Razni hardverski problemi

Temperature? krivo pokazivanje?

MARKOcVp ned 29.7.2012 13:40

znaci u biosu mi je cpu idle 42 npr, i speed fan pokazuje cpu temp 42, i naravno uvijek je isto speed fan i bios, a hw monitor i core temp mi pokazuju 10 stupnjeva vise znaci load je 50tak i tamo pise 60
cooler hyper 212s, u biosu nemogu vidit temp jezgri ali ima cpu temp kao u speed fanu, obicno su jezgre hladnije od toga za par stupnjeva jeli sve normalno? komp tako radi vec 2mjeseca, ja neznam koem da vjerujem

EDIT: q6600 je go

EDIT2:

MARKOcVp ned 29.7.2012 18:32

znaci ocete rec da bios pokazuje krivo? ploca je 1mjesec stara
na njemu je 212s i zalmanova kvalitetna termalna, hladnjak dobro pricvrscen i ocete rec da mi je idle 50? i dali postoji koji drugi program za provjeru temperatura osim hw i cpu temp da je free

DR1F7R1D63 ned 29.7.2012 18:42
MARKOcVp kaže...
znaci ocete rec da bios pokazuje krivo? ploca je 1mjesec stara
na njemu je 212s i zalmanova kvalitetna termalna, hladnjak dobro pricvrscen i ocete rec da mi je idle 50? i dali postoji koji drugi program za provjeru temperatura osim hw i cpu temp da je free

 

hw monitor je uvijek najtocniji. ali mozes probati sa occt. ima i mogucnost testiranja pod full loadom.
MARKOcVp ned 29.7.2012 19:04
DR1F7R1D63 kaže...
MARKOcVp kaže...
znaci ocete rec da bios pokazuje krivo? ploca je 1mjesec stara
na njemu je 212s i zalmanova kvalitetna termalna, hladnjak dobro pricvrscen i ocete rec da mi je idle 50? i dali postoji koji drugi program za provjeru temperatura osim hw i cpu temp da je free

 

hw monitor je uvijek najtocniji. ali mozes probati sa occt. ima i mogucnost testiranja pod full loadom.

evo provjerit cu, ali na staroj ploci su mi svi programi pokazivali 35 stupnjeva jezgre, to se dogada samo od promjene ploce, asrock g41m s3, sranje, ali je ok ako za ne ocanje, prije je bila neka msi takoder shit

DR1F7R1D63 ned 29.7.2012 19:05
MARKOcVp kaže...
DR1F7R1D63 kaže...
MARKOcVp kaže...
znaci ocete rec da bios pokazuje krivo? ploca je 1mjesec stara
na njemu je 212s i zalmanova kvalitetna termalna, hladnjak dobro pricvrscen i ocete rec da mi je idle 50? i dali postoji koji drugi program za provjeru temperatura osim hw i cpu temp da je free

 

hw monitor je uvijek najtocniji. ali mozes probati sa occt. ima i mogucnost testiranja pod full loadom.

evo provjerit cu, ali na staroj ploci su mi svi programi pokazivali 35 stupnjeva jezgre, to se dogada samo od promjene ploce, asrock g41m s3, sranje, ali je ok ako za ne ocanje, prije je bila neka msi takoder shit

ma nije bas tako losa, ali MSI-ova je ;)

MARKOcVp ned 29.7.2012 19:12

evo privjerio sa occt i kaze u idle 42-47 jezgre kako koja, a pri loadu max temp jezgri je bila 60, dok je max u speed fanu bila 50
sad koje su realnije temperature, mislim nijedne nisu visoke, ali mislim da 212s moze drzati q6600 go ne ocan do 50 loadu sa kvalitetnom pastom, ispravite me ako grijesim?

DR1F7R1D63 ned 29.7.2012 19:29
MARKOcVp kaže...
Haf932 kaže...

Hyper 212 EVO je odlican hladnjak i vjerujem da bi ga drzao hladnog !

znaci biosu da vjerujem?

To sam i ja mislio dok mi nije pokazao da mi je temp 5 stupnjeva. Mnogo ljudi kaze da SpeedFan nije tocan, a temperature su iste kao i u biosu. Nisam siguran, ali ja bi se radije oslonio na HWmonitor i OCCT, jer bolje da pokazuje vise nego manje. Better safe than sorry ;)

A Hyper 212 EVO stvarno je odlican hladnjak.

Kod mene je slicno, imam Contac 29 i Q8200 i na idle mi je oko 50 stupnjeva, a pod full load do 58 stupnjeva.

Nemoj se brinuti dok ti ne ide preko 65-70 stupnjeva.

 

MARKOcVp ned 29.7.2012 20:00
DR1F7R1D63 kaže...
MARKOcVp kaže...
Haf932 kaže...

Hyper 212 EVO je odlican hladnjak i vjerujem da bi ga drzao hladnog !

znaci biosu da vjerujem?

To sam i ja mislio dok mi nije pokazao da mi je temp 5 stupnjeva. Mnogo ljudi kaze da SpeedFan nije tocan, a temperature su iste kao i u biosu. Nisam siguran, ali ja bi se radije oslonio na HWmonitor i OCCT, jer bolje da pokazuje vise nego manje. Better safe than sorry ;)

A Hyper 212 EVO stvarno je odlican hladnjak.

Kod mene je slicno, imam Contac 29 i Q8200 i na idle mi je oko 50 stupnjeva, a pod full load do 58 stupnjeva.

Nemoj se brinuti dok ti ne ide preko 65-70 stupnjeva.

 

to je nemoguce, da su tako "visoke", jer mi je na staroj plocu pokazivalo u svim programima idle 30-40 uvijek, sad kao 47? lool, odjednom naraslo za 10 stupnjeva, stvarno neznam

evo i speccy pokazuje 46, cudno je sto bas svi programi osim speed fana pokazuju 10 vise od njega i biosa, tu se nemoze rec sto je tocno, e sad, stvarno cudno, jel bi se trebao brinuti?

evo nakon jedne utrke nfs the run max temperatura core 0 je bila 65 stupnjeva, ostale su 60tak, to mi je previse za 212s, sta bi bilo da je stock koji takoder moa dobro hladiti???

ja nevjerujem tim programima, vjerujem jednino biosu

Nello ned 29.7.2012 20:07

U Bios u pravilu kod starta obično niže temperature. Zašto? Zato što bios čita s ploče a ne hdd, a kod dizanja windowsa ide druga priča. Kod dizanja windowse on pali servisi pa se temperature naglo skoči i kad sve dostigne i ostaje u normalizaciji rada. BIOS kod oćitavanje temperature i HW monitor u pravilu nisu iste. Nadam se da sam objasnio.

MARKOcVp ned 29.7.2012 20:18
Nello kaže...

U Bios u pravilu kod starta obično niže temperature. Zašto? Zato što bios čita s ploče a ne hdd, a kod dizanja windowsa ide druga priča. Kod dizanja windowse on pali servisi pa se temperature naglo skoči i kad sve dostigne i ostaje u normalizaciji rada. BIOS kod oćitavanje temperature i HW monitor u pravilu nisu iste. Nadam se da sam objasnio.

pa nisam gledao pri paljenjum nego reset pa pogledao, ali nemam u biosu da vidim svaku jezgru zasebno, nego samo cpu temp, na staroj ploci sam imao i bile su temp 30-40 idle, tako su pokazivali i hw monitor i ostali programi, sad mi pokazuju tocno 10 vise

EDIT: i hw monitor i core temp i svi ostali programi pokazuju 10 stupnjeva vise od speed fana i biosa, sumnjivo mi je to sto je tocno 10, ko neka greska, al tocno 10 nema ni stupnja razlike

znaci probao sam s hw monitorom, speccy, core temp, occt, svi oni pokazuju 100% jednako, tj tocno 10 stupnjeva vise od speed fana

DR1F7R1D63 ned 29.7.2012 20:22
Nello kaže...

U Bios u pravilu kod starta obično niže temperature. Zašto? Zato što bios čita s ploče a ne hdd, a kod dizanja windowsa ide druga priča. Kod dizanja windowse on pali servisi pa se temperature naglo skoči i kad sve dostigne i ostaje u normalizaciji rada. BIOS kod oćitavanje temperature i HW monitor u pravilu nisu iste. Nadam se da sam objasnio.

 

e a sta je onda s speedfanom?
MARKOcVp ned 29.7.2012 21:35
DR1F7R1D63 kaže...
temperature su ok, kao sto sam rekao, ne brini se ako ne idu preko 71C

ma nije da se brinem, nego nevjerujem tim programima jer 212s 100% moze hladiti ispod 50 u igrama, sto vjerojatno i radi smao ovo krivo pokazuje, ali ok je posto su i jedne i druge temperature ispod 70

MARKOcVp ned 29.7.2012 22:01
Lord_Marko kaže...

inace opcenito q 6600 nema bas precizne senzore na jezgrama tak da se nemoj obazirati.

ja imam yasyu na njemu u proc je na 3ghz sa 1.25V i kaze mi da je temp. proca preko 70c.

nemoj se obazirati na to

ok, hvala, dobra informacija, nebrinesm se ja, da je stock cooler ajd, al 212s na njmu i niej ocan, to 212s hladi bez po muke

ugl hvala na informaciji, tj iskustvu

mate960 ned 29.7.2012 22:51
Nello kaže...

Nisi u pravu kolega. BIOS bi trebao pokazivati uvijek malo visu temperaturu nego kad je CPU u IDLEu u winsima. (Vrijedi iskljucivo ako je ukljucen CnQ/SpeedStep). Razlog je to sto u BIOSu CPU radi na maximalnom zadanom taktu i naponu dok se u windowsima takt i napon snizavaju kad opterecenja nema. Nadam se da shvacate.

MARKOcVp pon 30.7.2012 09:29
mate960 kaže...
MARKOcVp kaže...

hah, ali to samo speed fan i bios pokazuju, ne hw monitor i cpu temp

Pokazuje HwMonitor pod CPUTIN.

pa pod cputin mi je temperatura manja od 40, evo sada 37 u idle, znaci da jezgre zanemarim jer ih pokazuje 46 trenutno???