overhaul čet 13.4.2017 22:50

Ma, o pokojnicima sve najbolje, i osobno nemam ništa protiv pokojnog gospodina, ali mislim da je ostao barem 15 godina predugo na poslu. 
Hajd, iz samilosti držati vrtlara, ili portira, ali novinarski... njegovi tekstovi su zadnjih godina doslovno bili bulažnjenje. Pa nemožeš tako 
izvještavati. Nek je njemu stara slava, stara škola starog kova, ali zamislite sebe da se niste makli od 386 PC-a i tekstove pišete napamet
bez testiranja, jer vam se neda učiti i upoznavati novo. Novinar nema taj luksuz. Barem mislim. 

Ezio pet 14.4.2017 07:34
overhaul kaže...

Ma, o pokojnicima sve najbolje, i osobno nemam ništa protiv pokojnog gospodina, ali mislim da je ostao barem 15 godina predugo na poslu. 
Hajd, iz samilosti držati vrtlara, ili portira, ali novinarski... njegovi tekstovi su zadnjih godina doslovno bili bulažnjenje. Pa nemožeš tako 
izvještavati. Nek je njemu stara slava, stara škola starog kova, ali zamislite sebe da se niste makli od 386 PC-a i tekstove pišete napamet
bez testiranja, jer vam se neda učiti i upoznavati novo. Novinar nema taj luksuz. Barem mislim. 

 ako je imao svoju publiku i donosio novce, opravdano je

SveZauzeto pet 14.4.2017 08:59
Ezio kaže...
 ako je imao svoju publiku i donosio novce, opravdano je

Šverc i prodaja ljudsko roblja (human trafficking - kako se to već kaže na Hrvatskom) donosi novce i ima svoju "publiku" (tj. klijente) pa je, po tvojoj logici, i to opravdano?

om-prat pet 14.4.2017 09:19
Ezio kaže...
overhaul kaže...

Ma, o pokojnicima sve najbolje, i osobno nemam ništa protiv pokojnog gospodina, ali mislim da je ostao barem 15 godina predugo na poslu. 
Hajd, iz samilosti držati vrtlara, ili portira, ali novinarski... njegovi tekstovi su zadnjih godina doslovno bili bulažnjenje. Pa nemožeš tako 
izvještavati. Nek je njemu stara slava, stara škola starog kova, ali zamislite sebe da se niste makli od 386 PC-a i tekstove pišete napamet
bez testiranja, jer vam se neda učiti i upoznavati novo. Novinar nema taj luksuz. Barem mislim. 

 ako je imao svoju publiku i donosio novce, opravdano je

Nije primjereno na ovakoj temi, ali zagrca sam se kad sam ovo pročita. Mislim čovik je radio za EPH....

SveZauzeto pet 14.4.2017 09:22

"Svaka čast" autoru ove kolumne! Kao što je prvi komentator rekao, "o pokojnicima sve najbolje", a ova kolumna je upravo suprotno. Ne pratim sportske vijesti pa ne znam baš ništa o preminulom, no nakon što sam pročitao ovu kolumnu, zapravo mislim loše o njemu?!

 

Pisati kolumne pijan tako da lupetaš gluposti i ne znaš čak ni u kojem gradu se nalaziš - to je neprofesionalno, jadno i tužno!

 

Profesionalno bi bilo da je pregrizao svoje probleme i pisao koliko-toliko kvalitetne kolumne. Ili, još bolje, da je promijenio posao ili poslodavca i radio nešto na čemu bi se bolje osjećao i što bi ga poticalo da daje bolje rezultate. Stoga, čini mi se da gospodin Židak nije nastavio pijan i izgubljen pisati kolumne zato što je bio "veliki frajer i profesionalac", nego zato što mu se više nije radio njegov posao, a nije se želio odreći ustaljenog radnog mjesta i plaće koja uz njega ide. A to je u mom sustavu vrijednosti tužno, a ne veličanstveno.

Uostalom, gospodin Židak je tako pijan (prema riječima gospodina Maštruka - ispričavam se obitelji pokojnika ako to nema veze sa stvarnosti) dogurao i do penzije.

 

A fasciniranost gospodina Maštruka takvim uzorom - što reći? Sanjati o tome kako te boli racku za sve, lupetati i izvoditi što god hoćeš, a šefovi te svejedno plaćaju ... infantilno ili balkanski. Nisam još odlučio koje je od toga, no u svakom slučaju: "svaka čast gospodine Maštruko!"

Ezio pet 14.4.2017 09:55
SveZauzeto kaže...
Ezio kaže...
 ako je imao svoju publiku i donosio novce, opravdano je

Šverc i prodaja ljudsko roblja (human trafficking - kako se to već kaže na Hrvatskom) donosi novce i ima svoju "publiku" (tj. klijente) pa je, po tvojoj logici, i to opravdano?

 nije ti to algoritam koji si učio na prvom satu informatike...

Tvrdipanj pet 14.4.2017 11:45

Čitao sam njegove kolumne, od početka devedestih prošlog stoljeća pa negdje do početka 2000. Toliko subjektivnosti, kontradikcija, promjena stavova u samo tjedan dana da glava boli.

Međutim, tko sam ja da sudim. Ako struka i narod kaže da je legenda, onda je tako.

 

 

 

ante_etna pet 14.4.2017 12:32
Tvrdipanj kaže...

Čitao sam njegove kolumne, od početka devedestih prošlog stoljeća pa negdje do početka 2000. Toliko subjektivnosti, kontradikcija, promjena stavova u samo tjedan dana da glava boli.

Međutim, tko sam ja da sudim. Ako struka i narod kaže da je legenda, onda je tako.

 

 

 

 Upravo bacih oko na jedan ogledni primjerak i potvrdih tvoje iskustvo u milimetar.

captain_soap_McTawish pet 14.4.2017 14:18
SveZauzeto kaže...
Ezio kaže...
 ako je imao svoju publiku i donosio novce, opravdano je

Šverc i prodaja ljudsko roblja (human trafficking - kako se to već kaže na Hrvatskom) donosi novce i ima svoju "publiku" (tj. klijente) pa je, po tvojoj logici, i to opravdano?

  Kakve sve analogije neću pročitati na ovom forumu? LOL.

Zarađivanje na pisanju loših kolumni i zarađivanje na ljudskom roblju smatrati ekvivalentnim.

PzKpfw pet 14.4.2017 14:49

Otišao je najveći Dinamov kroničar.
Ovih dana zbog ove tužne vijesti, plavom rijekom teče tuga i bol....


Volio sam čitati njegove kolumne, njegove tekstove, subote uz njegovu "Šumu" bile su nešto posebno. Bio je na sebi svojstven način dobar duh Dinama, te je u svojim tekstovima sa svojim karakterističnim stilom znao doslovno na papiru ocrtatiti trenutno stanje u i oko Dinama.
Odrastao sam na njegovim tekstovima, te su mi dosta značili kao nekad, tako i danas.

 

Stao je uz običnog dinamovca, kada su svi bili kontra njega...Npr., kada je državna vlast nemilice progonila dinamovce koji nikada nisu pristali na promjenu imene našeg voljenog kluba, kada nitko nije sa svojim tekstovima stao iza nas, stao je Židak. Zato smo i skandirali njegovo ime podno maksimirskog Zapada kada je prolazio pored nas navijača na dana kada smo vraćali ime Dinamo, na Valentino '00....

Rekao je istinu u vezi Prosinečnog i Dinama, kako su ga x2 otjerali iz Dinama, stao je uz N.Kranjčara kada je isto tako morao otići iz NK Dinama...volio sam kao i Židak našeg Velikog Žutog-najboljeg igrača NK Dinama novijeg doba....
Navijači su ga voljeli, nogometni radnici, nogometaši, općenito sportaši, njegovi kolege...

 

Kao dinamovac mogu potvrditi da nije jedan novinar po kvaliteti metafore neće još dugo dostići našeg prijatelja Židaka....
Njegove tekstove sam odmah znao prepoznati, čak da sam pročitao i samo par rečenica njegovih tekstova ne znajući unaprijed tko ih piše....
Toliko je imao snažan i karkterističan tekst....Imao je pravi poetski novinarski stil pisanja....

 

Sa ostalim sportskim novinarima, samo se znao šaliti kao da ih ne prepoznajem, te ih pitajući da li oni prezivaju Židak, svi su ga cijenili, te su se neki čak znali i ljutiti, kada sam fingirao da ne znam tko je Židak.

 

Nikad se Židak nikome nije prodao, nikome nije prodao svoju čast. Zato smo ga i voljeli.

Kao što veli i Štef Lamza, ti si bio naš i ostao Dinamov kozmos.


Dinamo treba tribinu ili ložu nazvati po njegovom imenu, kao što se trebaju odužiti i na taj način, Darku Tironiju koji nas je napustio '99 kojem srce nije izdržalo, a umro je u centru svjetskog nogometa, prateći isto tako vjerno Dinamo kao Židak...barem onu novinarksu ložu...

 

 

Hvala BUG-u, te Olegu na predivnom tekstu povodom ove tužne vijesti koja nas je sve zatekla.


Počivao u miru, prijatelju dragi....vole te tvoji dinamovci, te se vidimo na jednome boljem mjestu.....
Tužan sam....

U našim molitvama si dragi prijatelju....


I u nebo s Njim....
Dinamo Zagreb!!!

 

SveZauzeto pet 14.4.2017 15:11
captain_soap_McTawish kaže...
 Kakve sve analogije neću pročitati na ovom forumu? LOL.

Zarađivanje na pisanju loših kolumni i zarađivanje na ljudskom roblju smatrati ekvivalentnim.

Ne bih trebao gubiti vrijeme, ali vi trolovi me na neki način fascinirate pa stoga: Tko je spominjao ekvivalenciju pisanja loših kolumni i zarađivanja na ljudskom roblju?!

 

Da rekapituliram događaje:

 

G. Ezio ispalio je površni i isprazni logički sud koji u poopćenom obliku glasi "Ako X donosi zaradu i ima publiku, onda je X opravdano."

Kažem "površni" zato što stvari nisu tako jednostavne, a "isprazni" zato što tom izjavom nije rečeno ništa.

A za demonstraciju besmislenosti takve izjave upotrijebio sam malo ekstremniju vrijednost za X tj. "trgovanje ljudskim robljem".

 

Stoga, gospodine Trolu, možete li mi pojasniti u kojem sam to alternativnom svemiru ja poistovjetio te dvije stvari?

 

captain_soap_McTawish pet 14.4.2017 15:21
SveZauzeto kaže...

Ne bih trebao gubiti vrijeme, ali vi trolovi me na neki način fascinirate pa stoga: Tko je spominjao ekvivalenciju pisanja loših kolumni i zarađivanja na ljudskom roblju?!

 

Da rekapituliram događaje:

 

G. Ezio ispalio je površni i isprazni logički sud koji u poopćenom obliku glasi "Ako X donosi zaradu i ima publiku, onda je X opravdano."

Kažem "površni" zato što stvari nisu tako jednostavne, a "isprazni" zato što tom izjavom nije rečeno ništa.

A za demonstraciju besmislenosti takve izjave upotrijebio sam malo ekstremniju vrijednost za X tj. "trgovanje ljudskim robljem".

 

Stoga, gospodine Trolu, možete li mi pojasniti u kojem sam to alternativnom svemiru ja poistovjetio te dvije stvari?

 

 Gospodine Najpametniji, taj logički sud je izrečen u određenome kontekstu koji u sebi sadrži određene pretpostavke. Kontekst ove teme su kolumne Tomislava Židaka koje su se objavljivale u novinama. Novine funkcioniraju tako da u njima novinar i kolumnisti pišu članke i kolumne i onda ih ljudi kupuju i čitaju taj sadržaj. Uzevši to u obzir, prilično je lako zaključiti da dotični mislio da bez obzira što se Židakove kolumne i njegov stil rada ne mogu smatrati objektivno kvalitetnim, ako postoje ljudi koji će to čitati i kupovati, onda je njegov posao kao kolumnista opravdan. To se još više da zaključiti i iz toga da je kolega to napisao kao odgovor drugom kolegi.

 

Napisavši Vaš iz vedra neba i van konteksta odgovor, Vi ste implicirali upravo ono što sam rekao.

SveZauzeto pet 14.4.2017 16:10
captain_soap_McTawish kaže...

 

 Gospodine Najpametniji, taj logički sud je izrečen u određenome kontekstu koji u sebi sadrži određene pretpostavke. Kontekst ove teme su kolumne Tomislava Židaka koje su se objavljivale u novinama. Novine funkcioniraju tako da u njima novinar i kolumnisti pišu članke i kolumne i onda ih ljudi kupuju i čitaju taj sadržaj. Uzevši to u obzir, prilično je lako zaključiti da dotični mislio da bez obzira što se Židakove kolumne i njegov stil rada ne mogu smatrati objektivno kvalitetnim, ako postoje ljudi koji će to čitati i kupovati, onda je njegov posao kao kolumnista opravdan. To se još više da zaključiti i iz toga da je kolega to napisao kao odgovor drugom kolegi.

 

Napisavši Vaš iz vedra neba i van konteksta odgovor, Vi ste implicirali upravo ono što sam rekao.

Gospodine Trolu, kontekst mi je bio potpuno jasan, no kontekst sam po sebi ne mijenja površnost i ispraznost izjave koja je u njemu izrečena.

 

Što se tiče toga da je moj odgovor bio iz vedra neba i izvan konteksta - on se niti nije odnosio na gospodina Židaka i Maštruka, nego na Enzia. Dakle, moj komentar Enzia doista se nalazi u drugom kontekstu. Opravdano me možete kritizirati na tu temu.

 

Međutim, ono što definitivno ne mogu shvatiti je kako to moja promjena konteksta ili analogija ili što vam je već zasmetalo, implicira istovjetnost trgovine ljudima i pisanja loših članaka?!

Da li se možda u vašem alternativnom svemiru tako definira logička implikacija? U ovom svemiru takav zaključak bio bi paralogizam ili sofizam ako je namjeran.

 

Ezio pet 14.4.2017 16:48
SveZauzeto kaže...

Gospodine Trolu, kontekst mi je bio potpuno jasan, no kontekst sam po sebi ne mijenja površnost i ispraznost izjave koja je u njemu izrečena.

 

Što se tiče toga da je moj odgovor bio iz vedra neba i izvan konteksta - on se niti nije odnosio na gospodina Židaka i Maštruka, nego na Enzia. Dakle, moj komentar Enzia doista se nalazi u drugom kontekstu. Opravdano me možete kritizirati na tu temu.

 

Međutim, ono što definitivno ne mogu shvatiti je kako to moja promjena konteksta ili analogija ili što vam je već zasmetalo, implicira istovjetnost trgovine ljudima i pisanja loših članaka?!

Da li se možda u vašem alternativnom svemiru tako definira logička implikacija? U ovom svemiru takav zaključak bio bi paralogizam ili sofizam ako je namjeran.

 

Ja sam replicirao direktno overhaulu koji je napisao da je Zidak ostao na poslu 15 godina predugo.

Ako je svojem poslodavcu svojim pisanjem, kakvo god bilo, donosio zaradu... zadrzavanje tog covjeka na radnom mjestu je opravdano. Mislim da je to lagano za shvatiti.

A ono sto si ti u svojoj glavi iz tih mojih par rijeci konstruirao necu komentirati jer mi se ne da baviti tudjim kompleksima i frustracijama.

 

overhaul pet 14.4.2017 17:07
PzKpfw kaže...

Hvala BUG-u, te Olegu na predivnom tekstu povodom ove tužne vijesti koja nas je sve zatekla.


Počivao u miru, prijatelju dragi....vole te tvoji dinamovci, te se vidimo na jednome boljem mjestu.....
Tužan sam....

U našim molitvama si dragi prijatelju....


I u nebo s Njim....
Dinamo Zagreb!!!

 

 Ovaj hvalospjevni komentar ni pipnuti, od riječi do riječi bi ga valjalo izrecitirati na pogrebu. Nisam ironičan, stvarno odlična sadržajna posveta pozitivnih stvari zbog kojih ljudi vole pokojnika.
Vjerujem da ni Mamić nije dobio bolji govor 
.....
Inače, vjerujem da je gospodin zaradio reputaciju, ali ponavljam, mislim da je koje desetljeće prekasno otišao  penziju.

Ezio kaže...
SveZauzeto kaže...

 

Ja sam replicirao direktno overhaulu koji je napisao da je Zidak ostao na poslu 15 godina predugo.

Ako je svojem poslodavcu svojim pisanjem, kakvo god bilo, donosio zaradu... zadrzavanje tog covjeka na radnom mjestu je opravdano. Mislim da je to lagano za shvatiti.

A ono sto si ti u svojoj glavi iz tih mojih par rijeci konstruirao necu komentirati jer mi se ne da baviti tudjim kompleksima i frustracijama.

 

 Da, ali gle, nije to primjenjivo svugdje. Mislim da je novinarstvo jedno od stvari gdje nije. Okej, još se mogu osobne pričice i stavovi u kolumnama predstaviti kao "beletristički predah u temi", ali kao što je g. Maštruko napisao, njega su (kad "nije više bio dobro") slali na velika natjecanja da izvještava a ne piše samo kolumne, a to se sad predstavlja kao ismijavanje dvorskoj ludi, a ne profesionalni novinarski sadržaj. Sam g. Maštruko mu članke opisuje kao "Ti tekstovi nisu imali stvarnu vrijednost, ali meta-vrijednost je bila do jaja." Ponavljam, zamislite sebe kao IT novinare, da se tako odnosite prema IT temama da vas čitatelji ovako doživljavaju, a ne kao regularni autoritet koji zna više od čitatelja i zna to objasniti i povezati. Mislim da bi ipak bilo tužno, da vam u komentaru napišu (i pogode); "hahah, ovaj se opet napio! "

SveZauzeto pet 14.4.2017 18:16
Ezio kaže...
SveZauzeto kaže...

 

Ja sam replicirao direktno overhaulu koji je napisao da je Zidak ostao na poslu 15 godina predugo.

Ako je svojem poslodavcu svojim pisanjem, kakvo god bilo, donosio zaradu... zadrzavanje tog covjeka na radnom mjestu je opravdano. Mislim da je to lagano za shvatiti.

A ono sto si ti u svojoj glavi iz tih mojih par rijeci konstruirao necu komentirati jer mi se ne da baviti tudjim kompleksima i frustracijama.

 

I dalje je komentar površan i isprazan.

 

Površan je zato što je, s jedne strane, upitno zašto ga je urednik držao na poslu 15 godina - možda iz poštovanja, možda zbog nepotizma, možda zato što je vlasnik novina poklonik novinara, možda iz sažaljenja zbog penzije, možda nešto deseto. S druge strane, Overhaulov komentar shvatio sam tako da je novinar trebao ranije prestati raditi to što radi - nije nužno da mu je poslodavac morao dati otkaz.

 

Isprazan je zato što je potpuno normalno da će kapitalistički poslodavac u većini slučajeva zadržati onog zaposlenika koji mu nosi dobit - tvoja izjava nije rekla ništa korisnog.

 

 

A Overhaul nije doveo u pitanje samo to što ga je netko tako dugo držao na poslu (to je bilo samo blago naznačeno), nego da li je u redu tako raditi svoj posao i da li je u redu takav način rada uzdizati kao ideal.

 

Ako je tvoj stav da etika, moral i slična sporedna pitanja u poslu nisu bitni, nego je bitno samo koliko novaca doneseš, onda se vraćamo na trgovinu ljudima...

 

 

Konačno, moj grijeh je što sam svojim komentarom tvojeg komentara otišao potpuno izvan konteksta. Međutim, iritiraju me takvi površni i isprazni komentari, nabačeni onako usput, u polurečenici, (radi li se to u nekoj velikoj žurbi serijskog komentiranja po forumima ili u pauzi između dvije partije Battlefielda 1?) pri čemu autori takvih komentara misle da su podijelili neku veliku mudrost sa svijetom.

captain_soap_McTawish pet 14.4.2017 22:37
SveZauzeto kaže... 

 

Ako je tvoj stav da etika, moral i slična sporedna pitanja u poslu nisu bitni, nego je bitno samo koliko novaca doneseš, onda se vraćamo na trgovinu ljudima... 

 ROFL. Ti još uvijek s pisanja loših kolumni skačeš na trgovinu ljudima. Upravo ono što tvrdiš da ne radiš sad si napravio, etičnost pisanja loših kolumni stavljaš u isti koš s etičnošću trgovine ljudima, lol. 

 

Stani, udahni malo i primijeti da se ne radi o neurokirurgu kojemu se ruke tresu već o kolumnistu kojemu je posao kreativno izražavanje i usto zaposlenom u privatnoj tvrtci. Kako on troši novac svoga poslodavca (ponašanje na putovanjima npr.) je nešto što se tiče samo njega i njegova poslodavca. 

 

Kad kolegin komentar promatraš u kontekstu kojeg sam objasnio onda to nije bilo kakva generička tvrdnja već nešto ima konkrentno značenje.

Makić pet 14.4.2017 22:45

zato sam se ja pita di je židak ovih mjeseci.

po meni koliko sam ga pratia, čovik je bia klaun od novinara

takve izjave i promjene mišljenja stvarno strašno nešto.

jedan dan u tjednu uzdiže u nebesa drugi ih kopa u zemlju,

objektivnost mu također nije bila jača strana

SveZauzeto sub 15.4.2017 00:44
captain_soap_McTawish kaže...
SveZauzeto kaže... 

 

 

 ROFL. Ti još uvijek s pisanja loših kolumni skačeš na trgovinu ljudima. Upravo ono što tvrdiš da ne radiš sad si napravio, etičnost pisanja loših kolumni stavljaš u isti koš s etičnošću trgovine ljudima, lol. 

 

Stani, udahni malo i primijeti da se ne radi o neurokirurgu kojemu se ruke tresu već o kolumnistu kojemu je posao kreativno izražavanje i usto zaposlenom u privatnoj tvrtci. Kako on troši novac svoga poslodavca (ponašanje na putovanjima npr.) je nešto što se tiče samo njega i njegova poslodavca. 

 

Kad kolegin komentar promatraš u kontekstu kojeg sam objasnio onda to nije bilo kakva generička tvrdnja već nešto ima konkrentno značenje.

Gospodine Trole, iako sam već umoran od ponavljanja istoga, kojim ste logičkim postupkom došli do zaključka da sam poistovjetio trgovinu ljudima i pisanje kolumni, odnosno u blažoj varijanti "strpao ih u isti koš"? Logika valjda nema ulogu u ovoj raspravi.

Jesam li možda izjavio nešto poput: "napisati loš članak isto je kao prodati djevojčicu javnoj kući"?! Ako sam tako nešto napisao, ukažite mi na to i ispričat ću se svima koje sam povrijedio takvom gluposti.

 

 

S druge strane, počeo sam osjećati izrazitu nelagodu što smo krenuli u ovakve rasprave u kontekstu smrti cijenjenog novinara i kolumnista. Ovo nije trebalo, štoviše nije ni smjelo, otići u ovome smjeru.

Ispričavam se svim njegovim prijateljima, rodbini i poklonicima. Moja iskrena sućut.

Zemljanin sub 15.4.2017 11:07
superJozo kaže...

O mrtvima sve najbolje r.i.p. Židak, al to što si pisao hvalospjeve o mamiću i pravio se slijep pored zdravih očiju ne ide ti u prilog.

 Jutarnji je ni vise ni manje nego propagandno zutilo za trenutnog vlasnika nakrcano reklamama preko cijelih stranica, slikama i naslovima napisanih u fontu

velicine (over 9000) i nakrcano raznoraznim djidja midjama koje su kao gratis.

Sve, ali bas sve napisano u istima je treba uzet s velikom dozom rezerve (tak da i gore navedeni hvalospjevi nisu neka novost) jer objektivnosti nema niti je ikad bilo u tom zutilu, medutim ovcice i dalje kupuju to smece.

daseparo uto 18.4.2017 12:08

Iako sam "zadrti" Hajdukovac moram priznat da je Židak veliko ime sportskog novinarstva u HR. Koliko god neki ovdje to pokušali omalovažavati njega i njegov rad ali gosp. Židak je jednostavno bio plavi u krvi i takve su njegove kolumne i bile. A neki komentatori iz ovog posta bi se mogli zamislititi i potražiti profesionalnu pomoć...

dagoberhr sri 19.4.2017 15:19

Nekima je ovdje shvatiti ispravno velicinu novinarskog dostignuca Tomislava Zidaka je kao da su zaplesali Labudje jezero u klompama a Oleg je na jedan lijep i jednostavan nacin opisao osobu cija kompleksnost u nekim momentima je nadilazila i nju samu a da li su poneki tekstovi izgledali i zvucali kao isprazne forme je u biti nebitno jer ipak je vaznije da su imale potpis te intelektualnu snagu osobe koja je bila indiferentna prema nedosljednoj kritici.