Audio i video uređaji

Spajanje vanjskih zvučnika na tv?

Jole-Ri pet 26.1.2024 19:43

Pozdrav, htio bi spojiti dva zvučnika od kucnog kina na tv, radi se o poslovnom prostoru pa da bude kao neko ozvučenje za radio itd...

E sad kako, tražio sam po netu ali sve mi nejasno.

Ma kablovima od zvučnika nemam priključka, znači goli kablovi... a na tv imam ulaz audio in, slusalice i opticki.

Eh sad, majstor prije jemu stropu sproveo kablove za zvucnike, sta dalje? 

 

Ako moze neko malo pripokoc dat savijet

Vavoom pet 26.1.2024 21:40
Jole-Ri kaže...

Pozdrav, htio bi spojiti dva zvučnika od kucnog kina na tv, radi se o poslovnom prostoru pa da bude kao neko ozvučenje za radio itd...

E sad kako, tražio sam po netu ali sve mi nejasno.

Ma kablovima od zvučnika nemam priključka, znači goli kablovi... a na tv imam ulaz audio in, slusalice i opticki.

Eh sad, majstor prije jemu stropu sproveo kablove za zvucnike, sta dalje? 

 

Ako moze neko malo pripokoc dat savijet

 Pretpostavljam da su zvučnici pasivni, trebao bi prvo dati cjelokupne podatke (model zvučnika, impedanca, snaga, brand i model TV-a...)...

 

Ako su pasivni, nemoguće ih je spojiti directno na TV bez externog pojačala, odnosno moguće je ali jedva moš čuti zvuk iz njih, naravno moš ti najnormalnije pojačati zvuk na TV-u ali to nimalo ne poboljšava situaciju

Eventualno kupi neko externo pojačalo, imaš ih u svakakvim budžetovima, od shrotexa za 50-60€ tipa LiNKFOR, preko odličnih mid range modela tipa Yamaha 202 pa sve do najskupljih profesionalnih modela poput Aparta, ali sve zavisi koliko para želiš izdvojiti za pojačalo; od ovog dotičnog Linkfora za 50€ ne očekuj baš neki kristalan i snažan zvuk, a za te pare se može uzeti polovno pojačalo nekog poznatog branda koji je 10000x kvalitetniji od novih shrotexa, te također obrati pozornost na impedancu i wattažu....

 

A šta se spajanja tiče, te provedene kablove provuci još dalje do mjesta gdje želiš postaviti pojačalo i na njih spoji zvučnike, naravno + na +, - na - i obavezno masu ako zahtjevaju (naravno isti proces ponovi i na pojačalu), te ih postavi na željeno mjesto (moja preporuka: namontiraj ih ili zalijepi na zid); nakon toga slijedi spajanje sa TV-om, ali sve zavisi kakvu kvalitetu zvuka očekuješ, ja osobno ne bi preporučio spajanje putem 3.5mm na cincheve preko porta za sluške jer čuo sam da se port tako može oštetiti jer nema dovoljnu snagu kao i pravi line out port. Moj savjet ti je da uzmeš još i neki DAC (digital-analog converter), u njega spojiš TV sa SPDIF optičkim kablom, a cinchevi idu u pojačalo i tako dobiti bolju, kvalitetniju dugotrajniju kvalitetu zvuka kao da TV ima pravilan line out port; alternativno ako pojačalo ima u sebi ugrađen BT rec poput gore navedene Yamahe možeš i tako spojiti, samo upariš TV sa pojačalom i voila, M manje kablovinja, M manje stresa, ali ak je pojačalo podalje od TV-a može doći i do pucanja signala.

 

Nakon šta si sve ispravno povezao, pojačalo uštekaš na napon 220/230V, upališ obe spravice (TV, pojačalo) ali prije puštanja u rad provjeri postavke zvuka (da li je SPDIF podešen kao output) ili upari TV sa pojačalom ak ipak ideš na BT varijantu, pustiš neki test zvuka sa YT-a ili flasha, malo pojačaš bass, visoke (treble) i namjestiš ostale parametre kako ti odgovara...

 

Nadam se da sam ti bar malo pomogo; shema spajanja ti je u privitku za malo bolje objašnjenje

AF139 ned 28.1.2024 08:31

Ako taj televizor ima SCART  ili imaš pojačalo sa optičkim ulazom tada ne treba DAC.

Kad se koristi SCART pojačalo može biti i bez optičkog ulaza a takvih pojačala se može nać i od starih "linija" .

Vavoom ned 28.1.2024 14:20
AF139 kaže...

Ako taj televizor ima SCART  ili imaš pojačalo sa optičkim ulazom tada ne treba DAC.

Kad se koristi SCART pojačalo može biti i bez optičkog ulaza a takvih pojačala se može nać i od starih "linija" .

Ne mogu vjerovat, ja mislio da je ŠCART port na TV-u samo ulaz, ne i izlaz

AF139 ned 28.1.2024 14:35

Da , to treba provjeriti jer mi se desilo da na nekim novijim TV koji su još imali SKART nije bio spojen audio izlaz a na dva koji su bili starija tipa (DVB-T) je bio na njima i audio izlaz. Naj noviji TV više i nemaju SCART.