Damir22 sub 1.5.2021 19:08

Mozda kriva tema, ali ako netko moze pomoci...

 

Dakle, trebao bih nekakav UPS, sto povoljniji cijenovno, nije za kompjuter, osnovna zadaca bi mu bila napajanje DC uredjaja koji po specifikaciji trosi 35w.

 

Ne razumijem se previse u tematiku, no autonomija od par minuta, pola sata nije dovoljna, znaci navedeni ups bi trebao biti u mogucnosti barem 10 sati napajati taj uredjaj u slucaju nestanka struje.

 

Na sto bih trebao obratiti pozornost (kapacitet i sl), da nadjem ups koji bi mogao odraditi (ako se ukaze potreba za njim) ovako nesto?

 

Zahvaljujem!

crocro23 pon 22.8.2022 09:29

Evo jedno pitanje, možda na prvu jednostavno, ali eto ja ne znam pa da pitam vas.

 

Imam 550w psu i komp mi pogoni 850V aka 480W UPS, znači ups 480w i po snazi manje nego psu koji ima 550w

Moj komp koliko znam/mislim/vjerujem ne može više od 450w imati potrošnju.

 

Pitanje, kako mjenjam psu i više neće biti 550w nego 750w, a komp će i dalje biti isti (potrošnja max do 450w ako i toliko) hoće li i dalje moj UPS raditi kao i sa 550W napajanjem? Ne bi trebalo biti problema to što je novo napajanje čak 750W, ako je konfiguracija ista?

Branimir2412 pon 22.8.2022 10:04
crocro23 kaže...

Evo jedno pitanje, možda na prvu jednostavno, ali eto ja ne znam pa da pitam vas.

 

Imam 550w psu i komp mi pogoni 850V aka 480W UPS, znači ups 480w i po snazi manje nego psu koji ima 550w

Moj komp koliko znam/mislim/vjerujem ne može više od 450w imati potrošnju.

 

Pitanje, kako mjenjam psu i više neće biti 550w nego 750w, a komp će i dalje biti isti (potrošnja max do 450w ako i toliko) hoće li i dalje moj UPS raditi kao i sa 550W napajanjem? Ne bi trebalo biti problema to što je novo napajanje čak 750W, ako je konfiguracija ista?

 Neće biti problema, jer sumnjam da ti računalo radi uvijek na 100%. UPS je tu samo da posluži kada nestane struje da ti održi računalo aktivnim na par min. da uspiješ spremiti svoj rad i ugasiti računalo.

 

EDIT:

vidim imaš isti ups koji sam ja imao u dva navrata pa čisto da pripaziš i možda da promjeniš bateriju, jer rok njihovog trajanja ti je otprilike 3-5godina, u prvom slučaju mi je baterija unutar ups-a bila "explodirala", puknula je na jednom djelu dok nisam bio u stanu, sva sreća pa nije bilo požara. Kod drugog baterija je dala svoje i nije mogla izdržati niti 30sec prilikom nestanka struje, ali nije bilo fizičkog oštečenja. 

crocro23 pon 22.8.2022 10:39
Branimir2412 kaže...
crocro23 kaže...

Evo jedno pitanje, možda na prvu jednostavno, ali eto ja ne znam pa da pitam vas.

 

Imam 550w psu i komp mi pogoni 850V aka 480W UPS, znači ups 480w i po snazi manje nego psu koji ima 550w

Moj komp koliko znam/mislim/vjerujem ne može više od 450w imati potrošnju.

 

Pitanje, kako mjenjam psu i više neće biti 550w nego 750w, a komp će i dalje biti isti (potrošnja max do 450w ako i toliko) hoće li i dalje moj UPS raditi kao i sa 550W napajanjem? Ne bi trebalo biti problema to što je novo napajanje čak 750W, ako je konfiguracija ista?

 Neće biti problema, jer sumnjam da ti računalo radi uvijek na 100%. UPS je tu samo da posluži kada nestane struje da ti održi računalo aktivnim na par min. da uspiješ spremiti svoj rad i ugasiti računalo.

 

EDIT:

vidim imaš isti ups koji sam ja imao u dva navrata pa čisto da pripaziš i možda da promjeniš bateriju, jer rok njihovog trajanja ti je otprilike 3-5godina, u prvom slučaju mi je baterija unutar ups-a bila "explodirala", puknula je na jednom djelu dok nisam bio u stanu, sva sreća pa nije bilo požara. Kod drugog baterija je dala svoje i nije mogla izdržati niti 30sec prilikom nestanka struje, ali nije bilo fizičkog oštečenja. 

 Hvala!!

 Ma mislim promjeniti cijeli UPS, ovaj ću si prebacit na tv i ps, a novi bi ionako uzeo 1000VA jači malo, jer ovaj ima 2god+. No kada sam pogledao cijene (nove cijene) upsa, jao, :) malo će kupnja novog ipak pričekati

kiwi_91 pon 22.8.2022 11:09

crocro23

 

Ako imaš česte intervencije UPS-a, onda gledaj da možda u budućnosti uzmeš u obzir UPS-ove s "pure sinewave" izlazom. Oni jesu još dodatno skuplji, ali manja je vjerojatnost da će ti računalo i drugi uređaji imati problema u radu s UPS-om. Ili barem dobre marke UPS-ova (APC, Eaton, Cyberpower). Powerwalker uređaji su najjeftiniji koje sam vidio da imaju "pure sinewave" ispod 1000 kn, ali vjerojatno nisu kvalitetom kao ovi navedeni pa ne znam što je bolje, kvalitetni s modificiranom sinusoidom ili Powerwalker s čistom.

 

crocro23 pon 22.8.2022 12:49
kiwi_91 kaže...

crocro23

 

Ako imaš česte intervencije UPS-a, onda gledaj da možda u budućnosti uzmeš u obzir UPS-ove s "pure sinewave" izlazom. Oni jesu još dodatno skuplji, ali manja je vjerojatnost da će ti računalo i drugi uređaji imati problema u radu s UPS-om. Ili barem dobre marke UPS-ova (APC, Eaton, Cyberpower). Powerwalker uređaji su najjeftiniji koje sam vidio da imaju "pure sinewave" ispod 1000 kn, ali vjerojatno nisu kvalitetom kao ovi navedeni pa ne znam što je bolje, kvalitetni s modificiranom sinusoidom ili Powerwalker s čistom.

 

 Jedno 50x dnevno pad napona, da cujem zvuk upsa, imam C-lion 850V, drži mi 12min otprilike komp kad nestane struje, ne gasi mi monitore niti pc dok budu padovi, osciliraju do 25% skokovi dolje-gore, znalo mi se dogodit da isprazne bateriju zbog previse padova pa valjda se mora dopunit.

mzopg uto 23.8.2022 16:05
crocro23 kaže...

Evo jedno pitanje, možda na prvu jednostavno, ali eto ja ne znam pa da pitam vas.

 

Imam 550w psu i komp mi pogoni 850V aka 480W UPS, znači ups 480w i po snazi manje nego psu koji ima 550w

Moj komp koliko znam/mislim/vjerujem ne može više od 450w imati potrošnju.

 

Pitanje, kako mjenjam psu i više neće biti 550w nego 750w, a komp će i dalje biti isti (potrošnja max do 450w ako i toliko) hoće li i dalje moj UPS raditi kao i sa 550W napajanjem? Ne bi trebalo biti problema to što je novo napajanje čak 750W, ako je konfiguracija ista?

Ima li ti taj UPS nekakav software? Pa u njemu pogledaj trenutno opterećenje kad komp malo opteretiš i imati ćeš predodžbu koliko ti komp troši. Ukoliko preopteretiš UPS on će ti to dati do znanja.

 

crocro23 kaže...
kiwi_91 kaže...

crocro23

 

Ako imaš česte intervencije UPS-a, onda gledaj da možda u budućnosti uzmeš u obzir UPS-ove s "pure sinewave" izlazom. Oni jesu još dodatno skuplji, ali manja je vjerojatnost da će ti računalo i drugi uređaji imati problema u radu s UPS-om. Ili barem dobre marke UPS-ova (APC, Eaton, Cyberpower). Powerwalker uređaji su najjeftiniji koje sam vidio da imaju "pure sinewave" ispod 1000 kn, ali vjerojatno nisu kvalitetom kao ovi navedeni pa ne znam što je bolje, kvalitetni s modificiranom sinusoidom ili Powerwalker s čistom.

 

 Jedno 50x dnevno pad napona, da cujem zvuk upsa, imam C-lion 850V, drži mi 12min otprilike komp kad nestane struje, ne gasi mi monitore niti pc dok budu padovi, osciliraju do 25% skokovi dolje-gore, znalo mi se dogodit da isprazne bateriju zbog previse padova pa valjda se mora dopunit.

Tako česti padovi napona nikako nisu dobri za tehniku. Jesi li siguran da ti UPS nije podešen na previsoku osjetljivost? Ponekad je potrebno dodatno podesiti osjetljivost i min-max napone. UPS olovne baterije nisu predviđene za često pražnjenje i punjenje i tako im se drastično skraćuje vijek trajanja.

millennial sri 26.7.2023 21:21
Damir22 kaže...

Specificna potreba....

 

Dakle, kakav ups bi trebao da bi mogao drzati uredjaj od 450w 3,9A barem 8 sati upaljenim u slucaju nestanka struje?

 

Postoji li takva igracka uopce?

 to je nešto na 115V? US uređaj?

 

mislim da ti za 8h treba barem 5kWh, a vjerojatno i više jer se ne smije prazniti do 0%, pa mi na pamet padaju ove lion baterije za solare, poput Tesla powerwalla ili LG Chem.

 

ili vidi tu

 

https://www.apc.com/us/en/tools/ups_selector/server/load

Damir22 sri 26.7.2023 21:31

Hvala ljudi.

Rjesenje ne samo da je bilo pred nosom, nego je vec i bilo integrirano - generator, kojo automatski pali i prebacuje na sebe potrosac u slucaju nestanka struje. Zasto su uopce isli petljati s ups-om, to je van moje mogucnosti razumjevanja.

No, mozda mozete pomoci oko manjeg problema - koji, odnosno kakav ups, koliko VA i slicno, koji bi mogao pogoniti pumpu od 35w (po potrebi ista se moze smanjiti za manju potrosnju), opet, na nekih 8 do sto vise sati.

Postoji li shema za izracun, znam da je nemoguce tocno reci ali barem otprilike preporuka, naravno nije poanta da ups kosta 500e, znaci gledam nesto od jeftinijih.

Pumpa je u osnovi dc 24v, no, zbog kontrolera ima svoj ac-dc adapter, nije ju (bez gadnih prepravki) moguce spojiti na 24v.

Svaki ups koji sam nasao ako ima veci kapacitet baterije (1000 ili vise Va), ima inverter od 500,800,1000w, sto mi je nepotrebno i na tako slabom potrosacu uzrokuje vise problema nego koristi.

Old Iggy sri 26.7.2023 21:59
Damir22 kaže...
No, mozda mozete pomoci oko manjeg problema - koji, odnosno kakav ups, koliko VA i slicno, koji bi mogao pogoniti pumpu od 35w (po potrebi ista se moze smanjiti za manju potrosnju), opet, na nekih 8 do sto vise sati.

Postoji li shema za izracun, znam da je nemoguce tocno reci ali barem otprilike preporuka, naravno nije poanta da ups kosta 500e, znaci gledam nesto od jeftinijih.

Da bi neki UPS pogonio bilo što nešto sati, mora biti ozbiljnije rješenje.

Tu nadodaš bar jednu znamenku u cijeni.

Damir22 sri 26.7.2023 22:50

Ok, znam da je primarna funkcija ups-a da omoguci koju minutu da se oprema sigurno pogasi, no, 200e agregat je onda bolje rjesenje ako gledamo samo dugotrajnost j autonomiju.

Na stranu buka, zauzimanje prostora i slicno. Hocu reci, ako sam dobro shvatio, nema ups-a za 200e koji bi cak i tako malom potrosacu omogucio visesatni rad?

Old Iggy sri 26.7.2023 23:08
Damir22 kaže...
Ok, znam da je primarna funkcija ups-a da omoguci koju minutu da se oprema sigurno pogasi, no, 200e agregat je onda bolje rjesenje ako gledamo samo dugotrajnost j autonomiju.

Na stranu buka, zauzimanje prostora i slicno. Hocu reci, ako sam dobro shvatio, nema ups-a za 200e koji bi cak i tako malom potrosacu omogucio visesatni rad?

Kad je dugotrajno napajanje u pitanju agregat je uvijek jedino rješenje, ne UPS.

UPS se može koristiti za takvu svrhu u jako rijetkim situacijama (npr. kad se ne da postaviti agregat), ali UPS s puno mogućih baterija je rijetka i skuplja zvjerka.

millennial čet 27.7.2023 01:45
Damir22 kaže...
Ok, znam da je primarna funkcija ups-a da omoguci koju minutu da se oprema sigurno pogasi, no, 200e agregat je onda bolje rjesenje ako gledamo samo dugotrajnost j autonomiju.

Na stranu buka, zauzimanje prostora i slicno. Hocu reci, ako sam dobro shvatio, nema ups-a za 200e koji bi cak i tako malom potrosacu omogucio visesatni rad?

 za 200 eura ćeš teško pronaći ups koji će izdurati 8h, pa čak i sa tim malim opterećenjem. agregat je tu u startu povoljnija opcija, ali ima i svoje mane, održavanje i tankanje, buka, prostor koji zauzima...

Doktor-X čet 23.11.2023 19:40

Ekipa imam pitanje, došao mi je u ruke Blazer Vista 1000 ups u upitnom stanju bez baterija, i sad neznam kako da provjerim dali je ispravan. Kad uljučim ups u struju ništa se ne događa (pretpostavljam da je to zato jer nema baterija unutra), pošto nemam baterija probao sam na kablove od baterija spojiti auto punjač (bez da je ups ukopčan u struju) i kad to napravim ventilator na ups-u se upali i ona plava gumb/lampica svjetli. Na ekranu se ništa ne događa ali mi se čini sa se upali pozadinsko plavo osvjetljenje na lcd-u

XXX-Man čet 23.11.2023 20:07

Taj UPS ukoliko je ispravan bi trebao raditi i bez baterija kad je spojen na 220V

 

Spojio si 12V punjač na UPS koji treba 24V 

 

Također spajanje punjača tako je dobar način da ubiješ UPS i/ili punjač...

Doktor-X čet 23.11.2023 22:12

Si siguran da je 24v, neznam dali je ispravan ili ne ali prvo sam probao sa 220v i ništa se nije dogodilo niti bip niti se lcd upalio, moguće da je neispravan na matičnoj ploći nevidim nikakve crne tragove, jedino na stražnjoj strani ima kao neki osigurač/gumb gdje piše "press to reset" ali se taj gumb ne može stisnuti odnosno već je stisnut tako da vjerojatno nije iskočio 

Doktor-X pet 24.11.2023 14:36

Meni djeluje da su bile spojene paralelno, jer crveni i crni kabel imaju na sebi još jedan crni odnosno crveni kabal za spajanje još jedne baterije. Možda ne pričamo o isto ups-u. Inače donio sam doma još jedan takav isti ups koji isto ima upitno stanje. Danas tokom dana ču taj drugi probati isto spojit na 220 bez baterija pa da vidimo hoće li se upaliti

 

Edit:

Testirano, našao sam doma da imam ispravljač 12V 1.5A pa sam njega koristio umjesto baterija za test oba ups-a, rezultati su sljedeći kad pustim preko konektora od baterija struju od tog 1.5A adaptera (da nekažem ispravljača), ups se upali ventilator se zavrti, na lcd-u se pojave informacije, ups zasvira i za sekundu dve se ugasi, vjerojatno je to zato jer je 1.5A malo, ali meni to govori da DC-AC strana radi, e sad zašto ups ne radi bez baterija spojen samo na 220V to neznam, znam samo da na izlazima terminala za baterije kad je pušteno 220v i stisnem gumb za paljenje, imam napon on 6mV i to onda padne na 1mV

Doktor-X pon 4.12.2023 16:44

Danas mi došle dvije 12V 9ah baterije za moj vista blaze 1000, i moram reći da ups radi. Prvo nisam znao kako se baterije stavljaju unutra(ispalo je da se stavljaju položeno (jedna na drugu, tako da terminali budu sa strane)). Uglavnom jedva sam to sve nagurao unutar, ali ups radi, pa je sve ok. Ja zadovoljan, za nekih 30 eura imam ups za potopnu pumpu u podrumu, je da se malo drugačije čuje rad motora kad ide preko baterija ali bar radi. I ne moram se više bojati poplave ako nestane struje a kiša pada, što kod nas nije neobično.