Pačo čet 5.6.2008 17:41

Ja sam kupio punjač Trust i evo podaci:

 

AAA/NiCd-----240 mAh------5sati

AAA/NiMh-----650 - 750 mAh--12 - 14 H

AAA/NiMh-----800 mAh---------15 H

AA/NiCd------700 mAh----------6 H

AA/NiMh-----1300 - 1500 mAh---10 - 12 H

AA/NiMh-----1850 - 2500 mAh----14 - 18 H

 

Sve ovisi o kapacitetu i o vrsti punjača.

Imaš neke punjače koji se deklariraju kao brzi punjači, oko 3-4 sata, a to je samo šta propuštaju veću struju.

Alen čet 5.6.2008 21:19

Nasao sam duracellov punjac koji oni preporucuju za te baterije i koji takode dolazi u kompletu sa dvije baterije, kao paket i kod njega stoji od 8-10 sati, ali meni je skupo davati jos para za taj duracellov punjac kad imam univerzalan punjac za baterije kojeg je otac takode skupo platio :D  ZNaci za ove moje baterije ide od 8-10 ali nije ni to puno, kako sam vidio ove baterije drama punp traju.... i na duracellov bateriji stoji oko hiljadu punjenja je moguce :D, pa cu javiti kako se ponasaju :D

DrNasty sri 11.6.2008 12:56
macak kaže...

Važnije je napomenuti da je to vrsta baterija koju nije preporučljivo nadopunjavati - nego isprazniti do kraja, pa onda puniti.

 Zar nije to slucaj za NiCd baterije? Da li i NiMH imaju memorijski efekt? Mislio sam da je to slucaj samo za NiCd, a mozda i grijesim...
KaeR sri 11.6.2008 13:16

Memorijski efekt postoji i kod NiMH akumulatora, samo je manje izražen nego u slučaju NiCd.

Svejedno, dobro je povremeno isprazniti akumulator do kraja prije ponovnog punjenja. Pri tome treba prazniti svaki akumulator posebno (ne nekoliko serijski spojenih zajedno), kako ne bi došlo do pojave reverznog napona na pojedinom akumulatoru i oštećenja istog.

 

Što se punjenja tiče, nema nekih specijalnih pravila - najbolje prema uputama prizvođača (natpis na samim akumulatorima). U principu to znači da se puni oko 14 sati strujom koja brojčano iznosi C/10 (pri čemu je C kapacitet akumulatora izražen u mAh, a struja u mA).Uz veću struju punjenja potrebno je proporcionalno kraće vrijeme.

 

Ukoliko je potrebna mogućnost brzog punjenja, tada je dobro malo više investirati u kvalitetniji punjač, zbog činjenice da takvi punjači automatski detektiraju stanje akumulatora i prilagođavaju punjenje tako da se produži radni vijek akumulatora. Kod "sporog" punjenja malom strujom (14 sati ili duže) iz prakse mogu reći da je gotovo svaki punjač OK.

 

Jedan dobar članak o punjenju NiMH akumulatora može se naći na slijedećem linku: http://www.batteryuniversity.com/partone-11.htm.

 

Pozdrav.

 

luka_cro pet 27.8.2010 22:30

Trebam kupiti AAA punjive baterijice za zvucnike na mobitelu...pa me zanima kakvih sve ima i dal ima rezlike u kvaliteti

npr ove tu

koliko punjenja mogu izdrzati i dal ce biti to dobro?

trebao bi minimalno 6xAAA baterija i predlozite mi neki punjac takoder.

 

vidim da nema bas punjive 1.5, jeste problem ako budu baterije 1.2v?

Jakovp pet 27.8.2010 23:34
luka_cro kaže...

Trebam kupiti AAA punjive baterijice za zvucnike na mobitelu...pa me zanima kakvih sve ima i dal ima rezlike u kvaliteti

npr ove tu

koliko punjenja mogu izdrzati i dal ce biti to dobro?

trebao bi minimalno 6xAAA baterija i predlozite mi neki punjac takoder.

 

vidim da nema bas punjive 1.5, jeste problem ako budu baterije 1.2v?

Za zvučnik 1,2 v nije problem, najveći problem je za digitalne fotoaparate.

XXX-Man sub 28.8.2010 15:09

ma radit će, al ja ti nebi preporučio te baterije sumnjive kvalitete...nikad im kapacitet nije onakav kako piše nego dosta manji...imaš kod nas jako dobrih beterije za kupit naprimjer u chipoteci...

luka_cro sub 28.8.2010 15:12
XXX-Man kaže...

ma radit će, al ja ti nebi preporučio te baterije sumnjive kvalitete...nikad im kapacitet nije onakav kako piše nego dosta manji...imaš kod nas jako dobrih beterije za kupit naprimjer u chipoteci...

das nekakav link?kolika im je cijena?

oly570 sub 19.11.2011 18:22
marino15 kaže...

Pošto imam doma viska punjivih baterije nemam ih gdje iskoristit,pa me zanima koliko one mogu stajat? nove su nisam ih nijednom punio dali one gube snagu ili ne?

ovisno koje, ali efekt samopražnjenja postoji

maxym uto 22.11.2011 11:03

Kakva crna snaga?!  :-)

 

Baterije se sa vremenom prazne bez obzira što se ne koriste, a sa ciklusima punjenja gube kapacitet.

 

Ovisno o vrsti baterije neke se prazne brže, a neke sporije, od punjivih najsporije se prazne eneloop-ice od Sanyo-a (i slične baterije ostalih prozivođača).

oly570 uto 22.11.2011 18:13

eo ja ću potvrdit da duracell punjive nimh aa baterije nisu baš sjajne po tom pitanju...dok su nove super rade i samopražnjenje im je malo...kada su već prošle nekoliko desetaka ciklusa, užasno brzo se samoprazne

 

ps-dodao bi iskustvo da sam u jednoj trgovini kupio po akcijskoj cijeni 4 komada tih duracell baterija, cijena oko 60kn, da bi zapravo skonto da sam nasjeo, te baterije su stajale ajme ajme ajme na skladištu u trgovini...i jednostavno koliko god sam probao vratit ih u život, puni prazni puni prazni, jednostavno su za baciti...

rambox uto 22.11.2011 18:48
maxym kaže...

Kakva crna snaga?!  :-)

 

Baterije se sa vremenom prazne bez obzira što se ne koriste, a sa ciklusima punjenja gube kapacitet.

 

Ovisno o vrsti baterije neke se prazne brže, a neke sporije, od punjivih najsporije se prazne eneloop-ice od Sanyo-a (i slične baterije ostalih prozivođača).

Sanyo Eneloop su u praksi najbolje baterije, za opčenitu široku namjenu u bilo kojim uređajima pogotovo daljinski upravljači i digitalni fotiči koji se povremeno koriste. U najgorem slučaju prema testovima, kad Eneloop beterije stoje friško napunjene nakon 1godine ostane ti barem 50% kapciteta baterije. Obična NI-NH baterija je več odavno mrtva to sigurno, nakon dva tri mjeseca nema ništa od nje i moš se fučkat kad ti treba fotič ne moš uslikat ništa baterije su prazne i onda je Banana normalno.{#}{#}{#}

 

Ispod je jedan opširniji test, raznih modela baterija od poznatih proizvođača tu je i Eneloop normalno pa kog zanima nek pročita.{#}

 

http://www.e-fotografija.si/templates/default.aspx?a=864&z=79

 

http://www.e-fotografija.si/templates/default.aspx?a=1955&z=79

 

 

DrNasty sri 23.11.2011 14:54
rambox kaže...

Sanyo Eneloop su u praksi najbolje baterije, za opčenitu široku namjenu u bilo kojim uređajima pogotovo daljinski upravljači i digitalni fotiči koji se povremeno koriste. U najgorem slučaju prema testovima, kad Eneloop beterije stoje friško napunjene nakon 1godine ostane ti barem 50% kapciteta baterije.

 

Varta Ready2Use linija baterija koristi sličnu tehnologiju kao eneloopice.

 

(ako nekog zanima i naleti na njih, da ne misli da su eneloopice jedine na tržištu)

mbaksa ned 1.1.2012 21:51
peachwoman kaže...

 

Ja tražim Canon NiMH baterije AA za Canon A510 ! I punjač za iste- CBK4-200 .

Netko kupovao negdje nešto za Canon?{#}

 

Nema veze za što je, AA baterije su AA baterije - nemaju veze s Canonom. Kupi neke NiMH od barem 2500 mAh (imaš i one tipa Eneloop koje se jako slabo samoprazne).

Milka30 uto 31.1.2012 10:41
Luca_HTC kaže...

Imam baterije AEROCEL AAA micro LR03 1,5 V alkalne....kupio sam ih za nekih 20tak kuna i zanima me dali ih mogu puniti na svome punjacu za baterije iako na njima pise ; Ne puniti....HVALA NA POMOCI  :D

NE!Iako neki tvrde ja je moguce-nemoj!

Znaju se rastopiti i shebati ti punjac!

ihush uto 31.1.2012 10:52
Luca_HTC kaže...

a jel znas mozda gdje mogu nabaviti punjive AAA baterije...u podrucju slavonskog broda i koliko bi one zapravo kostale jer ne zelim davati previse novaca za njih

 -vidi po trgovačkim centrima, kao Pevec, Konzum, Kauf... ili PC trgovinama. Svi drže neke punjive baterije i punjače. Jeftini kompleti su cca 50-70kn, skuplji 150-250kn.

PAZI! Punjive baterije su akumulatori, obično 1.2V i 800-1500-2000mA ili jače (za fotiče ..) 2300-2800mA. To je važan podatak jer što je jača može dulje držati, ali je i skuplja baterija. Sve baterije se troše (kvare-vijek trajanja, broj punjenja) tako da je prosjek 1-2 godine. Kad to uračunaš, možda ti se ne isplati kupovati u odnosu na cijenu običnih baterija. To sve ovisi koliko ih trošiš (jednokratne drže par mjeseci npr miša, dok punjive možda tjedan-mjesec dana)... Izračunaj pa odluči.

Milka30 uto 31.1.2012 11:42
Luca_HTC kaže...

a jel znas mozda gdje mogu nabaviti punjive AAA baterije...u podrucju slavonskog broda i koliko bi one zapravo kostale jer ne zelim davati previse novaca za njih

Evo nekidan mi stari kupio 10 komada u Kauflandu(njihova marka),mislim da je rekao 30-50 tak kuna,nisam siguran.Znam da nisu Bog zna sto(vjerovatno),ali AAA su ma kakve god bile za tu cjenu!

Takoder sam primjetio u Intersparu(u trgovini),Vartine 4 komada sa punjacem 75 KN.

Skokni u Konikom,imaju sada akciju!

 

Offtopic,ali korisno znati-jucer u Intersparu Micro SD kartica 4GB-35 KN i USB stickovi od 16GB 80 KN!(U Sl.Brodu)