Sigurnosni softver

Vaša zaštita od napasti (virusi, crvi itd.)?

limitedition sri 8.1.2014 19:39
Stdite kaže...

Microsoft Security Essentials je jedini antivirus koji necemu sluzi + jos je besplatan

Bolje ne imati AV nego to smeće pa se uljuljati u lažnu sigurnost. Doslovno, u zadnje vrijeme je postao pravo smeće. Kad se sjetim na koliko sam ga računala stavio zaboli me glava.

 

Od besplatnih antivirusa najbolji se (zasad!) pokazao 360 internet security od Qihoo-a.

Stdite sri 8.1.2014 20:12
username kaže...
Stdite kaže...

Microsoft Security Essentials je jedini antivirus koji necemu sluzi + jos je besplatan

Daj neki argument. Pucaš i ostao si živ.

 

Agrument je taj da vecina tih antivirusa su napravljeni za svakakve svrhe , ali posto koristim windows kao operativni sustav zasto nebi i koristio windows anti virus?

username sri 8.1.2014 20:22
Stdite kaže...

 

Agrument je taj da vecina tih antivirusa su napravljeni za svakakve svrhe , ali posto koristim windows kao operativni sustav zasto nebi i koristio windows anti virus?

Argument ti ne drži vodu. Kad instaliraš AV možeš birati koje ćeš module instalirati. Čak je i M$ "priznao" da je njegov AV smeće. Malo pogledaj testove koje možeš naći u temi "Ultimativna antivirus tema" i zaključit ću da ti dosta toga nije jasno (sudeći prema tvojim izjavama) pa se slobodno uključi u raspravu. Lp

bunkermax sri 8.1.2014 22:25

@kivic,

Ne biti površan i donositi krive pretpostavke...

Jel gore covjek naveo da je i sam ms naveo da je njihov av smece i na to sam ga zamolio link da vidim di to ms tvrdi.  Ja sam naveo izvor gdje je potpuno drugi stav ms vidljiv. Znači ne trpaj nikome rijeci u usta nego malo pažljivije čitaj sto tko pise ako vec sudjelujes u diskusiji...  Mog stava nigdje gore nema vec samo pitanje i link.

kivic15 sri 8.1.2014 22:27
bunkermax kaže...

@kivic,

Ne biti površan i donositi krive pretpostavke...

Jel gore covjek naveo da je i sam ms naveo da je njihov av smece i na to sam ga zamolio link da vidim di to ms tvrdi.  Ja sam naveo izvor gdje je potpuno drugi stav ms vidljiv. Znači ne trpaj nikome rijeci u usta nego malo pažljivije čitaj sto tko pise ako vec sudjelujes u diskusiji...  Mog stava nigdje gore nema vec samo pitanje i link.

prestao sam čitat ova natezanja,jer svaki put kad bi došao na forum,u svakoj temi bi bilo natezanja kojih mi je više puna kapa....sorry,pogriješio sam,LP

siketa čet 9.1.2014 09:27
kivic15 kaže...

čekaj,jesam li dobro skužio?ti očekuješ da će firma koja je proizvela taj antivirus,za taj av napisati da je smeće?

Nisu ga oni napravili nego kupili....provjeri.

username čet 9.1.2014 11:48
bunkermax kaže...

 

Ovdje tvrde da itekako stoje iza svog proizvoda i to nakon sto je iz izjave one njihove menadzerice u potpunosti izokrenut smisao :

 

http://blogs.technet.com/b/mmpc/archive/2013/10/09/our-commitment-to-microsoft-antimalware.aspx

 

 

Pa naravno da će stati iza svojeg proizvoda. Proizvod im je imao jako loše rezultate na testovima. Ništa nije izokrenuto, htjeli su reći da je bolje imati njihov AV nego nikakav. Vremena za poboljšanja ima ali nitko mi neće zamijeniti Emisoft IS {#}

Evo jedan link domaće stranice: LINK

Ma k vragu još jedan: LINK

bunkermax čet 9.1.2014 17:06

 

@username

Pozdrav. Ovo je jako lijepo za vidjeti da zastupate određeni stav i da to potkrepljujete konkretnim argumentima i izvorima, i bez obzira što nam se mišljenja razlikuju

drago mi je zbog načina i vašeg pristupa diskusiji.

 

Linkovi koje ste postavili u vašim prethodnim komentarima vode na razne IT stranice koje su svaka na svoj način interpretirale riječi Holly Stewart,

i naravno da se nečije riječi ( kao i svaka statistika i fora sa polupunom ili polupraznom čašom ) može svakako protumačiti i navući da izgleda ovako ili onako.

Moj link navodi na službeno-oficijelno-zvanično mišljenje MS i tamo više nego jasno stoji da stoje iza svojih proizvoda koja štite oko 150 miliona računala u svijetu,

te da ih snažno preporučuju svojim kupcima, prijateljima i obiteljima. Znač moj link je službeno stajalište kompanije, a ne stajalište It portala koji mogu

kako god žele tumačiti nečije izjave. Pa baš taj fifehacker je godinama preporučao mse kao rješenje broj jedan, i onda jedan intervju i oni dijametralno mjenjaju stav. Naravno da se onda zapitam na čemu su oni onda svih tih prijašnjih godina gradili svoj stav i koliko su onda uopće vjerodostojni za vjerovati riječima napisanim na njihovom portalu.

 

http://blogs.technet.com/b/mmpc/archive/2013/10/09/our-commitment-to-microsoft-antimalware.aspx

 

Same riječi gđe Holly svatko od nas može isto tako protumačiti svaki na svoj način, a njen izvorni intervju meni izgleda kao da je htjela reći slijedeće: Naš AV proizvod nije najbolji,

na raznim testovima će on uvjek biti na dnu jer mi ne ulažemo stotine miliona dolara u to da bismo pobjeđivali na tim sintetičkim testovima, nego sredstva i ljudske resurse ulažemo u to

da se usredotočimo na stvarne prijetnje u realnom okružju koje utiču na stvarne korisnike i sa kojima dolaze u svakodnevni dodir.

 

Koji će se realni korisnik u svakodnevnom korištenju pc  tijekom svog cijelog života uopće susresti i sa 5% onih prijetnji kojima su na testovima izloženi sigurnosni softweri.

To mi je usporedivo sa primjerom da mi netko kaže: vozi se ti stalno svaki dan u tenku T-84 jer ćeš možda u svojih 30 godina vozačkog staža se sudariti sa šleperom,pa eto,ako se to ikad i desi

ti ćeš biti siguran jer si u tenku.... I sad na cestama milioni tenkova zato jer će se jednom mjesečno par stotina njih spucati sa šleperom. A od onih najraširenijih i najčešćih prijetnji štiti svaki av pa i mse i defender.

 

Kako da ne sumnjam u vjerodostojnost tih umjetnih testova kad ih ima na stotine, i na mnogima od njih isti antivirus prođe dijametralno suprotno, na nekima je norton pri vrhu a na drugima je pak na dnu .

 

Primjer av testa:

 

http://chart.av-comparatives.org/chart1.php

 

Iz primjera tog testa vidimo da windowsi  bez ikakve dodatne zaštite zaustave 91,9 % prijetnji a svi ostali testirani proizvodi su između tih par postotaka od 92-100 % , a realni korisnik realnim korištenjem se u stvarnosti neće susresti niti sa možda 5 % od svih tih prijetnji u tim vrećama sa testova. Naravno da je i to primjer, kojeg opet svatko od nas može protumačiti kako mu paše.

Postoji segment lažne uzbune koja isto tako mnoge korisnike može navesti da si neznanjem osakate pc , a MSE i defender ( win8) vjerujem da imaju najmanje lažnih uzbuna , fp.

A postoji i segment opterećenja hardwera i resursa, i nekako mi se čini da ms rješenja i tu stoje pri samom vrhu pozitivnom, tj najmanje opterećuju pc. Nebitno onima sa mrcinama, ali ipak najveći dio  kanti nisu igraća računala pa da im se fućka za zauzeće resursa. A postoji i segment kompatibilnosti, pa kad izađe nova programska verzija avasta ili noda ili comoda,  pa na njihovim forumima poplava prijava problema bsoda-rušenja-gubitaka podataka,,, i opet mi se nekako čini da ms rješenja imaju tu najmanje problema glede kompatibilnosti.

 

Imam 30 godišnje IT iskustvo, nesmatram se ni blizu nikakvim stručnjakom, i tijekom tih godina ono što sa sigurnošću mogu reći da su svi ti av programi tu negdje, nijanse ih razlikuju, svaki ima svojih mana i vrlina, čak nisu ni postojani nego im kvaliteta varira u jedinici vremena, a ona najbitnija i temeljna obrana je osoba na tipkovnici ( mišu, touchu) i ono kaj ta osoba može narušiti to nijedan av nemože spriječiti.  Koristio sam i svašta koristim od toga, i mse i defender i avast i kis, i norton, i sophos, ( nešto doma nešto poslovno nešto kod obitelji susjeda i rodbine kojima sam to nametal ) i nikad nebih mogao onako paušalno odvaliti da je neki od njih smeće a neki pak da je uberfuhrer jer ga je neki portal trenutno tako proglasio. Na temi koju spominjete ( ultimativna antivirus tema ) isto tko ju malo duže prati će uočiti da se  povremeno pojave linkovi i čuđenja kako je na nekim testovima neki njihov favorit loše prošao, a onda za par mjeseci isti taj proizvod bude prvi na nekom drugom testiranju i onda fanovi tog artikla to linkaju naveliko,,,,  To je tako, nema artikla koji bi sto godina bio na vrhu po kvaliteti....  Ista stvar je na wildersecurity, techsuportalertu, pcmag testovima,.. manje više sve je to tu negdje, a svaki proizvođač će naravno hvaliti svoj proizvod. 

 

Eto moje skromno mišljenje , i Bunkermax nick nema veze sa nekakvim bunkerima i sigurnošću nego je to pisac alan forda...  {#}

 

username pet 10.1.2014 10:53
bunkermax kaže...

 

@username

Pozdrav. Ovo je jako lijepo za vidjeti da zastupate određeni stav i da to potkrepljujete konkretnim argumentima i izvorima, i bez obzira što nam se mišljenja razlikuju

drago mi je zbog načina i vašeg pristupa diskusiji.

Slažem se sa svim navedenim skoro u potpunosti. Hvala na trudu što ste napisali poduži post ali se ne slažem s tim da AV-ove razlikuju nijanse. Velika je razlika između Kasperskog i MSE. Ogromna. Ako mogu biti sigurniji za 5% i još to ne treba platiti naravno da ću instalirati npr. Avast nego MSE. Reagirao sam samo zbog toga što je kolega napisao da je MSE jedini koji nećemu služi što je besmislica. I ja sam čitao alan forda tako da mi je max poznat {#} LP

bunkermax pet 10.1.2014 14:12

 

@username

Kakvo je vrijeme u omišu ?  ,,  {#}

Da li se razlikuju u nijansama ili ogromnim razlikama to je isto vrlo vrlo subjektivno i naravno da ono što je meni nebitno (npr super zaštita jer svaki dan skidam torente i creckove za igre), vama može značiti puno ( jer ste možda zagriženi igrač i svaki dan u potrazi za novim igrama i novim verzijama)

a i obratno, nekaj kaj je meni npr jako bitno ( kompatibilnost i zauzeće resursa na starim kantama koje sam stavio hrpi penzionera ) vama možda ništa ne znači ( jer imate super hardwer i znanja da se nosite sa mogućim problemima kod svake veće nadogradnje os-a i av programa) . Na jednom pc mi je avast godinama odrađivao solidno, a onda mi se verzija 8 avasta počela jako nezgodno ponašati, i avast je odletio taj čas, a vratio se sa verzijom 9 koja opet radi onako kako meni paše na tom dotičnom stroju. I sad jel to nijansa, trivijala ili životno pitanje, to je fakat vrlo vrlo individualno i osobno.

 

Nekad dobijem inspiraciju za malo onako dulji odgovor, kad se neki artikal onako paušalno nazove raznim pogrdnim nazivima i pljuje po njemu, a stvarno bez argumentirane pozadine.

Pa naravno da su i mse i defender daleko od nekog savršenstva, ali za onu većinu prosječnih koisnika koji čine prosječne radnje surfanja i instaliranja i koji žele čim manje raznih problema i interakcije- za takve su mse i defender dušu dali ( niš ne pita, podešavanje minimalno,tihi rad u pozadini ). Jučer sam imao živu paniku jer je mom susjedu ( koji je veliki obrtnik i gro poslovanja mu ide kroz komp, iskočio natpis da mu je pc bez zaštite ) i čovjek pogasio komp i mene panično zove i nezna objasniti kaj je, nego ja sve puštaj i trči njemu, da bi ustanovio da je prošlo 365 dana i hoće avast novu registraciju... Meni minuta posla ali tom susjedu obrtniku je to špansko selo, ko kaj je i meni njegov job špansko selo..... E da, baš tom susjedu je taj avast jednom prilikom uništio tjedan dana posla, jer je čovjek nekako kliknuo u tadašnjoj verziji avasta da avast zabrani pisanje aplikacijama po hard disku, i sve fakture i papirologiju koju je tjedan dana čovjek radio , preko vikenda sve ispočetka...........

 

 A sad baš za nekog ko svakodnevno juri tete po xxl zonama, i skida "legalnu" multimediju filmove i igrice, e taj već mora razmišljati o rješenju slojevitom koje će uključivati i boxani browser, i virtualni rad,i hips i razne blockere, i image cjelih particija i svašta nešto jer koji god av da koristi velike su šanse da mu nekaj prođe....

 

Ovdje i na ovakvim sličnim virtualnim i forumskim lokacijama, može svatko svašta izjaviti , ali sam siguran da te iste osobe nebi davale takve izjave na nekom stručnom skupu ili konferenciji

gdje treba izaći pred dvjestotinjak autoriteta ( pravih obrazovanih,licenciranih stručnjaka iz pravih firmi gdje se svakodnevno bore sa tom tematikom) pa bubnuti da je MS antivirus smeće i istog trena se suočiti za zahtjevima prisutnih autoriteta da se to malo pojasni a oni će istovremeno iznijeti realne kontra argumente.

A da nevelim tek kaj bi odvjetnička mašinerija microsofta trljala ruke na takve izjave javno izrečene a koje onda ta osoba nebi mogla dokazati u sudskom postupku i raznim vještačenjima

( na sudu nije dosta dati link na lifehacker, nego platiti par vještačenja i onda time pokušati dokazati da je taj i taj av smeće , a kontra strana isto tako vještačenjima dokazuje suprotno ).

Sudjelovao sam ( poslovno) u jednom takvom slučaju gdje je na natječaju za banke neke prošao softwer  npr  AAAA i onda je firma RRRR  koja nije prošla na natječaju naokolo pisala da je AAAA smeće.

Došlo do suda i vještačenja , i bome forma RRRR dan danas plaća odštetu zbog narušenog ugleda, kleveti, bla bla bla....

 

I par legendarnih od Grunfa i Bob Rocka:

"Bolje živjeti 100 godina u bogatstvu, nego jedan dan u siromaštvu!"

"ovdje leži onaj kojeg više nema"

Nikad stati, osim kad se mora.

Halo Bing, kako brat,,, ? 

 

 

{#}

 

andi.cro pon 19.5.2014 11:30

Mislim da je višeslojna zaštita i zdrav razum najbolja prevencija!

 

Naravno, nista ne stiti bas 100% ali neke kombinacije su dosta blize tom iznosu od nekih drugih.

 

Sa aspekta PC juzera, moja zastita je smanjivanje rizicnog ponasanja na minimum, drzanje svega "up to date", surfanje kroz sandboxan browser, redovno odrzavanje/ciscenje PC-a sa alatima za to, ABP i BitDef.TrafficLight u browseru, Comodo Internet Security na sistemu, povremeno skeniranje sa HitmanPro i MBAM.