Tvrdi i optički diskovi

M.2 NVMe kolika je normalna temperatura?

roby84 uto 2.1.2024 11:44

Imam Fangxiang S500Pro 1TB ssd i ugradio sam 2mm grafitni hladnjak sa silikonskim adapterom, s time sto grafitni hladnjak ima bakar koji se prenosi na silikonski pad pa da SSD.

 

Upalio sam laptop, i temp je sada 24C, kad igram igru temp dodje do 36C i tu dalje neide...pa me zanima koje su normalne temp za SSD? Jer u ljeti bi to moglo biti oko 48C za SSD sa hladnjakom.

 

 

ihush uto 2.1.2024 12:05

-to je ok, tj ako stvarno želiš znati razliku koliko hladnjak pomaže trebao si prije provjeriti bez hladnjaka..

+ neće ljeti skočiti toliko tj temperatura zraka neće biti tolika da utječe-dodaje temperaturi komponente osim ako pređu 40c.. no tad imaš klimu-ventilaciju tj tad je veći problem ljudima nego ssd-u.

-radne temp, dozvoljene-predviđene su do 60c, tj s +50 se počneš zabrinjavati i to ovisno o radu, idlanje, normalan rad kao gaming i test-kopiranje recimo više stotina gb kad zbog tog može doći do throtlanja-prekida ili grešaka..

-hladnjak i laptop.. problem može biti laptop, tj prostor-zrak i volumen kojeg nema kao i ostale komponente gpu+cpu u blizini koje su glavni izvor topline (ne ljeto nego cpu+gpu) i taj topli zrak treba izbaciti iz kućišta da se ne dinstaju komponente.. tj tad će ti sve ostalo početi blentirati, chipset-kontroleri, ram.. dovoljno je 50-60c za takav problem i to ne može riješiti hladnjak ssd-a nego se taj zrak mora izbaciti i uvesti hladniji-sobni. Dok to radi ok miran si dok je jednostavan test staviti ruku na rebra i ako osjetiš topli zrak kao fen tad računalo radi ok, tj ventilacija radi što može dok može... ako tog nema npr zaštopano prašinom ili crkne ventilator tad osjetiš mlako-slabo tj tad se računalo dinsta, ostatak koji nema hlađenje i koji nije predviđen za visoke radne temperature, lako za gpu-cpu oni mogu +100c, ssd-ram na 70 blentiraju, ostatak mbo je u lošijoj poziciji dok u laptopu jednostavno ne može biti dovoljno provjetravanja u odnosu na desktop kućište i samu veličinu ventilacije.. 

 

-kako će raditi, vjerojatno te zabrinjava 'kinez'.. možda dobro-trajno, možda brzo crkne, možda ćeš ti biti izvor informacija ostalima dok je malo šanse da netko već ima i da ti može reći nešto + kao i to da se dva diska ne moraju jednako ponašati, imati iste mane ili kvalitetu.. treba više korisnika s više iskustva da bi to nešto značilo kao što inače znači brand npr samsung i jamstva.. no teoretski je to sve isto pa se isplati-jeftinije.. ali biti svjestan, pa sve bitno, podatke koje ne smiješ izgubiti treba imati backupirano što jednako vrijedi za sve diskove-brandove pogotovo ssd jer kod kvara nema spašavanja jer to nije hdd gdje postoje šanse +1% .. kao i rizik da crkavanje jedne komponente povuče-pregori ostatak kao mbo.. a to je za laptop sve.. tj dok postoji jamstvo može se pokriti itd itd.

roby84 uto 2.1.2024 14:59

Ja cekam da intel i amd umirove x86 i predju na arm64 arhitekturu sa 1nm i ganfetom umjesto silicona i time se dobiju vece brzine procesora sa minimalnih zagrijavanjem.

 

Ovo sto intel i amd rade i dodaju P i E je cisto zajebavanje kupca jer idu unazad tehnologijom a ne naprijed.

 

Danas bi trebali imat intel i amd cpu sa 128 jezgri i 256 threadova potrosnje 15W TDP i sa malim pasivnim heatsinkom na cpu.

 

Ali sve se vrti na marketingu i lovi zasto ici naprijed i umjesto si stavit ganfet kad mozemo prodavat staru arhitekturu i manji broj jezgri uz grijalicu a pritom dobro zaraditi.

 

 

UncleJimbo sri 3.1.2024 10:29
roby84 kaže...

Ja cekam da intel i amd umirove x86 i predju na arm64 arhitekturu sa 1nm i ganfetom umjesto silicona i time se dobiju vece brzine procesora sa minimalnih zagrijavanjem.

 

Ovo sto intel i amd rade i dodaju P i E je cisto zajebavanje kupca jer idu unazad tehnologijom a ne naprijed.

 

Danas bi trebali imat intel i amd cpu sa 128 jezgri i 256 threadova potrosnje 15W TDP i sa malim pasivnim heatsinkom na cpu.

 

Ali sve se vrti na marketingu i lovi zasto ici naprijed i umjesto si stavit ganfet kad mozemo prodavat staru arhitekturu i manji broj jezgri uz grijalicu a pritom dobro zaraditi.

 

 

 

Kada čovjek čita ovo ispada da je prelazak na tehnologiju manjeg "nm-a" nešto kao izdavanje novog kalendara, s druge strane to su kompanije koji za cilj imaju ostvarivanje profita uz tržišno natjecanje sa konkurencijom a nisu dobri samaritanci kojima je glavni cilj da je netko sretan i zadovoljan za malo para.

Također dosta toga je moguće tehnološki izvesti, međutim to mora imati financijsku računicu, čitaj mora se moći prodati velikom broju ljudi i pritom zaraditi.