Audio i video alati

Software za video obradu - pitanja&odgovori

robisierra92 uto 20.7.2010 14:25

dakle, dragi forumaši, ponukan brojim upitima te raštrkanim temama o softwareu, programima, za video obradu, odlučio sam zajedno s korisnkom Generalom Zed pokrenuti ovu temu, odnosno više na generalovu inicijativu.

 

predlažem da u ovu temu stavljamo pitanja, odgovore, tutorijale, važne vijesti.. vezane za video alate, odnosno video obradu.

 

 

 

uzeo sam si dovoljno truda i slobode da sam napravim jedan tutorijal o alatu za video obradu imena adobe premiere elements. postoji nebrojeno mnogo sličnih programa, međutim ja sam izabrao pr elements iz razloga jer smatram da je vrlo jednostavan za prosječnog korisnika, a opet nudi dovoljno mogućnosti kako bi krajnji proizvod bio gledljiv.

 

pozivam druge članove foruma da postave tutorijale za neke druge video editore.

 

adobe premiere elements, je "slabiji" brat moćnog adobe premiere cs4/cs5 - a ja sam za ovu prigodu skinuo trial verziju tog programa s adobeove službene stranice, ondje možete pročitati sve o programu, sistemskim zahtjevima i podržanim formatima.

 

1. nakon downloada fajla koje je velik 1,1 giga, raspakirati ćemo file na željeno mjesto, te započeti instalaciju klikom na setup, uz klasičnu potvdru prihvaćanja "license agreements", odabira lokacije gdje ćemo instalirati program, itd

 

2. u fazi instalacije važno je odabrati PAL tv format - s obzirom da europa koristi taj format, dok ntsc koriste sad, japan..pal formatu je omjer stranica 720x576, dok je ntsc-u 720x478

3. po prvom pokretanju, program će nas upitati da li želimo koristiti trial verziju od 30 dana ili da li posjedujemo serial key, nakon tog odabira dobivamo prozor kao na fotografiji dolje. ondje možemo odabrati opcije stvaranja novog projekta, otvaranja projekta (ako smo neki projekat ranije spremili), ili organizacije fajlova. tu su također i podizbornici s raznim uputama za upotrebu programa.

 

4. klikom na novi projekt, otvara nam se izbornik s postavkama tog projekta.

 

5. ako je naš video snimljen npr standardnom mini dv kamerom u pal formatu, odabrati ćemo takav projekat (pal dv), koji će onda biti u formatu 720x576, omjera stranica 4:3. da smo npr snimali kamerom koja snima 1280x720, omjera stranica 16:9, onda bi smo u postavkama tog novog projekta odabrali takve postavke, s obziriom da bi se razvlačenem snimke s veličine 720x576 na npr 1280x720, narušila kvaliteta izvorne snimke.

 

6. po otvaranju glavnog prozora, vidjeti ćemo timeline, te gore desno tabove organize, edit, dsic menu, share - klikom na organize i get media nam se otvara opcija uvoza snimke. snimku možemo uvesti capturingom s dv kamere, hdv kamere i slično, te uvozom fajlova s hard diska vašeg pc-ja. ja ću uvesti svoj testni video s hard diska.

 

7. nakon što smo uvezli video ili videe koje žalimo, oni će se pojaviti u obliku thumbinalsa. dvoklikom na taj video thumbinal se otvara novi prozor u kojemu možemo trimati (rezati taj video). trimati ga se može povlačenjem slajdera lijevo desno, ili označavanjem izlaznih i ulaznih točaka (in-out points). kada smo skratili video koliko smo htjeli, sistemom drag and drop - povući ćemo video iz tog prozora u time line. izvorni video možemo "rezuckati" koliko god puta želimo,i praviti od njega klipova koliko želimo.

 

8. na video možemo dodavati tekst, kojega možemo posebno uređivati (veličina, font, oblik itd). na video klip možemo dodati i title (naslov), naslove ćemo odabrati pod tabom edit, titlers - postoji statični, pomični naslovi itd.

 

9. također pod edit opcijama klipovima u time line možemo dodavati razne efekte, prijelaze i slično..na način da ih jednostavno povučemo u klip, odnosno time line.

 

10. u naš video dodati ćemo glazbu, tako da opet pomoću izbornika organize, scrolamo do mjesta gdje se nalazi pjesma koju želimo uvesti. tu pjesmu opet drag and drop sistemom uvezemo u timeline. pjesmu naravno možemo skratiti po želji.

 

11. kada smo odlučili da je naš video gotov, možemo ga snimiti izravno na dvd i tom prilkom napraviti odgovarajući dvd izbronik. to ćemo napraviti tako da ćemo otovriti izbornik disc menus, i onda je se poigrati s postavkama.

 

12. druga opcija exporta tog videa je u izbroniku share - gdje možemo snimiti naš film na dvd bez izbornika, exportati ga na pc, na mobiteli i drugo. brzina exporta ovisi o veličini videa i jačini pc-ja.

 

 

nadam se da je ovaj kratki tut nekome pomogao, a ukoliko bude kakvih pitanja i nejasnoća rado ću pokušati odgovoriti.

General Zed uto 20.7.2010 14:31

U zadnje vrijeme je povećana potraga za programima za obradu
 videa,pa sam stoga odlučio i zamolio kolege za pomoć u
odabiru tih programa,pa sam sa kolegom robisierrom92 učinio prvi korak.Takođe molim i ostale kolege forumaše
 da ako rade sa nekim drugim programom,naprave takođe
tutorijal o njemu kako i što.
Obrada videa bi trebala biti zabavna razbibriga,a ponekad
se podosta s tim namučimo.U današnje vrijeme kada sve više
ima BRRipa i HD videa,često smo u nemogučnosti obraditi
video bez manjih komplikacija.Pogotovo kada moramo ubaciti
subtitl.Samo konvertiranje,pogotovo ako moramo to napraviti
2-3x pokvarit će kvalitetu filma.
Stoga mi je bila zamisao pripomoći ponekim savjetom i
ponekim rješenim problemeom.
      MOJ ODABIR PROGRAMA
U današnje vrijeme takođe nije se lako odlučiti koji program
koristiti,kada ih ima mnogo.Počeo bih sa jednostavnim i
laganim za rukovanje,gdje nije potrebno mnogo namještanja.
Koristeći program DVDFlick,ustanovio sam da je sasvim
dovoljno za početnike,pa čak i za one naprednije.Vrlo je
jednostavan i lak za rad.Skoro svaki format može pretvoriti
u DVD,koji će biti komapatibilan sa većinom playera,čak
i sa onim starijim.
     RAD SA PROGRAMOM
Pri otvaranju programa,daju nam se opcije za rad.
Sa desne strane panela je opcija Add title(sl.1),koju 
koristimo da ubacimo određeni video.
Sljedeći korak je Edit title(sl.2).Otvaraju nam se opcije
General-u kojem imenujemo video i određujemo vrstu slike
(prema TVu il prema odabiru)16:9Widescreen ili 4:3Normal.
Chapters-u kojem određujemo da li da ima ili nema chaptere
i u kojem vremenskom razmaku da budu.
Video sources-automatski odabire iz foldera videa
Audio tracks-takođe automatski odabire,ali postoji mogućnost
ako sam video ima više audio trackova dodavanje istih u
obradu(to mogu biti dodatni 2kanalni audio filovi)
Subtitle-na kraju dodajemo određeni subtitl,a može biti i
više njih(osim npr. hrvatskog može se ubaciti i engleski)
I nakon toga Accept.

U gornjem panelu takođe imamo opciju Project settings koju
takođe moramo namjestiti.
General-imamo ime titla,veličinu(DVDi koji mogu biti klasični
 od 4.3GB,pa dual layer od 7.9GB i DVD-RAM od 4.2GB).Moja
preporuka bi bila DVD 4.3GB,a u slučaju da nakon obrade piše
da nema dovoljno mjesta na disku ponoviti postupak i odabrati
DVD-RAM od 4.2GB.IOnformacija nema dovoljno mjesta na disku
se odnosi na DVD,koji može biti sprežen nakon obrade.
Video-imamo format,encodiranje,bitrate.Njih namjestiti prema
 osobnom stavu ili ostaviti postavke kakve jesu.
Audio-od mogućnosti modifikacije glasnoće,channel count koji
mogu biti mono,stereo,5.1 i auto preporučam auto jer ako u
filmu nema 5.1 zvuka neće ga moći niti obraditi.
Playback-ostaviti kakav je
Burning-burning to disc naravno,zatim drive izabirete onaj
koji imate(ako imate više njih),speed bi bio odgovarajući
 1x,2x za starije DVD playere,dok noviji vrte i na većim brzinama.
I nakon toga Accept.

Također imamo i Menu settings koji je za izabir menua prije
početka filma na koji se klika kao na originalnom DVDu.Tu
odluku prepuštam samom autoru da li će ga staviti ili ne.

Na dnu se nalazi Project destination folder koji namjestite jednom i uvijek će spremati u njega filove koje napravi.
Problem je u tome kad nešto napravite to trebate i presnimiti
jer sljedeći put sprema u isti folder i briše ono u njemu.
Za ovu igru vam je potrebno oko 5GB mjesta,jer mu je toliko potrebno za obradu,pa stoga i folder stavite na HDD koji ima
konstantno toliko mjesta.

Nakon svega u gornjem panelu idete na Create DVD,slijedite upute i to je to.
Još jedna mala napomena,ponekad subtitl vremenski pravi overlap pa će ga DVDFlick obraditi ili to možete odraditi
ručno prebacujući lineove dok ne dođete do overlapa i to
ispravite.To upozorenje ćete dobiti kad stisnete Create DVD.
Također sam zaboravio napomenuti da možete kreirati i 2,pa
čak i više filmova u jednom DVDu.Za iste ponaljate postupak
 na svakom Titlu koji dodate.
Uživajte u pravljenju vlastitih DVDa.

logic uto 20.7.2010 16:43

Autmatski ih sinhronizuje. Po cemu? Timecodeu u snimci ili ...? Evo ti pitanje za premiere. Prije mjesec dana imao sam potrebu u snimak ubaciti datum i vrijeme kad je snimano i nisam nasao nacina a nisam zelio snimati direktno sa tim ejer mi je to ruzno i  kasnije tesko uklonjivo. Naravno, ubacio sam to kao titl ali ima li nacina da premiere cita time code sa snimka i ubaci ga automatski.

captain_soap_McTawish uto 20.7.2010 18:24
robisierra92 kaže...
captain_soap_McTawish kaže...

Može li mi netko odgovoriti podžava li adobe premiere elements multicameru?

 ne, ali premiere cs4/cs5 podržava.

 Hvala! Baš mi to treba pa sam dosada koristio sony vegas(uglavnom početnički) 9 koji je za mene početnika previše kompliciran.

captain_soap_McTawish uto 20.7.2010 19:53
robisierra92 kaže...

kapetane, meni je daleko draži premiere od vegasa..vegas mi nikada nije sjeo. gore u mom postu imaš link na yt turorial o multicamu pa si pogledaj, vrlo je jednostavno i praktično.

 Hvala, no u koji format preporučuješ da izvršim rendendering videa ako ga npr. planiram opet koristiti u video zapisu?

Fake_Alert uto 20.7.2010 20:33

Pozdrav,general zed mi je poslal PM da napravim mali tut o Sony Vegasu pa sutra ga postam,sada mi je vec kasno za radit tut pa necu stic.

Pozdrav.

 

 

EDIT:Onoga koga zanima Sony Vegas neka kaze i neka pita da ne napravim tutorial velik pa da nikog ne zanima.

robisierra92 uto 20.7.2010 20:36
captain_soap_McTawish kaže...
robisierra92 kaže...

kapetane, meni je daleko draži premiere od vegasa..vegas mi nikada nije sjeo. gore u mom postu imaš link na yt turorial o multicamu pa si pogledaj, vrlo je jednostavno i praktično.

 Hvala, no u koji format preporučuješ da izvršim rendendering videa ako ga npr. planiram opet koristiti u video zapisu?

radi s avijem.

bed uto 20.7.2010 22:57
logic kaže...

Ne ubaci taj time code. Neupotrebljivo. Ja sam zelio datum i vrijeme u donjem uglu i nisam to mogao postici automatski.

Nešto krivo radiš. Time code bez problema ubaciš automatski.

robisierra92 uto 20.7.2010 23:57
Fake_Alert kaže...

Ekipa,pocnem tutorial u wordu,i idem pogledat Sony kad ono crasha,nezeli radit,a imao sam slican problem prije i rijesio ga,moram sutra vidit sta je pa dovrsim cijeli tut sutra!

 piši direkt u temu, u novi post, s time da možeš staviti samo 10 fotki u post, ili moraš produžiti tut na još jedan post ili okačiti slike na imageshack ili nešto slično.

robisierra92 sri 21.7.2010 00:10
Ivan M. kaže...

Svaka čast na tutorialu. Ako stignem, mogu ja napraviti tutorial za Powerdirector, Pinnacle studio, Edius... Osmijeh

Ova prva dva su za početnike odlična, a za edius treba malo više vremena i znanja.

 thx man - samo daj - tako smo i zamislili ovu temu, da bude što više informacija na jednom mjestu.

Fake_Alert sri 21.7.2010 10:44

Sorry ekipa ali mislim da danas nece bit tutoriala dok ne rijesim problem sa sony-em..Nekuzim sta mu je,reinstall windowsa sam napravio i jos nezeli se upalit,googlao sam 3 sata i pokusavao sve sta ekipa kaze i opet neceViče