Stolna računala

Da li vam je pc upaljen dok grmi

Zvjerkan ned 15.8.2010 13:02

meni je prekjučer rikno ruter i mrežna.... neznam kak nije ništ drugo crklo.. sam na ruteru ne rade portovi wifi radi sve ostalo ok... jedino ta mrežna riknila u kompu i ti portovi????.... sad sam kupio jasebi wifi za komp i sad neću više da mi crken mrežna.. jer laptopu koji je radio na wifi je živ a meni lan mrežna amen.. :D

rambox ned 15.8.2010 14:11
Kalea kaže...

 Ovo mi je dobro. Smijeh je najbolji lijek, naročito ako se čovjek zna šaliti na svoj račun i time nasmije i ostale. Smiješno mi je zato jer i ja kidam kad grmi. Što se zaštite računala tiče stvari po meni idu ovako:

1. Ako je računalo u kućnoj upotrebi onda ga treba isključiti iz zida, te i telefonski kabal isključiti sa routera ili modema ili što god da je

2. UPS može izdržati samo 30% veći napon od predviđenog, pa tako ni to nije neka zaštita

3. Kablovi koji su u prodaji a koji ''štite od groma'' su po principu ''dok ima budala i kramari trže''

4. Rad kompjutera za vrijeme grmljavine mogu si priuštiti samo poduzeća, javne ustanove, bolnice, škole itd. (kod njih se naponska zaštita drugačije ugrađuje i osigurava, zamislite kada bi za vrijeme grmljavine stali sa radom npr. kompjuteri u bolnici, blagajne u dućanima :) )

Dakle, moj je zaključak sljedeći: bez obzira na sve, nemojte biti toliko sigurni u zaštitu jer se za vrijeme grmljavine (naročito ako je udarna i bliza) stvara statički naboj koji može štetno djelovati na osjetljive elemente kako kompjutera tako i svih ostalih kućanskih aparata. Zato vam je najsigurnija zaštita pukanje kablova iz utičnica, telefonskog kabla, i isključivanje iz mreže svih kućanskih aparata osim frižidera. Tip je prije odlaska na godišnji isključio fidovku. Po povratku, zatekao je punu šrkinju usmdjelog mesa. Fidovka bi trebala štititi električne komponente u kući, ali mišljenja sam da to za kompjuter ne važi. Zato, žice van.

Nisu svi kablovi isti tj prenaponska zastita, to bi trebal znat ali ne znaš izgleda oni koji su dobri i pouzdani su testirani preko 6000V spike udara kod APC recimo. Prema tome se izracunava stupanj zastite na njima pa onda dobiš razinu zastite kod nekog modela prenaponske zaštite. Kad se radi o struji tu nema zezancije, ak je nekaj testirano u jednoj renomiranoj firmi ko APC kaj ces vise. To nije sroteks firma koja se bavi svastarijom, nego samo strujom i stvarima oko nje valjda kužiš kaj to znaci onda.Nevinašce FID sklopka je namjenjena da stiti covjeka prvenstveno, a ne elektroniku to joj je tek druga zadaca i standard za kucu je 0.300A osjetljivost iako moze bit i 0.500V. Za kupaonu se stavlja iznimno osjetljiva 0.030A pa dok se kupaš moš bacit radio u vodu, i kupat se s njim nece ti bit ništa to je tak no ne treba to baš isprobavat.Smijeh Najcešce kompovi stradaju preko telefonske linije, pa onda na Ruther i mrezni kabel i komp bum. Tu se ne radi o velikim strujama ali dosta da smrda komp, a za takvu zastitu je kvalitetna prenaponska zastita savrsena i dovoljna. Ista stvar je i za antenu koje je na tak nekaj spojena, ili uređaje koji su ustekani prek naponskog kabela preko takve prenaponske zastite.Cool

 

http://www.apc.com/corporate/history.cfm

digitalni ned 15.8.2010 14:34

Izgubio sam 2 matične zbog neočekivanog groma, nasreću ništa drugo nije otišlo. a ovo mi ej već drugi put da mi je otišla mrežna kartica na matičnoj, preporučam ljudima da kupe posebnu, koštaju malo, a mogu pregorit one umjesto matične. To je za svaki slučaj, iako ja svaki put vadim iz struje i ruter isključujem. Čak sam mislio napraviti switch kojim bi sve to odjednom isključio, i ugradit ga na zid. Ili nešto wireless hmm

rambox ned 15.8.2010 15:13
bistri kaže...

Roknuo u kucu prije 6 godina, od onda uvijek upaljen, ako rokne drugi put mijenjam lifestyle.

Baš direkt u kucu ili negdje pokraj, razlika je velika nije to ista situacija iako tak izgleda i kakve su bile posljedice.NevinašceKaj je sve nastradalo a kaj je prezivilo, jesi imal kakvu zastitu uopce u vidu prenaponske za komp i tak to.Nevinašce

bistri ned 15.8.2010 16:49
rambox kaže...
bistri kaže...

Roknuo u kucu prije 6 godina, od onda uvijek upaljen, ako rokne drugi put mijenjam lifestyle.

Baš direkt u kucu ili negdje pokraj, razlika je velika nije to ista situacija iako tak izgleda i kakve su bile posljedice.NevinašceKaj je sve nastradalo a kaj je prezivilo, jesi imal kakvu zastitu uopce u vidu prenaponske za komp i tak to.Nevinašce

 

Drito pokraj cjevcuge (nosac antene) koja je isto bila blizu elektricnog voda na kuci, komp+televizori(nisam se sjetio da bi mogo antenu istekat isto)

na par mjesta u kuci su stare instalacije izbile zbuku, rasvjetna tijela, fridge, bilo je toga ;)

al sad bar nemoram istekavat nista :)

prenaponska sta? :))

Kalea ned 15.8.2010 17:53

U biti isto mislimo, šteta što to nisi ranije detaljno opisao. Naravoučenije je i opet za većinu korisnika koji si ne mogu priuštiti kvalitetnu zaštitu koja je jako skupa jednostavno ištekavanje svih kablova, na to mislim i telefonski, i moliti se da ne rokne u blizini. Upravo to što kažeš, da iako su kablovi isključeni, može doći do kvara, se meni dogodilo. Iako je bio iskopčan, imao sam nakon grmljavine itekakvih poteškoća sa podizanjem sistema, no na svu sreću uspio sam, te ništa nije riknulo. BTW sviđa mi se ovaj tvoj komentar na moj post.