Fotoaparati

Objektivi - tutorijal

ATJLučko pet 6.9.2019 21:39

Uspio sam pročitati sve i jedan post ove teme, i moram priznati koliko je meni zanimljiva, nije mi jasni da je toliko zamrla, da nitko nema upita za novi objektiv ?! 

Ja bih ovdje upitao iskusniju ekipu od mene, obzirom sam pokopčao pojmove F broja kao i XX-YY/YYY brojeve, no imam jednu malu nedoumicu, obzirom za koju namjenu bih koristio objektiv?! 

U planu je uzeti objektiv za landscape slike i slike ekipe dok smo na okupu kada planinarimo i kada ne planinarimo, u užem izboru su prema vrijednostima 16-35 F2.8 ili 20-70 F2.8, a mogao bih i koju video panoramu snimiti! 

Uočio sam da su neki kolege forumaši napisali da im je 20-70 primarni allround objektiv, pa ako bi mogla još ja sugestija, nikada ih dovoljno, koji bolje upiknuti?! 

 

Unaprijed hvala na svim konciznim savjetima i preporukama! 

Santana sub 7.9.2019 11:47
ATJLučko kaže...

Uspio sam pročitati sve i jedan post ove teme, i moram priznati koliko je meni zanimljiva, nije mi jasni da je toliko zamrla, da nitko nema upita za novi objektiv ?! 

Ja bih ovdje upitao iskusniju ekipu od mene, obzirom sam pokopčao pojmove F broja kao i XX-YY/YYY brojeve, no imam jednu malu nedoumicu, obzirom za koju namjenu bih koristio objektiv?! 

U planu je uzeti objektiv za landscape slike i slike ekipe dok smo na okupu kada planinarimo i kada ne planinarimo, u užem izboru su prema vrijednostima 16-35 F2.8 ili 20-70 F2.8, a mogao bih i koju video panoramu snimiti! 

Uočio sam da su neki kolege forumaši napisali da im je 20-70 primarni allround objektiv, pa ako bi mogla još ja sugestija, nikada ih dovoljno, koji bolje upiknuti?! 

 

Unaprijed hvala na svim konciznim savjetima i preporukama! 

 Gledaj primarno za landscape 16-35 je korisniji objekiv, no nemoj se zavaravat da kad se prica o landscape fotografiji da je poanta ic cim sire i sire i sve moguce ulovit u kadru.
Nekad je dobro izloriat nesto sa 70-200 objektivom.

 

 

Uzmi u obzir da nitko ti ne moze tocno rec koji objektiv tocno trebas, vjeruj mi ne znas nit ti sam dok ne dobis malo iskustva pa vidis.

Inace u istoj sam dilemi. Uzeti Fuji 10-24 ili 16-55 kao prvi objektiv, al mislim da cu s vremenom uzet oba

 

ARazer sub 7.9.2019 15:27
Santana kaže...
ATJLučko kaže...

Uspio sam pročitati sve i jedan post ove teme, i moram priznati koliko je meni zanimljiva, nije mi jasni da je toliko zamrla, da nitko nema upita za novi objektiv ?! 

Ja bih ovdje upitao iskusniju ekipu od mene, obzirom sam pokopčao pojmove F broja kao i XX-YY/YYY brojeve, no imam jednu malu nedoumicu, obzirom za koju namjenu bih koristio objektiv?! 

U planu je uzeti objektiv za landscape slike i slike ekipe dok smo na okupu kada planinarimo i kada ne planinarimo, u užem izboru su prema vrijednostima 16-35 F2.8 ili 20-70 F2.8, a mogao bih i koju video panoramu snimiti! 

Uočio sam da su neki kolege forumaši napisali da im je 20-70 primarni allround objektiv, pa ako bi mogla još ja sugestija, nikada ih dovoljno, koji bolje upiknuti?! 

 

Unaprijed hvala na svim konciznim savjetima i preporukama! 

 Gledaj primarno za landscape 16-35 je korisniji objekiv, no nemoj se zavaravat da kad se prica o landscape fotografiji da je poanta ic cim sire i sire i sve moguce ulovit u kadru.
Nekad je dobro izloriat nesto sa 70-200 objektivom.

 

 

Uzmi u obzir da nitko ti ne moze tocno rec koji objektiv tocno trebas, vjeruj mi ne znas nit ti sam dok ne dobis malo iskustva pa vidis.

Inace u istoj sam dilemi. Uzeti Fuji 10-24 ili 16-55 kao prvi objektiv, al mislim da cu s vremenom uzet oba

 

 Baš tako,  sve ovisi o situaciji, ja osobno volim landscape, iako mi je koji puta bolje lupit sa 40-150mm detalj iz cijele te slike i imat sliku dvije posebno nego cijeli kadar koji bi ulovio sa recimo 12mm. 12mm koristim isključivo za noćno fotografiranje dok al day 14-42 i 40-150 i i wild life 75-300mm

Santana sri 11.9.2019 13:38
ATJLučko kaže...

Molio bih komentare na ovaj objektiv koji bi bio prime! 

Koliko je OK, obzirom na njegove brojeve koji ga opisuju?! 

 

 

 

https://youtu.be/DqDd_Z_wQQ0

 To je objektiv koji sluzi kao pokazatelj kaj moderna optika danas moze napraviti no ne nuzno kao koristan alat.

Opticki je sigurno gotovo savrsen no malo tko ce ga zapravo i koristit zbog njegove mase, cijene i nedostatka autofokusa.

 

 

burkezg čet 7.11.2019 15:59

Pozdrav,

 

da upitam iskusnije i pametnije jer sam se ja pogubio.

Trebao bih objektiv za slikanje sporta na otvorenom, tu i tamo u dvorani. U obzir treba uzeti da to nije nešto od čega živim.

 

Imam Nikon D3500.

 

Ako se ne varam trebao bih nešto tipa 70-300mm. E sad tu ima bezbroj varijanti i ne bih želio pogriješiti.

Mislim da mi je kao početniku svejedno Tamron ili Nikkor jer ionako još nisam na levelu da slikam odlične fotke i vjerojatno neću ni primjetiti razliku. Više me bune oznake, autofokusi i sl pa vas molim za pomoć.

 

Hvala

 

pacijent007 uto 28.1.2020 12:23

Pozdrav kolege, znam da je zamrla tema malo ali mozda se nade netko da pomogne

 

Prije par mjeseci sam od prijatelja kupio sony alpha 100 fotoaparat sa Sony 18-200mm f/3.5-6.3 objektivom za smijesne novce (200kn) ..s obzirom da jr to dosta star fotoaparat sa A-mount jesu li stari minolta objektivi kojih ima jeftino na njuskalu kompatibilni s ovim fotoaparatom i isplati li se uzimati ista za njega? Fotografiram stvarno raznovrsno, od portreta do pejsaza i ulicnih fotografija ali sve jako amaterski, nemam puno iskustva ali vježbam se. Zanima me neki prime objektiv za portrete f2.8 i niže (kako vi savjetujete?) I možda neki standard zoom...

 

Koja su vasa misljenja i preporuke?

Dex.pwn pet 18.12.2020 22:48

Pozdrav,

zanima me koji f mora biti da bi širina snimanja videa bila kao ljudski vid? Recimo, mobitel objekt(cvijet ili tako nešto) vidi kao da se nalazi puno bliže.

Također me zanima koliki ISO treba biti da bi kamera vidila kao što ljudsko oko vidi? Snimke su dosta tamnije, kao da u mrklom mraku snimam.

Drugo pitanje vjerojatno nije vezano uz objektive, no zanimaju me parametri