nikaj. Postoji i par udruga, no osim povremene fb aktivnosti, ja nevidim nijedan rezultat. Naravno, kada sam im to tako otvoreno rekao, mos mislit drvlje kamenje i lomača... Jbg, imao sam 20 god sefa koji je na kraju mjeseca samo zbrajao rezultate pritom urlajuci : " samo golovi se broje, a fucka mi se za umjetnicki dojam i ulozeni trud jer nas samo golovi vode naprijed !! " , pa sam valjda i ja poprimio karakteristiku da brojim i priznam samo "golove" ...

Jesi ti janjca pripremio ? Ja gajbe jesam.

😊 😊

lllnuclearlll uto 20.12.2016 20:03

Instalirao Mint Cinnamon neki dan na novi SSD...

 

Generalno OK to radi, ali konstantno mi se ruši Cinnamon sučelje... Pri skoro svakom shutdownu, pa se onda gasi 2-3min... Nešto tu ne štima... Instalirao sam driver (Intel microcode), i sve ostalo radi kak treba, ali nešto je tu očito nestabilno... U Chromeu mi zna onako zatreperit slika, itd...

 

Dali da probam s Mateom ili nečim?

 

Znam da je Debian s Gnome shellom jako stabilan sustav, ali mi se stvarno ne ide na Debian... Početnik sam što se tiče linuxa, a i gnome mi nikako ne odgovara... volim imati taskbar, start meni i tako neke stvari na koje sam navikao iz windows svijeta, čak mi fali bolja podrška za dual monitor (da mi se prozor otvoren na određenom monitoru prikazuje u taskbaru samo na tom monitoru) ali ajd, nema veze...

 

Cinnamon mi je stvarno odličan, ali ta bugovitost mi je deal breaker...

Linux4ever pet 23.12.2016 14:33

nuclear@

 

na linux mintu xfce ,ne mozes stavit chrome kao default,svaki put kad se skines sa chroma on izbrise username,lozinke,tak npr svaki put kad ides na gmail moras tipkat nanovo cjeli email da bis se logiro..

slika tu i tamo zabljesne,i ponekad glas i govor na filimicima nisu sinhronizirani,neke ekstezije uopce ne rade..

 

Hvala bogu za sad jos boota i zamisli cak se moze logirat i koristit OS.Do prve nadogaradnje :)

 

bunkermax @

 

Mislim da nije to samo do minta,i druge distre znaju imat problema,sve pise na stranim forumima

lllnuclearlll pet 23.12.2016 15:01
Linux4ever kaže...

nuclear@

 

na linux mintu xfce ,ne mozes stavit chrome kao default,svaki put kad se skines sa chroma on izbrise username,lozinke,tak npr svaki put kad ides na gmail moras tipkat nanovo cjeli email da bis se logiro..

slika tu i tamo zabljesne,i ponekad glas i govor na filimicima nisu sinhronizirani,neke ekstezije uopce ne rade..

 

Hvala bogu za sad jos boota i zamisli cak se moze logirat i koristit OS.Do prve nadogaradnje :)

 

bunkermax @

 

Mislim da nije to samo do minta,i druge distre znaju imat problema,sve pise na stranim forumima

Rješio sam praktički sve što sam htio s Fedorom 

 

Praktički sam ju pretvorio u Windowse 

 

Cinnamon sučelje na način da imam taskbar na svakom monitoru i na svakom taskbaru samo one prozore koji su na tom monitoru... Video radi savršeno. viber sam namjestio, chrome radi uredno, preko lm-sensors namjestio da mi ventilatori rade tiho, složio si custom keyboard layout, instalirao programe koje trebam za rad i to je to... Jako sam zadovoljan s distribucijom 

 

Fedora ili Debian čist pristojne distre  Postoje sitne stvari koje malo zezaju, ali ništa ozbiljno, a ni bitno...

 

bunkermax sub 24.12.2016 09:49


@linux4ever

Taj moj osjecaj je potkrijepljen terenskim iskustvom. Nekad sam favorizirao mint, pa sam ga postavio na dosta pc-a. I u zadnjih oko godinu dana mahom problemi kod njih. Na opensuse tu i tam me nazovu, a za ubuntu i fedoru mogu doci samo na redovnu kavu jer prakticno rade i rade i rade...

Naravno, govorim o korisnicima koji rade i taj pc im je alat , znaci pisu mailove, salju i primaju ponude, rade dopise, tabele,obradjuju fotke i videa za svoj job ( npr soboslikar poslika stan prije i posle svog joba ), vode radne sate, kilometre, satnice.... Znaci ljudi rade, nisu oni kaj bi stalno nekaj "popravljali" i podesavali, i sve to rade u user accountu jer im od admin accounta niti nedam lozinku.

real01 ned 7.1.2018 22:15

Lista Linux distri koje stavljaju naglasak na sigurnost & privatnost.

 

While Linux and macOS are considered more secure as compared to Windows operating system, there are some specialized Linux distros that cater to the needs of security enthusiasts.

By using technologies like TOR, sandboxing, firewalls, etc., anonymous Linux distros deliver extra layers of security.

 

List


Poželjno je pozorno pročitati kratki opis (kao i FAQ, About, Documentation...) na dotičnoj stranici jer svaka od navedenih distri ima svoje spefičnosti, kao i namjenu - neki od navedenih OS-a se

koriste u live verziji te ne zapisuju ništa na disk već koriste RAM memoriju. Neki od njih se mogu krostiti i na sa Windowsima (kao npr. Whonix). SubgraphOS i Qubes je pak preporučio
E. Snowden.

Svakako, to su stvarčice za malo naprednije korisnike - pa tko želi, može ih isprobati i javiti se s dojmovima.

Trustek sri 4.4.2018 02:15

Ukratko; vratio se windowsu, odvikao se od njega, nekoliko godina koristio xfce na zdrmanom kompu zavolio Mint, sredio komp, dvoumim se između XFCEa i Cinnamona. Zanima me ak je netko koristio oba koji bi preporučio.

Linux forumi nisu od neke koristi bili.

 

Gorstak79 pon 2.7.2018 14:48

prova san lajv verziju maloprije...nije tija jubito video otvorit...i nikako skuzit kako nadodat flash...na flash stranici nema botuna za skidanje, a ako pokusan skinit neki drugi browser, nudi mi samo tar.gz arhivu koju moze otvorit samo ark i onda ne znan sto cu sotin....odusta...

 

ima li neka druga distro bez novcane pripomoci korporacija a da na njoj sve radi?

mario.L_hr pon 2.7.2018 16:09
Gorstak79 kaže...

prova san lajv verziju maloprije...nije tija jubito video otvorit...i nikako skuzit kako nadodat flash...na flash stranici nema botuna za skidanje, a ako pokusan skinit neki drugi browser, nudi mi samo tar.gz arhivu koju moze otvorit samo ark i onda ne znan sto cu sotin....odusta...

 

ima li neka druga distro bez novcane pripomoci korporacija a da na njoj sve radi?

Iskreno nemam pojma kojeg vraga ti radiš da ti ništa neće raditi. Očito griješišu samom startu. Evo ti link na Distrowatch bilo koji od ovih na vrhu liste ti radi ko urica i to radi sve na njemu (kod mene klinac koristi Mint i nema problema, ja koristi Ubuntu i Manjaro (experimentalno) i sve nam radi). Bitno je samo da kod instalcije (ili nakon instlacije) instaliraš potrebne vlasničke điđe miđe. neke instalacije su pravi puritanci i moraš ih naknadno instalirati jer ih ne dozvoljavaju kod instalacije OS-a. Nisam siguran da ti je CentOS baš dobar izbor kao desktop OS i gledanje video sadržaja.

 

Odi ovdje i prouči malo što je i kao radi Linux. Ovako tvoje skakanje i etiketrianje pojedinih distribucija (bez da poznaješ što i kako napraviti) pomalo ide na živce.

Gorstak79 uto 3.7.2018 02:54

Zahvaljujem mario. Vidi se odma da si dusa od coeka. Namjera mi nije bila etiketiranje bilo koga i bilo cega, vec opis dogadjaja/dozivljaja windows korisnika na linuxu...centos mi je zanimljiv jer ne zelim prijeci sa jednog spijunskog osa na drugi, a koliko vidim, centos ne prima pinku od nikoga, vec ima ogroman community koji radi sve...ne kontam da im u verziji 7 ne radi flash za browser? Da ja to kodiram, ja bi to nazvao verzijom 0.7.3, kad osnove nisu rijesili...

 

trenutno i vrtim live mint i leti brze sa sticka nego da je instaliran na kompu, i sve zivo radi. Ima li nesto slicno mintu po tom pitanju, ali da je slicno centosu po pitanju pinki od strane korporacija? Na distrowatchu ne vidim u filteru takvu opciju, a tih distro ima milion, inace ne bih ni pitao...