techraz sri 5.6.2019 17:07

Pozdrav, zavrsio sam SSS IT struke i sada zelim biti IT i/ili server administrator. Zanima me sto poslodavci traze da znam? Opcenito imam napredno "baratanje" kompjuterom, tj. znam dizati OS, update-ovati i održavati ga(i software i hardware), koristiti Office alate, nadzirati performanse, dosta brzo se snadjem u novim softwareima, održavati i eventualno nadogradjivati web-site, znam osnove C++, C#, JS i napredno poznavanje HTML5 i CSS-a (nebitno za ovaj posao no dobro). Prosli mjesec sam prvi puta instalirao Windows Server 2012 na VMware i tu sam konfigurirao Windows domain, napravio forest i dodavao razne ACC-ove, igrao se s group policy, itd. itd.  E sad sta mi konkretno preporucate da naucim? Ono neki must-know za sve administratore ? Imam nekih pola godine fore i dosta vremena...Literatura je također dobrodošla :)

Čitatelj sri 5.6.2019 17:39

Neke od osnovnih stvari koje trebas znati su koristiti:

1. AD

2. SCCM

3. Exchange Admin Center / Admin Server

 

Problem je sto to kao kucni korisnik neces imati prilike nauciti u praksi,

ali mozes se posluzit Youtubeom, VM-om i raznim sivozonim izvorima,

da bi dosao do softwarea i mogucnosti testiranja.

 

Takodjer Linux, ako nisi orijentiran prema Microsoft alatima.

 

 

Ali da, tim redom, to troje je po meni ako znas koristiti - zakon.

Lako kasnije dodas i druge znanje, prosiris hardwaresko i softwaresko znanje mreza.

 

I najbitnije od svega - potrudis se da ti je pravopis i pravogovor na visokoj razini.

Seljo admina ne treba nitko. 

 

nine pet 7.6.2019 07:57
Čitatelj kaže...

Neke od osnovnih stvari koje trebas znati su koristiti:

1. AD

2. SCCM

3. Exchange Admin Center / Admin Server

 

Problem je sto to kao kucni korisnik neces imati prilike nauciti u praksi,

ali mozes se posluzit Youtubeom, VM-om i raznim sivozonim izvorima,

da bi dosao do softwarea i mogucnosti testiranja.

 

Takodjer Linux, ako nisi orijentiran prema Microsoft alatima.

 

 

Ali da, tim redom, to troje je po meni ako znas koristiti - zakon.

Lako kasnije dodas i druge znanje, prosiris hardwaresko i softwaresko znanje mreza.

 

I najbitnije od svega - potrudis se da ti je pravopis i pravogovor na visokoj razini.

Seljo admina ne treba nitko. 

 

 

ja bi prije svega dodao networking osnove, znači ICND1 level minimalno..

virtualizacija je isto dosta bitna, znači malo iskustva sa vmware-om i hyper-v.

nine pet 7.6.2019 15:21
Čitatelj kaže...

To ce brzo pohvatat. Uz to managment switcheva, VLAN-ove itd,

 

ma lako je pohvatati kako nešto iskonfigurirati, ali uz dobro shvaćanje networking osnova, učenje bilo čega drugog vezanog za sys administraciju postaje puno lakše.

znači čiste osnove kao npr. osi/tcp model, vlan routing/trunking, osnove rutinga, subnetiranje, poznavanje public/private ip rangeova, DHCP, NAT i sl. jednotavne stvari. znači ne konfigurirati nego znati zašto i kako.

 

znači iskreno mi se riga koliko sam public rangeova u internim mrežama vidio tu di sam sad, i to od ljudi koji uredno implementiraju exchange za korisnike. no najgenijalnije na što sam naletio je APIPA range kao private subnet postavljen na svu korisničku opremu, znači od printera, preko firewalla do servera, nisam mogao vjerovati svojim očima 

Čitatelj pet 7.6.2019 17:46

Sigurnost LVL optimista. Da samo znas koliko sam WLAN AP-ova nasao sa ukljucenim

tvornickim Adminom, otvorenog Guest mrezom, cudim se da neke firme nemaju zescih problema.

 

Valjda im se nema sta pokrasti, pa ih nitko ni nedira.

techraz uto 11.6.2019 14:02
Čitatelj kaže...

Neke od osnovnih stvari koje trebas znati su koristiti:

1. AD

2. SCCM

3. Exchange Admin Center / Admin Server

 

Problem je sto to kao kucni korisnik neces imati prilike nauciti u praksi,

ali mozes se posluzit Youtubeom, VM-om i raznim sivozonim izvorima,

da bi dosao do softwarea i mogucnosti testiranja.

 

Takodjer Linux, ako nisi orijentiran prema Microsoft alatima.

 

 

Ali da, tim redom, to troje je po meni ako znas koristiti - zakon.

Lako kasnije dodas i druge znanje, prosiris hardwaresko i softwaresko znanje mreza.

 

I najbitnije od svega - potrudis se da ti je pravopis i pravogovor na visokoj razini.

Seljo admina ne treba nitko. 

 

 Hvala na prijedlozima :D . Evo zadnja 2 tjedna sam se bavio najvise AD-om najvise. Napravio sam "kucni server" u VMWare-u, spojio sve uredaje u mrezi, davao im razne permisije, itd. Da, ovo sto sam kucni korisnik mi ne ide u prilog. Zato cu mozda uzeti neplacenu praksu u nekoj firmi krajem godine, a za sad sta je tu je. Sad si planiram na udemy uzeti onaj trening/tecaj za Windows System Administration pa cemo vidjeti. Linux je isto u planu, ali prvo ovo.

 

nine kaže...
Čitatelj kaže...

To ce brzo pohvatat. Uz to managment switcheva, VLAN-ove itd,

 

ma lako je pohvatati kako nešto iskonfigurirati, ali uz dobro shvaćanje networking osnova, učenje bilo čega drugog vezanog za sys administraciju postaje puno lakše.

znači čiste osnove kao npr. osi/tcp model, vlan routing/trunking, osnove rutinga, subnetiranje, poznavanje public/private ip rangeova, DHCP, NAT i sl. jednotavne stvari. znači ne konfigurirati nego znati zašto i kako.

 

znači iskreno mi se riga koliko sam public rangeova u internim mrežama vidio tu di sam sad, i to od ljudi koji uredno implementiraju exchange za korisnike. no najgenijalnije na što sam naletio je APIPA range kao private subnet postavljen na svu korisničku opremu, znači od printera, preko firewalla do servera, nisam mogao vjerovati svojim očima 

 Jao svakog pojma se sjecam jos iz skole, ali ne mogu reci da im znam funkciju svima. To je bilo ono "ma to je samo teorija, ne treba mi" hahah

Čitatelj uto 11.6.2019 15:20

Bitno je da sam "cackas", sto vise sam "cackas" (osobito u virtualci gdje ne mozes napraviti nikakvo dodatno sranje),

to bolje za tebe. Nije skroz prakticno iskustvo, ali bolje nego iz onog doba kad sam u srednjoj skoli ucio programirati... na papiru...

 

I naravno da nemam pojma kad nismo imali racunala, i sve se svodilo da ti napises nesto jednostavno u "C++" na papiru,

a ne mozes niti isprobati niti provjeriti "dali radi". Tako da sto se moje strane tice, u srednjoj skoli o programiranju nisam naucio nista.

 

Ono sto sam zelio nauciti sam naucio sam, uz grijanje stolice doma, te u praksi na poslu. I tako ces najbrze uciti,

osobito ono sto te zanima. Vjerujem da je sad situacija u skolama bolja, da imate racunala, ali ako profesor

ne voli svoj posao, ne zna prenesti znanje, ili je jednostavno inzinjer koji je dobio posao prek spage, nista od znanja.

 

Sretno u ucenju i radu. 

nine uto 11.6.2019 18:18
techraz kaže...

 Jao svakog pojma se sjecam jos iz skole, ali ne mogu reci da im znam funkciju svima. To je bilo ono "ma to je samo teorija, ne treba mi" hahah

 

te stvari koje sam ti naveo kao sysadmin trebaš znati u detalje kada te netko zbudi u 2 u jutro.

ne poznavanje bilo čega od toga na razgovoru za posao bi po meni bio automatski pad.

 

evo ti link, ili si uzmi test subscription pa zrokaj tih 20 sati, ili se snađi da to nabaviš negdje drugdje 

https://www.cbtnuggets.com/it-training/cisco-ccna-icnd1-100-105

techraz ned 16.6.2019 14:20
nine kaže...
techraz kaže...

 Jao svakog pojma se sjecam jos iz skole, ali ne mogu reci da im znam funkciju svima. To je bilo ono "ma to je samo teorija, ne treba mi" hahah

 

te stvari koje sam ti naveo kao sysadmin trebaš znati u detalje kada te netko zbudi u 2 u jutro.

ne poznavanje bilo čega od toga na razgovoru za posao bi po meni bio automatski pad.

 

evo ti link, ili si uzmi test subscription pa zrokaj tih 20 sati, ili se snađi da to nabaviš negdje drugdje 

https://www.cbtnuggets.com/it-training/cisco-ccna-icnd1-100-105

 Hvala na savjetu, poslusao sam te. Uzeo sam ccna/icnd1 i icnd2 kurseve uz windows server training. 

borgware sub 19.10.2019 09:36

IT administracija ce vremenom prerasti u 100% DevOps sto znaci trebat ce ti neke od ovih stvari.

- Linux/Windows administracija. Bash i PowerShell znanja su obavezna.
- Chef ili neki slican Configuration Management kao Ansible, Puppet itd. Takodjer obavezno
- Dobro je imati networking skills. Ja osobno imam CCNA ali i drugi certifikati su OK.
- Python, Ruby, JSON ili GO skills su pozeljni ali ne moras biti expert.
- VMWare je alfa i omega u enterprise svijetu.
- Kontejneri kao Docker ili Kubernetes su sve vise prisutni i znanje o njima svakako pozeljno.

Mozda lista izgleda velika ali doci ces tamo vremenom. Isplati se.

The Acacia Strain sub 19.10.2019 13:31
borgware kaže...
IT administracija ce vremenom prerasti u 100% DevOps sto znaci trebat ce ti neke od ovih stvari.

- Linux/Windows administracija. Bash i PowerShell znanja su obavezna.
- Dobro je imati networking skills. Ja osobno imam CCNA ali i drugi certifikati su OK.
- VMWare je alfa i omega u enterprise svijetu.

Mozda lista izgleda velika ali doci ces tamo vremenom. Isplati se.

 Ovo je odavno obavezno. Ne znam da li se moze na nekom razgovoru za posao bez ovoga proci...

Možda ne mora imati CCNA certifikat, ali nešto više od osnova networkinga je must!

Hyperion ned 1.12.2019 21:15

Ja sam primarno Windows Administrator sa dobrim znanjem PowerShella.

 

Puno više ćeš naučiti na poslu uz prisustvo nekih seniora/mentora i radu na/proučavanjem postojeće infrastrukture (pogotovo ako je dobro složena).

 

Ovdje ću samo nabrojati neke Windows stvari čisto da ti daju ideju:

 

AD
- Lako podići od nule i to, ali puno teže za održavati kada imaš hrpu zaposlenika. Tu dolaze razni programi/skripte.
- Gledaj kako automatizirati kreiranje/uređivanje/deaktivaciju korisnika kroz PowerShell.

- Pogledaj si i sve one skrivene atribute na computer i user accountima.

- Koji novi atributi se pojave kada instaliraš exchange na domeni?

- Poddomene, siteovi, kakav je microsoft best practice, a kako većina firmi slaže domenu (.local)?

- Što je LDAP i kako ćeš povezati neku aplikaciju koja ga podržava da se korisnici mogu sa svojim domenskim accountima ulogirati u nju?

- Servisni accounti, GMSA accounti čemu služe i koja je razlika između ova dva tipa accounta?

- Dodatne role koje se vežu na AD, npr. Certificate Services, Federation Services.

 

DNS

- Održavanje recorda bez uključenog scavangeinga?

- Forwarding, root serveri

- Kako smanjiti sync između različitih siteova?

- Koji sve tipovi recorda postoje i koji čemu služi

 

Automatizacija instalacije

- WDS - instaliraš ga i podesiš za pol sata. Dodaš image i deployaš. Možeš ga proširit sa MDT-om za više opcija.

- tu su i ADK, autounattended.xml, DISM itd.

- uglavnom probaj si kompletno automatizirati instalaciju windowsa, sa uključenim driverima, updateovima, aplikacijama, automatiziranim koracima i formatiranjem particije itd.

 

Updatei na windowsima

- WSUS - slaganje SSL-a 8531/443 port, slaganje GPO-a, podešavanje jezika/produkata/klasifikacija, client side targeting

- SCCM za naprednije, možeš WSUS s njim integrirati i onda imaš još više opcija i mogućnosti. Radim sa SCCM adminom i to je čudo koliko tu opcija ima i prozorčića ima, mali milijun. Možeš složit da se korisnicima na laptopima pojavljuju prozorčići sa odbrojavanjem koje korisnici ne mogu ugasiti i slično.

 

Virtualizacija i Clustering

- Hyper-V - Ja koristim primarno Hyper-V na poslu. Radi ok, besplatan je i da se dosta toga automatizirati sa PowerShellom.

- Failover Clustering - korak dalje, logička razina više iznad Hyper-V.

Tu se već treba uhvatiti u koštac sa naprednijim stvarima - slaganje mreže, broj hostova i njihov hardver - kompatibilnost, fiber channel kartice, storage switchevi, NAS-ovi, možda čak i software defined storage, cluster shared volumei itd.

Jednom kad se sve složi i upogoni, možeš se počet igrati sa čarima clustera - dizanje sql clustera, hyper-v clustera, fileshare clustera ili recimo SOFS-a, live migracije, failoveri itd.

- SCVMM - još jedna logička razina iznad failover clusteringa. Iskreno ga ne volim baš.

- Azure Cloud - već je tu neko vrijeme, ali treba para i znanja. Nudi puno više od samog kreiranja virtualki.

- Docker kontejneri - igrao se malo na windowsima s tim. Zgodno, ali nisam se uhvatio toga do kraja.

 

Backup

- Veeam je možda najpoznatiji bar što se tiče virtualki. Radio sam malo s njim, vraćao sam slučajno obrisanog korisnika (prepozna DC virtualku i možeš vraćat objekte iz AD-a) i virtualku koja je bacala BSOD konstantno. Cool je i relativno jednostavan.

 

Logging

- Graylog, Kibana, LogStash - jest da je isključivo na linuxu, ali nije teško instalirat i podesit da scrapea logove s windows ili linux mašina. Trebaš hrpu storagea za to ako misliš skupljat sve logove sa više mašina. Logove je poprilično lako pretraživati i zna poslužiti.

 

Remote Desktop Services

- Instaliraj i skonfaj da se više ljudi može spajati na jedan server

- Remote App - direktno spajanje na aplikaciju koja se vrti na remote serveru

- VDI

 

FileServer - permissions, deduplikacija, DFS, SOFS

 

Exchange - stvarno priča za sebe. Poprilično odgovoran posao jer mail mora uvijek raditi.

 

PowerShell

- Bez njega se danas ne može na Windowsima.

- S njime možeš apsolutne svime upravljati od samih windowsa pa svim rolama koje instaliraš na Windows Server, exchangeom itd. Ne samo to već i Azureom i O365 isto.

- Preporučam knjige PowerShell in a Month of Lunches i PowerShell Scripting in a Month of Lunches. Međutim ima i naprednijih knjiga.

 

 

Uglavnom ima stvarno hrpu toga, ja isto nisam sve probao ni naučio, stvarno treba vremena, rada i truda.

 

Probaj što više toga možeš, ali nemoj biti katica za sve. Fokusiraj se kasnije na nešto što te zanima i postani ekspert u tom području.