Radna iskustva

Programeri, zašto radite za lokalne plaće?

raspadajući marinko uto 8.10.2019 14:48

Pričao sam prije koji dan s par prijatelja programera. Oni svi rade za tvrtke vani kao što je npr. Toptal i tako naravno zarađuju puno više nego programeri koji tu rade za lokalne tvrtke. Koliko čujem to su plaće cirka 20-30 tisuća kuna mjesečno što me baš nagnalo na razmišljanje. Zanima me zašto bi ijedan programer radio za naše tvrtke kad postoje ovakve solucije.

Oni nisu seniori već obični programeri s 5-6 godina iskustva. A zarađuju više od naših seniora s 20 godina iskustva.

Ako vas ima tu sličnih, iz bilo kojeg od ova dva kampa, volio bih čuti razmišljanja. Zašto raditi za lokalne tvtke ako postoje ovakve kombinacije?

snowyM sri 9.10.2019 08:22

Premda bi ponekad bilo lijepo imati koju kunu više u džepu, nije u šoldima sve. 

Sa trenutačnim radnim obavezama i primanjima (manjima od hr prosjeka) gospođa i ja živimo sasvim lijepo i skromno. Nismo u velikom gradu, prije dvije godine smo kupili i obnovili kuću. Imamo predivno dvorište, roštilj, psa, mačku. Nismo bili na moru već nekoliko godina, ali to nam nije ni potrebno. Redovno otplačujemo 4 kredita. Sreća > novac. 

Ovo je moje viđenje situacije na argument o plaći.

absolon sri 9.10.2019 08:40

Odgovor: Prisila životnih potreba, tj. treba se od nečeg živit.

Situacija je da postoje stvari izvan naše/programerske kontrole.

U nas je malo tržište, mali raspoloživi dohodak krajnih kupaca,

mala prođa, pa stoga i male plaće.

Vani je obrnuto, veće tržište, više se ulaže u IT, veća

gospodarska aktivnost, pa se onda i tvrtkama više isplati

ulagati u programere putem veće plaće, jer tako ga i vežu

za svoju tvrtku.

Naravno, ovo se ne odnosi na hrvatsku tvrtku koja radi za

izvoz i dobro posluje, iako i tu ima problema jer veća plaća

povlači za sobom i veća fiskalna i parafiskalna davanja iz

plaće - povećanjem plaće nelinearno više "popapa" država.

OFF TOPIC:

Osvrnuo bi se na riječi naše predsjednice da "nema razloga

da u RH prosječna plaća ne bude 7.500,00 kuna."

E sad na taj netto treba dodati cca 4.500,00 kuna davanja državi,

pa ti sad vidi kako proizvesti novostvorene vrijednosti za 12.000,00

kuna, a to je samo za podmiriti radnika, a gdje su drugi rashodi!?

segregator sri 9.10.2019 08:46
raspadajući marinko kaže...

Pričao sam prije koji dan s par prijatelja programera. Oni svi rade za tvrtke vani kao što je npr. Toptal i tako naravno zarađuju puno više nego programeri koji tu rade za lokalne tvrtke. Koliko čujem to su plaće cirka 20-30 tisuća kuna mjesečno što me baš nagnalo na razmišljanje. Zanima me zašto bi ijedan programer radio za naše tvrtke kad postoje ovakve solucije.

Oni nisu seniori već obični programeri s 5-6 godina iskustva. A zarađuju više od naših seniora s 20 godina iskustva.

Ako vas ima tu sličnih, iz bilo kojeg od ova dva kampa, volio bih čuti razmišljanja. Zašto raditi za lokalne tvtke ako postoje ovakve kombinacije?

To je 20-30 tisuća nakon što se prijave i poplaćaju sve poreze i davanja državi ili 20-30 tisuća "na ruke", tj paypal?

Dodinho sri 9.10.2019 08:50

Zar nije npr. 9000kn u Hrvatskoj jače nego npr. 20000kn u Njemačkoj/Irskoj ili gotovo isto (neto plaća)? Pod uvjetom da si podstanar.

Možda sam krivo shvatio pitanje i radi se o ljudima koji žive u Hrvatskoj, a rade za vanjske firme?

unchosen one sri 9.10.2019 08:59

Sigurno se misli na bruto iznos. Nisam upoznat sa zakonima toliko, ali vjerojatno moraš otvoriti firmu i kad uračunaš sva davanja državi, zdravstveno itd, ostane ti možda malo više od pola toga. Godišnji dobiješ zavisno o državi iz koje je firma (ako je USA onda je to jako malo), pitanje je hoćeš li dobiti neradne dane na naše državne praznike, a radno vrijeme mi je najveći dealbreaker ako poslodavac zahtijeva da budeš dostupan od ne znam, 9 do 17, a vremenska razlika je tolika da ti to pada na praktički noći.

Vjerojatno postoje bolji poslodavci s boljim uvjetima, ali ovo je moje iskustvo. 

Entry Point sri 9.10.2019 09:19

Nadam se da si svjestan da toptal koristi samo najbolje od najboljih i da su njihovi testovi rigorozni. Ne može tamo bilo koji dev, pa čak ni oni koji se zovu seniori.

Toptal:

Hire the Top 3% of Freelance Talent

Svima ostalim preostaje da se bore sa armijama indijaca, kineza i sličnih na portalima tipa upwork i slično. Radije ću za plaću raditi, nego se boriti za $10/hr poslove na takvim stranicama.

raspadajući marinko sri 9.10.2019 11:29
segregator kaže...
raspadajući marinko kaže...

To je 20-30 tisuća nakon što se prijave i poplaćaju sve poreze i davanja državi ili 20-30 tisuća "na ruke", tj paypal?

Legalno rade, imaju obrte a tu su porezi dosta niski. Nemam točne brojke ali kažu da tako imaju puno manja davanja nego da rade u firmi.

Dodinho kaže...

Zar nije npr. 9000kn u Hrvatskoj jače nego npr. 20000kn u Njemačkoj/Irskoj ili gotovo isto (neto plaća)? Pod uvjetom da si podstanar.

Možda sam krivo shvatio pitanje i radi se o ljudima koji žive u Hrvatskoj, a rade za vanjske firme?

U HR žive... To je caka :)

Cordas sri 9.10.2019 14:10
Entry Point kaže...

Nadam se da si svjestan da toptal koristi samo najbolje od najboljih i da su njihovi testovi rigorozni. Ne može tamo bilo koji dev, pa čak ni oni koji se zovu seniori.

Toptal:

Hire the Top 3% of Freelance Talent

Svima ostalim preostaje da se bore sa armijama indijaca, kineza i sličnih na portalima tipa upwork i slično. Radije ću za plaću raditi, nego se boriti za $10/hr poslove na takvim stranicama.

Tih top 3% je malo nategnutno... To bi prije bilo top 3% developera iz zemalja slabijeg standarda. Jer koliko čitam, developeri iza USA recimo niti ne pokušavaju upasti među tih 3% jer zapošljavanjem u firmama zarađuju zapravo više nego kroz toptal. 

Slažem se za ovaj drugi dio oko Upworka i sličnih stranica. Izbjegavanje u širokom luku.

Entry Point čet 10.10.2019 09:55
Cordas kaže...

Tih top 3% je malo nategnutno... To bi prije bilo top 3% developera iz zemalja slabijeg standarda. Jer koliko čitam, developeri iza USA recimo niti ne pokušavaju upasti među tih 3% jer zapošljavanjem u firmama zarađuju zapravo više nego kroz toptal. 

Slažem se za ovaj drugi dio oko Upworka i sličnih stranica. Izbjegavanje u širokom luku.

Pa i nije, prijatelj mi je prolazio kroz njihovu "torturu". Ne zarađuju svi više, ali kao i svugdje ako si vrhunski stručnjak i na toptal-u ćeš zarađivati brdo novaca. Evo jednog iskustva procedure ulaska u toptal:

https://medium.com/@karolisram/getting-into-toptal-the-entire-process-f3ee4f931949

CalvinRi čet 10.10.2019 15:35

Samo da se nadovezem za ekipu koja zagovara izbjegavanje Upworka. Apsolutna glupost napisana. Znaci ja preko Upworka vec skoro 10 godina programiram za razne klijente, imam vec etabliran status i radim za cca 30$ po satu, sta mi je sasvim fina lova ako zivis ovdje. Mozda je pocetak tezak, al kad se skupi malo iskustva i referenci, posla ima preko glave. Plus, sta nakon par odradjenih poslova pocnu i poslovne ponude o stalnoj suradnji, zaposlenju na neodredjeno itd.

emerik čet 10.10.2019 15:53
CalvinRi kaže...

Samo da se nadovezem za ekipu koja zagovara izbjegavanje Upworka. Apsolutna glupost napisana. Znaci ja preko Upworka vec skoro 10 godina programiram za razne klijente, imam vec etabliran status i radim za cca 30$ po satu, sta mi je sasvim fina lova ako zivis ovdje. Mozda je pocetak tezak, al kad se skupi malo iskustva i referenci, posla ima preko glave. Plus, sta nakon par odradjenih poslova pocnu i poslovne ponude o stalnoj suradnji, zaposlenju na neodredjeno itd.

Ja evo pokušavam već nekoliko tjedana dobiti prvi posao na Upworku i ne ide. Imam solidan CV po mom mišljenju i ne razumijem zašto se ljudi ne javljaju. Moram satnicu stavit na 10$?