Angus_Young pon 6.10.2014 17:55
lllnuclearlll kaže...

Ovo se desilo zbog greške u mjerenju (navodno su uhvaćeni krivi neutrini, a ne oni na koje se ciljalo). Bilo je aktualno nedavno.

Moguče. S time da sam prvi put čuo za taj rezultat prije cca. 5g od nekih znanstvenika u Japanu sa nekakvim teleskopom ispod zemlje.
Dobivam dojam da ovi u Cernu pokušavaju svim silama obranit Einsteinovu teoriju.

KIKI3ooo pon 6.10.2014 18:00
lllnuclearlll kaže...
KIKI3ooo kaže...
Angus_Young kaže...

... se i dalje gleda na brzinu svijetlosti kao nešto apsolutno.

A što bi trebali? Ništa ne ide brže od brzine svjetlosti. Osim što treba beskonačna energija za postizanje brzine svjetlosti i vrijeme se toliko uspori da je nikad ne možeš doseć brute force metodom. Kao da svemir brani da se ta barijera dosegne. (Referenca: Into The Universe With Stephen Hawking)

 

...

Ali fascinira me brzina kometa (koja opet varira ovisno o veličini kometa, orbiti i udaljenosti od sunca) ali uzmimo jedan prosječan primjer, recimo 200 000 km u sekundi, kamenčina od 10 km..

Ma koji komet putuje tolikom brzinom? Pretjerao si debelo. I komet s takvom brzinom nebi orbitirao oko sunca, nego bi bio izbačen iz sunčevog sustava davnih dana.

 

200km/sec možda da, ali 200 000km/sec mislim da ne znamo za takve komete ako postoje.

E, oni koriste točku a mi zarez za decimalu, zaheb :]

Kad sam konvertirao milje u km..

Znači Comets travel between 26 miles per second and 298 miles per second - koliko bi to bilo km/s i onda km/h? Ja dolazim do nekih bolesnih brojki..

 

Angus_Young kaže...
KIKI3ooo kaže...

A što bi trebali? Ništa ne ide brže od brzine svjetlosti. Osim što treba beskonačna energija za postizanje brzine svjetlosti i vrijeme se toliko uspori da je nikad ne možeš doseć brute force metodom. Kao da svemir brani da se ta barijera dosegne. (Referenca: Into The Universe With Stephen Hawking)

Limit brzine svijetlosti mi ima donekle smisla do razine atoma zbog brzine kretanja elektrona u oblaku. Pojam vremena i usporavanja je upravo definiran sa pretpostavkom apsolutne brzine.
I navodno postoje testovi koji pokazuju da je nutrin čestica koja se kreće brzinom večom od brzine svjetlosti.
Smatram da je greška držat se pretpostavki i onda prilagođavat model njima. 

Što ideš većom brzinom vrijeme za tebe ide sporijie i to je činjenica. Dalje je samo matematika.

A svi su se nadali za nutrine ali je na kraju ispalo da ili je bio kvar na opremi ili nisu uzeli u obzir neki faktor, uglavnom, zaheb.

Bilo bi super naći nešto što se protivi standardnom modelu ali standardni model je već izdržao toliko napada da znanstvenici kažu da ima street cred.

GuitarMaster pon 6.10.2014 18:13
KIKI3ooo kaže...
lllnuclearlll kaže...
KIKI3ooo kaže...
Angus_Young kaže...

... se i dalje gleda na brzinu svijetlosti kao nešto apsolutno.

A što bi trebali? Ništa ne ide brže od brzine svjetlosti. Osim što treba beskonačna energija za postizanje brzine svjetlosti i vrijeme se toliko uspori da je nikad ne možeš doseć brute force metodom. Kao da svemir brani da se ta barijera dosegne. (Referenca: Into The Universe With Stephen Hawking)

 

...

Ali fascinira me brzina kometa (koja opet varira ovisno o veličini kometa, orbiti i udaljenosti od sunca) ali uzmimo jedan prosječan primjer, recimo 200 000 km u sekundi, kamenčina od 10 km..

Ma koji komet putuje tolikom brzinom? Pretjerao si debelo. I komet s takvom brzinom nebi orbitirao oko sunca, nego bi bio izbačen iz sunčevog sustava davnih dana.

 

200km/sec možda da, ali 200 000km/sec mislim da ne znamo za takve komete ako postoje.

E, oni koriste točku a mi zarez za decimalu, zaheb :]

Kad sam konvertirao milje u km..

Znači Comets travel between 26 miles per second and 298 miles per second - koliko bi to bilo km/s i onda km/h? Ja dolazim do nekih bolesnih brojki..

Pa samo milje puta 1.6..

Dakle 298 miles per second - 477 km/s (1 717 200 km/h)

GuitarMaster pon 6.10.2014 18:17
Angus_Young kaže...
lllnuclearlll kaže...

Ovo se desilo zbog greške u mjerenju (navodno su uhvaćeni krivi neutrini, a ne oni na koje se ciljalo). Bilo je aktualno nedavno.

Moguče. S time da sam prvi put čuo za taj rezultat prije cca. 5g od nekih znanstvenika u Japanu sa nekakvim teleskopom ispod zemlje.
Dobivam dojam da ovi u Cernu pokušavaju svim silama obranit Einsteinovu teoriju.

Baš naprotiv, svi bi željeli da se otkrije nešto takvo, nešto novo. I naravno da uzimamo da je teorija relativnosti točna, kada u zadnjih 100 godina (stotine tisuća eksperimenata) nismo našli apsolutno niti jedan dokaz da nešto ne štima s teorijom. Ali pazi, niti jedan. (kao ni za kvantnu)

Angus_Young pon 6.10.2014 18:41
GuitarMaster kaže...

Baš naprotiv, svi bi željeli da se otkrije nešto takvo, nešto novo. I naravno da uzimamo da je teorija relativnosti točna, kada u zadnjih 100 godina (stotine tisuća eksperimenata) nismo našli apsolutno niti jedan dokaz da nešto ne štima s teorijom. Ali pazi, niti jedan. (kao ni za kvantnu)

I Newtonovi zakoni su apsolutno toćni. Pa opet se moralo mjenjat način gledanja. Planck i Einstein su veliki umovi svoga vremena koji su to uspjeli, s time da su ta postignuča usko vezana uz postignuča u matematici.

GuitarMaster pon 6.10.2014 19:08
Angus_Young kaže...
GuitarMaster kaže...

Baš naprotiv, svi bi željeli da se otkrije nešto takvo, nešto novo. I naravno da uzimamo da je teorija relativnosti točna, kada u zadnjih 100 godina (stotine tisuća eksperimenata) nismo našli apsolutno niti jedan dokaz da nešto ne štima s teorijom. Ali pazi, niti jedan. (kao ni za kvantnu)

I Newtonovi zakoni su apsolutno toćni. Pa opet se moralo mjenjat način gledanja. Planck i Einstein su veliki umovi svoga vremena koji su to uspjeli, s time da su ta postignuča usko vezana uz postignuča u matematici.

Naravno da se znanje i teorije nadopunjavaju prolaskom vremena, ali što ti uopće tvrdiš? Da trebamo promijeniti teorije? (opća relativnost i kvantna) Zašto? Znaš nešto što fizičari svijeta ne znaju? Rekao si za apsolutnost brzine svjetlosti da bi trebali promijeniti pogled. Zašto? Pa sve štima. Eksperimenti se slažu s teorijom (u kvantnoj elektrodinamici do 20e decimale!), a bez opće relativnosti ne bi radio GPS.

ROADRUNNER uto 7.10.2014 09:53
syncmaster245b kaže...

Pogledao ih sve nekoliko puta. Izvrsna serija!

Ipak moram priznati, usprkos svim efektima i modernoj produkciji, original mi je daleko bolji.

Samo je jedan Carl Sagan. Iako je meni i Neil deGrasse Tyson bio super.

Visak uto 7.10.2014 10:28
Angus_Young kaže...
GuitarMaster kaže...

Baš naprotiv, svi bi željeli da se otkrije nešto takvo, nešto novo. I naravno da uzimamo da je teorija relativnosti točna, kada u zadnjih 100 godina (stotine tisuća eksperimenata) nismo našli apsolutno niti jedan dokaz da nešto ne štima s teorijom. Ali pazi, niti jedan. (kao ni za kvantnu)

I Newtonovi zakoni su apsolutno toćni. Pa opet se moralo mjenjat način gledanja. Planck i Einstein su veliki umovi svoga vremena koji su to uspjeli, s time da su ta postignuča usko vezana uz postignuča u matematici.

Newtonovi zakoni su samo približno točni. Zato je i stvorena TR, jer su primjećena odstupanja koja je bilo potrebno objasniti. Kada se primjete odstupanja u TR, onda će se tražiti nova, a ne zato što je ova stara sto godina, pa nam treba novija.

I probaj zamijeniti č i ć kada pišeš, imat ćeš veći postotak pogodaka.

 

 

 

 

 

Aldo uto 7.10.2014 16:26
Xanzzu kaže...
Dema kaže...

"Tvar od koje smo sami građeni, od koje su građeni Zemlja i drugi planeti, Sunce i druge zvijezde, samo je mali dio ukupne materije i energije svemira. Tek 5%. Ostalih 95% čine tamna materija, o kojoj znamo malo, i tamna energija, o kojoj znamo još manje."

 

Na osnovu čega je zaključeno da tamna materija čini točno 95 %, ako uzmemo u obzir da se svemir konstantno širi zar nebi trebalo da bude približno 95 % ?  

Ne razumijem u potpunosti što pitaš...

 

Širenje svemira ne utječe na pojavu nove materije.

Procjena se temelji na osnovu uočene gravitacije koja mora proizlaziti iz nečega što ima masu, ali to nešto ne možemo vidjeti.

Na osnovu postojeće gravitacije i materije koju možemo vidjeti/objasniti procjenjen je taj omjer.

a zašto bi nužno gravitacija proizlazila samo iz nečega što ima masu? Gravitacija je dan danas jako mistična sila u svemiru i nije još do kraja razjašnjena. 

Stoga se neuki laik poput mene slobodno priupita: Koji je smisao objašnjavati nešto nepoznato s nepoznatim? npr x=3y+z, koliko je x, a koliko y?

Angus_Young uto 7.10.2014 17:25
GuitarMaster kaže...

Naravno da se znanje i teorije nadopunjavaju prolaskom vremena, ali što ti uopće tvrdiš? Da trebamo promijeniti teorije? (opća relativnost i kvantna) Zašto? Znaš nešto što fizičari svijeta ne znaju? Rekao si za apsolutnost brzine svjetlosti da bi trebali promijeniti pogled. Zašto? Pa sve štima. Eksperimenti se slažu s teorijom (u kvantnoj elektrodinamici do 20e decimale!), a bez opće relativnosti ne bi radio GPS.

Osobno mi je apsurd gledanja na vrijeme kao nešto relativno. Pojam koji i danas stvara polemike. Prednost Einstaina je bila u tome što je uvidio da se na sistem ne može gledat kao na nešto statično. Smatram da je napravio grešku kad je postavio brzinu svijetlosti kao apsolutno i onda gledao sve ostalo relativno na nju. Ovo sa satovim u GPS-u nije nužno pokazatelj da je vrijeme relativno u odnosu na brzinu kretanja. Tj. pretpostavka relativnosti konstantne brzine kretanja u odnosu na apsolutno vrijeme bi vjerojatno jednako objasnila taj fenomen.
Tu več dolazi do izražaja filozofija. Poricanje pokazatelja da postoje čestice koje se kreču brzinom večom od brzine svijetlosti mi više dolazi pod politiku nego pod znanost.
Volio bih da je iskaz Carl Sagana netočan, da su stare ideje morale izumrjeti sa generacijom koja ih je branila zato što nisu mogli prihvatiti nove, ali povjesno gledano taj iskaz stoji.

izith uto 7.10.2014 18:25
Angus_Young kaže...

Osobno mi je apsurd gledanja na vrijeme kao nešto relativno. Pojam koji i danas stvara polemike. Prednost Einstaina je bila u tome što je uvidio da se na sistem ne može gledat kao na nešto statično. Smatram da je napravio grešku kad je postavio brzinu svijetlosti kao apsolutno i onda gledao sve ostalo relativno na nju. Ovo sa satovim u GPS-u nije nužno pokazatelj da je vrijeme relativno u odnosu na brzinu kretanja. Tj. pretpostavka relativnosti konstantne brzine kretanja u odnosu na apsolutno vrijeme bi vjerojatno jednako objasnila taj fenomen.
Tu več dolazi do izražaja filozofija. Poricanje pokazatelja da postoje čestice koje se kreču brzinom večom od brzine svijetlosti mi više dolazi pod politiku nego pod znanost.
Volio bih da je iskaz Carl Sagana netočan, da su stare ideje morale izumrjeti sa generacijom koja ih je branila zato što nisu mogli prihvatiti nove, ali povjesno gledano taj iskaz stoji.

Činjenica da se tebi nešto (što očito ne shvaćaš) čini apsurdnim nije nikakav argument u raspravi. Obrazuj se (prvo pravopis, onda početnice iz fizike, pa dalje), pa tek onda argumentirano tvrdi da je Einstein bio u krivu. Od tvog "smatranja" nema koristi. Osim ako se želiš baviti filozofijom.

 

I BTW, relativnost vremena je općeprihvaćena i višestruko dokazana, nije istina da "i danas stvara polemike".

BlackDog22 uto 7.10.2014 18:39
Aldo kaže...

a zašto bi nužno gravitacija proizlazila samo iz nečega što ima masu? Gravitacija je dan danas jako mistična sila u svemiru i nije još do kraja razjašnjena. 

Stoga se neuki laik poput mene slobodno priupita: Koji je smisao objašnjavati nešto nepoznato s nepoznatim? npr x=3y+z, koliko je x, a koliko y?

Zato što nisu znanstvenici jedan dan odlučili izmislit gravitaciju i onda drugi dan odlučili da će ona proizlazit samo iz onog što ima masu, a sve ostalo će zanemarit. Nego su promatrali tijela koja imaju masu i uočili da između tih masa djeluje neka sila. I tu silu su  nazvali gravitacija. Istu tu silu nisu uočili između drugih "stvari" koje nemaju masu, pa stoga ne smatraju da gravitacija "proizlazi" iz tih drugih "stvari". No ako ti opaziš gravitacijsku silu koja se javlja između "stvari" koja nemaju masu svakako ti ne gine nobel.

Angus_Young uto 7.10.2014 19:05
izith kaže...

Činjenica da se tebi nešto (što očito ne shvaćaš) čini apsurdnim nije nikakav argument u raspravi. Obrazuj se (prvo pravopis, onda početnice iz fizike, pa dalje), pa tek onda argumentirano tvrdi da je Einstein bio u krivu. Od tvog "smatranja" nema koristi. Osim ako se želiš baviti filozofijom.

 

I BTW, relativnost vremena je općeprihvaćena i višestruko dokazana, nije istina da "i danas stvara polemike".

Problem je u arogantnosti što ti misliš da to shvačaš. Filozofija je korijen svih ovih ideja i ko se ne bavi s njom ne može ni dat odgovor na nelogičnosti koje su uočene.
I da se dopunim, pojam vremena je ono što stavara polemike.

izith uto 7.10.2014 19:38
Angus_Young kaže...

Problem je u arogantnosti što ti misliš da to shvačaš. Filozofija je korijen svih ovih ideja i ko se ne bavi s njom ne može ni dat odgovor na nelogičnosti koje su uočene.
I da se dopunim, pojam vremena je ono što stavara polemike.

Možda među filozofima. Fizičari polemiziraju o drugim stvarima, kao što si mogao pročitati u članku koji komentiraš.

GuitarMaster uto 7.10.2014 20:19
Angus_Young kaže...
izith kaže...

Činjenica da se tebi nešto (što očito ne shvaćaš) čini apsurdnim nije nikakav argument u raspravi. Obrazuj se (prvo pravopis, onda početnice iz fizike, pa dalje), pa tek onda argumentirano tvrdi da je Einstein bio u krivu. Od tvog "smatranja" nema koristi. Osim ako se želiš baviti filozofijom.

 

I BTW, relativnost vremena je općeprihvaćena i višestruko dokazana, nije istina da "i danas stvara polemike".

Problem je u arogantnosti što ti misliš da to shvačaš. Filozofija je korijen svih ovih ideja i ko se ne bavi s njom ne može ni dat odgovor na nelogičnosti koje su uočene.
I da se dopunim, pojam vremena je ono što stavara polemike.

Ne, čovjek nije rekao da shvaća nego da ti ne shvaćaš. Što je očito istina. Mi ti pokušavamo reći da znanstvenici (fizičari) nemaju problema s time, tj. da je sve to dokazano nebrojeno puta. Ti si taj koji odjednom vidi problem u nečemu.

A brzinu svjetlosti nije Einstein odjednom izvukao iz guzice nego se ona dobije direktno iz Maxwellovih jednadžbi. Dakle napraviš 10 000 eksperimenata i vidiš da nema nikakve greške na relaciji teorija-eksperiment.

A to da je brzina konstantna i maksimalna (tj. max brzina prijenosa informacije) je isto tako dokazano nebrojeno puta i apsolutno se slaže teorija s eksperimentom.

Ja ne razumijem u čemu ti vidiš problem. Imaš neku ideju kako bi svijet trebao funkcionirati i sad ti se ne sviđa što nije tako. E pa sori, ne ide to tako. :)

lllnuclearlll uto 7.10.2014 22:11
GuitarMaster kaže...

 

A brzinu svjetlosti nije Einstein odjednom izvukao iz guzice nego se ona dobije direktno iz Maxwellovih jednadžbi. Dakle napraviš 10 000 eksperimenata i vidiš da nema nikakve greške na relaciji teorija-eksperiment.

A to da je brzina konstantna i maksimalna (tj. max brzina prijenosa informacije) je isto tako dokazano nebrojeno puta i apsolutno se slaže teorija s eksperimentom.

 

hmm, nije baš... U kvantnoj fizici postoji nešto što nazivaju "sablasnim djelovanjem na daljinu". Dakle prijenos informacije brži od brzine svjetlosti, doslovno trenutan. Nitko ne zna kako radi, i zašto to radi... Ali radi...

 

Što se tiče TR i kvantne mehanike. Kvantna mehanika je punooo misterioznija i poprilično neshvatljiva jer doslovno krši zakone fizike kakve poznajemo i smatramo "normalnima", ali dokazano funkcionira.

 

 

Aldo uto 7.10.2014 23:21
lllnuclearlll kaže...
GuitarMaster kaže...

 

A brzinu svjetlosti nije Einstein odjednom izvukao iz guzice nego se ona dobije direktno iz Maxwellovih jednadžbi. Dakle napraviš 10 000 eksperimenata i vidiš da nema nikakve greške na relaciji teorija-eksperiment.

A to da je brzina konstantna i maksimalna (tj. max brzina prijenosa informacije) je isto tako dokazano nebrojeno puta i apsolutno se slaže teorija s eksperimentom.

 

hmm, nije baš... U kvantnoj fizici postoji nešto što nazivaju "sablasnim djelovanjem na daljinu". Dakle prijenos informacije brži od brzine svjetlosti, doslovno trenutan. Nitko ne zna kako radi, i zašto to radi... Ali radi...

 

Što se tiče TR i kvantne mehanike. Kvantna mehanika je punooo misterioznija i poprilično neshvatljiva jer doslovno krši zakone fizike kakve poznajemo i smatramo "normalnima", ali dokazano funkcionira.

 

 

Totalni sam laik u ovom podrucju, no ipak mi je poznato da "djelovanjem na daljinu" nije moguce prenositi informacije. Bilo bi to jednako putovanju kroz vrijeme. 

Angus_Young uto 7.10.2014 23:35
GuitarMaster kaže...

Ne, čovjek nije rekao da shvaća nego da ti ne shvaćaš. Što je očito istina. Mi ti pokušavamo reći da znanstvenici (fizičari) nemaju problema s time, tj. da je sve to dokazano nebrojeno puta. Ti si taj koji odjednom vidi problem u nečemu.

A brzinu svjetlosti nije Einstein odjednom izvukao iz guzice nego se ona dobije direktno iz Maxwellovih jednadžbi. Dakle napraviš 10 000 eksperimenata i vidiš da nema nikakve greške na relaciji teorija-eksperiment.

A to da je brzina konstantna i maksimalna (tj. max brzina prijenosa informacije) je isto tako dokazano nebrojeno puta i apsolutno se slaže teorija s eksperimentom.

Ja ne razumijem u čemu ti vidiš problem. Imaš neku ideju kako bi svijet trebao funkcionirati i sad ti se ne sviđa što nije tako. E pa sori, ne ide to tako. :)

Logićkim sljedom, tvrdit da ja ne shvačam, stavlja ga u poziciju da on shvača. Istina je da ni on ni ja ne shvačamo samo on to tek treba shvatit.
Što se tiče Maxwella i elektromagnetizma više sam sklon vjerovati Tesli na tom području. Članak je dug, al ga toplo preporučam pročitati.
 http://www.newdawnmagazine.com/articles/tesla-vs-einstein-the-ether-the-birth-of-the-new-physics

Visak sri 8.10.2014 01:34
Angus_Young kaže...

Što se tiče Maxwella i elektromagnetizma više sam sklon vjerovati Tesli na tom području. Članak je dug, al ga toplo preporučam pročitati.
 http://www.newdawnmagazine.com/articles/tesla-vs-einstein-the-ether-the-birth-of-the-new-physics

Ah Tesla, mogao sam pretpostaviti kamo ovo ide.

Hoćeš reći da više vjeruješ u Tesline nedokazane tvrdnje, nego u Einstenove dokazane? Što je ovo izbor za Mistera fizike, pa nisu bitni dokazi, nego ljepota brkova?

U ono doba TR nije bila osobito eksperimentalno potvrđena, pa je Tesla mogao po njoj lupati, čak i bez ikakavih dokaza u korist svojih hipoteza. U međuvremenu se TR prilično dokazala, a Teslin rad je ostao gdje je i bio, usprkos vojsci sljedbenika koji bi sve dali da nešto od toga uspiju dokazati.

 

U krajnjoj liniji nebitno je je li prostor zakrivljen ili njime teče eter, to je samo priča za lakše predočavanje, koja uopće ne mora odgovarati stvarnosti da bi bila upotrebljiva. Ono što je bitno je matematika koja daje predviđanja kako će se nešto ponašati. TR daje tu matematiku i mi se njome na opće veselje služimo. Tesla tu matematiku za eter nije dao i stoga je s praktičnog aspekta irelevantan, odnosno vjerovati tome pored nečega što funkcionira je kao imati rendgensku sliku slomljene noge, ali vjerovati gatari koja kaže da nije.

GuitarMaster sri 8.10.2014 13:47
lllnuclearlll kaže...
GuitarMaster kaže...

 

A brzinu svjetlosti nije Einstein odjednom izvukao iz guzice nego se ona dobije direktno iz Maxwellovih jednadžbi. Dakle napraviš 10 000 eksperimenata i vidiš da nema nikakve greške na relaciji teorija-eksperiment.

A to da je brzina konstantna i maksimalna (tj. max brzina prijenosa informacije) je isto tako dokazano nebrojeno puta i apsolutno se slaže teorija s eksperimentom.

 

hmm, nije baš... U kvantnoj fizici postoji nešto što nazivaju "sablasnim djelovanjem na daljinu". Dakle prijenos informacije brži od brzine svjetlosti, doslovno trenutan. Nitko ne zna kako radi, i zašto to radi... Ali radi...

 

Što se tiče TR i kvantne mehanike. Kvantna mehanika je punooo misterioznija i poprilično neshvatljiva jer doslovno krši zakone fizike kakve poznajemo i smatramo "normalnima", ali dokazano funkcionira.

 

 

Kvantna isprepletenost (quantum entanglement). Znam da većina ljudi misli da je to nešto što potpuno krši zakone fizike, ali nije. Zna se o tome jako puno. (naravno ne sve)

Informacija se ne prenosi brže od svjetlosti.

 

Vjeruj mi, i TR i kvantna su poprilično misteriozne, ne samo kvantna. :) Ali to "misteriozno" ne znači "ne znamo kako to radi" nego se vrlo dobro i precizno zna što se događa.

Inače ne bi dobivali rezultate točne na tipa 15u decimalu (slaganje s teorijom).

Razlog zašto Newtonovsku fiziku smatramo "normalnom" je zato jer smo evoluirali u makroskopskom svijetu i imamo puno predrasuda o tome kako svijet funkcionira.

Dualna priroda svjetlosti nam je čudna/nevjerojatna samo zato jer se tijekom povijesti nismo nikada susreli s nečim što je čestica i val u isto vrijeme (točnije, svjetlost nije ni val ni čestica, samo ima svojstva koja imaju valovi, i svojstva koja imaju čestice).

GuitarMaster sri 8.10.2014 13:58
Angus_Young kaže...
GuitarMaster kaže...

Ne, čovjek nije rekao da shvaća nego da ti ne shvaćaš. Što je očito istina. Mi ti pokušavamo reći da znanstvenici (fizičari) nemaju problema s time, tj. da je sve to dokazano nebrojeno puta. Ti si taj koji odjednom vidi problem u nečemu.

A brzinu svjetlosti nije Einstein odjednom izvukao iz guzice nego se ona dobije direktno iz Maxwellovih jednadžbi. Dakle napraviš 10 000 eksperimenata i vidiš da nema nikakve greške na relaciji teorija-eksperiment.

A to da je brzina konstantna i maksimalna (tj. max brzina prijenosa informacije) je isto tako dokazano nebrojeno puta i apsolutno se slaže teorija s eksperimentom.

Ja ne razumijem u čemu ti vidiš problem. Imaš neku ideju kako bi svijet trebao funkcionirati i sad ti se ne sviđa što nije tako. E pa sori, ne ide to tako. :)

Logićkim sljedom, tvrdit da ja ne shvačam, stavlja ga u poziciju da on shvača. Istina je da ni on ni ja ne shvačamo samo on to tek treba shvatit.
Što se tiče Maxwella i elektromagnetizma više sam sklon vjerovati Tesli na tom području. Članak je dug, al ga toplo preporučam pročitati.
 http://www.newdawnmagazine.com/articles/tesla-vs-einstein-the-ether-the-birth-of-the-new-physics

Maxwell je teoretičar na čijim se jednadžbama temelji sve što ima imalo veze sa strujom. Dakle sve oko tebe.

 

Tesla je izumitelj (nije fizičar) koji nije vjerovao u postojanje elektrona, teoriju relativnosti i još neke takve stvari (ne mogu se sjetiti).

Kao izumitelj je bio genijalac, ali dajte ga molim vas prestanite gledati kao na boga koji sve zna. Bio je glup u puno stvari, kao i svi ljudi. Nitko nije u svim područjima najbolji.

Radite Tesli medvjeđu uslugu povezujući s njim stvari koje nije bio i nije radio.

Angus_Young sri 8.10.2014 18:02
apschiha kaže...

..............

A da upravo to. S time da su u članku više bitni, za ovu raspravu, nalazi gospode Goudsmit i Uhlenbeck. Imam osječaj da vodim razgovor sa našim cijenjenim premijerom.
Nisam siguran dali komentar vezan za gledanja na Teslu kao na Boga dođe kao autosugestija ili jednostavno GuitarMaster ne vidi da upravo to radi u vezi Einsteina.

GuitarMaster sri 8.10.2014 19:22
Angus_Young kaže...
apschiha kaže...

..............

A da upravo to. S time da su u članku više bitni, za ovu raspravu, nalazi gospode Goudsmit i Uhlenbeck. Imam osječaj da vodim razgovor sa našim cijenjenim premijerom.
Nisam siguran dali komentar vezan za gledanja na Teslu kao na Boga dođe kao autosugestija ili jednostavno GuitarMaster ne vidi da upravo to radi u vezi Einsteina.

Einstein je zadnjih 30 godina života pokušavao neuspješno napraviti ToE (Theory of Everything (ili barem spojiti gravitaciju i elektromagnetizam, ako već ne sve četiri sile)).

Zeznuo se sa kozmološkom konstantom (izbacio ju iz teorije da bi nakon puno godina skužio da je pogriješio s time).

Do smrti nije skroz prihvaćao kvantnu fiziku (prihvaćao je rezultate, ali nije mu se sviđala). - Danas je QED najtočnija teorija u povijesti ljudske rase.

 

Dakle, ne mislim da je Einstein bog. Samo shvaćam što znači povezanost eksperimenta i teorije.

syncmaster245b sri 8.10.2014 19:51
GuitarMaster kaže...

Einstein je zadnjih 30 godina života pokušavao neuspješno napraviti ToE (Theory of Everything (ili barem spojiti gravitaciju i elektromagnetizam, ako već ne sve četiri sile)).

Zeznuo se sa kozmološkom konstantom (izbacio ju iz teorije da bi nakon puno godina skužio da je pogriješio s time).

Do smrti nije skroz prihvaćao kvantnu fiziku (prihvaćao je rezultate, ali nije mu se sviđala). - Danas je QED najtočnija teorija u povijesti ljudske rase.

 

Dakle, ne mislim da je Einstein bog. Samo shvaćam što znači povezanost eksperimenta i teorije.

 

Koliko sam ctiao Einstein je imao ogromnu polemiku sa  Bohrom i onim famoznim lijevim i desnim rukavicama, na cijem kraju je Bohr izasao kao "pobjednik".

Ako cemo biti realni vecina vrhunskih znastvenika je svoje glavne teorije injedrila u svojim mladjim godinama, kao recimo i sam Einstein.

 

Prvo slijedece vece otkrice ocekujem upravo od nekog mladca koji nece imati respekta prema staroj gardi i koji ce se usuditi razmiljati "out of the box", jer jednostavno reputacija mu nece biti u opasnosti, na sto znanstvenici su posebno osjetljivi.

 

Egotrip je zeznuta stvar nevezano koji ti je intelekt i/ili edukacija.