leo_91 ned 23.8.2015 09:33
dado80 kaže...
Odlucio sam kupiti doticno "mini racunalo" pa nakon sto sam prelistao cijelu temu imam par pitanja.Koliko sam shvatio najeftinije se moze nabavit preko galago marketa?E sad kakva je ono Noobs kartica koju opcionalno nude za 7eura?Sto mi treba od dodatne opreme osim sd kartice jer kuciste nije neophodno,adapter mogu od mobitela koristit..hladjenje?da li bi mogli radit stari monitori na tome?dal ga mogu spojit na router za internet(imam vec laptop spojen)?

 Pozdrav. :)
Dakle jedno po jedno.
NOOBS kartica ti je obicna sd kartica na kojoj je vec predinstaliran operativni sustav Raspbian. Za usporedbu, mozes i sam kupiti karticu, skinuti NOOBS(Raspbian) OS sa sluzbene stranice i sam instalirati u roku pola sata. Imas na netu brdo tutorijala ako neznas kako ces.

Sto se tice adaptera, moras provjeriti koliku amperazu tvoj doticni punjac od mobitela ima. Za "zdrav" rad RPI-a je preporuceno 700mA, no ako zelis koristiti kakve dodatke poput eksternog hard diska ili usb-a(ako ne i vise njih) svakom za rad je potrebna struja. Ako ti RPI "povuce" vise struje nego sto adapter moze "dati" RPI ce se ugasiti. Za miran rad uz povremeno ustekavanje periferije moja preporuka ti je punjac sa 1.5A(1500mA).

Kuciste nije potrebno ali bi ti RPI izgledao ljepse na nekakvom stalku ili u kucistu nego da ti stoji nakrivljen na stolu. ;) Ako hoces mali projekt mozes i sam napraviti stalak. 
Hladenje nije potrebno osim ako ne guras procesor do maksimuma sto vjerujem da neces.
Treba ti USB tipkovnica i mis za rad u OS-u i instalaciju, poslje ako zelis mozes napraviti remote login sa drugog racunala i upravljati RPI-em preko nekog VNC programa gdje imas graficko sucelje ili preko command prompta (SSH, sam pises komande, malo kompliciranije).

Od video izlaza RPI ima HDMI i RCA (kompozitni video izlaz, za stare tv-ove i monitore). Takodjer mozes kupiti HDMI u VGA i HDMI u DVI adapter no oni nisu bas jeftini(nisu ni skupi ali opet, nisu ni jeftini) :)

I zadnje, internet.
Mozes se spojiti na router obicnim ethernet kablom, a imas i opciju kupiti wifi dongle ako zelis ici bezicno. :)

Ukratko to ti je to, ako imas jos kakvih pitanja, slobodno pitaj :)

maxy0 čet 5.11.2015 18:21

imam par pitanja. dali mogu nakn sta instaliram openelec i kodi pokretati filmove preko usb kojeg bi ustekao u utor na rp2? i kako? jer dosad sam na pc pokretao filmove pomocu addonsa ili npr u windows exploreru odaberem kesnim klikom da pokrene s kodijem.

 

edit: sad sam usteko usb i pod videos > files ga je pronaslo.. hard disk mi ne zeli pronac.. ovako ce onda raditi i na rp2?

 

i zanima me dal bi mogao na jednu microsd karticu instalirati openelec, a na drugu neki drugi os, tako da mogu surfati interentom, mozda pogledat ineki stream s interneta (dal bi mogao uopće pokretati streamove?)? jel bi bilo kakvih nuspojava kad bih mijenjao tako stalno sd karticu?

crozoki pet 6.11.2015 00:50
maxy0 kaže...

imam par pitanja. dali mogu nakn sta instaliram openelec i kodi pokretati filmove preko usb kojeg bi ustekao u utor na rp2? i kako? jer dosad sam na pc pokretao filmove pomocu addonsa ili npr u windows exploreru odaberem kesnim klikom da pokrene s kodijem.

 

edit: sad sam usteko usb i pod videos > files ga je pronaslo.. hard disk mi ne zeli pronac.. ovako ce onda raditi i na rp2?

 

i zanima me dal bi mogao na jednu microsd karticu instalirati openelec, a na drugu neki drugi os, tako da mogu surfati interentom, mozda pogledat ineki stream s interneta (dal bi mogao uopće pokretati streamove?)? jel bi bilo kakvih nuspojava kad bih mijenjao tako stalno sd karticu?

 Usb možeš uštekati i gledati filmove s njega, nezz zašto ti hard ne želi pronaći.

Koji imaš hard, mislim da Rp2 nema dovoljno snage da napaja prenosni hard preko usb-a ako to pokušavaš.

Addona za streamove na kodiju imaš na stotine, nije potrebno instalirati na sd karticu drugi os za streamove pa mjenjati kartice.

Buhaha čet 3.12.2015 12:50
maxy0 kaže...

imam par pitanja. dali mogu nakn sta instaliram openelec i kodi pokretati filmove preko usb kojeg bi ustekao u utor na rp2? i kako? jer dosad sam na pc pokretao filmove pomocu addonsa ili npr u windows exploreru odaberem kesnim klikom da pokrene s kodijem.

 

edit: sad sam usteko usb i pod videos > files ga je pronaslo.. hard disk mi ne zeli pronac.. ovako ce onda raditi i na rp2?

 

i zanima me dal bi mogao na jednu microsd karticu instalirati openelec, a na drugu neki drugi os, tako da mogu surfati interentom, mozda pogledat ineki stream s interneta (dal bi mogao uopće pokretati streamove?)? jel bi bilo kakvih nuspojava kad bih mijenjao tako stalno sd karticu?

 Har ti vjerovatno više vuce struje nego Rpi dozvoljava i onda ne može pokrenut hard disk 

zeba sri 16.12.2015 21:28
crozoki kaže...
TomoR kaže...

Nisam sad prolazio cijelu temu, pa ako bude netko toliko dobar da mi kaže gdje najbolje:

- kupiti Pi2

- koje kućište mu dodati

- koji su mu preporučeni dodaci za neko "normalno" korištenje?

 

 Ja mislim da je ovdje dobro kupiti

http://www.hr.galagomarket.com/index.php

 

mozes platiti pouzecem

Zna li netko da li je ovaj Made in Chine ili Made in UK?

p.s. Sad tek vidim - UK! :) 

 

Gdje bi se još mogao nabaviti?

Buhaha čet 17.12.2015 11:36
zeba kaže...
crozoki kaže...
TomoR kaže...

Nisam sad prolazio cijelu temu, pa ako bude netko toliko dobar da mi kaže gdje najbolje:

- kupiti Pi2

- koje kućište mu dodati

- koji su mu preporučeni dodaci za neko "normalno" korištenje?

 

 Ja mislim da je ovdje dobro kupiti

http://www.hr.galagomarket.com/index.php

 

mozes platiti pouzecem

Zna li netko da li je ovaj Made in Chine ili Made in UK?

p.s. Sad tek vidim - UK! :) 

 

Gdje bi se još mogao nabaviti?

 Evo tu http://hr.rsdelivers.com/

Sjekirica pon 28.12.2015 12:27

Ne znam što mu je ali više ne mogu po TV addonima ništa pokrenuti stalno mi se zaglavljuje Kodi i to uvijek kad se upali "working" tab. Ili mi jednostavno za svaki addon kojeg pokušam pokrenuti piše "scipt error". Da li netko isto ima ovakvih problema?