Audio i video alati

Software za video obradu - pitanja&odgovori

mbaksa uto 29.1.2019 00:15
mp3david kaže...
Youtube mi tamo u onim svojim opcijama navodi da treba renderirati video u onoliko frejmova u kojemu je originalni video.

Kao prvo, kaj te briga kaj ti YouTube govori.  Kao drugo - zašto ne snimaš u 60 fps?

 

mp3david kaže...
Ali mislim ako je original video u recimo 30fpsa, a ja pretvaram u 60, da mi to nema smisla nikakvoga.

YouTube 60p videe kodira višim bitratem, tako da itekako ima smisla.

 

mp3david kaže...
Mislim da ni nema smisla dizati rezoluciju, eventualno mozda povecati bitrate, ali nisam bas pametan nemam pojma...

Puno ti tu misliš, a ništa ne želiš probati. 

 

 



mp3david uto 29.1.2019 13:28
mbaksa kaže...
mp3david kaže...
Youtube mi tamo u onim svojim opcijama navodi da treba renderirati video u onoliko frejmova u kojemu je originalni video.

Kao prvo, kaj te briga kaj ti YouTube govori.  Kao drugo - zašto ne snimaš u 60 fps?

 

mp3david kaže...
Ali mislim ako je original video u recimo 30fpsa, a ja pretvaram u 60, da mi to nema smisla nikakvoga.

YouTube 60p videe kodira višim bitratem, tako da itekako ima smisla.

 

mp3david kaže...
Mislim da ni nema smisla dizati rezoluciju, eventualno mozda povecati bitrate, ali nisam bas pametan nemam pojma...

Puno ti tu misliš, a ništa ne želiš probati. 

 

 



 Skontao sam da mi je video i bio sniman u 60fpsa, ali sam ga preko vegasa pretvorio u 30.

Slika je ok ispala,ali na youtubu nije.

 

Jucer sam cak isprobao preko adobe premiere pro renderirati video, i kada sam ga stavio na youtube kasnio je zvuk.

Sad cu probati snimati u 30fpsa da vidimo kakva ce biti situacija, previse mi tu ima mudrovanja oko tog kodiranja, zar ne moze sve biti nekako jednostavnije.

Cak mislim probati sa Nekim drugim programima, jucer sam citao o nekom pinacle studio i lightworks, oni imaju opciju renderiranja bas za youtube,a ne da mudurujem o formatima pa bih mogao i to isprobati.

 

mbaksa uto 29.1.2019 15:30
mp3david kaže...
Skontao sam da mi je video i bio sniman u 60fpsa, ali sam ga preko vegasa pretvorio u 30.

Slika je ok ispala,ali na youtubu nije.

Objasnio sam ti zašto - jer YouTube za datoteku od 30 fps koristi nizak bitrate i kompresiju niže kvalitete. Kad mu daš datoteku od 60 fps, unatoč kompresiji niže kvalitete, rezultirajući video će u pravilu izgledati bolje jer je razlika u bitrateu veća nego razlika u kompleksnosti kodiranja susjednih slika videozapisa unutar jedne sekunde.

 

mp3david kaže...
Jucer sam cak isprobao preko adobe premiere pro renderirati video, i kada sam ga stavio na youtube kasnio je zvuk.

Ako se dobro sjećam, kod Premierea možeš odabrati način miksanja zvuka i slike - je li prema vremenu ili bitrateu ili čemu već. Odaberi različitu opciju od one koja ti je trenutno izabrana.

 

mp3david kaže...
Sad cu probati snimati u 30fpsa da vidimo kakva ce biti situacija, 

Zašto?

 

mp3david kaže...
previse mi tu ima mudrovanja oko tog kodiranja, zar ne moze sve biti nekako jednostavnije.

Ne može.

 

mp3david kaže...
Cak mislim probati sa Nekim drugim programima, jucer sam citao o nekom pinacle studio i lightworks, oni imaju opciju renderiranja bas za youtube,a ne da mudurujem o formatima pa bih mogao i to isprobati. 

Besmislice.

 

Gle, ako imaš takvih nekakvih problema, onda si možeš u programu u kojem radiš montažu video eksportirati s jako visokim bitrateom pa ga onda rekodirati nekim programom. Osobno to vrlo često radim - prjie sam to radio s Premiereom, sad radim s DaVinci Resolveom - eksportiram Full HD video pri oko 24 Mbit/s i onda ga ffmpegom rekodiram u 2-6 Mbit/s, tako da ne moram uploadati gigabajte i gigabajte na YouTube, a nisam primijetio da mi zvuk kasni. Ako želim višu kvalitetu, onda eksportiram u 4K (čak i ako mi je projekt u Full HD-u) i taj "lažni 4K" nakon uploada na YouTube, prilikom gledanja u 4K izgleda vidljivo bolje nego prilikom gledanja na Full HD-u. Zbog čega? Zbog višeg bitratea kojeg YouTube koristi za 4K!

mp3david sri 30.1.2019 13:09

Mislim da sam skuzio u cemu je problem,ali nisam jos sto posto siguran.

Mislim da se u Vegasu treba pod project settings i kod renderiranja odabrati render quality -> best te pod jos jedna opcija ima da se odabere best, te renderirati u 60fpsa.

Pratio sam neke upute na youtubu.

Zadnji gameplay sam snimao u 30fpsa, a sada cu probati u 60,  te odabrati najbolje postavke i vidjet cemo kako ce to biti kad se uploaduje.

 

Mislim da cu probat i sa najnovijim Vegasom 16, mozda se se malo moderniziram, sigurno on daje jos boljee rezultate :)

bunker sub 9.3.2019 14:20

 

@andi

 

Tebi možda nebitno, no videopad ti naglašuje da je free samo zapodoma i u kreirane filmiće ubacuje nešto kaj im javlja gdje si postavio taj film. I tada si u problemu ako si npr napravio nekakvi promo filmić za svoj blog ili obrt pa ga dignuo na fb, yt ili vimeo... 

andi.cro sub 9.3.2019 15:46
bunker kaže...

 

@andi

 

Tebi možda nebitno, no videopad ti naglašuje da je free samo zapodoma i u kreirane filmiće ubacuje nešto kaj im javlja gdje si postavio taj film. I tada si u problemu ako si npr napravio nekakvi promo filmić za svoj blog ili obrt pa ga dignuo na fb, yt ili vimeo... 

1. Pa da...home user 

 

2. To nisam znao 

 

...a onda preporučam "FILMORU" koja je također super easy ali nije free pa...moraš se poslužiti jednim trikom   ( naravno ne mislim na nikakav crack )!!!

bunker sub 9.3.2019 15:51

 

Mi brundamo o telemetriji u win10, a vrlo vjerojatno svaki komad softvera proizveden u zadnjih 5 godina ima neki vid telemetrije.  Nisam ni ja znao dok mi jedan kolega nije pokazal njihov mail u kojem ga upozoravaju da ukloni komercijalni filmić ili im plati pro verziju...

 

Za podoma ti je to nebitno, no ako negdje javno objavljuješ te promo filmove za tvrtke, onda ili plati ili traži soft koji to dozvoljava ( makar i prešutno ).

 

😀

andi.cro sub 9.3.2019 16:02
bunker kaže...

 

Mi brundamo o telemetriji u win10, a vrlo vjerojatno svaki komad softvera proizveden u zadnjih 5 godina ima neki vid telemetrije.  Nisam ni ja znao dok mi jedan kolega nije pokazal njihov mail u kojem ga upozoravaju da ukloni komercijalni filmić ili im plati pro verziju...

 

Za podoma ti je to nebitno, no ako negdje javno objavljuješ te promo filmove za tvrtke, onda ili plati ili traži soft koji to dozvoljava ( makar i prešutno ).

 

😀

 Mislim da znam o čemu je riječ...

Taj kojega je vjerojatno koristio mogučnost uploadanja svog uradka direktno iz VideoPada te su ga kroz tu mogučnost skužili a ne da VideoPad ubaci neki "tracking cokie" u samu video datoteku!

bunker sub 9.3.2019 17:07

 

Bi stavio ruku u vatru za tu tvrdnju ?

 

Ja nebi, a nebi niti riskirao...

 

Sa vsdc nemoram mozgati oko toga. A i fakat je vrlo funkcionalan bez da moraš imati hardver od 10 000 kn da bi to sve iskoristio.

 

Poigraj se, možda ti se dopadne. Malo je strma krivulja učenja, no kad jednom skužiš kako se blura sve osim glavne face, i taj efekt se prenosi automatski kroz film orateći kretnje tog objekta, pa dio filma ubrzaš, dio usporiš, dio zarotiraš, dio popratiš efektom dima ili vode, glatko zamijeniš pozadine dvaju filmova pa utrku f1 ubaciš u ben hurovu arenu....  Jbg, uzme tjedan dva dok to pohvataš, ali tada skužiš njegovu vrijednost.. 

will ned 9.6.2019 14:21
mbaksa kaže...

Ako želim višu kvalitetu, onda eksportiram u 4K (čak i ako mi je projekt u Full HD-u) i taj "lažni 4K" nakon uploada na YouTube, prilikom gledanja u 4K izgleda vidljivo bolje nego prilikom gledanja na Full HD-u. Zbog čega? Zbog višeg bitratea kojeg YouTube koristi za 4K!

 



Bilo koji uploadani video bilo gdje mislim da nema nikakve šanse da u sebi ima išta čime bi se moglo identificirati u kojem NLE je napravljen.
Obično sami video servisi rade većinom nekakvo svoje reenkodiranje, pa tako to nije uopće isti file u smislu sadržaja bitova.
Jedini faktor identifikacije može biti nekakav watermark ili video jingle koji se tiče proizvođača programa, a on bi pak morao imati nekakav robot koji pregledava sve video sadržaje na ciljanim videoservisima te detektira prethodno spomenuto...malo vjerovatno, prije nemoguće.
Upload iz samoga NLE seftvera je vrlo vjerovatno mogući način da proizvođač skuži gdje ste stvar poslali, pa da vas poziva na odgovornost.

Glede kvalitete slike na YTube-u najbolje je upotrijebiti h264 codec sa CBR (Constant Bit Rate) i to onaj najviši mogući koji nude NLE softver koji koristite.
Istina fileovi su onda ogromni, al sa današnjim brzinama interneta nebi to trebao biti neki veći problem.
YTube jednostavno voli što kvalitetniju "sirovinu" kako bi napravio što bolju (vizuelno bolju) verziju koju ste mu poslali.

Igrec sri 15.1.2020 22:21

Pozdrav,

Zanima me u kojem programu uredujete 360 videe (gopro max/fusion app ne radi za max) na PC-u?

Znam za onu soluciju preko mobitela (gopro app), ali nemam bas mjesta na mobitelu.

Da ga kasnije mogu ubacit u sony vegas

herkulcro sri 22.1.2020 00:40

Pozdrav

 

Trebao bih prijedlog nekakvog dobrog programa za snimanje zaslona na racunalu ili samo dio zaslona uz zvuk ( sa slusalica). Te nakon toga da mogu spremiti normalno kao mp4 datoteku moze i neki dugi fomat, bitan je najvise jos zvuk da je razgovijetan kao u trenutku gledanja. Naime imam pristup nekim online tecajevima na kratko vrijeme, necu stici proci kroz njih sve gledajuci pa bih si ih snimao za kasnije. Download video zapisa je nemoguc na bilo koji nacin koliko sam ih ja znao. 

houska ned 22.3.2020 23:41

pozdrav ekipa evo neznam gdje da zatražim pomoć oko ovoga, kako sam počeo nositi slušni aparat već par godina kad ga skinem kad idem igrat na pc ne čujem dobro neke zvukove više bez aparata , logično kad mi se mozak naviknuo na to.. nemogu nosit aparat i stavit sluše stvara mikrofoniju, uglavnom imam graph mog oštećenja samo se ne kužim dovoljno da li itko zna kako i koji program trebam skinuti da bih podesio frekvenciju za ljevo i desno slušalice ? evo vam link mog nalaza, ako tko zna kako i šta da podesim bit cu zahvalan
https://ibb.co/GnVzKFR

edit: trenutno imam ove slušalice https://www.amazon.com/SteelSeries-S.../dp/B00O07QAJE
neznam jel moze bit do toga mislim da ne , stavio sam i one sta se guraju u usima isto se cuje btw...

keks99 čet 20.8.2020 18:07

 

2. Koji program radi sa GTX 550 TI grafickom? Camtasia ne radi, Format Factory ne radi, pa sad meni to treba za neke gluposti, nista specijalno jer mi i format factory to nekad nesto zavrsi ali eto  sporo je preko procesora. Svi koriste procesor, ni jedan graficku. Imao sam samo neki ripper koji ripuje sa DVD-ova i on mi je koristio graficku karticu i to vrlo brzo odradi, ali vecina ne moze da iskoristi graficku. Postoji li neki video editor na kome ce raditi ova graficka?

keks99 pet 21.8.2020 14:03
andi.cro kaže...

Probaj  "Avid Media Composer First", možda će ti on odgovarati.

 Ne moze se instalirati, pise nije moj hardwer podrzan.

Nadjo sad da je u grafickim drajverima izbacen rendering preko graficke pa zato ne moze. 
Morao bih skinuti drajvere starije od 340 verzije, jer u 340 verzijij su izbacili taj deo koji ide rendering preko graficke. A ti drajveri stariji su samo za windows 7, tako da bi morao win 7 instlairati i starije drajvere da bi koristio graficku umjesto procesora. Koji lopovuluk, samo da te navuku da trosis pare na novu graficku

Kateheta pet 21.8.2020 21:47

Pozdrav ekipa,

 

što kažete na Adobe Rush? Tražio sam nekakvu jednostavnu, a funkcionalnu aplikaciju kojom bi mogao kombinirati GoPro videe i slike koje snimim, čisto da pospajam to sve u nekakav kratki video da ne ostane samo hrpa videa i fotki. Probao sam svašta i naletio na Adobe Rush i svidio mi se toliko da razmišljam uzeti licencu pa ne znam da li se to isplati i funkcioniraju li inače piratske verzije takvih programa?

 

 

dblooder ned 30.8.2020 12:49

Pitanje za Adobe Premieraše. naime zanima me hoću li na 27", 1440p monitoru u workspaceu imati dva preview "monitora" odjednom?

Znači jedan za preview sirovine i drugi za timeline, probo sam ovo guglat ali izbacuje mi samo import i render rezultate.

mbaksa pon 31.8.2020 16:32
dblooder kaže...

Pitanje za Adobe Premieraše. naime zanima me hoću li na 27", 1440p monitoru u workspaceu imati dva preview "monitora" odjednom?

Znači jedan za preview sirovine i drugi za timeline, probo sam ovo guglat ali izbacuje mi samo import i render rezultate.

Ne vidim zašto ne bi, tim više što si u Premiereu okvire možeš slagati kako ti paše.