Fotoaparati

Problem sa fotoaparatom

jon11 pon 25.11.2019 10:31

pozdrav svima,

Molim pomoć oko fotoaparata Panasonic Lumix koji je sada u servisu jer je pod garancijom.

Naime u servisu me uvjeravaju da je prašina na senzoru te da takve probleme garancija ne pokriva.

Ok mozda, ali cisto sumljam da je prasina po meni je vjerovatnije da su mrtvi ili blokirani pikseli na senzoru.

Da li e netko razumije? Evo stavit cu link na zumiranu sliku:

https://imgur.com/xgYCitv

hondo uto 10.12.2019 09:54

možda glupo pitanje ali korisno. Mijenjaš li često objektive dok si na otvorenom i radiš li u brzini ono da snimaš nešto i onda brzinski šarafiš drugi objektiv da bi uhvatio kadar? Ako da... onda je fakat ogromna mogućnost da ti je prašina u pitanju. koliko god ti mislio da radiš sve izolirano od prašine ne bi vjerovao gdje se sve zavuče i kako je lako zasrati senzor već nakon 1-2 promjene objektiva na ulici.

mbaksa ned 5.1.2020 00:34
hondo kaže...

možda glupo pitanje ali korisno. Mijenjaš li često objektive dok si na otvorenom i radiš li u brzini ono da snimaš nešto i onda brzinski šarafiš drugi objektiv da bi uhvatio kadar? Ako da... onda je fakat ogromna mogućnost da ti je prašina u pitanju. koliko god ti mislio da radiš sve izolirano od prašine ne bi vjerovao gdje se sve zavuče i kako je lako zasrati senzor već nakon 1-2 promjene objektiva na ulici.

Tek sad vidim ovu temu... Kolega ima aparat s fiksnim objektivom, dakle ne može promijeniti objektiv. Upravo zbog toga je čudno opravdanje da je prašina na senzoru, jer se to ne bi smjelo moći dogoditi, a čak i ako jest, na servisu je da je ukloni sa senzora.

Santana ned 5.1.2020 15:58
mbaksa kaže...
hondo kaže...

možda glupo pitanje ali korisno. Mijenjaš li često objektive dok si na otvorenom i radiš li u brzini ono da snimaš nešto i onda brzinski šarafiš drugi objektiv da bi uhvatio kadar? Ako da... onda je fakat ogromna mogućnost da ti je prašina u pitanju. koliko god ti mislio da radiš sve izolirano od prašine ne bi vjerovao gdje se sve zavuče i kako je lako zasrati senzor već nakon 1-2 promjene objektiva na ulici.

Tek sad vidim ovu temu... Kolega ima aparat s fiksnim objektivom, dakle ne može promijeniti objektiv. Upravo zbog toga je čudno opravdanje da je prašina na senzoru, jer se to ne bi smjelo moći dogoditi, a čak i ako jest, na servisu je da je ukloni sa senzora.

 Nazalost to je moguce kod dosta takvih fotoaparata.
Ja sam morao raskopat kompletno svoj ricoh gr da bi ocistio prasinu

 

Imo sam jedan fotic s mrtvim pikselima i to izgleda ovak

 

Snjeza sri 10.2.2021 11:23

Molim vas, kako očistiti senzor od prašine? Imam Sonny nex, mijenjam često objektive. U jednom trenutku se slika zamračila, jedva razaznajem opcije, a i motiv. Ne usudim se ništa dirati u tijelu aparata. Čime se čisti?

MrBlc sri 10.2.2021 12:30

Ako se kompletna slika zamračila, onda to nije prašina. Sitne čestice prašine se u pravilu niti ne vide ako je otvor blende veći od F/8 (odnosno, vide se pri većim F-stop brojevima). Naravno, to ovisi o veličini senzora, broju MP i veličini prašine, ali okvirno oko F/8 postaje primjetno.

 

Prašinu se u kućnoj radinosti čisti puhalicom (ne kompresorom, ne kompresiranim zrakom iz limenke, već ona gumena ručna puhalica). Okreneš aparat bez objektiva prema dolje i pušeš u senzor puhalicom iz minimalne udaljenosti pri kojoj to možeš raditi bez da pogodiš cijevčicom u senzor (bolje povećati udaljenost nego oštetiti senzor). Tvrdokornija prašina se čisti špatlicama i tekućinama dizajniranim za čišćenje senzora ili odneseš u foto radnju ako ne znaš 100% sigurno što radiš.

 

 

Međutim, ako je slika potpuno zamračena, onda nije do prljavštine, već je ili neka postavka u pitanju ili kvar.

 

Dodatno, ako ne vidiš ni opcije, onda to nema veze ni sa senzorom ni s optikom, već isključivo s ekranom. Nex je čitava serija, pa je teško pogađati bez konkretnog modela. Neki imaju EVF, pa možeš provjeriti da li on radi kako treba. Neki imaju pomični ekran, što znači daje izglednu točku kvara ako se dogodilo bez petljanja po izbornicima, a to je flat kabel koji se može oštetiti pa osvjetljenje ne radi ili jedva radi.

 

Da li ekran uopće svijetli (primjerice u mraku)? 

MrBlc sri 10.2.2021 20:46

Crveno svjetlo je pomoć pri fokusiranju. Zatamnjen izbornik na ekranu i zatamnjena fotografija i kad gledaš na kompu je stvarno čudna kombinacija problema.

 

Da li se otvara blenda na objektivu? Možeš li na manual postići fotku koja je barem na kompu svjetla?

MrBlc čet 11.2.2021 10:16

Prebaci na manual mode, iso fiksiraj na 100. Okini jednu sliku s postavkama F/2.8 (ili koliko ti već objektiv ide) i 1/2000, drugi s 1/10. Zatvori blendu na max f stop (F/22 ili koliko ide) i ponovi postupak, pa postavi fotke na forum i napiši koja je koja.

Snjeza čet 11.2.2021 13:38

Uh, ipak ste u pravu. Fotografije su ok, ali zaslon s opcijama je totalno zamračen. U mraku sam jedva uspjela prebaciti na M, pa onda na auto i sve ok s fotkama. Gotovo nemoguće je namjestiti ostale opcije, toliko je mračan ekran. Jel to kontakt tog pokretnog zaslona?

MrBlc čet 11.2.2021 23:02

Nemam taj konkretni model, već A6000. Koliko vidim po netu, ljudi imaju taj problem. Nekima je pomoglo vađenje baterije, pa možeš to pokušati (ostavi nekoliko minuta bez baterije), nekima reset na tvorničke postavke.

 

Ako se na svjetlu vidi, a u mraku ne, onda je vjerojatno ugašeno pozadinsko ili je prekid na napajanju pozadinskog. Ako ne pomogne reset ni vađenje baterije, onda je najvjerojatnije do kabela, ali to ipak treba pogledati serviser.

Snjeza pet 12.2.2021 09:11

Nažalost, na svjetlu se ništa ne vidi, u mraku jedva malo. Kao da svjetlo umire, malo i treperi ponekad. Malo sam tražila po netu, neki su probali promijeniti ekran, ali nije pomoglo.  Očito su te konekcije prekrhke , a pokretanje zaslona ih s vremenom istroši. Hvala na savjetima i trudu.