Ostalo

Gitare i sve vezano uz njih

ministar ned 5.6.2016 13:58
ministar kaže...

Pozdrav! Malo više pitanja od početnika. Pa počnimo. Može preporuka za električnu gitaru za početnika? Nakon ponavljanja osnova bih svirao (pokušavao svirati) hard-rock i heavy-metal. Treba li mi nužno i pojačalo ili mogu spojiti slušalice sa 1/4" (6.3 mm) jackom? Ako treba i pojačalo, može također preporuka. E da, dobro bi došla i preporuka za štimer i neku futrolu/kutiju. Budžet je manji, pa što jeftinije, ali da nije baš neki šrot da se raspadne za 2 mjeseca i da zvuči gore od mene, hehe

Kakve su Jay Turser električne gitare, recimo model JT-220? A za pojačalo možda onda ovo http://www.musiciansfriend.com/amplifiers-effects/electro-harmonix-headphone-amp da može direktno u uši?

pacijent007 ned 5.6.2016 16:30

Evo ovako, neko vrijeme vec sviruckam pomalo, uz faks pokusavam nesto nauci svirati..ne mogu reci da znam svirati, ali osnovne akorde za pocetnike i pjesme koje idu uz to mogu odsvirati, sviram maksimalno sat vremena dnevno no to nije svaki dan niti neka hardcore vjezba. Stvar je da imam neki drlog od akusticno-elektricne gitare, tj mozda i nije drlog sama po sebi ali je u losem stanju, bridge se lagano podigao, kao na linku ovom, na nekim mjestima E zica zuji, slabo drzi stim, mislim da ni truss rod nije ispravan.

 

Uglavnom, zelim kupiti neku gitaru do 700kn, ne mogu dati vise novaca, nisam niti neki svirac niti sam siguran da cu uspjeti naucit sam, samo znam da imam volju za sviranjem i da se tako opustam, koliko god malo znao. E sad, ja sam malo procackao na netu i vidio vecinu preporuki za neke yamahe, ibaneze i fendere do 1000-1200kn ali to mi je preskupo i riskantno. Nasao sam nekoliko gitara koje mi se uklapaju u budzet pa me zanima isplati li se to i valjaju li te gitare ista za nekoga tko svira koliko ja sviram i znam. 

 

Evo popisa:

ova je rabljena, s njuskala, akusticno-elektricna: Toledo G343GN

 

nove: Squier SA-105

Flight F-230

Ivan's Guitar AD-10

 

svidaju mi ova Toledo i Flight ali zanima me vase misljenje, znate li ista o njima, jeste se ikad susreli s njima i uzmite u obzir da ja nisam znalac kao vi niti iskusan u sviranju kao vi. 

kikicacool ned 5.6.2016 21:45

Kod mene je Guitar Rig + ASIO4ALL a gitaru s običnim kablom upiknem u line in sa adapterom 6,3mm>3,5mm (malo kvalitetnijim, s pozlacenim kontaktima, ovi jeftiniji se uvijek raspadnu, krče i gube kontakt)

Jakovp sri 8.6.2016 15:09
Povoljni reketari.com kaže...

Gitara je DURANGO, no ne kužim što nije u redu s njom da ti (gitari) treba servis ?!

 

Ne vidiš dignut most na trećoj slici? 

pacijent007 sri 8.6.2016 18:07
Povoljni reketari.com kaže...
pacijent007 kaže...

zna li netko koja je ovo gitara i moze li reci vrijedi li se i moze li se uopce to servisirat?

   

Gitara je DURANGO, no ne kužim što nije u redu s njom da ti (gitari) treba servis ?!

 Mozes li me uputit na neki link o tim gitarama? Sve sto nalazim pod tim imenom mi djeluje ozbiljnije od ovoga a ni logo na gitarama nije kao na mojoj

luckyluke pet 24.6.2016 16:47

Evo kupio prije par dana Elixirke polyweb 12' za akustičnu i preporodio sam se. Svake žice do sad su mi nakon nekoliko dana počele gubit ton jako dok evo već 3. dan Elixirke zvuče ko nove. Ko da to više nije ista gitara :) Zvuči resko, puno... ma prezadovoljan. Samo da pitam šta se tiče održavanja da li ih je potrebno brisati običnom krpom poslije svirke ? Nešto sam čuo da nije pošto imaju taj zaštitni sloj koji odbija prljavštinu. A nekako se i bojim pošto ne znam kolko je taj sloj izdržljiv da ga ne bi oštetio. Ima li netko iskustva s tim ?

D3lBoy pet 24.6.2016 22:28

Jednom ce otupiti kao i svake zice, ali elixir bi trebao duze drzati da. Ja prebrišem bilo cime nakon svake svirke, pa eto vec 3-4 godine stare zice imam haha ali na bassu jer su normalnije zice za bass 250-300kn, a elixir da ne pricam. Skup sport, ali vjerujem da se isplati elixir ako se odrzavaju

AmonZero pon 25.7.2016 21:24

Ja kad kupujem više paketa (barem 10) uzimam prek Strings and Beyond. Dostava za 10 dana i u odnosu na naše trgovine cijenesu odlične.

Imaju uvijek neke super popuste i ponude tak da se uvijek nešt nađe.

etnes sri 17.8.2016 22:11

Pozdrav! Sviram gitaru vec nekoliko godina, no nakon sto sam naucio sve akorde, moje ucenje gitare jednostavno je stalo, prvenstveno zbog nedostatka kvalitetnog materijala (a i moje ljenosti ). Sve sto znam svirati sam naucio preko tabulatura i to me uzasno zivcira pa trazim preporuku nekog kvalitetnog materijala gdje bih naucio neke osnove glazbene teorije i "posteno" naucio svirati gitaru, tako da mogu imporvizirati na neki ritam i stvarati svoje pjeseme. Materijali mogu biti u bilo kakvom obliku - youtube lekcije, knjige sa nekim video lekcijama, blogovi .. ma bilo sta. (najradje bih uzeo privatnog ucitelja, ali ta opcija mi je daleko preskupa.) pa ako znate bilokakav kvalitetan materijal, javite 

1domagoj1 sri 17.8.2016 23:33

Nekakav pocetak (na hrvatskom) glazbene teorije mozes pogledati ovdje. Tu je opisan bas ono, sami temelj, pa moze zvucati dosta suhoparno, medutim, to je stvarno temelj. Mozes i tamo postaviti pitanja, ako sto nije jasno. Sto se dalje tice, imas puno literature na internetu. Jedna od zgodnih, prilicno šturih knjiga, ali sasvim dovoljnih za osnovno upoznavanje teorije je The Complete Idiot's Guide to Music Theory. Jos jedna odlicna stvar za zaista dobro nauciti i gitaru i teoriju je jazz. Sto se jazza tice, zgodna mi je knjiga (tj. vise knjiga) Complete Jazz Guitar Method Jodya Fishera (na poveznici je samo prva u nizu, ukupno su cetiri knjige - Beginning Jazz Guitar, Intermediate Jazz Guitar, Mastering Chord Melody i Mastering Improvisation). EDIT: Uz svaku od ovih Fisherovih jazz knjiga dolazi i CD.

 

To bi te dosta dugo trebalo zabavljati, a i nauciti te puno toga.

Naravno, ucitelj je ipak najbolji izbor, ali ako nisi u mogucnosti, onda ce i ovo biti ok. Medutim, ima jedno alternativno rjesenje: ukoliko u blizini imas neki KUD (kulturno umjetnicko drustvo), probaj stupiti s njima u kontakt. Tako mozes puno nauciti. Caka je da se svira tambura, a ne gitara. No opet, tambura je vrlo slicna gitari. Sve je na tebi.

luckyluke uto 13.9.2016 16:38

Za 300 kn nova ? Lol. Za te novce ni u oglasniku ne možeš ništa pošteno naći. Ako hoćeš poštenu gitaru za početak uzmi barem 700 kn i traži po oglasniku. Yamaha F310P i Fender CD60 su najpopularniji modeli za početnike pa ako koju od tih nađeš za razumne pare uzimaj.

morrisoN uto 13.9.2016 17:20

Ja sam imao priliku svirati na nekoj Hohner klasičnoj gitari za početnike čija je cijena nešto oko 400-500 (nova) kn i bila je više nego ok u tom cjenovnom rangu. Čak mošda bolja od Yamahine c30.

Ovo što mu ti, luckyluke,  predlažeš su akustične gitare i super su izbor akustične gitare za početnika.

Mislim da se icip prvo treba odlučiti želi li klasičnu ili akustičnu gitaru, te ako nije siguran proučiti šta su razlike među njima.

Bobočka pon 7.11.2016 20:25

Ima li, ako netko zna,  u našim music shopovima običnih akustara do otprilike 500 kn. Naravno, ne tražim marke, za ove pare to bi bilo suludo. :D Ne želim davat previše para jer se ne mislim tim bavit ozbiljno, sviranje gitare mi je želja oduvijek i kako sad imam viška vremena htjela bih se s tim pozabavit odnosno samostalno učiti. 

D3lBoy pon 7.11.2016 20:31

Teško akusticne, one tek od 700tinjak kn možda neka klasicna, a to bi ti ja i rađe preporucio za pocetak, pošto je razmak među žicama veci nego na akusticnoj. Nekom je lakse akusticna jer je manji vrat, ali meni osobno klasicna vise odgovara jer imam i duže prste. Pogledaj polovne na njuškalu

Bobočka pon 7.11.2016 20:35

Pogledat ću još i tamo. Možda i doma nađem jednu staru pa promijenim žice. Tko zna. xd

Ne znam, vidjet ću za klasičnu. Kad sam zapela za akustičnu, mora bit baš akustična.  :nedokazanasam: lol

Hvala na odgovoru. :)