Eniac pon 7.8.2023 12:48

 Pozdrav svima,

Imam jedno pitanje, a to je, da imam mogucnost nekoliko manjih firmi (do 5-6 zaposlenih) kojima bi eksternalizovao njihove dio IT usluga, poput file servera i/ili radio backup. Molim vas za savjet i pomoc oko izbora servera. Da li uzeti komp pa na njega podici Win Server (kasnije prosirivati) ili kupiti nesto poput Synology NAS uredjaja. Uredjaj bi bio stacioniran na mojoj lokaciji, a oni bi pristupali kroz mrezu. Svaki dodatni savjet je dobrodosao. I hvala.

Samo da napomenem da nisam bas bez iskustva u navedenom domenu :) 

VladRi pon 7.8.2023 13:10

Ja imam QNAP i Synology i sa njihovim SW radim backup... So far so good...

 

- ne drkas se sa VPN-om (quick Connect)

- Sve je lokalno kod njih

- Redoviti update.

 

 

e sad, security-wise - imali su i oni sranja :/

Valentin17 pon 7.8.2023 13:59
Eniac kaže...

Budući da nemaš puno iskustva najbolja je opcija gotovo riješenje u vidu Synologya, kupiš diskove tipa Seagate IronWolf u željenom kapacitetu.

Moja preporuka za nešto snažnije, nešto što se uvijek može nadograđivati kako želiš i imaš potrebu je slaganje vlastite konfiguracije i instalacija TrueNAS OSa, ali ovdje treba puno iskustva i održavanje je zahtjevnije.

Eniac pon 7.8.2023 14:42
Valentin17 kaže...
Eniac kaže...

Budući da nemaš puno iskustva najbolja je opcija gotovo riješenje u vidu Synologya, kupiš diskove tipa Seagate IronWolf u željenom kapacitetu.

Moja preporuka za nešto snažnije, nešto što se uvijek može nadograđivati kako želiš i imaš potrebu je slaganje vlastite konfiguracije i instalacija TrueNAS OSa, ali ovdje treba puno iskustva i održavanje je zahtjevnije.

 Definitivno cu ici u tom pravcu, pogledacu malo koji Synology odabrati da je omjer ulozeno dobijeno ok

ihush pon 7.8.2023 16:12

.. ili-ili, ili to radiš sam, znaš itd. ili uzmeš gotovo riješenje kao nas.. ali danas se više ne koristi hw pogotovo ne kućno-linija.. nego cloud, zakupiš servis i to je to za backup + pristup jer je sve online i nemaš problem održavanja i uptimea osim samog backupa + po potrebi se proširi ili ugasi biz, dok s hw-om kupiš-održavaš i ostane ti kao smeće ako biza nema itd. tj usporediti cijene-isplativost kupnje nasa+diskovi s time da je nas rudimentaran po mogućnostima tj samo backup, ne ostalo što inače server radi..

.. ja? ja tad radim server, daleko više mogućnosit od nasa dok cijena može biti ista jer nasovi idu od 200€ naviše + diskovi tj približno početno računalo a tad možeš sve.. tj ovisi o znanju-potrebama i radiš s više klijenata-lokacija pa nije u konkretnoj firmi tj ako kroistiš svoju liniju ovisiš o toj brzini-dostupnosti pri čemu možda imaš dobar download ali pitanje je uploada tj ako imaš optiku to je ok.. itd.

 

-recept ili što je (naj)bolje.. nema, tj ovisi o porebama, mogućnostima-novcu, znanju.. kao što i svaki posao-biz ima drugačije kriterije npr hitnosti kad se nešto dogodi, kad nešto crkne, može li tad spašavanje-restore podataka trajati dan ili minutu.. tj backupi nisu po istom kriteriju, dostupnost-robustnost-rizici i resusrsi koje tad to traži pa sve može biti poduplano no netko to mora platiti i održavati ..

-banalno, dovoljan je ext.usb disk, može preko interneta pa sve držiš na svom računalu koje glumi server.. može bilo što, tj već imaš sličnu ideju, pa samo podsjetnik za cloud koji to olakša dok uz prave nasove kao qnap-synology.. dobiješ i cloud-pristup licencu u cijeni nasa pa nemaš problema oko npr vpn-pristupa (što inače mrežni-systemac rutinski složi, tj opet ovisi o tvom znanju i resursima.., ja radije dadim sam, bez ovisnosit o trećoj strani kao cloud, no upotrebljivo je pogotovo u slučaju kvara diska-podataka koje backupiraš, što se s kućnim resursima često sve raspadne itd..).

millennial pon 7.8.2023 16:18
Eniac kaže...

 Pozdrav svima,

Imam jedno pitanje, a to je, da imam mogucnost nekoliko manjih firmi (do 5-6 zaposlenih) kojima bi eksternalizovao njihove dio IT usluga, poput file servera i/ili radio backup. Molim vas za savjet i pomoc oko izbora servera. Da li uzeti komp pa na njega podici Win Server (kasnije prosirivati) ili kupiti nesto poput Synology NAS uredjaja. Uredjaj bi bio stacioniran na mojoj lokaciji, a oni bi pristupali kroz mrezu. Svaki dodatni savjet je dobrodosao. I hvala.

Samo da napomenem da nisam bas bez iskustva u navedenom domenu :) 

 hardware je tu manji problem, mene zanima kako misliš riješiti GDPR? hoće li se ti podaci kriptirati? jesu li u pitanju osjetljivi podaci? itd.

ihush pon 7.8.2023 16:22
millennial kaže...
..

 hardware je tu manji problem, mene zanima kako misliš riješiti GDPR? hoće li se ti podaci kriptirati? jesu li u pitanju osjetljivi podaci? itd.

 -gdpr nije problem, tj to su poslovni podatci, u vlasništvu firme tj pametni ugovori uključuju i to.. dok laički o tome ni ne misle.. tj pravno je to kao npr operater-internet ili kao taxi.. usluga, nema veze s gdpr, jer ti te podatke ne dijeliš tj svako dijeljenje tuđeg je kažnjivo bez izričite dozvole (piraterija i sl) i bez gdpr-a koji se odnosi na osobe i osobne podatke..

millennial pon 7.8.2023 16:34
ihush kaže...
millennial kaže...
..

 hardware je tu manji problem, mene zanima kako misliš riješiti GDPR? hoće li se ti podaci kriptirati? jesu li u pitanju osjetljivi podaci? itd.

 -gdpr nije problem, tj to su poslovni podatci, u vlasništvu firme tj pametni ugovori uključuju i to.. dok laički o tome ni ne misle.. tj pravno je to kao npr operater-internet ili kao taxi.. usluga, nema veze s gdpr, jer ti te podatke ne dijeliš tj svako dijeljenje tuđeg je kažnjivo bez izričite dozvole (piraterija i sl) i bez gdpr-a koji se odnosi na osobe i osobne podatke..

 netočno, firma odgovara za korisničke podatke i mora definirati na koji način se oni čuvaju, osiguravaju, na koji period, u kojem obliku... nebitno je dijeliš li te podatke ili ne, ti ih kao firma imaš i za njih odgovaraš. ne znamo kakvi su podaci u pitanju, ali ako su osjetljivi ili osobni onda treba na ovo paziti.

 

ovdje se podaci jedne firme prebacuju na drugu firmu koja ih "čuva".

ihush pon 7.8.2023 19:30
millennial kaže...
ihush kaže...
..tj pametni ugovori uključuju i to.. .

 netočno, firma odgovara za korisničke podatke i mora definirati na koji način se oni čuvaju, osiguravaju, na koji period, u kojem obliku... nebitno je dijeliš li te podatke ili ne, ti ih kao firma imaš i za njih odgovaraš. ne znamo kakvi su podaci u pitanju, ali ako su osjetljivi ili osobni onda treba na ovo paziti.

 

ovdje se podaci jedne firme prebacuju na drugu firmu koja ih "čuva".

 -kao i to da za sad u temi nema ništa o tipu podataka, pa su za sad poslovni.. tj ako postoji izuzetak, potreba i sl. tad je taj kriteij važan, dok mi možemo nagađati.. a sve može biti riješeno ugovorom itd.

-tak da.. da-i-ne.. tj zapeo si za gdpr, koji je možda problem, možda nije.. tj više problem kad početnici krenu u biz, systemci, podatci.. i dok se ne opeku, oni i firme za koje rade, tad nauče pravila i da, tad kad je to gdpr osobni podatak tad postoje dodatni kriteriji tko-kad-kako itd. ono o čemu govoriš i što je tad točno, no to nam treba navesti autor teme-pitanja, bez tog je nagađanje-možda..

millennial uto 8.8.2023 00:10
ihush kaže...
millennial kaže...
ihush kaže...
..tj pametni ugovori uključuju i to.. .

 netočno, firma odgovara za korisničke podatke i mora definirati na koji način se oni čuvaju, osiguravaju, na koji period, u kojem obliku... nebitno je dijeliš li te podatke ili ne, ti ih kao firma imaš i za njih odgovaraš. ne znamo kakvi su podaci u pitanju, ali ako su osjetljivi ili osobni onda treba na ovo paziti.

 

ovdje se podaci jedne firme prebacuju na drugu firmu koja ih "čuva".

 -kao i to da za sad u temi nema ništa o tipu podataka, pa su za sad poslovni.. tj ako postoji izuzetak, potreba i sl. tad je taj kriteij važan, dok mi možemo nagađati.. a sve može biti riješeno ugovorom itd.

-tak da.. da-i-ne.. tj zapeo si za gdpr, koji je možda problem, možda nije.. tj više problem kad početnici krenu u biz, systemci, podatci.. i dok se ne opeku, oni i firme za koje rade, tad nauče pravila i da, tad kad je to gdpr osobni podatak tad postoje dodatni kriteriji tko-kad-kako itd. ono o čemu govoriš i što je tad točno, no to nam treba navesti autor teme-pitanja, bez tog je nagađanje-možda..

 nisi vidio upitnike na kraju mojih pitanja? upravo zato što ne znamo niti što će bekapirati niti je li razmišljao o usklađivanju sa zakonima sam i postavio pitanja. Zanima me odgovor.

 

Tu u mojoj blizini u zadnjih godinu dana je nekoliko firmi dobilo fine kazne zbog gdpr-a i to su svi dobili kaznu na račun anonimne prijave. čitaj konkurencija i nezadovoljni klijenti. tako da nije samo kad ti se desi nešto kao što smo vidjeli sa A1 i EOS Matrix.

Eniac pet 22.3.2024 12:54

Pozdrav jos jednom, da nastavim i napisem progres, ne bi bilo fer da nista ne napisem :)

 

Nakon male pauze i razmisljanja sta i kako, odlucio sam se da registrujem SP kao dopunsku djelatnost (4h). Izradio sam i pecat.

Server sam izabrao malo stariji ali iskustva s njim imam pozitivnog, IBM x3250 m3.

Sada malo sam oko sajta radim, u WP, vise kao prezentacija sta nudim od usluga. Ukratko, odrzavanje IT sistema za manje firme, poput knjigovodstvenih firmi i na taj princip.

Uradio sam i eksport registrovanih firmi kod nas, tako da sada krece, bar za mene, tezi dio. Kontaktiranje, prezentovanje usluga i slicno, u nadi da ce se moci bar krenuti.

U ovo i racunam vec 10ak kafa/sastanaka koje sam obavio s poznanicima i njihovim poznanicima

Ako ste voljni drzite malo fige da bude, bar, samoodrzivo, da pokriva za pocetek mjesecne troskove :)