
Davinci Resolve


Jel se isplati uzet threadripper za obradu videa?

Jel se isplati uzet threadripper za obradu videa?
Nezz u kojem scenariju, Davinci za efekte dosta ovisi u GPU-u, kolilčini RAM-a, i novim kodecima link.
Koliko bi para s time morao zarađivati da opravdaš Threadrippera? Frend si je kupio I9 mrcinu ali...
Po meni velika količina jezgri jedino pomaže kod renderiranja, da skrati postupak.
Bolje brži (po taktu), noviji CPU, i novi GPU.
A mislim ja si tu rendam video na integriranoj Vegi, Ryzena 3 5425U, sa 16GB ukupnog RAM-a, hahaha. Meni sigurno ne treba.

Otvorio bih temu za fanove i korisnike ovog profesionalnog, a besplatnog softvera za obradu videa.
O starijoj inačici pisalo se nekoć na Bugu Članak o Davinciju
Alat pruža vrlo veliku vrijednost za cijenu koja je besplatna, a ako vidite vrijednost u plaćanju, verzija Studio košta $295 i vrijedi trajno za sve naredne nove verzije, na do 2 računala istovremeno.
Od bojažljivog početnika do sada, iskoristio sam ga za 20-tak amaterskih videa, u Windowsima, na Macu, a jučer sam konačno uspio upogoniti novu verziju 19.1.3-2 i na Linuxu Manjaro, sa jednim zaobilaživim ograničenjem.
Ako još netko dijeli moj entuzijazam za ovaj softver, možete slobodno pisati o iskustvima, pitati za podršku ili postati vaše uratke.
Mislim da u današnje doba, kada većina proizvođača softvera pokušava nametnuti model pretplate, ovaj kvalitetan alat zaslužuje i pažnju, i svoju temu, i podršku.
.. na tragu "besplatnoće" isprobao sam opensource alternativu, Kdenlive, rušio se ko blesav i nije mi baš bio ugodno iskustvo za slagat video. Možda za koje desetljeće bude....
-zgodna tema, koja će možda napokon 'demistificirati' razlike-sličnosti pa i sporednosti oseva win-lin-mac.. napokon, bez navijanja jer je meni verzija-os sporedan, tj kriterij da radi-dobro, no veći problem je pravni, licenca, kodeci i način kako vlasnici u audiovizulanom bizu kontroliraju-drže tržište, pravila, kontrolu.. (monopol ovisnošću o tehnologiji ili preveliki za pad, prevažni..), npr sony-philips vlasništvom ili adobe svojim .. npr hirespro kodek, koji eliminira hakontoša iz priče čisto zbog licence a u av bizu je licenca-copyright temelj, zamp, glazba-film-prava-vlasništvo..
-za početak firma, Black Magic Design.. rade 'strašne' stvari, godinama, pretumbali čitavu av industiju tj omogili, pojeftinili.. ono što je prije bilo skupo postane 'jeftino' u profi klasi pri čemu su kamere recimo reda 100.000€ a nakon BMa- nula manje i za usporedbu oseva-izbor zgodno što (skoro) od početka imaju sva tri osa-soft, izbor.. pa i free (ali ne baš..).
-npr prije BMa, npr premiere i sl. soft je ovisio o specijaliziranim gpu, capture i edit video kartice (doslovno video za video-efekte, npr rez-tranzicija fadeout ili pretapanje koje radi cpu-soft ili čip-hw x-puta brže, što je nekad u doba pentača bilo nužno da bi uopće bilo moguće na tadašnjoj cpu snazi-resursima nešto raditi kao i scsi-raid diskovi za zapis avija itd.), npr matroxica ili canopus.. i sve je bilo skupo, za razliku od masovnog npr gaming tržišta, npr razlika geforce i quadro.. i mada su ekšli 'iste-slične' tvornički zaključane-modificirane pa se modanje radilo itd.. tad je npr premiere podržavao neku karticu, ne bilo što.. došao je bm uz ostatak razvoja oseva i jednostavno pojednostavio, uklonio neopotrebna ograničenja kao gpu.. radi svaka dok o snazi-resursima ovisi koliko brzo i time 'demokratizirao' skupu nišu kao videoediting i čitav taj biz produkcije..
sony recimo dominira tržištem kamera, standardima-kodecima.. mada je teoretski nevažno, postane važno kad je bitna kompatibilnost + licenca (ne pirat ili bez licence) pa mada osobi koja snima ili editira nije važno tko je vlasnik kodeka, važno je kad si dio lanca, kad moraš biti 'kompatibilan' lijevo-desno od sebe samim formatom filea-kodeka ili bi tad bila nužna konverzija-rekompresija iz x-u-y format npr neki open-free ili drugog vlasnika sony-ms-intel-adobe.. a konverzija je nužna za nativnu podršku formata kao i za recimo playere kinoprojektora pa do tog da su npr na thunderbolt-2 priključku i da on postane nužan dio lanca pri čemu ništa s ničim nije kompatibilno (što se napokon s th3-4 ukida, kompatibilno, no oprema po produkciji-distribuciji je i dalje tu, skupo, ne mijenja se svaki dan kao čarape..).
-tako npr adobe kao računalo za av dolazi outofbox sa softom za editiranje, kodekom.. i sve radi, mac.. mada je (do novih mac-m-arm cpu) ekšli to isti pc, isti hw x86 platforma koja je kompatibilna s win-lin-mac osevima (+ dodatni čip ili ktexovi za hakintoša, dodatni čip-firmvare oem proizvođač dodaje po želji adobea npr nvidia-ati, kao što može i za ostale komponente, firmware-bios.. nešto kao uefi uz razliku da mac računalo ima konkretno specificiran hw slično kao serija laptopa ili klasična brand računala vs pc-zdelanca od raznih brandova-komponenti koje tad majstor mora znati spojiti, instalirati dirver-podesiti.. mac je komplet, sve posloženo, nema ni rezolucije ekrana izvan onog što definira serija npr 16inča..).
-tako sony+adobe dominiraju, kontroliraju av scenu.. mada je teoretski moguće, npr konverzija, praktično je to eliminirano..
-razlika.. npr prores može na win, na lin nema licence.. ne daje adobe i nikad neće (za sad).
-to je osnovni razlog zašto do sad nije bilo ozbiljnih prelazaka na lin, tj juzer koji proba za sebe može, studio koji radi za sebe, ne u lancu tv-filmskih kuća do distribucije na tv-kina.. onaj juzer koji ne ovisi o tome da je kompatibilan s lijevo-desnim karikama lanca.. on može i lin, ostali u branši jednostavno kupe maca koji je u klasi workstationa zapravo prosječne cijene ili malo je moguće uštedjeti zdelancem pcja no na kraju se ne štedi nego se za isti novac želi jače.. a na kraju te priče 90% snage ovisi o gpu + generaciji koji av čip koristi, npr intel-av1.. pa sad više nije toliko zanimljiv threadriper kao najjače računalo nego i9 s intel-gpu jer tad koristi kodek-fičer, ne dolazi u obzir serija F bez integrirane gpu u cpu.. a to je samo za dio taskova .. i s novom generacijom je nvdia to popravila-dostigla pa intel opet nije presudan no problem je danas kupiti gpu 5xxx jer ih nema pa i cijena..
-diskovi-storage, gpu.. to nije računalo, samo dio, bitan za tu branšu, no samo dio.. tad postane sporedno ostatak računala ili snaga, npr mac i sve na thunderu, ext storage, ext gpu.. računalo može biti slabo-srednje, gpu će raditi svoj dio itd.. čak ni os nije problem, pa i evolucija usb-razvoj koji sustiže brzine thundera i u usb4 se spajaju u jedan fizički konektor usb-c, kompatibilno ali ne isto, tj samo računala više klase imaju omogućen thunder u biosu kao opciju.. niža klasa jednostavno nema, kao što viša klasa računala ima više m2 utora za storage ili ram ili gpu.. i kao što je za nvidijin sli spajanje samo skupa matična imala licencu-omogućeno..
-u takvoj konstelaciji, davinci.. radi, postoji izbor za win-lin-mac.. a realno koristi se samo za win, jer mac ima svoje, onak, može tj primarno koriste oni koji koriste win+mac oboje, ne samo mac pa im je stvar navike i praktičnosti koristiti isti soft umjesto npr finalcuta koji je defalutni na macu.. tj mac juzer ako je samo na macu nema razlog-želju.. osim zbog nekog novog fičera ili cijene opreme-dodataka.. no često ne treba, ne traži tj mac je u takvoj produkciji ono što ima-zadovoljava sve.. tj ako se to radi-planira to je u trenutku kad se oprema kompletan video studio a to traži stotine tisuća uloga..
-lin.. mada bm ima verziju, realno se ne koristi, licence-vlasništvo.. za one koji nemaju takvo ograničenje može, no nije kao win-mac, ima problema, mušica.. ne davinci nego ostatak kao os i boljke linux razmrvljenosti distri + vrlo brzo zastarjevanje kratkoročnosti trajanja distri 2-4 godine i popularan dll-hell.
-za izvbor distre.. inače bi rekao npr kubuntu, bilo što na kde-plasmi, odnosno ubuntu-studio jer je distra namjenjena vide-audio juzeru.. no ima i teoretski boljih, možda kratkotrajna egzotika, no treba probati...
- nobara .. možda optimalna za ovu namjenu, mada je primarno ciljana za gaming, realno to su isti resursi, gpu + naravno i davinci na jedan klik, .. za razliku od ubuntua-debiana, temelji se na fedori-rh.. i naravno moja preporuka izabrati kde..
-ima odlične šanse biti dobra distra za ovu namjenu.
-realnost.. većina će biti na win, tj mac juzer nije netko tko će zalutati u ovu temu, nema razlog, dok lin i dalje ima pravni problem, nije problem os-linux, nego adobe-sony-vlasnici .. a na win to nije problem + win os je odličan, radi, tj glavna prednost win-mac je što je linux razmrvljen, nestandardno-izbor, pa tako i mogući problemi, 'radi sve ali-osim-i sl.' .. pa i pitanje zašto, tj ako je os stvar izbora ili kompatibilnosti, ovisnosti.. što biram, kako, po boji ili ukusu? zašto bi izabrao neki os ako znam ili ne znam razlike-kriterije.. izabrati linux samo zato jer je linux? .. nvidia na win radi odlično, davinci.. na lin tek treba probati, tj sve do sad jednostavno nije bilo nekog smisla, više problema nego benefita pa i plaćanjem licence win u odnosu na free linux distre što ispadne sitniš u tom bizu..
-dodatno, cijena.. da, postoji free verzija (prije samo za win), ali.. plaćena ima npr suport za multi-gpu.. nije isto imamo li jednu-više gpu, više=jače.. a davinči radi, korsiti, osjeti se.. nije isto ima li cuda ili ne, nije isto ati ili nvidia.. nvidia jednostavno radi, ostalo onak.. i cijena 300€ je vrlo prihvatljiva onima koji to rade profesionalno, sve ostalo je daleko skuplje, pa izbor osa uopće nije pitanje cijene win licence tj može se računati kao da je i win-free zanemarivo. .. dok je plaćanje studio verzije već multigpu suportom opravdano, tj i oni nečim žele privući na plaćanje, nešto zaraditi.. a u ovoj branši koliko su pomogli napretku, juzeri bi im platili donacijom više iz čiste zahvale :).
-dodatno... sam davinci, resolve.. ima raznih dodataka, opreme-hw ali i sw.. mixpultovi, kolorkorekcija-filteri.. dodatci koje jak pc odgovarajuć za video može usputno odratiti ili se može složiti srednje-slabije dodatno kao drugo radno mjesto-ekran.. i sve radi glatko, no radi pod win, nvidia, pa i spoj s macom, thunder.. linux? ne baš... jednostavno nije isto, dal kvaliteta drivera ili mane guija, razmrvljenost distri ili usklađenost s nekom kao ubuntu na npr gnomeu pa tad radi ok.. win-mac nemaju taj problem, win ima aero-grafiku, mac ima metal.. spojiš-radi.. lin ima bezbroj ..
-tj vidimo u početnom postu.. problemi-rušenja.. za ovaj tip posla, kad je to posao, ne proba-hobi.. tad mora raditi, danima-vječno, ne rušiti se.. i to radi na mac-win, upališ radi.. pod lin, teoretski može sve-isto, realno, ne može ništa, dok pravno još manje.. no treba probati, već preporučeno, kde, nobara ili ubuntustudio.. no dosadašnje iskustvo s linux pokušajima je loše, na kraju svi završe s macom + win za ostalo..
edit: računalo-snaga, resursi i pitanje za threadripija..
-što jače to bolje :) ..
-realno, do 60 jezgara iznad je neiskoristivo, do 50gb rama za projekte, iznad višak.. no to su granice koje do sad normalna računala nisu baš lako probila a ripić je izuzetno skup..
-do sad ili ripić ili xeon-dualci.. no sad je i to promjenjeno, već cca godinu, novi i9 s 20-30 jezgara i s 64-više rama uz fičer korištenja av1 kodeka su jači .. tj ovisi o tasku, za većinu posla rezultat ovisi o gpu, dok ostalo radi cpu.. a za av u soft modu mora raditi cpu i do sad je riperić bio jak-jači s recmo 80 jezgara no užasno skupo, svaka komponenta (cpu-mbo-ram) cijene kao workstation klase maca.. a sad to radi čip, integrirana grafa + intel-arc korištenjem cpu fičera-simd čime ubrzava x-puta taj task.. sad koliko je kojem korisniku neki task važan, npr contentcreation ili nešto deseto, netko korigira boje, netko radi rezove.. a netko ništa od ovog ne vidi kao razliku.
-odnosno, otkriveno da intel-arc dodatna gpu nije baš toliko dobra, nestabilno i ovisno o driveru dok sve postiže zahvaljujući podršci bios-cpu kao resizable bar.. tj ne sama gpu, a nvidia je pojačala čip i eliminirala potrebu za intelicom pa opet ripić-xeon s novom rtx-5 mogu biti najjače-top riješenje, no to ovisi o taskovima koje juzer radi a 90% ovisi o gpu.. a tad opet razlika u klasi gpu, koliko vrama, .. pa tako asus ima posebnu seriju proart namjenjenu upravo ciljano davinciju.. pa te gpu imaju recimo 16gb vrama što je potrebno za 4k itd.. za razliku od igre koja ima konkretne resurse-potrebu npr za texture i postavke detalja-rezolucije, ako imaš koliko traži, radi.. ako nemaš ne radi.. no višak tad ne korisit, višak.. za razliku od gaminga koji radi samo gaming task, editiranje videa i dalje korsiti sve-ostatak.. i ima korist od viška gpu vrama, kao i parovi-više gpuova ili više rama.. jednostavno sve više se može više koristiti za dodatne taskove-filtere ili dobiti na brzini.
-tako za neki task može biti jača npr 3060ti ali je ograničena na 8gb vrama, dok u drugom slučaju može biti 4060-16gb jača.. mada je po snazi slabija.
-zato quadro serija ima npr 20-više gb.. i koriste se u takvim appsima koje za razliku od igre mogu kroistiti i više, ne samo koliko traži level za gaming..
.. a davinci kvalitetnim programiranjem koristi sve resurse koje mu se daju, npr quadro-teslu.. ram-vram-cpu.. dok asus ima kompletnu ponudu mbo-gpu za davinci kao seriju koja nema blješteće šljokice tuf-a nego stabilnost i npr 4 m2 utora za storage, thunder i dva pciex..
-današnje nove serije cpu-mbo i13-14 imaju dovoljno jezgara, dovoljno rama, dovoljno m2 utora, dovoljno staza za pciex.. tj jedino u tome još prednost imaju server cpu-mbo, jer mogu dati duplo-više po cpu komadu.. no danas više server osnova nije u prednosti u odnosu na običan-top desktop seriju čak ni po razlici kapaciteta memorije koja se može instalirati.. tj danas nije problem u mbo nagurati 50-100gb rama.. dok je prije granica bila npr 32 i manje.. a tad se i pravila-kriteriji mijenjaju, pa ako se naleti na neko 'starije mišljenje' treba ga vremenski razumjeti-korigirati-normalizirati.. tj dovoljno da je nešto staro +godinu i da više ne vrijedi kao pravilo-odgovor, pa sad nvidia u toj klasi nudi jeftine 16gb grafuljice, dok klasično top modeli imaju dvostruki video enkoder, koji služi upravo za ovakve potrebe video-captur .. ili u gamingu za streaming u igri.. pa imaju samo top serije 80 ili 70ti.. ne obične-jeftnije mada bi mogle imati i video čip je ekšli mali trošak no neće ga dodati prije vremena kako bi maksimizirali profite .. npr neće staviti dvostruki novi enkoder na 4060.. neće osim ako se nešto bitno ne promjeni ni na 5060 kad se pojavi itd..
-jak server sustav kao threadriper ili xeoni će dati dobar rezultat, jer imaju snagu, kapacitete, dovoljno storagea, dovoljno propustnosti chipseta-mbo.. kao auto s 3litarskim motorom, jak je.. ali zaostaju cijenom i nadogradnjama sitnica kao usb4, thunder 4, gbe-2,5-10gbe mreža, broj m2 utora itd..
-za m2 je moguće riješenje dodatni kontroler s bifurkacijom do 4 komada .. ali novi chipset s ddr5 ima veće brzine itd. .. i tad i9 ispadne u nekim stvarima jači, mada je sirove snage polovica thredića.. no ne radi on sve, većinu radi gpu a nova platforma-chipset ubrza sve dok je za opsluživanje i 20 jezgara dovoljno pa prednost 40-60 više jezgara ne dođe do izražaja pa ni iskoristivost same app.
-pri tome cijene su se opet u godinu dana skoro prepoovile uz inflaciju i troškove rada-trgovine-plaće.. pa je sad računalo od prije godinu s 3000 ispod 2000, itd.. a gpu od prije godinu 4080 za +2000 sad 5080 za 1500..
-thredić sam košta toliko.. ram, mbo.. napajanje, kućište.. nakupi se, vs novi laptop za 2000 + ext gpu i jače-novo-brže..

Ja sam zaistač pročitao tvoj post, mogao si ga doduše skratiti za 70%, ali dao si dosta dobrih informacija i povijesni kontekst video editinga.
A propos Linuxa i licenci:
Slažem se da je problem cijene licence Windowsa kikiriki u usporedbi sa parama koje profesionalci zarađuju a i same cijene HW-a i opreme,
i slažem se da Mac ima drugi eko svijet aplikacija,
no jesi li razmislio o privatnosti podataka? Fakin MS-accountu koji ti može traceati aktivnosti.
Meni osobno Manjaro Linux radi već godinu i pol i ikakve reinstalacije. Jedino što mi sad ne šljaka je Starcraft na Wineu, i boli me đon za to, koga briga za Direct3D gluposti i emulaciju na Linuxu.
Manjaro, kao rolling release distra, ima odličan community support, neusporediv sa Bug forumom, a za Davinci Resolve imaju poseban odjeljak sa kompatibilnošću HW-a i troubleshootingom Link.
Linux polako ali sigurno uzima market share Windowsima Link.
Ne kažem da na glavno desktop računalo mora ići Linux, pogotovo za profesionalce video editinga, koji često nisu vični a ni željni podešavati Linux da im jednostavno radi.
Ali dual boot, ili dodatni laptop bi mogao proći.
Iako je Macbook Air M3 bio zadnji krik tehnologije sa 3nm ARM CPU-om, neizrecivo veći gušt mi je bio kad mi je na Linuxu proradio Davinci.
A propos HW-a:
Potreban HW uvelike ovisi o namjeni.
Baš ću lupiti ovdje ankentu, ugrubo, za video editore svih levela, za što koristite video editing?

* -preskočiti na ** ..
-prvo pravilo za (recimo) stabilan-normalan rad ili barem šansu, intel-platforma + nvidia gpu, može amd cpu ali radeonke su problematične oduvjek.. + gpu akceleracija koja je za video izuzetno važna.
-usporediti kao izbor hw-a kad se slaže hakintoš, tad se zna koja konkretna mbo-cpu-gpu.. i sporedne-sitnice bez kojih se ne može kao audio i mrežni čip..
-pogledati npr h264-265-av1 support (tablica po osevima mac-win-lin) i primjetiti free-davicnci vs studio-plaćena verzija (stvar licenci-kodeka, ne da BM ne može nego pravno) i dekode-enkode koji eliminira radeonke, nvidia-cuda je glavna + nema izbora drivera nego 'pravi'..
-s time je povezana i multigpu opcija pa free verzija nema dok plaćena studio ima..
-koliko je to bitno kućnom juzeru kojem je 300€ puno za soft.. koji to ne radi profesionalno itd.. nasuprot cijene licence win, pa je tad pitanje koji juzer na kojoj kombinaciji može proći jeftinije uštedom na osu ili softu dok za sve u oba slučaja treba studio verziju.
-s druge strane, na macu radi sve.. no to je stvar licenci, prores-mov-qt.. a hakintoš u branši bez licence nije upotrebljiv.. može za kućne, no bez iskustva složiti hakintoša pa i koristiti ga.. ipak je to *nix.. no teoretski bi mogao i radilo bi sve kao na macu, free.. + igre + mso .. itd. ali oni kojima je to posao ne mogu hakija nego origigi i često na kraju tako ispadne ili koristi mac+win..
-cijena? za probu? .. realnost i sličnost s npr gamingom, tj kad juzer-gamer slaže računalo za gaming gleda što igre traže, requirementse i recimo iz tog razloga odluči kupiti npr rtx-3060ti.. ili top-jače-najnovije.. pitanje cijene, početna klasa 300-500, srednje 500-1000, top iznad.. npr trenutne cijene i dobavljivost 5xxx recimo za 1500€ mada ima i niža cijena ekšli ih nema na tržištu i plaćaju se više.. to je samo jedna komponenta, dio računala.
-kompletno računalo u prosječnoj ponudi je od 2000€ naviše, dok ws klasa +1000 .. što je tad skupo? win-licenca ili studio? koliko gamer plati miša-tipkovnicu? kriterij? pogotovo što računalo za rad s videomaterijalima traži i velik-skup storage, a kad je to posao od kojeg se živi tad mora raditi, stabilno.. nije isto kućni-hobistički pa ni gaming.. a kad je to posao tad ga on i pokrije, opravdani trošak..
-kraće, profić (tko radi za novac-plaću) mora imati odgovarajuće računalo, ne bira on nego posao ili u ovom slučaju umjesto gaminga kriterij lin-win-mac osa i verzije softa pri čemu mac ima finalcut i može na davncija ako želi-treba pri čemu će vjerojanto ići na studio verziju, win juzer može biti kućni-hobi, ne mora biti kompatibilan u lancu s ostalima-produkcija i tad može free verzija, no kad je to posao tad treba studio.. dok na lin uz sve mora zadovoljiti tisuću drugih sitnica kao izbor distre ili znati dovoljno za snaći se, da uopće nešto proradi..
-gore primjer 'sreće' kad uspije natjerati na rad.. i mirenje da ne radi nešto drugo kao starcraft.. :) .. ekšli to su 'iste' stvari, tj zato je važno i koji konkretan hw, platforma, koja gpu, nije isto intel-ati-nvidia + generacija-novo ne samo za fičere-snagu nego u ovom dijelu važno nv-enc-dec, intel-av1 i fičer nvidie za top seriju s dvostrukim dekoderom. .. juzer koji nema takav hw se mora zadovoljiti sporijim radom a tad i više problema ovisno o ostatku resursa, tj slično kao natrpati slabi auto teretom i na uzbdici ckrne.. dok na ravnom i nizbrdo ide.. pa zadovoljstvo može ovisiti o težini tereta tj projekta i kad se nakupe ostali potrebni resursi ispadne da slabo računalo bez svih resursa uključujući storage jednostavno nije adekvatno.. kao što za gaming ispod neke snage nije igrivo.. ili si zadovoljio kriterij-prag ili nisi. . .ako nisi tad je to muka, loše iskustvo + na to sve lin dodaje svoje probleme-mušice i milijardu verzija tj razmvljenost .. pa će isit juzer, na istom hw, uz isti trošak kao free-đabe daleko teže 'natjerati' da radi pod lin nego pod win..
-možda izbor distre pomogne, pa sugeriram npr nubaru.. ima sve za ovu namjenu + davinci, mada je primarno za gaming.. tj umjesto mučenja kao gore s manjaro i sl. ovo ima bolje šanse, pri čemu ne zaboraviti da distru slažu gurui koji to znaju i da outofbox nešto radi a tad ni napredniji juzer neće nešto bolje napraviti sam recimo na arču i sl. ..
+ ono što sam primjetio u vezi davincija.. kao da je više prema RH distri, što će reć fedora-centos-distre na kojima je i nubara ili rocky kojeg BM u specifikacijama koristi (linkovi u postu gore..), a pošto je rocky na gnomeu, tad čisto navijački dajem prednost nubari-kde .. predviđanje da ima najbolje šanse za ovu temu. + za gaming jer su ekšli isti-slični kriteriji tj za ovo su malo strožji pa ako radi davinci radit će i igre + ne samo wine nego i proton itd.
-pod win ili mac jednostavno radi.. nema mučenja ili 'natjerati da radi' kao neki uspjeh.. jer trebalo bi to biti normalno, klik-next, kao bilo koji soft, osim što ovisi o uvjetima koji nisu samo pitanje BMa, nego licence-ostali-interesi najmanje izbora osa ili distre po ukusu juzera nego se on tad mora prilagoditi softu, umjesto da je sve prilagođeno želji-ukusu juzera... pa opet retoričko pitanje što juzer bira, može li birati os ili distru i po kojem kriteriju se bira.. po izgledu, navici, navijanju ili prema onom što se radi a tad apps-soft uvjetuju, ne naš-juzerski izbor po boji-izgledu..
**
-bmd-davinci-kodeci..
-distra nubara, rocky .. osim gnomea po meni pednost kde.
-i ono o čemu je tema :) .. davinci. .. nešto što sam pronašao tek kad sam krenuo tražiti :)) i ima sve potrebno na jednom mjestu uz ostale kodeke-upute-korake..

Koristim DaVinci Resolve za amaterske svrhe i zadovoljan sam. Količina funkcionalnosti koje rade u free inačici je nevjerojatno dobra.
Ono što bih volio je da ima neku bazu plug-inova koji su besplatni. To vjerojatno ovisi i o tome što je DaVinci zajednica puno manja od Adobe.
Bilo bi fora da podijelimo iskustva sa editiranja ako je netko za. Može uživo, može online.

Koristim DaVinci Resolve za amaterske svrhe i zadovoljan sam. Količina funkcionalnosti koje rade u free inačici je nevjerojatno dobra.
Ono što bih volio je da ima neku bazu plug-inova koji su besplatni. To vjerojatno ovisi i o tome što je DaVinci zajednica puno manja od Adobe.
Bilo bi fora da podijelimo iskustva sa editiranja ako je netko za. Može uživo, može online.
Fora bi bilo, Davinci je baš SW fair naplate, takvih je sve manje.
Iil barem možemo neke uratke podijeliti.

Koristim ga nekih 4-5 godina premda imam placeni Adobe CC, Premiere nisam otvorio godinama, Aftereffect jos poneka za jendostanviej stvari ali sav video edit/compositing prebacujem na Resolve/Fusion.
Doduse ja sam odmah kupio Studio verziju ali u biti kupio sam Davici Speed Editor HW i s njime "dobio" Studio Licencu i od onda jos uvijek dobijam free upgradeove sto je stvanro nevjerojatno (za danasnje pojmove) od Black Magica...
Sto se tice pluginova/skripti ima ih jako puno free, neznam samo dali free verzija Resolvea podrzava ali svakako probajte/instalirajte Reactor za Resolve Fusion iz kojeg onda ima stotine skripti-pluginova na dohvat ruke..
https://youtu.be/gMmPeik8h8U

Jel se isplati uzet threadripper za obradu videa?
Ovisi što radiš. Nisam upoznat s tim kako se taj procesor nosi s Resolveom, odnosno je li njegova cijena opravdana. Ja sam nedavno kupio novu platformu (još ju nisam počeo aktivno koristiti), s Intelovim 265K, bez dodatne grafičke kartice (bit će tu RTX 4070 Super Ti, koja mi je trenutno u aktualnom/starom kompu) i 64 GB RAM-a. Mogu ti reći da se Resolve Studio odlično na toj konfiguraciji nosi sa snimkama sa Sonyja A7 IV - 140-megabitnim 10-bitnim 4:2:2 snimkama. Bolje nego stari komp s RTX 4070 Super Ti! Zato jer RTX-ice iz serije 4 ne mogu dekodirati 10-bitni 4:2:2 video. Znači, što se toga tiče, proc od oko 475 eura bolji je u obradi takvog videa od grafičke kartice od 1.000 eura! Nisam doduše još probao kako Fusion radi, ali što se tiče ono obične videomontaže, eto, dovoljan je solidan novi proc s integriranom grafikom - u mom slučaju, bolji je od skupe odvojene grafičke kartice. Ono, za 1.000 eura si čovjek kupi proc, solidnu matičnu i 64 gige RAM-a. Naravno, ako čovjeku treba odvojena grafička kartica za nešto drugo (igre, Blender), onda mu to nije zamjena, ali ako je samo u pitanju obrada videa...

Jel se isplati uzet threadripper za obradu videa?
Ovisi što radiš. Nisam upoznat s tim kako se taj procesor nosi s Resolveom, odnosno je li njegova cijena opravdana. Ja sam nedavno kupio novu platformu (još ju nisam počeo aktivno koristiti), s Intelovim 265K, bez dodatne grafičke kartice (bit će tu RTX 4070 Super Ti, koja mi je trenutno u aktualnom/starom kompu) i 64 GB RAM-a. Mogu ti reći da se Resolve Studio odlično na toj konfiguraciji nosi sa snimkama sa Sonyja A7 IV - 140-megabitnim 10-bitnim 4:2:2 snimkama. Bolje nego stari komp s RTX 4070 Super Ti! Zato jer RTX-ice iz serije 4 ne mogu dekodirati 10-bitni 4:2:2 video. Znači, što se toga tiče, proc od oko 475 eura bolji je u obradi takvog videa od grafičke kartice od 1.000 eura! Nisam doduše još probao kako Fusion radi, ali što se tiče ono obične videomontaže, eto, dovoljan je solidan novi proc s integriranom grafikom - u mom slučaju, bolji je od skupe odvojene grafičke kartice. Ono, za 1.000 eura si čovjek kupi proc, solidnu matičnu i 64 gige RAM-a. Naravno, ako čovjeku treba odvojena grafička kartica za nešto drugo (igre, Blender), onda mu to nije zamjena, ali ako je samo u pitanju obrada videa...
upravo to je unazad godinu-dvije top kombinacija, mora imati intel-integriranu grafiku (u cpu) da bi se koristili interni fičeri cpu za enkodiranje av1.. dok u svemu ostalom nvidia jednostavno nema pravu konkurenciju.
-upravo 4070ti-super je granična gpu, tj top-jači imaju dvostruki nvenc.. koji služi upraovo za video editing (ili gaming-live stream..) i to imaju top đifosice ili quadro, pri čemu je nvidia zanemarila taj čip i intel s arc serijom je tu uletio, .. no nvidia i to pojačava pa je stvar generacije, nije isto starija-novija serija baš zbog generacije čipa i rezultati za h264-265-av1.. dok novije 5xxx opet eliminiraju tu razliku no za sad su problem čisto naponi-topljenje i dobavljivost.
-konkretni testovi za cpu iznad 60-64 jezgara nema benefita.. dok su takve konfiguracije bile između 40-80 jezgara (96..).
-thredadriper.. do prije par godina to je bilo top-najjače moguće riješenje, kao i dualxeoni, pri čemu su to cpu tad cjenovnih razreda par tisuća eura kao i mbo a ako se doda i više rama tad i ta stavka ode pa do tog da su oni koji sve to mogu priuštiti-platili imali i po 2-3-4 gpu .. ili takve radne stanice su koštale 5-50 tisuća..
-do par godina prije, izlazak arc serije za siću 300€, dok obični cpu klase destkop imaju dovoljno snage-jezgara pa da thread-xeon više nisu u toj prednosti, a uz to nemaju intel integriranu gpu koja do tad nije bila bitna-krosina za video.. kao što su za jeftinije gaming išli intel-F serija cpu, bez grafičke jer je logično bilo imati pravu-dodatnu npr ati-nvidia za gaming.. i time jeftiniji cpu.. no tad su cijene srezane, osjetno + arc tj av-kodek.
-sadašnji i7-i9 imaju 20-30 jezgara.. i to je dovoljno, tj moglo bi do 60 biti neke korsiti, no daleko manje nego kad se uspoređuje 5-više godina unazad s 4-8 jezgri.. kao i količina rama koju platforma podržava što je tad bilo do 32gb a sad je to u jednom dimm-modulu pa i najjeftinija mbo može zadovoljiti dok je za davinci dovoljno za velike projekte cca 50gb (na jednom testu do 48gb..) više ne traži..
-te razlike, server-desktop-laptop.. čisto količinski ram i cpu jezgre danas i prije recimo 5g su ona razlika-granica kad više server osnova nije bitna a cijene cpu su pri tome srezane na četvrtinu prijašnjih, tj usporediti cijene nekad i7 i sl klase cpu.. i danas, xeoni su bili po 2-3000..
sam cpu je prije recimo 5god koštao više nego danas laptop + gpu iz ovog opisa koji je jači-nov..
-drugi problem što se za takvu namjenu ne kupuje baš na horuk, planira se, nije zanemariva cijena a stalno se nešto mijenja, novi cpu, gpu, mbo, ssd-nvme.. nekoliko bitnih stavki koje kao diskovi ne moraju biti posebno skupi no za video se traže desetci terabajta pa i to postane velika stavka .. recimo 4-6komada m2 2-4 tb nvme .. i promjene ponuda-kapaciteta-cijena i novih serija koje sve promjene + usb4 i thunderbolt4 koji su u ovoj branši vrlo bitni pogotovo za ext opremu i maca.. uz problem starijih th2-3 i problema nekompatibilnost koja je sad riješena.. i dok se nešto stavi na papir, dok se pripremi-odluči već nešto upadne i poremeti plan, smisao.. npr nove 5xxx serije koje jednostavno eliminiraju prošlogodišnji izbor 4070ti-s-16 .. koja je tad bila optimum zbog cijene, a sad je naprosto 5080 nova-jača + novo nvenc.. ali nedostupna a kad je dostupna cijena nije ona koju se na prvu pronađe + problem pregaranja i same struje .. a to su stvari koje moraju raditi satima-danima... čak za gaming nije takav problem-kriterij kao robustnost .. 'da radi'.
-upravo iz tih dvostrukih-dubioznih odgovora, za-protiv.. trenutan plan je kupnja jeftikarera 4060-16 za 300-500€ s odgodom kupnje nove-jače dok se problemi struje ne riješe i postanu dostupne a tad baciti staru tj ostaviti je za manje taskove kao fusion, korekcija i sl tj super stvar što resolve može i dozvoljava sve, multigpu, pa i više appsa koje može svaka koristiti svoju gpu za svoj task ili odvojeno računalo ili ext.gpu koja tad lako po potrebi može biti korištena na računalu koje treba snagu kao npr laptop bez jače nvidijice.. dovoljno za rad u pokretu dok na dockingu-radnom mjestu može biti jače.. a dodatna ušteda što tad takav laptop nije iz klase radnih stanica kao i nemogućnost nadogradnje kad se jednom kupi.. jer laptop nije desktop..
-takva kombinacija, ovakav laptop kao u primjeru gore, cpu i integruša, + ext gpu za konkretan rad.. i dobije se optimum, iskoristivost-nadogradivost, ne plaća se skupi laptop koji bi već za godinu opet bio slabiji zbog novih stvari koje u godini-dvije dođu bilo cpu-ram-disk-gpu.. ili usb4-5.. sata4-5.. thunder.. bilo što pa i banalno gbe-mreža i wifi brzine..
-baksina konfiguracija je realni optimum, pogotovo uz ext riješenje gpu.
-dok će za sad većina testova-benčeva zadržati threadove rezultate.. no tu su negdje, xeon i novi i7-i9..
-intel arc .. upozorenje... to je ekšli fejk, jer sama gpu nije ta koja to radi, mada radi.. ovisi i dalje o cpu-integruši + mbo fičerima biosa da bi uopće bila iskoristiva-prednost av1.. i to samo za av1, sve ostalo i dalje vodi nvidia.
-prevelika ovisnost o driverima-bugovima i kao ati problemi sa radiom-stabilnost.. nvidia upališ-radi.. osim posljednje 5serije što je katastrofalno.. i izuzetak koji potvrđuje pravilo :)
-tj do sad je plan bio arc770 pa b580.. sa 16gb jer pomaže za contentcreation, av1.. ali kao odgovor je prošle godine nvidia dala 4060 sa 16gb, dok u novim serijama ima jači av1..
-za usporedbu, npr 4060ti-16 i 3060ti kao neki srednji-optimum.. za većinu gamera i klasične snage je prednost 3060ti, 256 sabirnica, jača.. no ograničena na 8gb vrama time na rezolucije.. a to je za video važnije nego za gaming.. ima ili nema dovoljno, pa se traži više, 12-16-20gb.. + generacija nvenc-av čipa starije-novije.. tako je odgovor za izbor 3060ti ili 4060ti ovisno o softu-radu, igra, adobe, razno.. ili davinci i što konkretno neka osoba više radi-koristi jer u većim produkcijama je tim-ekipa..
-a svaka gpu iduće više klase-snage poduplava cijenu + napajanje koje sve mora opslužiti ..
-zato je moguć izbor quadro, npr 4000ada-sff, dimenzije, potrošnja.. ili 4500ada.. da nema problema s 5xxx ne bi bile toliko zanimljive no imaju dvostruke enkodere i 20gb dok su hladnije, stabilne.. možda na kraju najpametnija trajnija kupnja i vjerojatno ću njih sugerirati ako se nešto bitnog ne promjeni u narednih mjesec.. uz podsjetnik da se takav plan unazad godinu svkih par mijeseci mijenjao upravo zbog promjena bilo ponude novih serija ili cijena itd.. :) ..
-npr lakše će biti upariti dvije quadro i dobiti snagu iznad 5080 bez pregoravanja i kemijanja, uz problem da mbo mora imati dovoljno pciex utora, no riješenje je i ext itd..
-prije 2god je prosječna radna stanica za davinci na usa tržištu bila cca 5000€..
edit: .. napomena za intel cpu, važan fičer povezan s integriranom gpu i av1 kodekom, mora podržavati quicksyncvideo.. a taj fičer imaju samo cpu s integriranom gpu + za benefite npr arc grafičke treba odgovarajuće bios postavke kao resizable bar omogućiti, tj tako se omogući iskorištavanje cpu-gpu specijaliziranih dijelova koij to rade brzo ali istovremeno to demantira da je intel arc grafika nešto dobro-jako jer rezultat ne ovisi o njoj bez cpu-fičera.. i zbog nestabilnosti nije baš neko riješenje, problemi koje neki soft može imati radi-ne radi, tad je i starija nvidia bolji izbor a novije imaju novije gen. čipova i support za av1.. pogotovo quadro.
-naravno važni su i ostali fičeri kao avx2 i generacija gpu čipa pa stari sistemi jednostavno nisu usporedivi s novima koji ovisno o tasku mogu biti i daleko jači, npr imati novi i7 ili i9 s 20-30 jezgara na clocku 4-5ghz ili imati stariji cpu s 50 jezgara i clockom 2-3ghz.. u nekim stvarima je važan broj jezgara, no nakon neke granice postane sporedan, u nekima clock dok je u prosjeku to umnožak.. ali kako raste broj jezgara kao i prelaz na performance i sl jezgre, tako se i ta formula-usporedba mjenja u korist novih.. tj ovisi o tasku i što je manje potrebnih jezgara to je veća razlika u korist novih, koji tad idu koji ghz brže ili isključe-štede, idlaju itd.. pa je manje buka, stabilnost-trajnost itd.. osjetna razlika koja se poveća kad ne gledamo samo cpu nego platformu kao mbo-chipset+ram.. pa će tako ddr5 biti isti ili brži od ddr4 ili ddr3.. uz sve ostalo, transfere čipseta ili nvme diska što opet ubrza sve taskove jer nekodiranje nije samo stvar cpu-gpu nego rezultat ide na storage-disk .. sve do mrežnog rada kad nije svejedno imamo li 1gbe ili bržu mrežu i tad novo ima prednost dok pojedina komponenta može biti ista kao cpu mogućnosti.
-na kraju čak i kućište da u njega sve stane, da je prozračno, kao i napajanje.. ventilacija, buka, sve postane bitno, jer nije isto satima raditi u buci i sl. pa tad i npr vodeno hlađenje mada nema direktno utjecaj na mogućnisti-performanse daje drugačije konačne cijene ili razlika kad je nešto kućno-hobistički ili kad se radi.. danima-satima i ne može se podnositi smrzavanje i sl.
-usporedbe s cijenama maca-desk-lap.. sve je to tu negdje, tj prosjek-isto i često zbog licenci uzmu maca ili barem jedno računalo od nekoliko bude mac koji je tad često 'glavni' .. a s početka teme, kao win-lin izbor, praktički nikad ne završi na lin.. iz tisuću razloga..
-pa ponovo, ako probate distre.. probajte nubaru.. trebala bi biti upravo za ovu namjenu odlična dok će za većinu i dalje ostati win.

Otvorio bih temu za fanove i korisnike ovog profesionalnog, a besplatnog softvera za obradu videa.
Da, tema je dobrodošla, slažem se. Ja koristim Davinci godinu dana tek ali već jako zadovoljan. Definitvno ima puno mogućnosti, tek trebam otkriti sve.
A mislim ja si tu rendam video na integriranoj Vegi, Ryzena 3 5425U, sa 16GB ukupnog RAM-a, hahaha. Meni sigurno ne treba.
Također, rendiram na intelovom i5 CPU-u i integriranoj GPU ... i 16 GB RAMa.
CPU
Važnije po meni je imati Quick Sync što imaju Intelovi procesori za glatki rad na videima jer inače slika na AMD-u primjerice trza dok se pomiče na traci lijevo desno
@ quick sync link:
https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Quick_Sync_Video
Ima i link koji objašnjava GPU i HW decoding ili Intel Quick Sync
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=32HOJrxK6Bw&list=PLSDSh4jGVtyXxLQDdiTiAxY2lMkPV1arh&index=13
Razlika između AMD-a i Intela i zašto je za kreatore bolji Intel
https://www.youtube.com/watch?v=0FzshyiIUSY
RAM
Osim dobrog procesora dobro je imati i više RAM-a jer meni se sa 16 GB srušio kad sam napredije efekte pokušavao ubaciti i to je jedini put, a i pročitao sam da za Fusion preporuča se 32 GB RAM-a, iako čak nisam ni bio u njemu
GPU
Kad sam prošle godine kupovao novi komp mislio sam i grafičku uzet ali nije bilo novaca, tako da nisam bio siguran dali ću moći pokretati Davinci Resolve, ali mogu. Skoro sam uzeo jeftiniju ARC, ali ona isto ima quick sync (što sam tek kasnije saznao - ali svejedno dobro da sam saznao), što mi ne treba jer već imam to u Intelovom CPU-u
Koristim DaVinci Resolve za amaterske svrhe i zadovoljan sam. Količina funkcionalnosti koje rade u free inačici je nevjerojatno dobra.
Ono što bih volio je da ima neku bazu plug-inova koji su besplatni. To vjerojatno ovisi i o tome što je DaVinci zajednica puno manja od Adobe.
Istina, za free inačicu je nevjerojatno dobar - nije samo obični program. Npr malo sam koristio obradu audija i super je da to sve nudi. Ja sam morao anulirati basove, pa sam se malo igrao s audio trakom. A nisam još ni isprobao sve mogućnosti jer ih je na pregršt.
Bilo bi fora da podijelimo iskustva sa editiranja ako je netko za. Može uživo, može online.
Evo moj primjer: ja se malo zeznem kada delitam mali rez na audio traci (koji je samo neka umetnuta glazba a ne i video traka) pa stisnem delete, a to mi povlači i ostale slobodne trake. Umjesto toga trebao bi koristiti backspace. Jednom sam tako morao ispravljati jedan rad kad sam zeznuo. A često dobro dođe i "lock track", jer je smrzne. I kod exporta je dobar jer mogu sve podesiti - npr točan bitrate i slično jer obično radim videe u 1080p i 720p za stik za na TV pa smanjim bitrate. Nije za početnike ali svatko tko je polu-profesionalan siguno se snađe.
Kritičko razmišljanje:
PLUS Jako dobar program s obzirom da je besplatan. Prije sam koristio Windows Movie Maker (bezobzira što tko mislio o tome - to koristim još od Windowsa Viste i na njega sam navikao, ali naravno sa novijom inačicom). Ugl iskoristi sam ga do maksimuma - npr kombinirajući video s audijem od druge kamere ali isti dio za što treba umjetnost da se posloži. Davinci ima trake tako da je sad puno lakše to izvest.
MINUS Sučelje je previše tamno pa nekad teško radim u programu i moram ciljati preciznije i ponavljati klikove i sl. Ne mora nužno postojati light tema nego da je malo više nijansi boje, a ne samo crno-siva, tj. kontrast fali. Ne kuži se rub prozora kad je otvoren prozorčić nekih postavki i sl.
Drugi MINUS se nekako odnosi i na korisnika, a to je da ti treba veći ekran za lakši rad, bar 1440p, što mi ima brat i vidio sam da je bolje jer ako imaš npr dvije video trake i naravno dvije audio trake te možda i treću audio za neku muziku koja zna biti još i rastegnuta da bi lakše manipulirao glasnoćom ovisno o dionici videa, to je već 5 redova i malo ostane za video preview gore. 4K tu odrađuje bolje jer je preview doslovno u 1080p, a sve trake dole stanu. To sam probao na kućno 4K TV-u i uskoro mislim napraviti par videa baš na njemu da se ne mučim, tako da će mi TV glumiti monitor, pa vam bacim review, iako sam već sad vidio da kad gledam u TV ne vidim kuteve (start i sat), ali slika je bar čista.
Evo toliko za sada

Pošto targetiram Linux za idući laptop, AMD bi mi bio draži zbog MESA open-source drivera, ali Intelov QuickSync je zaista dosta solidna stvar sa jako puno podržanih novih codeca. Tako da bi down the road mogao pasti Framework sa integriranim Intelom i gro RAM-a.
Meni je backspace za micanje trake potreban 95%, a delete 5% vremena. Uhh kad se sjetim svog learning curvea, koliko mi je dugo trebalo da se naviknem na ne-delete-nego-backspace.
Veliki ekran je must za video, frend je čak za tu svrhu kupio onaj 21:9 monitor. ali meni je to overkill, video editing mi je side hustle.
Slobodno postajte i linkove na svoje video uratke, naravno ako nisu osjetljive naravi ili privatni.
Evo zadnjeg moga: memory sa turnira u stolnom nogometu:
Korišteni (basic) featurei:
- blurranje alkoholnih pića u kadru, na kraju mi promakla 2/8, al ionako nije objavljivo zbog copyright pjesme.
- rezanje audio trake i namještanje tempa
- reverse speed u zadnjem kadru
- zoom/pan/text boxes

-kako to već rutinski biva, svako malo (pola godine do godinu).. se sve bitno promjeni pa i temeljni kriteiriji.. eto, novi davinci ''oslobađa'' export-formate-support.. može sve-svašta pa i free efišn.
uz evoluciju čipova, noviji nvenkoderi u seriji 5, dok polugodišnji hype malo splasne i sredi se stanje ponude + pregaranja zbog potrošnje i tankih žica.. a ovo je task kad gpu radi satima pa je to važno, važnije nego jedan fps više u benču.
-posljednje stanje oko izbora računala-laptopa-desktopa-zdelanca.. završava tako da će za prvu ruku 94% biti uzet mac m4 pro.. u klasi laptopa s 4070m, mala prednost maca, + ostale prednosti koje mac ima uz licence.
-jedino što je skuplji + dodatci.. no ne u onom skupom razredu gdje je to preskupo, nego prihvatljivo.. + plan dodati externu gpu kad se stanje s novom serijom 5 smiri i to će tad biti u klasi najmoćnijeg do sad mac-maxa koji je i dalje top-najjači za video a ovaj setup bi mogao biti jednak ili jači, za dio cifre.. neovisno jel u igri mac4-pro ili pc-laptop s externom..
-linux? jednostavno otpada iz kombinacija, kao što na jednom testu zaključe, mac juzeri će izabrati maca, win win-računalo.. nitko nema razlog za lin ako već do sad nije na lin, učiti-privikavati se..
+ a na to dodati da kompanije kao apple ograničavaju upotrebu kroz licence-kodeke.. pa je linux često izvan izbora, ne zbog osa nego ostatka interesa kompanija i biza-prava..
-zaključak, kroz desetljeće davincija, u par godina se sve mijenja, razlozi i izbor hw prije godinu-dvije čisto po odnosu snage i cijene hw-a pa do ovih soft izmjena same verzije koja omogući važne fičere i time izbor koji do jučer nije bio izbor...
-što će biti za pola godine? ako se trenutni plan potvrdi, dodat će se ext gpu i bit će jače od maxa, duplo jeftinije i modularno iskoristivo za kombinacije uz lakše kasnije nadogradnje-kombinacije recimo za 2-5 godina..
-no istovremeno ako gledam unazad pola godine, promjenili smo planove-ideje-odluke par puta jer.. pa nema posebnog razloga da se ta promjena plana ne dogodi za pola godine mada smo sad 'sigurni' u dobru odluku :))

-kako to već rutinski biva, svako malo (pola godine do godinu).. se sve bitno promjeni pa i temeljni kriteiriji.. eto, novi davinci ''oslobađa'' export-formate-support.. može sve-svašta pa i free efišn.
uz evoluciju čipova, noviji nvenkoderi u seriji 5, dok polugodišnji hype malo splasne i sredi se stanje ponude + pregaranja zbog potrošnje i tankih žica.. a ovo je task kad gpu radi satima pa je to važno, važnije nego jedan fps više u benču.
-posljednje stanje oko izbora računala-laptopa-desktopa-zdelanca.. završava tako da će za prvu ruku 94% biti uzet mac m4 pro.. u klasi laptopa s 4070m, mala prednost maca, + ostale prednosti koje mac ima uz licence.
-jedino što je skuplji + dodatci.. no ne u onom skupom razredu gdje je to preskupo, nego prihvatljivo.. + plan dodati externu gpu kad se stanje s novom serijom 5 smiri i to će tad biti u klasi najmoćnijeg do sad mac-maxa koji je i dalje top-najjači za video a ovaj setup bi mogao biti jednak ili jači, za dio cifre.. neovisno jel u igri mac4-pro ili pc-laptop s externom..
-linux? jednostavno otpada iz kombinacija, kao što na jednom testu zaključe, mac juzeri će izabrati maca, win win-računalo.. nitko nema razlog za lin ako već do sad nije na lin, učiti-privikavati se..
+ a na to dodati da kompanije kao apple ograničavaju upotrebu kroz licence-kodeke.. pa je linux često izvan izbora, ne zbog osa nego ostatka interesa kompanija i biza-prava..
-zaključak, kroz desetljeće davincija, u par godina se sve mijenja, razlozi i izbor hw prije godinu-dvije čisto po odnosu snage i cijene hw-a pa do ovih soft izmjena same verzije koja omogući važne fičere i time izbor koji do jučer nije bio izbor...
-što će biti za pola godine? ako se trenutni plan potvrdi, dodat će se ext gpu i bit će jače od maxa, duplo jeftinije i modularno iskoristivo za kombinacije uz lakše kasnije nadogradnje-kombinacije recimo za 2-5 godina..
-no istovremeno ako gledam unazad pola godine, promjenili smo planove-ideje-odluke par puta jer.. pa nema posebnog razloga da se ta promjena plana ne dogodi za pola godine mada smo sad 'sigurni' u dobru odluku :))
Sve se može i na HW od 400€, kad se hoće, čekati.
Ako govorimo o žeščoj primjeni efekata, fusiona, nodeova, onda jači HW bude itekako opravdan utroškom vremena da se sve to posloži, a i nauči. Tj da se formira profesionalac.
Ako govorimo o kraćim privatnim isl filmićima, dovoljan je laptop sa 16GB RAM-a, noviji, zbog codeca i 4k, ali dovoljan. Sa integrušom.

Jedva cekamo DaVinci Resolve 20!

Jedva cekamo DaVinci Resolve 20!
O daaaa, navodno će jako koristiti AI feature

Jedva cekamo DaVinci Resolve 20!
O daaaa, navodno će jako koristiti AI feature
Beta verzija 20-ke je dostupna pa možete probati što se (zasad) nudi. Nekako si mislim da neće u narednim beta verzijama pustiti nešto ultra-novo.

Dostupna je i službena verzija 20, a odnedavno i na Manjaru hehe ako koga to zanima.

Dostupna je i službena verzija 20, a odnedavno i na Manjaru hehe ako koga to zanima.
Super vijest, ali već sad vidim da će biti dosta problema oko instalacije, pokretanja skripti kroz terminal i raznih nekompatibilnosti. Tu su još i problemi s kodecima i performansama... Nije baš plug & play kao na Windowsu.

Dostupna je i službena verzija 20, a odnedavno i na Manjaru hehe ako koga to zanima.
Super vijest, ali već sad vidim da će biti dosta problema oko instalacije, pokretanja skripti kroz terminal i raznih nekompatibilnosti. Tu su još i problemi s kodecima i performansama... Nije baš plug & play kao na Windowsu.
Meni prošlo, na osnovi starije instalacije, bez ikakvih problema. Ovdje je kako sa AUR paketom https://aur.archlinux.org/packages/davinci-resolve
Samo sa kodecima je stvar, da bi se riješilo najelegantnije, trebalo bi kupiti Studio verziju koja ih podržava.

Jel se isplati uzet threadripper za obradu videa?
Ovisi što radiš. Nisam upoznat s tim kako se taj procesor nosi s Resolveom, odnosno je li njegova cijena opravdana. Ja sam nedavno kupio novu platformu (još ju nisam počeo aktivno koristiti), s Intelovim 265K, bez dodatne grafičke kartice (bit će tu RTX 4070 Super Ti, koja mi je trenutno u aktualnom/starom kompu) i 64 GB RAM-a. Mogu ti reći da se Resolve Studio odlično na toj konfiguraciji nosi sa snimkama sa Sonyja A7 IV - 140-megabitnim 10-bitnim 4:2:2 snimkama. Bolje nego stari komp s RTX 4070 Super Ti! Zato jer RTX-ice iz serije 4 ne mogu dekodirati 10-bitni 4:2:2 video. Znači, što se toga tiče, proc od oko 475 eura bolji je u obradi takvog videa od grafičke kartice od 1.000 eura! Nisam doduše još probao kako Fusion radi, ali što se tiče ono obične videomontaže, eto, dovoljan je solidan novi proc s integriranom grafikom - u mom slučaju, bolji je od skupe odvojene grafičke kartice. Ono, za 1.000 eura si čovjek kupi proc, solidnu matičnu i 64 gige RAM-a. Naravno, ako čovjeku treba odvojena grafička kartica za nešto drugo (igre, Blender), onda mu to nije zamjena, ali ako je samo u pitanju obrada videa...
Pitanje, kako bi se ponašao na Intel 255H?
Razmišljam si upgradeati, točnije zamijeniti Linux laptop sa Thinkbooka (Ryzen 5425U 16GB/ RAM), na Thinkpad (Intel 255H te cca 64GB RAM-a).
Znam da ovisi o načinu korištenja, a pogotovo bi mogao ovisiti o GPU i AI zbog novih featuea u v20, koje ćemo sve više koristiti, te da bi Intelov procesor dodao puno u odnosu na starog AMD-jca.

Razmišljam si upgradeati, točnije zamijeniti Linux laptop sa Thinkbooka (Ryzen 5425U 16GB/ RAM), na Thinkpad (Intel 255H te cca 64GB RAM-a).
Nisam probao, niti sam u mogućnosti probati, a na netu se baš i ne nalaze informacije o tome. U teoriji trebalo bi solidno funkcionirati, barem što se tiče 8-bitnog videa (ne znam treba li ti 10-bitni video ili 4:2:2 - za 10-bitni video mislim da i dalje treba Resolve Studio, a za 4:2:2 treba Nvidia serije 5xxx ili Intelovi procesori s QuickSyncom izašli valjda u zadnjih godinu dana, možda dvije; ne znam kako je sa starijima).
Vjerojatno bi ti radilo dosta dobro, pogotovo bi tu imao koristi od 64 GB RAM-a (16 je malo premalo za Resolve). Govorim o osnovnoj videomontaži.
Ako ciljaš baš na to, nisam baš siguran da bi se trebao oslanjati na integrirani GPU. Na tvom mjestu štedio bih za laptop s bar RTX 5060 16GB. I Studio verziju Resolvea, ako ga već nemaš.

Zasad se oslanjam na Macbooka M3 sa 16GB RAM-a.
Ali Linux mi je toliko drag, da Maca koristim doslovno samo za video editing jer jedino to mi šteka na Linuxu.
Tako da mi je dugoročni plan, prebaciti se na jači CPU sa iGPU-om na Linuxu, i tada ne bih imao potrebe za Macom.
Studio verziju si još nisam priuštio, pa ga ni nema smisla runnati na Linuxu, jer de facto ne mogu koristiti H.264 i H.265 videe bez Studio verzije.

Studio verziju si još nisam priuštio, pa ga ni nema smisla runnati na Linuxu, jer de facto ne mogu koristiti H.264 i H.265 videe bez Studio verzije.
Bez Studio verzije ostaješ bez većine AI funkcionalnosti u Resolveu.

Plan mi je sljedeći:
nabavljam najprije Studio verziju, da je koristim sa starim laptopima.
Nagodinu nabavljam Panther Lake laptop, ipak ne uzimam Arrow Lake, kad Panthera obećaje vellike napretke, u GPU, AI, CPU, te efikasnosti. Kako je praktički iza ugla, strpit ću se.
Btw mislim da će to biti jedan od najjeftinijih novih laptopa, poslije će sve biti dosta dosta skuplje jer idući nodeovi litografije traže jako puno investicija.

Ovaj post je samo za one koje interesira Linux :
Nabavih Studio verziju, na starom laptopu sa Linuxom kao OS-om dojam je da:
- h.264 i h.265 kodeci su podržani, ali fali Appleov za zvuk: AAC (m4a), da se to malo workaroundati, no baš ću im pisati da to dodaju barem u Studio verziju, pošto im podrška za Linux postaje sve bolja.
- 4K video na mom laptopu je ok, ali 4K editing šteka jako pri promjeni scene, bez ikakvih efekata, sad imam 16GB RAM-a, slab Vega iGPU, na R3-5425U. Volio bih znati gdje mu je točno usko grlo. GPU je skočio na 80%, CPU na 60% al dobro.
Nabavit ću svejedno Thinkpada sa Panther Lakeom, te ga opremiti sa pozamašnom količinom RAM-a, i to će biti masivan upgrade nad ovim laptopom,
no baš me interesira, a to mogu probati sa besplatnom verzijom Davincija, kako će 4K video editing raditi na Windowsima na istom,
zanima me koliko je optimiziran za Winse i Maca, a koliko za Linux.
A zasad 4K video editing dalje nastavljam na Macu, koji ovaj laptop šije za onoliko puta koliko je i bio skuplji. Šmrc.

..
h.264 i h.265 kodeci su podržani, ali fali Appleov za zvuk: AAC (m4a), da se to malo workaroundati, no baš ću im pisati da to dodaju barem u Studio verziju, pošto im podrška za Linux postaje sve bolja.
..
..
zanima me koliko je optimiziran za Winse i Maca, a koliko za Linux.
..
-uzalud, tj blackmagic radi što pravno može.. apple je taj koji ne dozvoljava prava-kodek-licenca.. ne na lin, jer ima macos, jer su 'isti' ili dovoljno slični da ne želi piliti granu na kojoj sjedi i gledajući vlasništvo-interese je to razumljivo, no neće biti od korisit tražiti od BMma, jer sve to odavno znaju.. 'nije do njih'.
-rad, optimizacije.. radi jednako, unutar statističke greške, nevažno kao razlika, uz prednost supporta win-mac osevima ne linuxa ili BMa nego treće strane kao proizvođači HWa, najvažniji nvidia-cuda-enkoder.. i opet ista priča kao za apple.. to nije stvar osa nego it branše, vlasništva, interesa, patenti-licence-copyright.. a pogotovo sve to je važno, najvažnije u audiovizulanom bizu kao video pa nitko nema želju kršiti zakone na kojma živi kao zamp itd.
-glavna imena koja drmaju tim domenama su apple, sony, philips, microsoft, .. npr ms je suvlasnik mp3 kodeka, kao i vlasnik win-osa time i directxa koji je pandan openglu, sony je vlasnik raznih prava, npr michaeljacksona, sonypicture itd. dok proizvodi kamere i to vrlo skupo, ono što je BM pojeftinio za jednu nulu u desetljeću rada, ogromna ponuda hw-a i to kvalitetnog-profi, sdi-capture, mixeri, pultovi, kamere.. ono što su do tad držali igrači kao sony-canon.. ili appleov prores kodek i važan editor finalcut, kao i registrirani formati (zaštićena imena) koji mu pripadaju, što je prije desetljeća bilo moguće pravno zaobići korištejnem open kodeka, no to znači da capture sa sony kamere moraš konvertirati u free fileformat prije editiranja u davinciju.. a moguć rezultat na kraju možda opet konvertirati u ono što te traži ostatak distibucijskog lanca kompatibilnosti jer neka tv kuća-studio ne radi za sebe i osobne potrebe nego za kina, projekcije.. i ovise o upravo tim projektorima-standardima čak do te mjere koji filesys se koristi za medij-disk-storage kao ext2 ili apfs i tad da bi film mogao u distribuciju mora u taj fileformat, dvostruka konvezija iz pravnih razloga što traži vrijeme i dvostruki storage kapacitet kao što je i ekšli glupost, no realnost u vlasničkim odnosima..
-kao kućni juzer to možeš jednostavno ignorirati, no BM ne može.. npr za juzera je dozvoljeno-legalno downloadati npr win-iso ili neku app-kodek-font i instalirati-koristiti, no to ne smije treća pravna osoba jer tad je pirat tj može samo ako je ovlašteni distributer.. pravno za juzera-kućnog, bedastoća.. no za biz važno.
-soft-app kao davinci, može biti kompatibilan s nrp finalcutom i ostalim soft-appsima, no kodeci ostaju izvan licence.. onak, dam ti sve osim jedog dijela puzzla bez kojeg nemaš sve i time imaš ništa..
-banalni primjer, hakintoši, .. možeš složiti za kućnog, no legalni-posao ne, jer naprosto hakintoš nema važeću licencu..
-hakintoš je u takvom primjeru identičan macu, tj dok je bio intel-platforma x86.. time su iste mogućnosti i isti os, soft, driver... i isti rezultati, no pravno beskorisno u legalnom dijelu branše i zato jednostavno nije bila alternativa, odnosno kupovao se mac mada je sve ostalo bilo jeftinije-moguće itd..
-BM je napravio revoluciju, radi sve, podržava sve.. i sve je time u branši osjetno pojeftinilo, dok je sam davinci free ili studio za siću koju svaki filmaš rado plati u odnosu na cijene svega ostalog .. no ne pita se njih o vlasništu trećih.
-lin, teoretski nema razlike, tj hw je pc-x86 ili bilo koji drugi, arm.. pri čemu nitko na maca ne instalira lin, tek ponekad dualboot win.. lin nema smisla jer je ekšli 99% identično-isto, korjeni osa, bsd-lin.. *nix, kao i sony-pleyka no na nju se u povijesti instalirao lin kad se pretvaralo u farmu radnih stanica jeftinije od kupnje superračunala.. i naravno sony je to pravno otežavao koliko je mogao, kao što apple radi za pear-brand hakintoša.. jedina veća razlika je win.. a pošto je dominantni desktop os tad je zanimljiv.. da nije tog kao i hw-cijene-ponude za win-pc, ne bi ni bio zanimljiv u ovoj upotrebi, tj zato je bm i napravio win verziju.. a lin je tek onako, da je tu, i opet, ne zbog samog osa nego zbog vlasništva i soft biza koji sve to uvjetuje-brani..
-npr svađe linusa i srednji prst nvidie .. jer drži closed, no to rade vlasnici po osnovi zakona koji im to dozvoljava, ne bm... koji je u takvoj priči 'treća ruka' koja ni o čemu ne odlučuje, osim konkretan hw kojeg proizvode i time eliminiraju ovisnost o želji nekog drugog oema da želi ili ne želi podržati neki os driverom, npr da to radi npr intel ili asus.. bi li intel kao wintel-ms parnter želio lin drivere a ako ih on ne napravi, neće nitko, ne smije, copyright + logo i sve s tim povezano..
-i kao da to nije dovoljno, problem linuxa je razmrvljenost, tisuću guija i bauljanje, gnome, kde, .. upravo ono o čemu ovisi prikaz na ekranu, dok mrežnom soft i fileserverima to uopće nije važno do mjere da server uopće ne mora imati gui .. win ima aero, mac ima metal .. lin ima tisuću gurua-verzija koje krenu-nestanu .. ima slobodu-izbor ali i razmrvljenost koja koči gui appse, konkretno gaming i video pri čemu posljednje desetljeće sve na svim osevima radi gpu, ne cpu.. od browsera nadalje i svaki multimedijalni file npr s yt-videa traži gpu-akceleraciju i dekoder.. imaš, radi glatko, nemaš, muči se cpu.. nije to stvar osa, no u tom dijelu je posljedica širine izbora-modularnosti i samo 2% desktop zastupljenosti što će reći, nikog nije briga do daljnjeg.. osim tebe i još par online likova :) ..
-no imaš i distru koja je upravo idealna kao osnova, kao i to da je ugl sve na ubuntu osnovi pa kao napredniji juzer možeš sam sve, no sugeriram da ipak kreneš od takve distre, jer oni koji je slože ipak nešto znaju, nećeš bolje.. ili možda i hoćeš :) .. i tad ti je davinci na par klikova do install-rada...

Ovaj post je samo za one koje interesira Linux :
Nabavih Studio verziju, na starom laptopu sa Linuxom kao OS-om dojam je da:
- h.264 i h.265 kodeci su podržani, ali fali Appleov za zvuk: AAC (m4a), da se to malo workaroundati, no baš ću im pisati da to dodaju barem u Studio verziju, pošto im podrška za Linux postaje sve bolja.
Nisam proučavao što podržava ili ne podržava verzija za Linux. Moram reći da je ovo veliki problem, jer AAC je standardni kodek za MP4 fajlove. Stvarno se industrija čim prije treba prebaciti na otvorene kodeke, jer ovo nema smisla. Zasad, znači, za normalan rad Windowsi (ili Mac) su obavezni.
4K video na mom laptopu je ok, ali 4K editing šteka jako pri promjeni scene, bez ikakvih efekata, sad imam 16GB RAM-a, slab Vega iGPU, na R3-5425U. Volio bih znati gdje mu je točno usko grlo. GPU je skočio na 80%, CPU na 60% al dobro.
Integrirani GPU ti dijeli ram s procesorom, ne? Imaš puno premalo RAM-a, to je prvi problem. Drugi problem su lošije performane procesora i njegovog GPU-a. Pogledaj točno u task manageru ili ekvivalentu na Linuxu ako to postoji - kakva ti je situacija s GPU-om - koliko su ti zauzeti Video Decode i 3D, a i možda neke druge. Ono što ti se zakuca na 100% prilikom promjene scene govori ti što je usko grlo.
Nemoj olako isključivati ni CPU, jer ti je moguće više jezgri zakucano na 100% (a ovih 60% ti je prosjek zauzeća).
Nabavit ću svejedno Thinkpada sa Panther Lakeom, te ga opremiti sa pozamašnom količinom RAM-a, i to će biti masivan upgrade nad ovim laptopom,
no baš me interesira, a to mogu probati sa besplatnom verzijom Davincija, kako će 4K video editing raditi na Windowsima na istom,
zanima me koliko je optimiziran za Winse i Maca, a koliko za Linux.
Valjda će dobro funkcionirati (ako ikako možeš, neka bude 64 GB RAM-a), barem se nadam. Moram reći da nešto s Arrow Lake platformom ozbiljno ne štima. Znači, imam 265K na Z890 čipsetu - konačno sam prešao na novu platformu. Ako uključim XMP (ili onu optimizaciju 200S Boost), stvar više ne radi dobro. 4K YouTube video zakuca integrirani GPU u nebo (!) i ne možeš normalno gledati 4K videe s YouTubea! Ako isforsiram da mi Chrome koristi RTX-icu, opet se događaju neke čudne stvari. Tako da sam prisiljen isključiti XMP i 200S Boost optimizaciju, a čak i tada povremeno zna biti kratkotrajnih zastoja (djelić sekunde) kad gledam neki video na YouTubeu ili u PotPlayeru. Što se toga tiče, prastara Intelova platforma bila mi je pouzdanija od ove nove, iako je nova daleko brža (i 64 GB DDR5 vs daleko sporijih 32 GB DDR3 RAM-a). Ne ruši se (nije mi se ni jednom srušio niti zablokirao; koristim Win 11), ali te nebuloze s (integriranom?) grafikom ostavljaju gorak okus u ustima. Vidim da se i neki drugi korisnici žale na Intelovom forumu, ali Intel šuti.

-integruše jednostavno nisu za video obradu (kao ni gaming) tj nije to samo neka brzina-usporenje fps-a nego svega što računalo-sys mora istovremeno odraditi i svako usko grlo je tad problem karikirano usporedba gradskih uličica i autoputa u kontekstu jurilica.. sve je ok dok nema prometa .. nije ni usporedivo s manje zahtijevnim gamingom, jer u gamingu nije važno ako preskoči-ispusti neki frame kao npr gpu-dirver optimizacije, dok u video editoru kao i acadu to ne smije, kriterij je suprotan-točnost.. pa do tog da postoje dva drivera za nvidiu game-studio.
-nvidia je obavezna.. oduvjek, s problemima koji se pojavljuju u posljednje vrijeme, no do sad je to bilo ono što radi, radeonka za gaming može, ne za video..
-ne miješati integruše i lowend gpu s novijim fičerom intela, quickvideo.. za enkoder, av1.. koji kao svi fičeri-simdovi drastično ubrzava rad, kao poseban kanal-ulica za brži promet, kao bilo koja instrukcija koju cpu ili gpu ima vs soft moda koji je višestruko sporiji, tj kad postoji neki specijaliziran čip, hw, za video (ne gaming) kartice, kao nekad za tv tuner .. npr h265, tad taj čip to radi glatko, npr nekad su se koristile video kartice (ne gpu-igre nego video editori) s hw za npr tranzicije, koje bi cpu ili tad gpu jedva odradio dok je zasebna kartica to radila glatko.. u doba pentač-trojke.. tek da dobijete dojam 'sage' (slabosti računala) u doba analognog standarda.. no tad se ovisi o konkretnoj kartici-čipu i za novi fičer se kupuje novi hw.. da ne spominjemo cijene video opreme tad.. tj sve je pojeftinilo kad su obične gpu vs specijalizirane kao matrox-canopus.. preuzele video obradu, zajedno s pojavom guija u osevima kao aero-metal.. i u to doba preslab-nestabilan kde-plasma.. danas sve koristi gpu, nije više specijalizirana video kartica, kao i video soft koji u opcijama to mora omogućiti npr premiere.
-nvidia, ne samo zbog sirove snage čipa, nego top modeli imaju i dvostruki enkoder, koji koristi upravo za tu svrhu, tj istovremeno edit-capture-prikaz.. i dvostruki enkoder godinama ima samo top serija xx80 kao i prva niža xx70TI .. + gledati i verziju-generaciju, jer to direktno znači koji enkoder, h264, 265.. i prije par godina dok je intel počeo koristiti prednost quickvidea za ubrzanje enkodera, to je bilo jedino gdje je nvidia bila slabija, fušala-zaspala, jer gamerima to nije bilo važno (osim za streamanje..) no u novoj seriji 5xxx opet to pojačavaju pa intel više nije neka prednost uz probleme koje to nosi, počevši od samog cpu koji ne smije biti serija F bez gpu i mora biti omogućen, pa se primarno koristi na laptopima.
+ a s laptopima opet dodatna razlika, npr brojčano ista serija nvidie ali mobile-laptop je naravno slabiji, manje cuda, manje rama, niže performanse i potrošnja.. logično-fizikalna ograničenja-razlike.. i dodatno za laptop što proizvođači logično u niži rang stave sve slabije, cpu, manji disk, manje rama, slabiju gpu.. tj nema slobode-promjene nekog slabijeg računala i dodavanja samo jače gpu, npr desktop i5 i 5080 .. na laptopu tog nema a tad je cijena usporediva s macom.. koji je sličan, m4pro, no sve dodatno-više od osnovnog modela još dodatno poskupljuje značajno.. ali ispadne ipak mrvicu bolje jer koristi prednosit unificirane memorije, tj mac ekšli radi slično kao što radi intel ali to radi sa svim dostupnim ramom, koji zajedno koriste cpu-gpu.. no jače, ne mane koje ima integruša na običnim računalima kao sporiji ram i opet ograničen konkretnim brojem.. tj ako mac ima npr 60-100gb to ima i cpu i gpu.. uzme koliko treba, dok na pc-ju ram cpua nije ono što može efikasno koristiti gpu i obrnuto, tj u projektu koji troši do količine koju gpu ima nema neke razlike, nakon tog na pc-gpu padaju performanse dok na macu ostaju iste.. u tom trenu je razlika ogromna a to je moguće vidjeti samo težim projektima i kad mac ima puno-više rama.. pa su to top-skupi modeli i realno malo ljudi ima pa da se može vidjeti-usporediti, npr gpu s 32gb vrama u neki plafon i dovoljno za 99% primjera, možda tek s tako pripremljenim materijalima koji su bliže sintetici nego realnosti.. no s tim količinama rama-vrama laptop (normalan) nema šanse, tj mada u teoriji osnovni modeli rade slično.. npr m4pro gpu snaga je usporediva s 4070ti, ali u slučaju pc-gpu je ograničeno, npr 8gb vrama ili 16.. kod maca ako ima više rama, ima-radi.. tj nije ograničen materijalima do npr 4k za rad i ako zatreba ram relativno lako ga je dodati-koristiti dok za laptop promjena vrama znači promjenu gpu -nema, dok se na desktopu može ali..
-tako ispada da za intel mora biti najjači dostupan i9 odnosno na kraju suma-iznos ispadne premala razlika da bi se na tome uštedjelo parsto eura, max rama, max vrama.. pa ono što bi bila ušteda u odnosu na maca nestane.
takav cpu s 20-30 jezgara, eliminira prednost-razliku nekadašnjih xeona ili ryzena, dok korisit fičer quickvideo i rezultati su usporedivi kao s tim zvjerima-serverima, a primarni dio posla obavlja gpu i tu se lagano osjeti prednost maca kao jedne platforme koja se upali-radi.. a na lin se to mora podešavati-instalirati i ovisiti o nekom guruu-supportu-kodeku.. hoće-neće napraviti ili sutra ugasiti projekt.
-upravo kao problem s kodekom za zvuk.. i dok se takav-takvi problemi ne riješe nije upotrebljivo za lin .. a takvih 'sitnih' problema ima puno i sve se mijenja pa će kroz godinu doći neki novi čisto razvojem kompresora-kodeka-ostatka a linux će klasično kasniti jer neki guru to mora hobistički napraviti..
-tko hoće probati, .. ali, malo tko ima zvjer računalo viška i gpu te klase, .. ali može imati nvme diskić za test i probati, barem win verziju, ako je lin prijedlog nobara+kde..
-linux verzija.. 'mora' raditi jednako kao win što se tiče performansi, odnosno kao os macos, no linuxu u tome fali onaj unutarnji dio, jer nije mac i mac-hw pa ne može raditi npr unificiranom memorijom, dok nije win pa ima probleme s licencama-kodecima i izmišljanje tople vode.. a da to ima, možda bi koji postotak bio brži-bolji.. tj da je isto, već bi to bio moguć razlog bijega s win koji siluje juzera glupostima, ali radi, kao i mac koji je skup ali radi.. a hobistički-amaterski i pro posao daju tad različite odgovore što je ok ili prihvatljivo, skupo itd.
Otvorio bih temu za fanove i korisnike ovog profesionalnog, a besplatnog softvera za obradu videa.
O starijoj inačici pisalo se nekoć na Bugu Članak o Davinciju
Alat pruža vrlo veliku vrijednost za cijenu koja je besplatna, a ako vidite vrijednost u plaćanju, verzija Studio košta $295 i vrijedi trajno za sve naredne nove verzije, na do 2 računala istovremeno.
Od bojažljivog početnika do sada, iskoristio sam ga za 20-tak amaterskih videa, u Windowsima, na Macu, a jučer sam konačno uspio upogoniti novu verziju 19.1.3-2 i na Linuxu Manjaro, sa jednim zaobilaživim ograničenjem.
Ako još netko dijeli moj entuzijazam za ovaj softver, možete slobodno pisati o iskustvima, pitati za podršku ili postati vaše uratke.
Mislim da u današnje doba, kada većina proizvođača softvera pokušava nametnuti model pretplate, ovaj kvalitetan alat zaslužuje i pažnju, i svoju temu, i podršku.
.. na tragu "besplatnoće" isprobao sam opensource alternativu, Kdenlive, rušio se ko blesav i nije mi baš bio ugodno iskustvo za slagat video. Možda za koje desetljeće bude....