Povezivanje na Internet

Optika preko drugog operatera

tomislav10 sri 6.3.2024 15:00

Od nove godine operateri jedan drugome mogu iznajmljivati optiku. Zanima me po kojoj logice to funkcionira jer u mom kvartu (Donja Dubrava) A1 ima optiku a Tcom nema i ne nudi optički internet u nikojem obliku, samo bakrena parica...

Nuclear_Phoenix pon 11.3.2024 13:17
tomislav10 kaže...

Od nove godine operateri jedan drugome mogu iznajmljivati optiku. Zanima me po kojoj logice to funkcionira jer u mom kvartu (Donja Dubrava) A1 ima optiku a Tcom nema i ne nudi optički internet u nikojem obliku, samo bakrena parica...

Ključna riječ mogu a ne moraju. Ako dobro razumijem HAKOMovu odluku i propise, HT je "nacionalni" operater kojem HAKOM diktira cijenu najma i onda (teoretski) svi operateri mogu nuditi svoju uslugu (dok je kompatibilna - ne može A1 2gbps na HT optici) preko HTa bez da se mijenja cijena prema krajnjem korisniku. Za obrnuti slučaj, A1 sam postavlja cijenu i naravno da će staviti višu da HTu bude neisplativo nuditi svoju uslugu preko A1 ili Telemach ili čije već infrastrukture - kad plate najam (cijene su btw na netu na HAKOM stranicama i javno dostupne), ako korisniku nudi svoj paket onda su teoretski u minusu.

 

Neka me netko ispravi ako sam u krivu...

ihush ned 24.3.2024 09:00
tomislav10 kaže...

Od nove godine operateri jedan drugome mogu iznajmljivati optiku. Zanima me po kojoj logice to funkcionira jer u mom kvartu (Donja Dubrava) A1 ima optiku a Tcom nema i ne nudi optički internet u nikojem obliku, samo bakrena parica...

 -nije to od nove godine, prije.. odnosi se na vlasnika infrastrukture kad je on nacionalni operater kao ht-tcom.. ne na male s privatnom mrežom ako je imaju dok je za a1 nejasno-uptino koja je mreža-linija u pitanju, bivša telefonska parica kao fixna i njena zamjena-nadogradnja iste te linije na optiku ili coax koji je je privatno vlasništvo (bivši bnet) dok se ništa ne odnosi na mobilnu mrežu.. coax često brkaju s optikom (agenti-prodaja) zbog sličnosti-brzine.. a u ponudi a1 je sve izjednačeno..

 

-tcom (pa i a1, dovoljno velik, u ponekom kvartu ima fixne i-ili optiku.. kao i coax) provlači većinu optike za što povuče eu fondove, no posljednji metar ne mora biti spojen, tj mada kao stanar možeš znati-vidjeti radove postavljanja, ne mora biti dostupno, tj postat će dostupno-spojeno kad to vlasniku odgovara, upravo zato jer mora ostalim operaterima pod jednakim uvjetima dati pravo zakupa, tj korisnik može birati bilo kojeg operatera.. no to je samo teorija dok oni znaju kako je zaobići..

-zato tcom spaja posljednji metar obično kad po anketama-ponudama većina ili dio korisnika na toj lokaciji da izjavu da bi željeli optiku.. tad spoje.

 

-szk ili prodaja-agenti, često lupaju gluposti, netočno, tj njima je jedino važno prodati paket-uslugu, ne postoji li linija, njima je sve to isto.. njima se ne vjeruje, tj ili je stvarno sve dostupno a tad je to jasno vidljivo i dostupno kroz bilo koju firmu jer korisnik bira operatera (mada je i to mafijaški-đentlmenski podjeljeno, ne upadaju na tuđi teritorij...) ili nema, ako nema prodaja s tim nema ništa, tj nema šanse da nešto napravi jer to ne ovisi o jednom djelatniku, poslovođi i sl. nego na višem nivou.. planovi-fondovi i dostupnost usluge, pa i timing kao reklama, politika, kad će nešto u nekom kvartu-mjestu biti dostupno-reklamirano..

 

-korisnik za svoju lokaciju može znati po susjedima, imaju li optiku ili nešto drugo kao i kvalitetu-stabilnost, ponudu.. stvarnu, ne reklamnu koja je za sve ista, tj 'ista'...

 

-kad se spominje zakon, on se odnosi samo na velike-nacionalne operatere i samo na fixnu, bivšu telefonsku liniju-mrežu, mada je unazad par godina na primjeru a1 sve spojeno-izjednačeno, pravno-zakonski nije, tj coax nije dio nacionalne fixne mreže i na taj dio se zakon ne odnosi, kao što se ne odnosi na mobilnu mrežu.. npr minimalna zajamčena brzina i dostupnost, 4mbita.. ne odnosi se na mobilnu mrežu, kao ni speedtest i pravilo da moraju u vršnom opterećenju po ugovorenom-paketu isporučiti barem 70% nominalne brzine, npr 70-od-100mbita.. ako tog nema po hakomovom mjerenju, tad ili niža cijena ili u težem slučaju penalizacija po danu (nakon 15 dana neotklanjanja problema u radu ako tehnički linija omogućava određenu uslugu-brzinu.. npr kvar-prekid i sl.).

 

-po kvartu zapravo ti moraš-možeš znati što ima-nema.. npr bivši operateri koje je a1 pokupovao, kao amis, je imao nešto telefonije i par kvartova s optikom.. moguće da ima na tvojoj lokaciji, dok je coax isključivo bio provođen u zgrade, ne kuće.. pa ako si u kući tad sigurno nemaš coax, može biti bakar-optika ili mobilna-homebox..

 

-teoretski, po zakonu, vlasnik opreme mora svim operaterima omogućiti pod jednakim uvjetima pristup mreži.. (najam), dok su to koristili za svoje firmice kao optima koju je upravo zato tcom morao prodati telemachu dok im je i dalje u vlasništvu iskon, tj od prije par godina kad su svi podigli +20kn za najam fixne (svi se sjećaju prava neškodljiva raskida..) i to je upravo zato, dok je od tad a1 za coax uredno počeo naplaćivati trošak +20kn najma mada ne spada pod fixnu nacionalnu mrežu i ne renta se kao ostala mreža bakar-optika od tcoma.. no naplaćuje se, izjednačeno, logično, zbog novca-zarade.. a zato korisnik bez da stvarno zna kao i prodaja-agenti ne zna što stvarno ima dostupno, tj moguće je i više paralelnih mreža kao optika + coax uz stari bakar-telefonsku paricu.. dok je na svakoj lokaciji moguća mobilna kao homebox no ovisi o signalu-pokrivenosti i opterećenu-korisnicima dok nije pokriveno zakonom kao brzina-stabilnost-dostupnost jer je mobilna... a kad radi sve je ok i po brzini se ne mora vidjeti razlika nego više ovisi o paketu koji korisnk plati.. npr na g5 mreži.

 

-od nove godine je novi zakon samo o opremi, tj da korisnik može koristiti svoju, ne isključivo operaterovu opremu, time plaćati najam ili jednokratno kupnju modema, što poneki operater naplaćuje, dok je inače praksa bila da operater da opremu dok korisnik koristi liniju-uslugu.. trajno je tad vlasnik operater no zbog kvarova, jamstva a sad i zakona, može im isplativije biti da to korisnik sam riješava, npr kvar... i pitanje u čijem je interesu taj zakon, tj nije ga progurala hr u eu nego druge-veće države kao njemačka koja ima drugačije riješeno, slično.. pitanje isplativosti, troška, smisla.. kao i to da zakon predviđa izuzetke, kad to tehnički ne može bez opreme operatera a to samo dokazuje besmislenost takvog zakona-pravila, tj operater to može uvjek reći-napraviti upravo tako da je za korišteje nužan njihov uređaj, npr zbog imea-sn-broja identifikacije, dekodera i sl. .. i da mora biti taj uređaj, dok dodatni router s tim nema bitne veze ... ne miješati + upitna korist za korisnika.

midzan21 ned 24.3.2024 12:30
tomislav10 kaže...

Od nove godine operateri jedan drugome mogu iznajmljivati optiku. Zanima me po kojoj logice to funkcionira jer u mom kvartu (Donja Dubrava) A1 ima optiku a Tcom nema i ne nudi optički internet u nikojem obliku, samo bakrena parica...

 actually - moze se imati optika preko a1 infrastrukture na t-com, samo sto su onda brzine kao na paketima koje t-com nudi (300/150, 500/250, 1000/500) u paketima te što je na webu objavljeno. agenti szk su dobili pristup jednom dijelu alata za provjeru optike po adresi od a1 tako da mogu potvrditi osobno - koristim a1 optiku, te provjerom preko ovog ht intenrnog alata mogao bi se prebaciti na ht mrežu iako nije optika od ht provučena već samo a1 preko godine dana, barem u mojem dijelu kvarta. jer dok ovo nismo imali kao alat za provjeru pisalo je - bakar i jbg braco, max 60mbps down i to bez maxtv, uz maxtv je 50mbps brzina moguća i to teroretski, max kojeg je linija podržavala je 45/5 i to bez ikakve iptv usluge.

zelenapaprika ned 24.3.2024 13:21
ihush kaže...

 

-korisnik za svoju lokaciju može znati po susjedima, imaju li optiku ili nešto drugo kao i kvalitetu-stabilnost, ponudu.. stvarnu, ne reklamnu koja je za sve ista, tj 'ista'...

 

 To ti je jako upitno. Pitao sam ja neke susjede koji imaju kabelski internet kod A1 jesu li zadovoljni, kakvi su brzina i stabilnost... Najčešće sam dobio odgovore s kojima nisam mogao ništa napraviti. Dobar dio ljudi nema pojma o internetskim vezama (vrstama, brzinama, tehnologijama)... Tako da sam odustao od takvog načina saznavanja činjenica.

tomislav10 pon 25.3.2024 08:06
midzan21 kaže...
tomislav10 kaže...

Od nove godine operateri jedan drugome mogu iznajmljivati optiku. Zanima me po kojoj logice to funkcionira jer u mom kvartu (Donja Dubrava) A1 ima optiku a Tcom nema i ne nudi optički internet u nikojem obliku, samo bakrena parica...

 actually - moze se imati optika preko a1 infrastrukture na t-com, samo sto su onda brzine kao na paketima koje t-com nudi (300/150, 500/250, 1000/500) u paketima te što je na webu objavljeno. agenti szk su dobili pristup jednom dijelu alata za provjeru optike po adresi od a1 tako da mogu potvrditi osobno - koristim a1 optiku, te provjerom preko ovog ht intenrnog alata mogao bi se prebaciti na ht mrežu iako nije optika od ht provučena već samo a1 preko godine dana, barem u mojem dijelu kvarta. jer dok ovo nismo imali kao alat za provjeru pisalo je - bakar i jbg braco, max 60mbps down i to bez maxtv, uz maxtv je 50mbps brzina moguća i to teroretski, max kojeg je linija podržavala je 45/5 i to bez ikakve iptv usluge.

 Ti možeš provjeriti za Trnavu gdje ima optika od A1?

ihush uto 26.3.2024 13:07
zelenapaprika kaže...
ihush kaže...

 

-korisnik za svoju lokaciju može znati po susjedima, imaju li optiku ili nešto drugo kao i kvalitetu-stabilnost, ponudu.. stvarnu, ne reklamnu koja je za sve ista, tj 'ista'...

 

 To ti je jako upitno. Pitao sam ja neke susjede koji imaju kabelski internet kod A1 jesu li zadovoljni, kakvi su brzina i stabilnost... Najčešće sam dobio odgovore s kojima nisam mogao ništa napraviti. Dobar dio ljudi nema pojma o internetskim vezama (vrstama, brzinama, tehnologijama)... Tako da sam odustao od takvog načina saznavanja činjenica.

 -nije važno to što oni (ne)znaju.. nego ti kao 'čitatelj' (primjenjivo na razne situacije, online-google-forum..) trebaš imati dovoljno osnovnog znanja, razumijevanja, pa i 'čitanja' odgovora-ljudi, tj njurgaju li ili imaju stvarni problem, gdje je problem ako postoji i sl. .. npr u stanu-kući ili samoj liniji-centrali.. ako čitav kvart ima iste probleme ili pojedinac.. itd.

-točno, jako upitno, kao i sve ostalo, kao reklame ili što će reći agent kojem je posao prodati paket ili szk koji nema info o tome da je bager isčupao kablove .. tj jednako možeš reći da ni njihovi odgovori nisu nešto pouzdano-činjenično, nego 'sa zrnom soli' .. ili šakom za svaki slučaj :)

 

-no po tome se razlikuju ljudi, djeca, naivci, njurgeri, .. i oni koji barem nešto znaju-razumiju.. njima je tad dovoljna bilo koja info, čak i dezinformacija ako 'pravilno čita' kao ecc u čipu-memoriji :)) .. 

zelenapaprika sri 27.3.2024 10:24
ihush kaže...
zelenapaprika kaže...
ihush kaže...

 

-korisnik za svoju lokaciju može znati po susjedima, imaju li optiku ili nešto drugo kao i kvalitetu-stabilnost, ponudu.. stvarnu, ne reklamnu koja je za sve ista, tj 'ista'...

 

 To ti je jako upitno. Pitao sam ja neke susjede koji imaju kabelski internet kod A1 jesu li zadovoljni, kakvi su brzina i stabilnost... Najčešće sam dobio odgovore s kojima nisam mogao ništa napraviti. Dobar dio ljudi nema pojma o internetskim vezama (vrstama, brzinama, tehnologijama)... Tako da sam odustao od takvog načina saznavanja činjenica.

 -nije važno to što oni (ne)znaju.. nego ti kao 'čitatelj' (primjenjivo na razne situacije, online-google-forum..) trebaš imati dovoljno osnovnog znanja, razumijevanja, pa i 'čitanja' odgovora-ljudi, tj njurgaju li ili imaju stvarni problem, gdje je problem ako postoji i sl. .. npr u stanu-kući ili samoj liniji-centrali.. ako čitav kvart ima iste probleme ili pojedinac.. itd.

-točno, jako upitno, kao i sve ostalo, kao reklame ili što će reći agent kojem je posao prodati paket ili szk koji nema info o tome da je bager isčupao kablove .. tj jednako možeš reći da ni njihovi odgovori nisu nešto pouzdano-činjenično, nego 'sa zrnom soli' .. ili šakom za svaki slučaj :)

 

-no po tome se razlikuju ljudi, djeca, naivci, njurgeri, .. i oni koji barem nešto znaju-razumiju.. njima je tad dovoljna bilo koja info, čak i dezinformacija ako 'pravilno čita' kao ecc u čipu-memoriji :)) .. 

Na ovom forumu već dugo postoji trend pisanja samo radi pisanja. Ne kužim kakve veze ima tvoj odgovor s mojim komentarom? Kakav problem? Kakav stvarni problem? Kvart, pojedinac? Halo? Prodaje putem agenta? O čemu ti pišeš? Ne možeš ti ništat "čitati" kada ljudi kažu - nemam pojma. I ne da im se više razgovarati o tome. Pokupe vrećice s artiklima iz dućana iz auta i upute se doma. Briga njih i za internetsku vezu dok radi i za moja pitanja.

 

 

 

ihush sri 27.3.2024 10:42
zelenapaprika kaže...
ihush kaže...
zelenapaprika kaže...
ihush kaže...

 

-korisnik za svoju lokaciju može znati po susjedima, imaju li optiku ili nešto drugo kao i kvalitetu-stabilnost, ponudu.. stvarnu, ne reklamnu koja je za sve ista, tj 'ista'...

 

 To ti je jako upitno. Pitao sam ja neke susjede koji imaju kabelski internet kod A1 jesu li zadovoljni, kakvi su brzina i stabilnost... Najčešće sam dobio odgovore s kojima nisam mogao ništa napraviti. Dobar dio ljudi nema pojma o internetskim vezama (vrstama, brzinama, tehnologijama)... Tako da sam odustao od takvog načina saznavanja činjenica.

 -nije važno to što oni (ne)znaju.. nego ti kao 'čitatelj' (primjenjivo na razne situacije, online-google-forum..) trebaš imati dovoljno osnovnog znanja, razumijevanja, pa i 'čitanja' odgovora-ljudi, tj njurgaju li ili imaju stvarni problem, gdje je problem ako postoji i sl. .. npr u stanu-kući ili samoj liniji-centrali.. ako čitav kvart ima iste probleme ili pojedinac.. itd.

-točno, jako upitno, kao i sve ostalo, kao reklame ili što će reći agent kojem je posao prodati paket ili szk koji nema info o tome da je bager isčupao kablove .. tj jednako možeš reći da ni njihovi odgovori nisu nešto pouzdano-činjenično, nego 'sa zrnom soli' .. ili šakom za svaki slučaj :)

 

-no po tome se razlikuju ljudi, djeca, naivci, njurgeri, .. i oni koji barem nešto znaju-razumiju.. njima je tad dovoljna bilo koja info, čak i dezinformacija ako 'pravilno čita' kao ecc u čipu-memoriji :)) .. 

Na ovom forumu već dugo postoji trend pisanja samo radi pisanja. Ne kužim kakve veze ima tvoj odgovor s mojim komentarom? Kakav problem? Kakav stvarni problem? Kvart, pojedinac? Halo? Prodaje putem agenta? O čemu ti pišeš? Ne možeš ti ništat "čitati" kada ljudi kažu - nemam pojma. I ne da im se više razgovarati o tome. Pokupe vrećice s artiklima iz dućana iz auta i upute se doma. Briga njih i za internetsku vezu dok radi i za moja pitanja.

 

 

 

 -možda ti je ovako lakše, boldano... :)

-ako imaš neki drugi problem, navedi-citiraj, ispravi, prijavi itd.. 

zelenapaprika sri 27.3.2024 18:31
ihush kaže...
zelenapaprika kaže...
ihush kaže...
zelenapaprika kaže...
ihush kaže...

 

-korisnik za svoju lokaciju može znati po susjedima, imaju li optiku ili nešto drugo kao i kvalitetu-stabilnost, ponudu.. stvarnu, ne reklamnu koja je za sve ista, tj 'ista'...

 

 To ti je jako upitno. Pitao sam ja neke susjede koji imaju kabelski internet kod A1 jesu li zadovoljni, kakvi su brzina i stabilnost... Najčešće sam dobio odgovore s kojima nisam mogao ništa napraviti. Dobar dio ljudi nema pojma o internetskim vezama (vrstama, brzinama, tehnologijama)... Tako da sam odustao od takvog načina saznavanja činjenica.

 -nije važno to što oni (ne)znaju.. nego ti kao 'čitatelj' (primjenjivo na razne situacije, online-google-forum..) trebaš imati dovoljno osnovnog znanja, razumijevanja, pa i 'čitanja' odgovora-ljudi, tj njurgaju li ili imaju stvarni problem, gdje je problem ako postoji i sl. .. npr u stanu-kući ili samoj liniji-centrali.. ako čitav kvart ima iste probleme ili pojedinac.. itd.

-točno, jako upitno, kao i sve ostalo, kao reklame ili što će reći agent kojem je posao prodati paket ili szk koji nema info o tome da je bager isčupao kablove .. tj jednako možeš reći da ni njihovi odgovori nisu nešto pouzdano-činjenično, nego 'sa zrnom soli' .. ili šakom za svaki slučaj :)

 

-no po tome se razlikuju ljudi, djeca, naivci, njurgeri, .. i oni koji barem nešto znaju-razumiju.. njima je tad dovoljna bilo koja info, čak i dezinformacija ako 'pravilno čita' kao ecc u čipu-memoriji :)) .. 

Na ovom forumu već dugo postoji trend pisanja samo radi pisanja. Ne kužim kakve veze ima tvoj odgovor s mojim komentarom? Kakav problem? Kakav stvarni problem? Kvart, pojedinac? Halo? Prodaje putem agenta? O čemu ti pišeš? Ne možeš ti ništat "čitati" kada ljudi kažu - nemam pojma. I ne da im se više razgovarati o tome. Pokupe vrećice s artiklima iz dućana iz auta i upute se doma. Briga njih i za internetsku vezu dok radi i za moja pitanja.

 

 

 

 -možda ti je ovako lakše, boldano... :)

-ako imaš neki drugi problem, navedi-citiraj, ispravi, prijavi itd.. 

Problem je da mi trošiš vrijeme zaista nepotrebnim i promašenim komentarima.