Razni hardverski problemi

Rusenje compa zbog pregrijavanja

bionda pet 26.11.2010 00:20

Hej,

 

imam Aces Aspire 8920. Kod igranja igrica (npr Ski challenge), komp se srusi. Instalirala sam si Everest i sve temperature osim one za graficku karticu su ok. Od graficke je i kad ne igram igrice iznad 60. Da li je to normalno?

 

Kad mi se comp tak srusi, ne mogu ga upaliti dok god se ne ohladi. Pretpostavljam da mi nekaj ne stima sa grafickom karticom. Da li imate kakvih korisnih savjeta kako da izbjegnem rusenje compa (osim da ne igram igrice, he, he)?

 

Hvala.

 

 

drnde pet 26.11.2010 00:26

Pogledaj ovu stranicu, artikli pod nazivom Hlađenje za Notebook.

 

Također ako je malo stariji laptop tj. već neko vrijeme u upotrebi lako moguće da se nakupilo prašine, te treba ispuhati

ventilator i hladnjak kompresiranim zrakom. Ima ga za kupiti u svakom dućanu koji drži informatičku robu.

drnde pet 26.11.2010 00:42
bionda kaže...

Da, bas si sutra namjeravam uzeti taj sprej pa cemo vidjeti.

 

 

Ako ga ideš ispuhati najbolje bi bilo da prije zablokiras ventilator s npr. cackalicom (naravno dok je laptop iskljucen),

trebali bi biti neki otvori na donjoj strani laptopa kroz koje ventilator uvlaci zrak, inaće se može dogoditi da se

ošteti jer se prebrzo zavrti.

bionda pet 26.11.2010 01:09

Evo gledam te coolere po netu. Vidim, ima nekih koji pusu u straznji dio compa a na neke se comp stavi pa pusu odozdola. Da li je svejedno kud pusu? Naime, moj comp je ogroman, 18, 4 i svi stalci su vjerojatno premali, ali s druge strane, bas je na doljnjem dijelu jako vruc.

 

drnde pet 26.11.2010 01:26

Pošto su to u isto vrijeme i stalci bi trebali puhati odozdo upravo gdje bi i trebali puhati,

nema smisla s bilo koje druge strane. E sada stalak ne mora biti istih dimenzija kao laptop

samo ipak nebi trebao biti premalen da bi laptop bio stabilan na njemu.

bionda pet 26.11.2010 12:37

Kupila sam sprej, ocistila sam sve rupe, cak sam i rastavila komp da dodjem do ventilatora. Sve lijepo ocistila, ali i nije bilo bas nesto prasine. Budem pratila kak se krece temperatura GPU-a, ali evo vec kod samog paljenja je 50. Mislim da mi se komp rusi kad dodje do 80, jucer mi je u jednom trenutku temp bila 79 ali je i dalje radio. Ostale temperature su oko 30 ili cak i ispod. U ovom trenutku pisem samo ovaj forum, nemam cak ni radio upaljen i temp se je kod GPU-a popela na 59, komp je upaljen jedno 5 minuta.

 

 

bionda pet 26.11.2010 18:06

Ajde javi kako si rijesio problem.

 

Cijeli dan pratim temperaturu i moram priznati da je puno bolja situacija. Ako ne igram igrice, temp je 60 a nakon igranja je bilo oko 70. Ne znam da li su to ok vrijednosti ali bolje je nego jucer. Bez obzira na ovo poboljsanje, razmisljam o kupnji cool pad-a samo ne znam koji bih uzela kad su svi dosta mali, najveci koji postoji je 17 cola, a moj komp je 18,4. {#}

Maximus pet 26.11.2010 19:56

Problem sam riješio tako da ne igram igrice :) Kod mene je situacija takva da trebam mijenjat hladnjak, jer čišćenje i mjenjanje termalne paste nije pomoglo uopće. Smanjio sam frekenciju grafičke tako da sad radi na temperaturi od nekih 65-75 C, ali naravno ne mogu igrat ništa osim flash igrica :P, dok sam prije igrao Crysis bez problema.  Laptop mi je star već 5 godina tako da mi se ne isplati trošit neki veći novac na servis, nek radi dok radi. 

 

U tebe, bar mislim, nije toliko star... probaj zamijenit termalnu pastu na grafičkoj. Ne znam koja je normalna temperatura, ali mislim da ne bi trebala bit viša od 50 kada nije pokrenuta nikakva igra.

CroVandal pet 26.11.2010 20:29
bionda kaže...

Ajde javi kako si rijesio problem.

 

Cijeli dan pratim temperaturu i moram priznati da je puno bolja situacija. Ako ne igram igrice, temp je 60 a nakon igranja je bilo oko 70. Ne znam da li su to ok vrijednosti ali bolje je nego jucer. Bez obzira na ovo poboljsanje, razmisljam o kupnji cool pad-a samo ne znam koji bih uzela kad su svi dosta mali, najveci koji postoji je 17 cola, a moj komp je 18,4. {#}

bilo bi pametno promjeniti termalnu pastu istu vjerovatno ce ti jos pasti temperatura...po meni niti jedan laptop nije za pretjerano igranje bas zbog zagrijavanja....

bionda ned 28.11.2010 11:47

Malo me je to strah raditi da nekaj ne zahebem. Prekjucer sam 1. put pogledala kak izgleda komp "iznutra".

Meni je temperatura cpu-a normalna (22, 22 i 39), jedino mi se zagrijava graficka. Da li bih bez obzira na normalne vrijednosti cpu-a ipak trebala nanijeti novu pastu?