Kriptovalute

Bitcoin - pitanja i odgovori

pbandov pon 13.4.2020 13:35
Tole1710 kaže...

Zna li netko neku jednostavnu aplikaciju za mob za pracenje cijene Btca da se moze dobit notifikacija kad je cijena prosla zadani nivo.Vidim ima tonu tih aplikacija pa mi se neda sve to skidat i trazit a netreba mi da trejdam na mobu nego samo da dobim obavijest kad dode na cijenu koja me interesira.Hvala unaprijed.

 BitScreener. Sam si napraviš watchlistu, biraš valute, omjer, protok, sve. Možeš namjestiti i alarme za rast/pad po vlastitim parametrima. Imaju i web verziju.

kipo uto 14.4.2020 10:59
BorgMater kaže...

Trazim savjet iskusnijih - postoje li opcije kupnje bitcoina s hrv. racunom i/ili Revolutom, a da je fee prilikom kupnje nizi u odnosu na bitcoin-mjenjacnica.hr (1.5-2.5%)? Pritom ne osporavam njihov rad i cijenim sto su brzi, jednostavni i efikasni, no u ovom trenu ti postoci mi nisu prikladni i volio bih nesto nize otic. Hvala!

Nemam pojma koliki je fee i da li je uopće isplativo, ali Bitcoin možeš kupiti direktno iz Revolut aplikacije.

GrimReaperKC uto 14.4.2020 11:12
kipo kaže...
BorgMater kaže...

Trazim savjet iskusnijih - postoje li opcije kupnje bitcoina s hrv. racunom i/ili Revolutom, a da je fee prilikom kupnje nizi u odnosu na bitcoin-mjenjacnica.hr (1.5-2.5%)? Pritom ne osporavam njihov rad i cijenim sto su brzi, jednostavni i efikasni, no u ovom trenu ti postoci mi nisu prikladni i volio bih nesto nize otic. Hvala!

Nemam pojma koliki je fee i da li je uopće isplativo, ali Bitcoin možeš kupiti direktno iz Revolut aplikacije.

 bitno je napomenuti da kupnjom bitcoina na revolutu ne posjedujete isti,bar ne u pravom smislu rijeci.

nemoze se vaditi niti uvoditi u revolut, posjedujete samo derivat

pbandov uto 14.4.2020 14:48
GrimReaperKC kaže...
kipo kaže...
BorgMater kaže...

Trazim savjet iskusnijih - postoje li opcije kupnje bitcoina s hrv. racunom i/ili Revolutom, a da je fee prilikom kupnje nizi u odnosu na bitcoin-mjenjacnica.hr (1.5-2.5%)? Pritom ne osporavam njihov rad i cijenim sto su brzi, jednostavni i efikasni, no u ovom trenu ti postoci mi nisu prikladni i volio bih nesto nize otic. Hvala!

Nemam pojma koliki je fee i da li je uopće isplativo, ali Bitcoin možeš kupiti direktno iz Revolut aplikacije.

 bitno je napomenuti da kupnjom bitcoina na revolutu ne posjedujete isti,bar ne u pravom smislu rijeci.

nemoze se vaditi niti uvoditi u revolut, posjedujete samo derivat

 To je točno. Nije klasični wallet i ne možeš prebacivati na druge kripto račune. Za kripto se općenito ne isplati koristiti takve posrednike.

kipo uto 14.4.2020 20:16
GrimReaperKC kaže...

 bitno je napomenuti da kupnjom bitcoina na revolutu ne posjedujete isti,bar ne u pravom smislu rijeci.

nemoze se vaditi niti uvoditi u revolut, posjedujete samo derivat

Da me ubiješ, nemam pojma što ti to konkretno znači, ali pretpostavljam da se odnosi na (ne)mogućnost "prebacivanja" bitcoina s Revoluta na neki drugi bitcoin wallet već da ga samo možeš koristiti kao sredstvo plaćanja kroz kreditnu karticu (tako da se prvo automatski konvertira u valutu u kojoj se naplaćuje shop gdje se kreditna kartica koristi)?

GrimReaperKC uto 14.4.2020 20:29
kipo kaže...
GrimReaperKC kaže...

 bitno je napomenuti da kupnjom bitcoina na revolutu ne posjedujete isti,bar ne u pravom smislu rijeci.

nemoze se vaditi niti uvoditi u revolut, posjedujete samo derivat

Da me ubiješ, nemam pojma što ti to konkretno znači, ali pretpostavljam da se odnosi na (ne)mogućnost "prebacivanja" bitcoina s Revoluta na neki drugi bitcoin wallet već da ga samo možeš koristiti kao sredstvo plaćanja kroz kreditnu karticu (tako da se prvo automatski konvertira u valutu u kojoj se naplaćuje shop gdje se kreditna kartica koristi)?

 nemozes ga nigdje seliti,  ne zadires direktno u zalihu btca.. npr btca bude max 21 mil. ako bude jos tolko papira derivata to je x2 supply. dok kupnjom pravog btca uzimas direktno iz zalihe koju smanjujes te mu potencijalno vrijednost raste radi oskudnosti.

da ne pricam da ti btc pravi nitko nemoze uzeti, zaplijeniti, cenzurirati.

dok te revolut moze banati i ciao. moze ti zamrznuti sva sredstva i ciao. centraliziran je i podlozan zakonima i cenzuri dok je btc decentraliziran i nije pod nicijom kontrolom osim kontrolom trzista.

ms111176 pet 4.9.2020 20:55

Bok,

slao sam bitcoin i prilikom slanja sam označio stavku max value jer sam (pogrešno) mislio da se to odnosi samo na one potvrđene. Transakcija prije ove je nepotvrđena i sada mi u ovoj novoj transakciji stoji poruka. unconfirmed parent. I to stoji tako duže od 24 sata. Koristim Electrum novčanik. Što sada, čekanje ili ima neko drugo riješenje ?

 

Lp.

bigd71 čet 22.10.2020 13:41
geronimo4661 kaže...

Napokon je i PayPal skuzio da se nema smisla odupirati kriptovalutama i da su one tu da ostanu, a nekoc su ljudima zamrzavali racune zbog toga. Ali nema veze, netko skuzi malo kasnije, a nazalost neki nikad. Dok pametni gomilaju BTC godinama :) 

 

https://www.reuters.com/article/paypal-cryptocurrency/paypal-to-allow-cryptocurrency-buying-selling-and-shopping-on-its-network-idINL1N2HB14U

 

za pocetak isto kao i Revolut...derivati...

geronimo4661 čet 22.10.2020 13:52
bigd71 kaže...
geronimo4661 kaže...

Napokon je i PayPal skuzio da se nema smisla odupirati kriptovalutama i da su one tu da ostanu, a nekoc su ljudima zamrzavali racune zbog toga. Ali nema veze, netko skuzi malo kasnije, a nazalost neki nikad. Dok pametni gomilaju BTC godinama :) 

 

https://www.reuters.com/article/paypal-cryptocurrency/paypal-to-allow-cryptocurrency-buying-selling-and-shopping-on-its-network-idINL1N2HB14U

 

za pocetak isto kao i Revolut...derivati...

 Pomalo, korak po korak. I to je napredak u odnosu na kako su prije tretirali kripto i one koji su kupovali kripto sa paypalom. A eno BTC blizu $13k.

DarthMarkus čet 22.10.2020 13:53
bigd71 kaže...
geronimo4661 kaže...

Napokon je i PayPal skuzio da se nema smisla odupirati kriptovalutama i da su one tu da ostanu, a nekoc su ljudima zamrzavali racune zbog toga. Ali nema veze, netko skuzi malo kasnije, a nazalost neki nikad. Dok pametni gomilaju BTC godinama :) 

 

https://www.reuters.com/article/paypal-cryptocurrency/paypal-to-allow-cryptocurrency-buying-selling-and-shopping-on-its-network-idINL1N2HB14U

 

za pocetak isto kao i Revolut...derivati...

 I SVOJERVRSNA mjenjačnica. Ubrati pinku od nečega nikad nije out.

DarthMarkus čet 22.10.2020 13:59
geronimo4661 kaže...
DarthMarkus kaže...

  Ubrati pinku od nečega nikad nije out.

 Pa naravno, zato i treba ulagati u BTC. Glupo je ne uzeti pare.

Sad na 13 keka definitivno ne. Ova korona je jako nepredvidiva za tržište. Ne samo kriptovaluta.

 

 

geronimo4661 čet 22.10.2020 14:09
DarthMarkus kaže...
geronimo4661 kaže...
DarthMarkus kaže...

  Ubrati pinku od nečega nikad nije out.

 Pa naravno, zato i treba ulagati u BTC. Glupo je ne uzeti pare.

Sad na 13 keka definitivno ne. Ova korona je jako nepredvidiva za tržište. Ne samo kriptovaluta.

 

 

 To je istina da je zbog korone trziste nepredvidivo, sve moze roknuti a pogotovo BTC. Zato sam ja pobornik dollar cost average metode jer vjerujem u dugorocni rast BTC a i to savjetujem svima, tako da ja svaki mjesec kupujem bez obzira na cijenu. Kupio sam pocetkom ovog mjeseca kad je bio ispod 11k, kupit cu i  slijedeci mjesec ako bude 15k. Uglavnom kupujem  za isti iznos, a jedino u slucaju zestokog dipa ulazim jace, recimo da rokne na 5-6k, sto je uvijek moguce.  Iz tog razloga po meni nije lose cak ni sada  prvi put kupiti BTC, pa makar za $50. Pa onda slijedeci mjesec isto. Glavno da se krene.

bigd71 pet 23.10.2020 07:14
DarthMarkus kaže...
geronimo4661 kaže...
DarthMarkus kaže...

  Ubrati pinku od nečega nikad nije out.

 Pa naravno, zato i treba ulagati u BTC. Glupo je ne uzeti pare.

Sad na 13 keka definitivno ne. Ova korona je jako nepredvidiva za tržište. Ne samo kriptovaluta.

 

 

 ovisno na koje staze ulazes...kratkorocno vjerojatno mozes vise izgubiti, ali mislim da je dugorocno svejedno kad kupis :)

geronimo4661 pet 23.10.2020 09:08
bigd71 kaže...
DarthMarkus kaže...
geronimo4661 kaže...
DarthMarkus kaže...

  Ubrati pinku od nečega nikad nije out.

 Pa naravno, zato i treba ulagati u BTC. Glupo je ne uzeti pare.

Sad na 13 keka definitivno ne. Ova korona je jako nepredvidiva za tržište. Ne samo kriptovaluta.

 

 

 ovisno na koje staze ulazes...kratkorocno vjerojatno mozes vise izgubiti, ali mislim da je dugorocno svejedno kad kupis :)

 Naravno, BTC je katastrofa za kratkoročno ulaganje i ne savjetujem nikome da ide u to jer su velike šanse da će izgubiti lovu. Tu sa profitom mogu izaći samo oni sa dugogodišnjim iskustvom u trejdanju, dok se kod početnika to svodi na kocku.

 

U kriptu sam godinama i više ljudi sam odgovorio od ulaganja nego što sam ih nagovorio, jer mi ne treba da mi netko tko je u biti kockar i nabrzinu želi okrenuti lovu kmeci da je BTC pao 30% pa u panici prodaje sa gubitkom. Takvima je mjesto u kladionici ili kasinu. 

 

BTC je za one koji nemaju problema ulagati par godina i onda fino uzeti profit, a u tom vremenskom roku i sa tom metodom ulaganja rizik je sveden na minimum, ako se uzme u obzir kako se do sada kretala BTC cijena.

 

Kao što rekoh, ne moraju to biti neki veliki iznosi, ali mislim da je R:R ratio jako dobar, i šteta je ne ulagati pomalo. 

geronimo4661 ned 1.11.2020 20:44

Evo Bitcoina i blizu 14k. Cisto podsjetnik da je 2017 BTCu trebalo desetak dana da sa ovih razina dodje do 20k. Ne ocekujem da ce se tako nesto ponoviti i ovaj put, ali opet fino je vidjeti da smo u biti blizu novom ATH, i da ako veliki igraci tako odlcue vrlo brzo mozemo preko toga.

 

 

ggigo3 sri 4.11.2020 14:38

Iskreno ne vjerujem da ce rasti dalje. Ima dosta parametara koji pokazuju u iscrpljenost rasta. Morao bi skocit bar na 12500 eura po meni da bi dostigao sljedeci resistance na 14000 pa onda tek mozda na ATH od 17k i vise.

Btw slazem se u potpunosti da je za prosjecnu osobu najbolje na mjesecnoj bazit ulagat mali dio svog prihoda za buducnost :)

Bash sri 4.11.2020 15:54
ggigo3 kaže...

Iskreno ne vjerujem da ce rasti dalje. Ima dosta parametara koji pokazuju u iscrpljenost rasta. Morao bi skocit bar na 12500 eura po meni da bi dostigao sljedeci resistance na 14000 pa onda tek mozda na ATH od 17k i vise.

Btw slazem se u potpunosti da je za prosjecnu osobu najbolje na mjesecnoj bazit ulagat mali dio svog prihoda za buducnost :)

 Bitcoin ide gore, do kuda to se nezna i pretpostavke su, ali moje je misljenje da ce on dugorocno doc do 100,000$. 

geronimo4661 sri 4.11.2020 16:47
ggigo3 kaže...

Iskreno ne vjerujem da ce rasti dalje. Ima dosta parametara koji pokazuju u iscrpljenost rasta. Morao bi skocit bar na 12500 eura po meni da bi dostigao sljedeci resistance na 14000 pa onda tek mozda na ATH od 17k i vise.

Btw slazem se u potpunosti da je za prosjecnu osobu najbolje na mjesecnoj bazit ulagat mali dio svog prihoda za buducnost :)

 Ja sam se ko zna koliko puta zajebao u takvim kratkoročnim prognozama. Kad sam mislio da nemoze više pasti od neke razine, btc je zaronio još dodatno, a ista stvar kad sam očekivao korekciju. Onda sam izbrisao appove za praćenje cijena i prestao trejdati. Dugoročni hodl i baš me briga, manji dio  vadim tek preko 20k. 

 

 

Bash kaže...

 Bitcoin ide gore, do kuda to se nezna i pretpostavke su, ali moje je misljenje da ce on dugorocno doc do 100,000$. 

 Do te cifre bi mogli za jedno desetak godina, a ako dodje do te razine onda lagano u prijevremenu penziju.

 

Do tada se skuplja BTC na sve moguće načine, i kroz kupovinu i kroz svakakve poslove. 

ggigo3 sri 4.11.2020 18:31
geronimo4661 kaže...
ggigo3 kaže...

Iskreno ne vjerujem da ce rasti dalje. Ima dosta parametara koji pokazuju u iscrpljenost rasta. Morao bi skocit bar na 12500 eura po meni da bi dostigao sljedeci resistance na 14000 pa onda tek mozda na ATH od 17k i vise.

Btw slazem se u potpunosti da je za prosjecnu osobu najbolje na mjesecnoj bazit ulagat mali dio svog prihoda za buducnost :)

 Ja sam se ko zna koliko puta zajebao u takvim kratkoročnim prognozama. Kad sam mislio da nemoze više pasti od neke razine, btc je zaronio još dodatno, a ista stvar kad sam očekivao korekciju. Onda sam izbrisao appove za praćenje cijena i prestao trejdati. Dugoročni hodl i baš me briga, manji dio  vadim tek preko 20k. 

 

 


Nitko od nas nema kristalnu kuglu s kojom sa sigurnscu moze reci sta ce se desit. Ali pomocu analize se da smanjit rizik kod kratkorocnih ulaganja. A cryptovalute se toliko brzo penju i padaju da se pozamasne kolicine istih mogu zaradit daytradeom. Iz tog razloga mislim da cijena mora preci preko 12500 da bi imala sanse dalje rasti sljedecih mjeseci a ne vjerujem da ce se to desit. Iako cu biti i jako sretan ako se moja prognoza ne pokaze tocnom jer i ja ulazem dosta u BTC

 

markoal čet 5.11.2020 00:21
geronimo4661 kaže...
Bash kaže...

 Bitcoin ide gore, do kuda to se nezna i pretpostavke su, ali moje je misljenje da ce on dugorocno doc do 100,000$. 

 Do te cifre bi mogli za jedno desetak godina, a ako dodje do te razine onda lagano u prijevremenu penziju.

 

Do tada se skuplja BTC na sve moguće načine, i kroz kupovinu i kroz svakakve poslove. 

 Treba lagano akumulirat, može bit svašta, s obzirom da ima logaritmički rast moglo bi kroz 10 godina puno više od tih 100 tisuca. Vjerojatno u narednih godinu-dvije uzlazno pa opet korekcija koju godinu.
Dugoročno je najbolje ulagati, ja sam nedavno počeo, imam određen budžet, i  2-3 puta u mjesecu kupim kad cijena krene nizbrdo i laganini bez pritiska. Što se tiče kratkoročne prognoze, 16 tisuca je vrlo izgledno kroz iduća 2 tjedna samo treba vidjeti kako će se tu ponašat, ali nema puno sreće u kratkoročnoj igri.

ggigo3 moj savjet ti je da ne radiš daytrade, probaj se ograničit na barem razdoblje od par dana (ili napravi manji i odvojeni budžet za to) jer to ti je ko kocka, navučeš se na par uspješnih tradeova a na kraju nećeš ni znati koliko si izgubio, s takvima veliki igrači i botovi najlakše manipuliraju

geronimo4661 čet 5.11.2020 08:40
markoal kaže...

 Treba lagano akumulirat, može bit svašta, s obzirom da ima logaritmički rast moglo bi kroz 10 godina puno više od tih 100 tisuca. Vjerojatno u narednih godinu-dvije uzlazno pa opet korekcija koju godinu.
Dugoročno je najbolje ulagati, ja sam nedavno počeo, imam određen budžet, i  2-3 puta u mjesecu kupim kad cijena krene nizbrdo i laganini bez pritiska. Što se tiče kratkoročne prognoze, 16 tisuca je vrlo izgledno kroz iduća 2 tjedna samo treba vidjeti kako će se tu ponašat, ali nema puno sreće u kratkoročnoj igri.

ggigo3 moj savjet ti je da ne radiš daytrade, probaj se ograničit na barem razdoblje od par dana (ili napravi manji i odvojeni budžet za to) jer to ti je ko kocka, navučeš se na par uspješnih tradeova a na kraju nećeš ni znati koliko si izgubio, s takvima veliki igrači i botovi najlakše manipuliraju

 A moglo bi svakako i puno vise, ali eto to su moje pesimisticne prognoze

 

Pa da, ovako kako ti ulazes je svakako dobar plan. Malo po malo i nakupi se. A za one koji misle da je prekasno uci u BTC na ovim cijenama, isto to se govorilo i kad je BTC bio na 1k i kad je bio 5k etc a vidimo gdje je sada, prostora za rast ima jos dosta. Naravno, nitko ne govori da se treba ubacit zivotnu ustedjevinu ili dici kredit, ali svaki mjesec mislim da nije tako puno ubacit ako nista onda barem 50 dolara mjesecno.

 

A za daytrade da zajebana je ta igra, 99.99% ekipe je u minusu a zaradi samo pro ekipa koja od toga zivi. Osim hodla meni je najbolji profit donio swing trading, ono tipa par trejdova godisnje cisto da malo podebljam koliicnu BTC. Ali na kraju sam i to prestao jer to ipak znaci da moram pratiti trziste. Vjerojatno sam propustio par dobrih prilika, ali sam sacuvao zivce.

 

 

ggigo3 čet 5.11.2020 09:09

Kako vi dolazite do tih prognoza bez analize? Oko 70% mojih tradeova su pozitivni i vise od pola njih je protiv BTCa (jer ga tako akumuliram) ali nigdje nisam vidio chart koji predvida toliki rast BTCa. Kratkorocno gledam da bi mogao ici do 14000 ali trenutno se desava ista stvar kao i 2017 i 2019 godine na peakovima tih godina a to je FOMO. Ponavljam, da sam bar u krivu i eksplodira na 100k jer ga i sam imam podosta ali me zanima po cemo ste zakljucili da ce biti tolika cijena?

geronimo4661 čet 5.11.2020 11:01
ggigo3 kaže...

Kako vi dolazite do tih prognoza bez analize? Oko 70% mojih tradeova su pozitivni i vise od pola njih je protiv BTCa (jer ga tako akumuliram) ali nigdje nisam vidio chart koji predvida toliki rast BTCa. Kratkorocno gledam da bi mogao ici do 14000 ali trenutno se desava ista stvar kao i 2017 i 2019 godine na peakovima tih godina a to je FOMO. Ponavljam, da sam bar u krivu i eksplodira na 100k jer ga i sam imam podosta ali me zanima po cemo ste zakljucili da ce biti tolika cijena?

 Tih 100k je cisto neka moja prognoza na temelju dosadasnjeg iskustva i rasta cijene BTCa. Kad sam prvi put cuo za BTC  i kupio malo nekad sredinom 2013, BTC je bio oko 100 USD a dok smo majnali svakakve shitcoine  frend i ja smo mastali o tome kako bi za 5 godina BTC mogao cak biti 1k. Tih 1k se ostvarilo za par mjeseci. Fast forward do sredine 2017, nitko ni u ludilu nije ocekivao 20k , mastali smo o nekih 10k za par godina, znamo sta je bilo.

 

Fomo jos nije krenuo jer oni kojima je BTC sada preskup, kad dodje na 25k onda ce im biti jeftin. Tako to ide.

 

edit: cisto da dodam da ja ne ocekujem da ce BTC eksplodirat i ekspresno doci do 100k. To je moja prognoza za 2030 a do tada ce biti brutalnih dumpova i korekcija, kao i do sada. Ne ocekujem da ce do toga doci u roku od par mjeseci  ili cak par godina. A i ako dodje do samo pola od toga, opet super i bit cu u jebenom profitu.