Kriptovalute

Bitcoin - Kupovanje, Prodaja i porezi

Filox sri 17.3.2021 12:43
volegradele kaže...
Poslao sam si novac sa Paypala na racun jos nista nije sjelo..stoji 72h..valjda bude danas sutra..koliko vi cekate za transfer?!

Sa Coinbasea na Paypal odmah,zasto toliko puno cekanja za ovo drugo..🤔

 To ti je do Paypala ili do tvoje banke. Meni s Paypala stigne u roku od par minuta. Zadnju godinu se mijenjalo i sad umjesto 2-3 radna dana sve bude prebačeno u roku par minuta, sa standardnom provizijom, istom ko i za tu dužu opciju. Nudi ti 2 opcije za odabrat, a istu proviziju nudi za obe, 1%, u roku par minuta ili u roku 2-3 radna dana, ako se još dobro sjećam.

 

Kontaktiraj banku ili Paypalu pošalji email. Ja bi krenuo od banke...

x18x05x čet 18.3.2021 12:20
IvoJima kaže...
x18x05x kaže...
volegradele kaže...

Ekipa jel itko povlacio novac sa Coinbase waletta na svoj racun?

 Zašto bi to radio? Na Paypal povučeš i on pošalje na karticu koja je povezana sa PP.

 

 

Zasto bi to radili 

Najbolje je da koristite SEPA transfer 0 je provizija a uplate i isplate su istog minuta 

Plus moze da se narcuci Visa kartica sa 8% povrata 

Ovde vam je sve objasnjeno 

https://www.kriptovalute.net/kako-kupiti-bitcoin-u-hrvatskoj/

 

 Preko PP je jednostavnije.

TheMightySvizac sub 20.3.2021 23:41

Imam ovakvu situaciju... Prvi put sam kupio kriptovalute 2017 i kroz pola godine kupovao jos. Nesto sam popusio nesto zaradio... Od onda do recimo druge polovice 2020 sam te kriptovalute mjenjao jedne za druge sto na centraliziranim sto na decentraliziranim mjenjacnicama da i ostvario odredjeni profit. Nakon toga sam kupio jos malo kriptovaluta koje sam opet ispremjesao sa raznoraznim drugima... Kako na ovakvu situaciju platit porez ako se odlucim prebacit pare na banku? Da li je netko imao slicnu situaciju? 

Mr.Natural sub 20.3.2021 23:57

porez na bitcoin je 10% + prirez
ako drzis vise od 2 godine ne placas nista.
ako mjenjas cryptovalute iz jednu u drugu u te dvije godine ne placas nista.

 

sta ako u te dvije godine promjenis u fiat na walletu(znaci ne prodajes ih za prave pare nego za pare na walletu) i nazad u kryptovalute onda se isto ne bi trebalo platiti porez?

TheMightySvizac ned 21.3.2021 11:02

Da za to mjenjanje iz kripto u recimo euro wallet nije ni meni jasno... A ovo za 2 godine... Nemoguce ni je rec sada koji dio novca mogu povuc a koji ne bez plaćanja poreza. To je sad sve izmjesano s ovim kasnijim kupovimama.... Nije bas jednostavna situacija... 

eko1980 uto 16.11.2021 22:12

pozdrav. molio bi odgovor nekoga tko je kontaktirao poreznu ili zna iz prve ruke. dakle, iz fiata u kripto sam ušao prije 3 godine. u međuvremenu sam napravio tisuće transakcija iz kripta u kripto na 10 tak dexova i cexova i 10tak raznih walleta. praktički mi je nemoguće ispuniti JOPPD obrazac. ove godine sam napravio par isplata iz kripta u fiat, i sada nisam siguran šta napraviti. dali uopće plaćam porez pošto je ulazna transakcija starija od 2 god.?

yossarian sub 1.1.2022 21:11

Što ako posudim određeni iznos kriptica (kao osiguranje služe kriptice koje već posjedujem) i te kriptice povučem/zamjenim za fiat, da li plaćam porez pošto na njima nisam ništa zaradio jer ih nisam niti kupovao/prodavao...?

b00 ned 23.1.2022 16:41
TheMightySvizac kaže...

Da za to mjenjanje iz kripto u recimo euro wallet nije ni meni jasno... A ovo za 2 godine... Nemoguce ni je rec sada koji dio novca mogu povuc a koji ne bez plaćanja poreza. To je sad sve izmjesano s ovim kasnijim kupovimama.... Nije bas jednostavna situacija... 

ako je EUR onda je fiat i placas porez.

 

zato moras kupovat stable coin USDT, BUSD, USDC i slicno ovisno koji stable coin imas mogucnost kupit na site kojem tradeas

TiMi79 pet 25.3.2022 11:36
Mr.Natural kaže...

porez na bitcoin je 10% + prirez
ako drzis vise od 2 godine ne placas nista.
ako mjenjas cryptovalute iz jednu u drugu u te dvije godine ne placas nista.

 

sta ako u te dvije godine promjenis u fiat na walletu(znaci ne prodajes ih za prave pare nego za pare na walletu) i nazad u kryptovalute onda se isto ne bi trebalo platiti porez?

 Kako izgleda taj formular za popunjavanje poreza? Je li porez plačaš doćim pretvoriš kripto u fiat ili na kraju godine?

Isto tako kako platit porez ako primaš plaću u kriptu?

Mr.Natural pet 25.3.2022 18:02
TiMi79 kaže...
Mr.Natural kaže...

porez na bitcoin je 10% + prirez
ako drzis vise od 2 godine ne placas nista.
ako mjenjas cryptovalute iz jednu u drugu u te dvije godine ne placas nista.

 

sta ako u te dvije godine promjenis u fiat na walletu(znaci ne prodajes ih za prave pare nego za pare na walletu) i nazad u kryptovalute onda se isto ne bi trebalo platiti porez?

 Kako izgleda taj formular za popunjavanje poreza? Je li porez plačaš doćim pretvoriš kripto u fiat ili na kraju godine?

Isto tako kako platit porez ako primaš plaću u kriptu?

 Porez za kapitalnu dobit se prijavljuje godišnje, do kraja 2. mjeseca za prethodnu godinu, putem JOPPD obrasca, a prije toga se inicijalno potrebno prijaviti u RPO (registar poreznih obveznika). U RPO se najjednostavnije prijaviti preko e-Porezne.

imas tu detaljnije:  https://bitcointalk.org/index.php?topic=3301292.0

osobno nisam nista ispunjavao ni vadio, tako da ne znam.

TiMi79 sub 26.3.2022 18:47
Mr.Natural kaže...
TiMi79 kaže...
Mr.Natural kaže...

porez na bitcoin je 10% + prirez
ako drzis vise od 2 godine ne placas nista.
ako mjenjas cryptovalute iz jednu u drugu u te dvije godine ne placas nista.

 

sta ako u te dvije godine promjenis u fiat na walletu(znaci ne prodajes ih za prave pare nego za pare na walletu) i nazad u kryptovalute onda se isto ne bi trebalo platiti porez?

 Kako izgleda taj formular za popunjavanje poreza? Je li porez plačaš doćim pretvoriš kripto u fiat ili na kraju godine?

Isto tako kako platit porez ako primaš plaću u kriptu?

 Porez za kapitalnu dobit se prijavljuje godišnje, do kraja 2. mjeseca za prethodnu godinu, putem JOPPD obrasca, a prije toga se inicijalno potrebno prijaviti u RPO (registar poreznih obveznika). U RPO se najjednostavnije prijaviti preko e-Porezne.

imas tu detaljnije:  https://bitcointalk.org/index.php?topic=3301292.0

osobno nisam nista ispunjavao ni vadio, tako da ne znam.

 Hvala na odgovoru. Znači porez je 12%. Zašto se na ovom forumu navodi da je porez 10%? Što je točno?

Mr.Natural sub 26.3.2022 22:26
TiMi79 kaže...
Mr.Natural kaže...
TiMi79 kaže...
Mr.Natural kaže...

porez na bitcoin je 10% + prirez
ako drzis vise od 2 godine ne placas nista.
ako mjenjas cryptovalute iz jednu u drugu u te dvije godine ne placas nista.

 

sta ako u te dvije godine promjenis u fiat na walletu(znaci ne prodajes ih za prave pare nego za pare na walletu) i nazad u kryptovalute onda se isto ne bi trebalo platiti porez?

 Kako izgleda taj formular za popunjavanje poreza? Je li porez plačaš doćim pretvoriš kripto u fiat ili na kraju godine?

Isto tako kako platit porez ako primaš plaću u kriptu?

 Porez za kapitalnu dobit se prijavljuje godišnje, do kraja 2. mjeseca za prethodnu godinu, putem JOPPD obrasca, a prije toga se inicijalno potrebno prijaviti u RPO (registar poreznih obveznika). U RPO se najjednostavnije prijaviti preko e-Porezne.

imas tu detaljnije:  https://bitcointalk.org/index.php?topic=3301292.0

osobno nisam nista ispunjavao ni vadio, tako da ne znam.

 Hvala na odgovoru. Znači porez je 12%. Zašto se na ovom forumu navodi da je porez 10%? Što je točno?

 ma 10% je ovo je iz 2018, nije updejto post.

Pipilipapili pet 22.4.2022 11:14

Molim pomoć.

 

2020. godine sam si uplatio cca 1000kn na coinbase i krenuo trgovati kriptovalutama te godinu završio u minusu. 2021. godinu sam završio u plusu od ni 100 eura u odnosu na početnih 1000 kn. Međutim zaboravio sam na to da je za profit ostvaren trgovanjem kriptovaluta potrebno do 28.02. prijaviti i platiti porez. E sad, sve šta ja imam je na coinbaseu i nikad nisam ništa povlačio na svoj bankovni račun, ali sam na coinbaseu radio mali milijun transakcija kojim sam ostvarivao gubitke ili dobitke. U budućnosti bih možda želio ozbiljnije trgovati kriptovalutama pa ne bih želio da imam problema zbog ovog neprijavljenog dijela iako je iznos vrlo mali. Šta mi je sada činiti?🙈🙈🙈

TiMi79 uto 3.5.2022 10:28
Pipilipapili kaže...

Molim pomoć.

 

2020. godine sam si uplatio cca 1000kn na coinbase i krenuo trgovati kriptovalutama te godinu završio u minusu. 2021. godinu sam završio u plusu od ni 100 eura u odnosu na početnih 1000 kn. Međutim zaboravio sam na to da je za profit ostvaren trgovanjem kriptovaluta potrebno do 28.02. prijaviti i platiti porez. E sad, sve šta ja imam je na coinbaseu i nikad nisam ništa povlačio na svoj bankovni račun, ali sam na coinbaseu radio mali milijun transakcija kojim sam ostvarivao gubitke ili dobitke. U budućnosti bih možda želio ozbiljnije trgovati kriptovalutama pa ne bih želio da imam problema zbog ovog neprijavljenog dijela iako je iznos vrlo mali. Šta mi je sada činiti?🙈🙈🙈

 Tek kada crypto pretvoriš u lovu podliježeš porezu. Trgovanje ne podliježe porezu...za sada. Ko zna šta će bit u udućnosti i sa ovim tupavim potencijalnim zakonom na EU razini.

bradetic benjo sri 21.9.2022 09:40

Pozdrav!

 

Molio bih nekoga da mi potvrdi jesam li dobro shvatio ovo s porezom ili ne jer nisam baš bio upućen u ovu tematiku. Naime, od 3. mjeseca 2022. pa do 6. mjeseca sam trgovao s BTC-om na Binance-u i nešto si zaradio. Mjesečno sam si odvajao od plaće te prek bitcoin-mjenjacnice.hr kupio BTC i poslao si na Binance (u nekoliko navrata iliti transakcija). Npr. napravio sam transakciju od 2000kn pa 3000kn pa 1900kn, nesto od pozajmice, kako kad. Sve skupa sam ulozio cca. 50.000kn te ostvario zaradu od oko 7k kn (isprike ako sam krivo upotrijebio termine kao npr. zarada ili dobit). E sada bih htio povući sve te novce nazad jer se ne mislim baviti time više i da zatvorim pozajmicu. Ako sam dobro shvatio, onog trenutka kada prebacim te novce na bankovni račun podliježem porezu od 10% + prirez na ostvarenu dobit (ista kalendarska godina osim ako čekam 2 god.). Na bankovni ne smije doći više nego što je otišlo kako sam pročitao na postu, odnosno ako sam isplatio 50k kn sa svog računa, a uplatio 57k kn u istoj kal.god., onda plaćam porez samo na tih 7k kn? Prema prethodnim postovima sad bi trebao prijaviti se u RPO te ispuniti JOPPD obrazac do kraja veljače 2023. da nemam problema. Znači li to da me porezna neće gnjaviti do kraja 2. mjeseca tj. imam fore to ispuniti do tada bez nekakvih opomena ili štogod?

 

Zahvaljujem unaprijed na odgovorima :).

jojo_surf sri 26.10.2022 13:01

UBIK Regulatorni meetup.

Pricalo se o MICA, stupa na snagu u 1 mjesec 2023 godine (dubinska analiza na 1k eura), itd.

 

Od 42 minute nastupa HANFA, ured za sprecavanje pranja novca, porezna.
- http://youtu.be/z_3AJmUmVSs

 

Evo PPT s meetupa 24.10. o pranju novca, HANFA, MICA, itd. PDF:
- https://drive.google.com/file/d/1VbkymMgSZLDcTOyFphVz0j0L_aDEHPjP/view?usp=sharing

 

Kriptovalute čeka više nadzora! Evo sažetka s UBIK-ovog regulatornog Meetupa - 5min video
- https://www.youtube.com/watch?v=TnvJHbCZBp4

 

 

Pogledajte

Klamp sri 5.4.2023 17:52
bradetic benjo kaže...

Pozdrav!

 

Molio bih nekoga da mi potvrdi jesam li dobro shvatio ovo s porezom ili ne jer nisam baš bio upućen u ovu tematiku. Naime, od 3. mjeseca 2022. pa do 6. mjeseca sam trgovao s BTC-om na Binance-u i nešto si zaradio. Mjesečno sam si odvajao od plaće te prek bitcoin-mjenjacnice.hr kupio BTC i poslao si na Binance (u nekoliko navrata iliti transakcija). Na https://www.cryptogmblr.com/crypto-exchange/binance/ pročitao sam da se ova platforma za kripto trgovanje posebno preporučuje. Npr. napravio sam transakciju od 2000kn pa 3000kn pa 1900kn, nesto od pozajmice, kako kad. Sve skupa sam ulozio cca. 50.000kn te ostvario zaradu od oko 7k kn (isprike ako sam krivo upotrijebio termine kao npr. zarada ili dobit). E sada bih htio povući sve te novce nazad jer se ne mislim baviti time više i da zatvorim pozajmicu. Ako sam dobro shvatio, onog trenutka kada prebacim te novce na bankovni račun podliježem porezu od 10% + prirez na ostvarenu dobit (ista kalendarska godina osim ako čekam 2 god.). Na bankovni ne smije doći više nego što je otišlo kako sam pročitao na postu, odnosno ako sam isplatio 50k kn sa svog računa, a uplatio 57k kn u istoj kal.god., onda plaćam porez samo na tih 7k kn? Prema prethodnim postovima sad bi trebao prijaviti se u RPO te ispuniti JOPPD obrazac do kraja veljače 2023. da nemam problema. Znači li to da me porezna neće gnjaviti do kraja 2. mjeseca tj. imam fore to ispuniti do tada bez nekakvih opomena ili štogod?

 

Zahvaljujem unaprijed na odgovorima :).

 

Tema kriptokoina i poreza još je relativno mlada i pomalo komplicirana. Voleo bih da mogu tačno da odgovorim na vaše pitanje, ali bolje je da pitate poreskog savetnika koji je takođe upoznat sa Bitcoinima.

tigerija uto 11.4.2023 12:43
bradetic benjo kaže...

Pozdrav!

 

Molio bih nekoga da mi potvrdi jesam li dobro shvatio ovo s porezom ili ne jer nisam baš bio upućen u ovu tematiku. Naime, od 3. mjeseca 2022. pa do 6. mjeseca sam trgovao s BTC-om na Binance-u i nešto si zaradio. Mjesečno sam si odvajao od plaće te prek bitcoin-mjenjacnice.hr kupio BTC i poslao si na Binance (u nekoliko navrata iliti transakcija). Npr. napravio sam transakciju od 2000kn pa 3000kn pa 1900kn, nesto od pozajmice, kako kad. Sve skupa sam ulozio cca. 50.000kn te ostvario zaradu od oko 7k kn (isprike ako sam krivo upotrijebio termine kao npr. zarada ili dobit). E sada bih htio povući sve te novce nazad jer se ne mislim baviti time više i da zatvorim pozajmicu. Ako sam dobro shvatio, onog trenutka kada prebacim te novce na bankovni račun podliježem porezu od 10% + prirez na ostvarenu dobit (ista kalendarska godina osim ako čekam 2 god.). Na bankovni ne smije doći više nego što je otišlo kako sam pročitao na postu, odnosno ako sam isplatio 50k kn sa svog računa, a uplatio 57k kn u istoj kal.god., onda plaćam porez samo na tih 7k kn? Prema prethodnim postovima sad bi trebao prijaviti se u RPO te ispuniti JOPPD obrazac do kraja veljače 2023. da nemam problema. Znači li to da me porezna neće gnjaviti do kraja 2. mjeseca tj. imam fore to ispuniti do tada bez nekakvih opomena ili štogod?

 

Zahvaljujem unaprijed na odgovorima :).

 Tocno.

Ako si sa 50k kupio crypto, i zaradio 7k. To je zarada od 7k i na to ide 10% + priprez ako imas. Osim ako drzis u kriptu najmanje dvije godine. Onda nema poreza. Ali vjerujem da moras sve dokazat.

Pricao sam sa poreznom i tako su mi rekli, ali jos nisam uplacivao nazad u banku.

Jos sam pitao da li mogu platiti porez odma kako si uplatim, ali su rekli bolje nego, nego sve odjednom kad radim JOPPD da znaju za sto je to.

 

mariclius uto 29.8.2023 18:35

Osoba iz moje obitelji se jednom registrirala na neku stranicu gdje je dobila 25 dolara Bitcoina kao dar. 

 

Sad nakon par godina je zovu neki brokeri da ima 4400 dolara i pokušavaju joj objasniti kako da prebaci novac na svoj račun. 

Jel moguće tako nešto? 

Ja baš nemam pojma ništa o tim stvarima. 

Na ovoj stranici...

Blockchaincom: Crypto Wallet... 

 

Bio sam prisutan dok je razgovarala sa njima. Pričaju hrvatski, ali dosta loše. 

Još ponudili da joj oni to srede sa anyDesk remote desktope i tada sam joj rekao da ne pristane na tako nešto jer se  može pozdraviti sa svojim podacima na mobitelu.