Sport

Bodybuilding - od početnika do naprednih

Petar hw čet 9.5.2024 01:28

glede kardia na taste, vecinu svojih defki sam uspjesno obavljao sa non-nataste kardijima tj. kardijima preko dana dok je hrana u cirkulaciji i 99% posla zbilja jest calories in-out i tako se covjek moze spustiti na dosta niske bodyfate, to svi tvrde od noob dyel kifovaca do pro-ova 130kg 3bf

 

ALI

 

jutarnja razina secera u krvi kod vecine zdravih osoba je cca 5-6mmol dok preko dana 8-10mmol kad se jede

a obzirom se moze reci da je dobar pokazatelj inzulinske osjetljivosti stanje jutarnjeg secera u krvi (zdrave osobe imaju 5mmol, dijabeticari po 10+mmol)

i sad kardio na taste dok je razina secera u krvi tako niska - dodatno spusta razinu secera u krvi, sto moguce ima svojih benefita

 

razmisljam, da sam ja npr prilikom svojih defki -10kg radio kardio na taste, bih li se zdefkao brze? mozda na mrvicu vise hrane? bi li na kraju ispao tvrđi? bih li vise snage ocuvao? mozda bi proces umjesto 4mjeseca trajao 3mjeseca?

 

 

 

 

također jedna definitivna prednost jutarnjeg kardija jest - kad ga se rijesi - osoba ce teze sfushati prehranu preko dana, da ne ponisti jutarnji trud... i sansa da ce uspjesno doci do cilja ce se povecati

Petar hw čet 9.5.2024 01:47
BeLLicus kaže...

 Evo ga nova studija na 24 sata, whey popijte prije treninga https://www.24sata.hr/lifestyle/protein-iz-mlijeka-gradi-misice-sirutku-popijte-prije-treninga-980355?24sata_ref=frontpage-home

 

EDIT:  Općenito, preporučuje se oko 0,5 grama visokokvalitetnih proteina po kilogramu tjelesne mase, što je u prosjeku od 40 do 70 grama dnevno hahahahahahahahahahah 

 za prosjecnu osobu 50-70g proteina dnevno je sasvim cool da zadovolji potrebe tijela, kriticna ekipa su oni sta provode dan na obrocima tipa kruh i namaz, buhtla sa cokoladom, pizza cola, znam ih hrpu, ti su na 20g proteina i nezdravom nedostatku

 

također i za odrzavanje jednom kad se nabildas odnosno ajmo reci dodes do zeljenog tijela/kolicine misicne mase, ne treba ti previse za odrzavanje stecenog misica, najvaznije su kalorije, npr jedna snicla dnevno i ostatak hrane po izboru do svog kcal odrzavanja te uz naravno treninge ce uspjesno odrzavati misic, visoki unosi 200+ proteina trebaju samo kad se ide dolje ili gore odnosno rade mase i defke

Petar hw čet 9.5.2024 01:52
BeLLicus kaže...

 Ne, nikad to ne radim. Deadlift gradi trapove :D

 to je to. takoder obilujem trapovima a nikad ih ne radim, i vidi se na svim jakim deadlifterima da imaju trap

 

(na deadliftu se drzi 100-150-200kg dok u shrugsima 50-100kg?kako na kojoj spravi, najcesce se radi bucicama jel i nekim smijenim kilazama 10-20kg po ruci

 

ako se vec zeli raditi na trapu treba ga pogađati okvirnim kilazama koliko se deadlifta npr na smithu teski shrugsi odozada (da kurac ne smeta) 10ak repsa otkaz

Petar hw čet 9.5.2024 02:10
BeLLicus kaže...

Uzeo sam sad ovaj chio salsa on mi je fantastican sa tacosima vjv ce i biti sa piletinom.  

 pronađi svoj omiljeni umak/kecap, ima toga hrpa, razlikuju se okusi kako kod kojeg proizvodaca pogotovo kecapa, svatko treba pronaci svoj kecap, vecina kecapa je "paradajzasta" dok meni npr samo ovaj pase https://www.jamyachtsupply.com/images/super/Kecap_ljuti_1.jpg nekako je sladak+ljut bez istaknute note paradajza

u tim stvarima kecapi i chio salsa umaci nema nista lose i mogu se jesti doslovno jedan dnevno, osobno ovog gore namocim 200g (skoro pola pikse) na 200g tjestenine u posudi sa sitno nasjeckanim mesom i vrhunski mi bude a jednostavan brz obrok za pripremiti

 

 

vrijedi i za rizu, hrpa je sorti, nije samo paraboiled short i long grained, eksperimentirajte kupite po raznim trgovinama razlicitih proizvodaca rize i nadite sebi ukusnu rizu, ja npr neke rize ne mogu pojesti 50g dok mi ova iz lidla pase i lako pojedem 200g (sa 800g vode) https://images.openfoodfacts.org/images/products/20053956/front_en.19.full.jpg

Petar hw čet 9.5.2024 02:41

jos glede vise puta spomenutih SIREVA kao izvor proteina

 

nakon puno godina provedenih na posnim sirevima fokusirao sam se na meso+jaja i bolje se osjecao i bolje napredovao.

 

opet cika belikus, zanimljivo koliko intuitivno optimalno radi stvari za bildanje, izvore proteina je koliko sam shvatio tijekom ove 2god solidnih+15kg drzao meso jaja i riba jel tako, ovo cesto spominjanje oslica? to je to. i svi najbolji tako rade, recimo slabo cete vidjeti sireve u pro krugovima, svi se drze meso riba jaja i mrvicu neceg mlijecnog (kalcij)

 

 

zbog cega je to tako? najvise jer ne pase probavi 

quote mr natural

"

jeo bi ja vise ovog pilos sira bivsa milbona(59 grama proteina za ~1.6€) ali bude problem na probavu ako uzmem vise of 250 grama dnevno.

"

 

klonite se i wheyeva kod kojih primjetite i najmanji problem

Petar hw čet 9.5.2024 03:02
BeLLicus kaže...

32.5kg military press sa bucicama 9 ponavljanja sam uspio. 

sjedeci rameni potisak bucicama jel? dobro je, ja sam posoljen + treniram 15god a mogu 40kg sto nije znacajno vise

 

brzo si postao jak sto je jedan od glavnih razloga uspjeha, ono sto sam pisao snaga mora non stop ici gore

Angelo97 čet 9.5.2024 03:45
exer1234 kaže...
Angelo97 kaže...
exer1234 kaže...

 da, zato sto bi tako odradio 2 treninga po skupini tjedno, s manje serija..Sto je automatski veci benefit jer 2x tjedno je bolje nego 1x... Vise serija po jednom treningu ne znaci bolje, valjda je to danas jasno.. jeste procitali uopce koju literaturu, pogledali koju studiju ili sve bubate napamet? 

 

znas kako kaze poslovica- tko nema u glavi, ima u nogama.. znaci pamet nadoknaduje  kidanjem na treningu :D

 Problem je kaj se pocetnicima prepuroca taj nizak broj serija na tjednoj bazi, ali ono sto malo njih kaze je da nizi broj serija onda mora znacit i efikasniji trening, trening do otkaza, progressive overload i slicno.

 

Vecina samo kaze, gubis vrijeme u jimu smanji to, ali ne kazu da mnogi vecim volumenom izkompenziraju moguci manjak intenzitet treninga. 

 

Na kraju krajeva stvar je i preference i gusta, kako ko voli napredovat ce bolje. Bro split ima tu vaznu komponentu, a to je sto je zabavan i gust ga je radit, i funkcionira, nije od jucer. Psihologija je bitna stvar, ne treba to zaboravit.

 

Smeta me kad mi neko kaze da je 10 serija za misic u treningu puno, po mom iskustvu to se pokazalo kao sweet spot, i tako 2x tjedno. Za prsa recimo bench 5 serija, 3 serije inclinea s bucicama i 2 serije pec deca i tako 2x u tjednu.

 

Danas se pocelo cesto Mike Mentzera opet spominjat, sto je po meni suludo, jer vecina ekipe niti bi znala trenirat tako niti bi htjela.

 

Ne postoji jedan jedini put uspjeha u ovom sportu, problem je kad se nesto namece kao jedini nacin ili kad se ide u neke ekstreme kao 4 serije po misicu tjedno...

 pa to, sto je volumen manji, serije moraju biti kvalitetnije, do otkaza ili jako blizu otkaza, ne mozes raditi i malo i slabo... 

 

sto vise volumena imas, tu nadoknadujes manjak inteziteta..

 

nemoguce je raditi i 20 serija po treningu i svaku ici do otkaza, jer ce oporavak biti jako dug. 

 

ma ne volim Mikea, ne zbog nacina trenigna nego zato sto je cisti marketing, pa lik je trenirao kao i arnold i ekipa, cak je po pricama tih starih bildera, ostajao najduze u teretani od svih, i kasnije se prebacio na taj HIT samo da kontrira arnoldu.

ego ga je unistio

 Da, ali na to i mislim. Kladim se da je vecini noobova tesko dovest intenzitet do te mjere di mogu rec manje je vise, lakse im je s vise volumena. Takodjer rekao bi da je i stvar preference ovak i onak.

 

Gledam ovog lika Mo Samuelsa, ide za 3 tjedna na natjecanje, sad trenira i promovira HIT sa 2 serije po vjezbi i slicno, a prije je klasicno rokao 4 serije do otkaza na svakoj vjezbi na bro splitu, a toga je i izgradilo.

Angelo97 čet 9.5.2024 03:52

@BeLLicus

Facts. Doduse, ja ih znam ubacit jer su mi upper traps weak point, a i klasicni deadlift ne radim uvijek, primarno RDL na leg dayu u zadnje vrijeme iako razmisljam ponovno ubacit konvencionalni.

Santana čet 9.5.2024 06:22
BeLLicus kaže...
exer1234 kaže...
BeLLicus kaže...

Od ponedjeljka krecu igre gladi hehe. Ugk ce biti na minimum 4 tjedna stroge proteinske ishrane, ciljat cu 2000kcal dnevno, uz jutarnji kardio na prazan zeludac, brza hodnja pola sata, trening sa utezima posljepodne. Vagao se u ljekarnoj neki dan na onoj profi vagi 89.7kg. Vidit cemo za mjesec dana sto kaze vaga.

 Samo jedno pitanje, zasto na prazan stomak? Vise ti pase tako ili?

 Zato što gladno tijelo je u kataboličkom stanju i sve dok nema spajka inzulina da troši ugljikohidrate, tijelo troši masti, ujutro na brzom hodanju dok sam gladan i dok su mi otkucaji na 90 do 100 tijelo uzima energiju iz masti tj sala, da se najedem i odem raditi kardio prvo bi tijelo trošilo energiju iz ugljikohidrata a to ne želim. Imaš detaljno objašnjeno kod Miloša Jovanovića IFBB PRO čovjeka iz srbije na yt sve o tome. 

 90 do 100 otkucaja ti je slabo za to. Ništa

Meni je granica negdje na 150. 185 mi je threshold power. 

 

Cim si blize toj granici vise masti trošiš, al je rizik da se ne prebacis na drugo gorivo. Zato ja radim na 140-145 otkucaja. 

Kad skuzis to mozes fizicki osjetit na sebi prelaz iz zone 2 u zonu 3. 

Nije zona 2 slabi trening kad se radi kak spada. 

 

 

BeLLicus čet 9.5.2024 08:55
Santana kaže...
BeLLicus kaže...
exer1234 kaže...
BeLLicus kaže...

Od ponedjeljka krecu igre gladi hehe. Ugk ce biti na minimum 4 tjedna stroge proteinske ishrane, ciljat cu 2000kcal dnevno, uz jutarnji kardio na prazan zeludac, brza hodnja pola sata, trening sa utezima posljepodne. Vagao se u ljekarnoj neki dan na onoj profi vagi 89.7kg. Vidit cemo za mjesec dana sto kaze vaga.

 Samo jedno pitanje, zasto na prazan stomak? Vise ti pase tako ili?

 Zato što gladno tijelo je u kataboličkom stanju i sve dok nema spajka inzulina da troši ugljikohidrate, tijelo troši masti, ujutro na brzom hodanju dok sam gladan i dok su mi otkucaji na 90 do 100 tijelo uzima energiju iz masti tj sala, da se najedem i odem raditi kardio prvo bi tijelo trošilo energiju iz ugljikohidrata a to ne želim. Imaš detaljno objašnjeno kod Miloša Jovanovića IFBB PRO čovjeka iz srbije na yt sve o tome. 

 90 do 100 otkucaja ti je slabo za to. Ništa

Meni je granica negdje na 150. 185 mi je threshold power. 

 

Cim si blize toj granici vise masti trošiš, al je rizik da se ne prebacis na drugo gorivo. Zato ja radim na 140-145 otkucaja. 

Kad skuzis to mozes fizicki osjetit na sebi prelaz iz zone 2 u zonu 3. 

Nije zona 2 slabi trening kad se radi kak spada. 

 

 

 Kažu da ne smije prelazit 120 maks 130, jer onda počima uzimat i protein iz mišića. Mast više nije dovoljna. 

BeLLicus čet 9.5.2024 08:58
Petar hw kaže...
BeLLicus kaže...

32.5kg military press sa bucicama 9 ponavljanja sam uspio. 

sjedeci rameni potisak bucicama jel? dobro je, ja sam posoljen + treniram 15god a mogu 40kg sto nije znacajno vise

 

brzo si postao jak sto je jedan od glavnih razloga uspjeha, ono sto sam pisao snaga mora non stop ici gore

 Da sjedeci rameni potisak sa bucicama.

BeLLicus čet 9.5.2024 09:12
Petar hw kaže...

glede kardia na taste, vecinu svojih defki sam uspjesno obavljao sa non-nataste kardijima tj. kardijima preko dana dok je hrana u cirkulaciji i 99% posla zbilja jest calories in-out i tako se covjek moze spustiti na dosta niske bodyfate, to svi tvrde od noob dyel kifovaca do pro-ova 130kg 3bf

 

ALI

 

jutarnja razina secera u krvi kod vecine zdravih osoba je cca 5-6mmol dok preko dana 8-10mmol kad se jede

a obzirom se moze reci da je dobar pokazatelj inzulinske osjetljivosti stanje jutarnjeg secera u krvi (zdrave osobe imaju 5mmol, dijabeticari po 10+mmol)

i sad kardio na taste dok je razina secera u krvi tako niska - dodatno spusta razinu secera u krvi, sto moguce ima svojih benefita

 

razmisljam, da sam ja npr prilikom svojih defki -10kg radio kardio na taste, bih li se zdefkao brze? mozda na mrvicu vise hrane? bi li na kraju ispao tvrđi? bih li vise snage ocuvao? mozda bi proces umjesto 4mjeseca trajao 3mjeseca?

 

 

 

 

također jedna definitivna prednost jutarnjeg kardija jest - kad ga se rijesi - osoba ce teze sfushati prehranu preko dana, da ne ponisti jutarnji trud... i sansa da ce uspjesno doci do cilja ce se povecati

 Ja tako radim, jer sam vidio na kanalu kod Miloša Jovanovića a super je lik postao je pro nedavno u Classic Physique, on to prakticira nije to krucionalno kao što kažeš samo brže dovodi do rezultata. 

mrsmith čet 9.5.2024 09:34
Petar hw kaže...
BeLLicus kaže...

32.5kg military press sa bucicama 9 ponavljanja sam uspio. 

sjedeci rameni potisak bucicama jel? dobro je, ja sam posoljen + treniram 15god a mogu 40kg sto nije znacajno vise

 

brzo si postao jak sto je jedan od glavnih razloga uspjeha, ono sto sam pisao snaga mora non stop ici gore

Svaka cast. Ja ga radim s 30, poprilicno jednostavno 10-12 ponavljanja. Sljedece sta imamo je 35, ali nisam jos krenuo s njima za military press 

 

Vjerojatno bi najveci problem bio dignuti ih u razinu ramena s koljena. Mozda da mi netko pomogne i doda utege, ali sve klinci i influencerice u gymu haha

 

Petar hw kaže...

glede kardia na taste, vecinu svojih defki sam uspjesno obavljao sa non-nataste kardijima tj. kardijima preko dana dok je hrana u cirkulaciji i 99% posla zbilja jest calories in-out i tako se covjek moze spustiti na dosta niske bodyfate, to svi tvrde od noob dyel kifovaca do pro-ova 130kg 3bf

 

ALI

 

jutarnja razina secera u krvi kod vecine zdravih osoba je cca 5-6mmol dok preko dana 8-10mmol kad se jede

a obzirom se moze reci da je dobar pokazatelj inzulinske osjetljivosti stanje jutarnjeg secera u krvi (zdrave osobe imaju 5mmol, dijabeticari po 10+mmol)

i sad kardio na taste dok je razina secera u krvi tako niska - dodatno spusta razinu secera u krvi, sto moguce ima svojih benefita

 

razmisljam, da sam ja npr prilikom svojih defki -10kg radio kardio na taste, bih li se zdefkao brze? mozda na mrvicu vise hrane? bi li na kraju ispao tvrđi? bih li vise snage ocuvao? mozda bi proces umjesto 4mjeseca trajao 3mjeseca?

 

 

 

 

također jedna definitivna prednost jutarnjeg kardija jest - kad ga se rijesi - osoba ce teze sfushati prehranu preko dana, da ne ponisti jutarnji trud... i sansa da ce uspjesno doci do cilja ce se povecati

Sto se tice kardia, imam traku kuci pa 2 puta tjedno odradim u dane kad nisam u gymu. Apsolutno nikada ujutro, jednostavno se ne mogu natjerati. Moja trcanja su uvijek ili kasno popodne ili uvece prije spavanja  I da, trcim oko 35-40min sa max usponom koji mi traka ima (12%) i brzina 6-8km/h (dakle ne sprintam).

Petar hw čet 9.5.2024 11:16
mrsmith kaže...

Svaka cast. Ja ga radim s 30, poprilicno jednostavno 10-12 ponavljanja. Sljedece sta imamo je 35, ali nisam jos krenuo s njima za military press 

 

Vjerojatno bi najveci problem bio dignuti ih u razinu ramena s koljena. Mozda da mi netko pomogne i doda utege, ali sve klinci i influencerice u gymu haha

 

 nauci se sutnuti ih s vrha koljena, sjednes pripremis se bucice stavis na rub koljena i jace sutnes nogom gore

 

i da problem vecine teretana je sto nemaju 2.5kg skok nego po 5kg na bucicama preko 30kg, cak niti "najbolje" teretane u zagrebu xxl i sparta sa bucicama do 50kg, jedino gyms4you ima 32.5kg i 37.5kg ali sa max bucicama 40kg, znam problem je i meni, jer 5kg dodati na npr tvoj 30kg sjedecki press je 15-20% radne kilaze - kao da se sa benca 90kg 5x5 odmah pokusava 105kg

 

mada bih rekao da tek kad ces imati sigurnih 15 ponavljanja na 30kg mozes probati 35kg(onda bi trebala ici 6-8 repsa); 35kg mozes probati i sada uz asistenciju (sto si vjerojatno vidio neki rade), da ti se pomogne nabaciti na ramena i onda odozada netko ti gura laktove gore a ti se fokusiras na negativ (dogovoris se sa spoterom da ne dira prilikom negativa) jer bas taj sjedeci rameni press bucicama je jako zanimljiva vjezba po jednoj karakteristici kod vecine ljudi jer kad dodu do otkaza na pushu (tesko sporo guranje gore) mogu raditi ultra spor negativ u trajanju 5-10sek i jos drzati na ramenima pod kontrakcijom, na niti jednoj drugoj vjezbi nije tako, benc npr kad otkazu nitko ne moze raditi spori negativ i jos drzati par sekundi iznad prsa

stoga asistencija za push u toj vjezbi moze jako dobro doci da se iscrpi negativ jer ipak negativ znatno jace kida vlakna i potice na rast

+utjecaj na cns i probijanje strahova za diranje vecih kilaza, da sto prije sam pocnes baratati sa 35kg...

Petar hw čet 9.5.2024 11:38
Angelo97 kaže...

@BeLLicus

Facts. Doduse, ja ih znam ubacit jer su mi upper traps weak point, a i klasicni deadlift ne radim uvijek, primarno RDL na leg dayu u zadnje vrijeme iako razmisljam ponovno ubacit konvencionalni.

 ti se primarno trebas fokusirati na ramena/ruke, leđa trapovi su ti cisto fajn

mrsmith čet 9.5.2024 11:43
Petar hw kaže...
mrsmith kaže...

Svaka cast. Ja ga radim s 30, poprilicno jednostavno 10-12 ponavljanja. Sljedece sta imamo je 35, ali nisam jos krenuo s njima za military press 

 

Vjerojatno bi najveci problem bio dignuti ih u razinu ramena s koljena. Mozda da mi netko pomogne i doda utege, ali sve klinci i influencerice u gymu haha

 

 nauci se sutnuti ih s vrha koljena, sjednes pripremis se bucice stavis na rub koljena i sutnes jace nogom gore

 

i da problem vecine teretana je sto nemaju 2.5kg skok nego po 5kg na bucicama preko 30kg, cak niti "najbolje" teretane u zagrebu xxl i sparta sa bucicama do 50kg, jedino gyms4you ima 32.5kg i 37.5kg ali sa max bucicama 40kg, znam problem je i meni, jer 5kg dodati na npr tvoj 30kg sjedecki press je 15-20% radne kilaze - kao da se sa benca 90kg 5x5 odmah pokusava 105kg

 

mada bih rekao da tek kad ces imati sigurnih 15 ponavljanja na 30kg mozes probati 35kg(onda bi trebala ici 6-8 repsa); 35kg mozes probati i sada uz asistenciju (sto si vjerojatno vidio neki rade), da ti se pomogne nabaciti na ramena i onda odozada netko ti gura laktove gore a ti se fokusiras na negativ (dogovoris se sa spoterom da ne dira prilikom negativa) jer bas taj sjedeci rameni press bucicama je jako zanimljiva vjezba po jednoj karakteristici kod vecine ljudi jer kad dodu do otkaza na pushu (tesko sporo guranje gore) mogu raditi ultra spor negativ u trajanju 5-10sek i jos drzati na ramenima pod kontrakcijom, na niti jednoj drugoj vjezbi nije tako, benc npr kad otkazu nitko ne moze raditi spori negativ i jos drzati par sekundi iznad prsa

stoga asistencija za push u toj vjezbi moze jako dobro doci da se iscrpi negativ jer ipak negativ znatno jace kida vlakna i potice na rast

+utjecaj na cns i probijanje strahova za diranje vecih kilaza, da sto prije sam pocnes baratati sa 35kg...

Je, tako radim i trenutno - vrh koljena i zabacivanje, ali mislim da 35-ice nebi mogao na taj nacin dignuti gore, ne jos. Budem probao uz asistenciju jedan dan svakako. Sto se tice bucica, do 30 imamo 2.5kg razmak, iznad su 35, 40 i 50 - doduse sve hexa gumirane i odlicne, nemam prigovora. Hvala na info za negativ, nisam to radio jos.

BeLLicus čet 9.5.2024 12:49

Piletina na 15 minuta na 195c u airfryeru puno bolja nego na 25 minuta kako sam ja radio i okretao, mild salsa chio umak fantastičan, baš paše uz piletinu. Što se tiče dijete navečer je najteže oko 21h stomak plače, ali što je tu je, treba samo biti jak u glavi. 10 puta lakše je izgubiti mast nego izgraditi mišić ^^ 

hrka11 čet 9.5.2024 12:53

Rasporedi drugacije obroke,ostavi vise za uvecer...meni pase i mogu bez problema ne jest od 7 ujutro kad se ustanem do 5-6 popodne...ali zato uvecer pojedem ko konj.Kad sam bio na 1800cal tada sam izgubio oko 15ak-20kg zadnji obrok mi je bio vecinom oko 9-10h.

BeLLicus čet 9.5.2024 12:59
hrka11 kaže...

Rasporedi drugacije obroke,ostavi vise za uvecer...meni pase i mogu bez problema ne jest od 7 ujutro kad se ustanem do 5-6 popodne...ali zato uvecer pojedem ko konj.Kad sam bio na 1800cal tada sam izgubio oko 15ak-20kg zadnji obrok mi je bio vecinom oko 9-10h.

 Ja sam ujutro jako gladan oduvijek, doslovno vrtoglavica ako ne jedem. Sad jedem ujutro poslije cardia, cca 9 sati, ručak 12:30, gym oko 14:00 poslije gyma whey sa vodom, oko 17h, skyr i jagode, i oko 19h večera. Pojedem 4 jajeta za večeru i gladan za 2h, prije mi se to nije događalo. Vjv jer je cijeli dan kalorijski unos slab.

Santana čet 9.5.2024 13:17
BeLLicus kaže...
Santana kaže...
BeLLicus kaže...
exer1234 kaže...
BeLLicus kaže...

Od ponedjeljka krecu igre gladi hehe. Ugk ce biti na minimum 4 tjedna stroge proteinske ishrane, ciljat cu 2000kcal dnevno, uz jutarnji kardio na prazan zeludac, brza hodnja pola sata, trening sa utezima posljepodne. Vagao se u ljekarnoj neki dan na onoj profi vagi 89.7kg. Vidit cemo za mjesec dana sto kaze vaga.

 Samo jedno pitanje, zasto na prazan stomak? Vise ti pase tako ili?

 Zato što gladno tijelo je u kataboličkom stanju i sve dok nema spajka inzulina da troši ugljikohidrate, tijelo troši masti, ujutro na brzom hodanju dok sam gladan i dok su mi otkucaji na 90 do 100 tijelo uzima energiju iz masti tj sala, da se najedem i odem raditi kardio prvo bi tijelo trošilo energiju iz ugljikohidrata a to ne želim. Imaš detaljno objašnjeno kod Miloša Jovanovića IFBB PRO čovjeka iz srbije na yt sve o tome. 

 90 do 100 otkucaja ti je slabo za to. Ništa

Meni je granica negdje na 150. 185 mi je threshold power. 

 

Cim si blize toj granici vise masti trošiš, al je rizik da se ne prebacis na drugo gorivo. Zato ja radim na 140-145 otkucaja. 

Kad skuzis to mozes fizicki osjetit na sebi prelaz iz zone 2 u zonu 3. 

Nije zona 2 slabi trening kad se radi kak spada. 

 

 

 Kažu da ne smije prelazit 120 maks 130, jer onda počima uzimat i protein iz mišića. Mast više nije dovoljna. 

  Nije isto meni kojem ide do 205 otkucaja ili nekome kome ide do 170.

 

Ne mozes uzet neko univerzano mjerenje za to nego moras nac svoj sweetspot. 

Probaj si izmerit svoj max HR i onda radit na 70%

fila2208 čet 9.5.2024 13:28
BeLLicus kaže...
hrka11 kaže...

Rasporedi drugacije obroke,ostavi vise za uvecer...meni pase i mogu bez problema ne jest od 7 ujutro kad se ustanem do 5-6 popodne...ali zato uvecer pojedem ko konj.Kad sam bio na 1800cal tada sam izgubio oko 15ak-20kg zadnji obrok mi je bio vecinom oko 9-10h.

 Ja sam ujutro jako gladan oduvijek, doslovno vrtoglavica ako ne jedem. Sad jedem ujutro poslije cardia, cca 9 sati, ručak 12:30, gym oko 14:00 poslije gyma whey sa vodom, oko 17h, skyr i jagode, i oko 19h večera. Pojedem 4 jajeta za večeru i gladan za 2h, prije mi se to nije događalo. Vjv jer je cijeli dan kalorijski unos slab.

 gdje i kad radiš kakvo je radno vrijeme

mrsmith čet 9.5.2024 14:17
fila2208 kaže...

 Ja sam ujutro jako gladan oduvijek, doslovno vrtoglavica ako ne jedem. Sad jedem ujutro poslije cardia, cca 9 sati, ručak 12:30, gym oko 14:00 poslije gyma whey sa vodom, oko 17h, skyr i jagode, i oko 19h večera. Pojedem 4 jajeta za večeru i gladan za 2h, prije mi se to nije događalo. Vjv jer je cijeli dan kalorijski unos slab.

 gdje i kad radiš kakvo je radno vrijeme

 taman htio pitati

BeLLicus čet 9.5.2024 14:28
fila2208 kaže...
BeLLicus kaže...
hrka11 kaže...

Rasporedi drugacije obroke,ostavi vise za uvecer...meni pase i mogu bez problema ne jest od 7 ujutro kad se ustanem do 5-6 popodne...ali zato uvecer pojedem ko konj.Kad sam bio na 1800cal tada sam izgubio oko 15ak-20kg zadnji obrok mi je bio vecinom oko 9-10h.

 Ja sam ujutro jako gladan oduvijek, doslovno vrtoglavica ako ne jedem. Sad jedem ujutro poslije cardia, cca 9 sati, ručak 12:30, gym oko 14:00 poslije gyma whey sa vodom, oko 17h, skyr i jagode, i oko 19h večera. Pojedem 4 jajeta za večeru i gladan za 2h, prije mi se to nije događalo. Vjv jer je cijeli dan kalorijski unos slab.

 gdje i kad radiš kakvo je radno vrijeme

 Sa starim radim knjigovodstvo od svoje kuce, njegova je firma, radim kad hocu i kad mi pase. Obicno je to ujutro ili predvecer. No knjigovodstvo kao takvo je super 15 dana u mjesecu radis svaki dan 15 dana ladis jaja. 

guls čet 9.5.2024 14:48

Zavidim ti.

Moje radno vrijeme je od 6-17h (ako računam prijevoz i vožnju djeteta u vrtić).

U 5h ne funkciniram i ne mogu prakticirati trening, a nakon 17h se treba brinuti za dete i trudnu ženu (ručak, kuća, okućnica itd).

Fakat jedva dišem od obaveza, a kamoli da stignem odraditi trening.

No tu i tamo se počastim.

 

cviljenje mod: off

Angelo97 čet 9.5.2024 14:56
Petar hw kaže...
Angelo97 kaže...

@BeLLicus

Facts. Doduse, ja ih znam ubacit jer su mi upper traps weak point, a i klasicni deadlift ne radim uvijek, primarno RDL na leg dayu u zadnje vrijeme iako razmisljam ponovno ubacit konvencionalni.

 ti se primarno trebas fokusirati na ramena/ruke, leđa trapovi su ti cisto fajn

 Meni su podlaktice slabija karika, nikakav hammer curl ili slicno mi ne pomaze tu, jednostavno smijesno izgleda u odnosnu na nadlakticu.

mrsmith čet 9.5.2024 15:01
Angelo97 kaže...
Petar hw kaže...
Angelo97 kaže...

@BeLLicus

Facts. Doduse, ja ih znam ubacit jer su mi upper traps weak point, a i klasicni deadlift ne radim uvijek, primarno RDL na leg dayu u zadnje vrijeme iako razmisljam ponovno ubacit konvencionalni.

 ti se primarno trebas fokusirati na ramena/ruke, leđa trapovi su ti cisto fajn

 Meni su podlaktice slabija karika, nikakav hammer curl ili slicno mi ne pomaze tu, jednostavno smijesno izgleda u odnosnu na nadlakticu.

Meni izgleda bolje kad je tako nego da si kao popaj 😆 Ima ekipe kojima je podlaktica deblja od listova, izgledaju kao neandertalci.

Angelo97 čet 9.5.2024 16:24

Danas rokanje ruku

Triceps: v bar pushdowns, skullcrushers, overhead rope extensions

Biceps: ez bar curls, incline db curls, hammer curls

Sve 4 serije, 4 serija dropset.