Start-up

Biznis - sukob interesa?

bunker pet 24.1.2020 00:06


@mzopg

Kapitalizam već u svom imenu daje do znanja svoju cjelokupnu filozofiju. Koliko je u njemu zakonitosti ponude i potražnje, a koliko je to sve dirigirano, to mi mali smrtnici možemo samo nagađati.

Ali evo jedan primjer: starci mog kuma imaju pilanu, i neki njihov dobar frend je tada radio u odjelu nabave za jedan njemački trgovački lanac. I kroz razgovor skuže da taj lanac kupuje čačkalice po daleko većoj cijeni od ove koju bi im ponudili ovi iz pilane. I taj frend probao u upravi progurati njihove čačkalice. I tako tog frenda pozove schwaba na raport i očita mu bukvicu u stilu da je to njemački lanac, da ga financira njemačka banka, pa da bu i čačkalice kupovali od njemačke tvrtke bez obzira na cijenu...

Jedan kraći period, nakon umirovljenja, sam radio u inozemstvu, i to u tvrtkama koje su pojam kapitalizma, i metode kojima oni utiru put za svoje proizvode veze nemaju sa pravilima ponude i potražnje.


Glede tvrdnje da je čovjek spreman više trpiti što je siromašniji: da, ali do jedne granice, a tad postaje jako opasan kada više nema kaj izgubiti.

Već je ljudski rod prolazio razne faze društvenih uređenja, industrijske revolucije, evo nas i u svemiru, pa vjerojatno bumo našli odgovore na krize...

☺️



mzopg pet 24.1.2020 20:32
bunker kaže...

Ali evo jedan primjer: starci mog kuma imaju pilanu, i neki njihov dobar frend je tada radio u odjelu nabave za jedan njemački trgovački lanac. I kroz razgovor skuže da taj lanac kupuje čačkalice po daleko većoj cijeni od ove koju bi im ponudili ovi iz pilane. I taj frend probao u upravi progurati njihove čačkalice. I tako tog frenda pozove schwaba na raport i očita mu bukvicu u stilu da je to njemački lanac, da ga financira njemačka banka, pa da bu i čačkalice kupovali od njemačke tvrtke bez obzira na cijenu...

 Mislim da to ipak ovisi od tvrtke do tvrtke. Evo primjer, LIDL je tu kod nas angažirao sve lokalne poljoprivrednike (OPG-ove) i lokalne firme, maksimalno podržavaju domaću RH proizvodnju.

David87 sri 5.2.2020 14:14

Imam slično pitanje kao i kolega. Dakle radim u firmi koja se između ostalog bavi i web dizajnom odnosno izradom web stranica. U toj firmi ja ne radim taj dio posla, te sam na drugoj poziciji. Ako ja otvorim npr. j.d.o.o. i budem vlasnik te tvrtke, a pod djelatnostima stoji također izrada web stranica, da li se to također kosi sa zakonom. Znači ostao bih zaposlen u trenutnoj firmi, te bi bio direktor u svojoj, koja ne bi imala zaposlene. Ako ne bi moglo na taj način, da li bi direktor mogao biti npr. netko iz obitelji, a da ja odradim taj posao sastrane. Naravno to bi sve radio van radnog vremena. Tnx!

Dagg sub 3.10.2020 22:28

Ovo pitanje je deplasirano kada se zna da je većina poznatijih software firmi kod nas nastala tako da su preoteli poslove svom poslodavcu. U stilu znate ja bi vam to mogao jeftinije i tako to krene. Dakle u ovom poslu uglavnom nema morala ni sa jedne strane. Oni moralniji koji nađu isto takvu drugu stranu mogu biti sretni kao da su pogodili jackpot. A ima ih.