Povezivanje na Internet

2 rutera u 2 kuce na jednoj liniji

alkos21 ned 29.12.2019 00:17

Pozdrav, 

 

ako netko može pomoći.

U dvorištu imam dvije kuće, u jednoj je Iskon ruter.. a u drugoj nemam signala. 
u daljenost je nekih max 10-13 m od rutera do te kuće u kojoj nemam signala. 

e sad nekako sam došao na ideju da kupim dva powerline adaptera, pa da probam preko njih osposobiti i internet u drugoj kući.

 

znači mislio sam jedan powerline spojiti sa Iskon ruterom, a drugi u kuću u kojoj nemam signala. 
e sad ako bi to funkcioniralo i bilo neta/signala u toj kući, zanima jel bi se mogao drugi ruter spojiti sa tim powerline adapterom (imam zte rezervni ruter) i bi li se mogao iskon tv spojiti onda preko tog rutera? 

možda sam malo zakomplicirao ali eto zanima me jel tako nešto izvedivo. 
Hvala.

alkos21 ned 29.12.2019 14:29

kuće su zapravo u istom dvorištu... I obje imaju izvod za tel.liniju. 
nešto ću kemijat i iskemijat... ni sam još ne znam što... 

što se struje tiče, svaka kuć ima svoje osigurače, i vod kojim su povezane i to ide sve na jedan sat 

MrBlc ned 29.12.2019 14:43

U drugoj ti je dovoljan access point i eventualno switch ako želiš neke uređaje spajati kabelom. Većina routera može raditi na način da je sam router deaktiviran i radi samo kao switch + AP, ali to ovisi o samom uređaju.

 

Za iskon tv, trebaju ti ili dva para powerline adaptora podešenih na odvojene mreže (nisam siguran može li to raditi na istoj fazi) ili dva naprednija switcha koji podržavaju vlan za dvije virtualne mreže preko iste linije.

mzopg ned 29.12.2019 21:38
alkos21 kaže...

kuće su zapravo u istom dvorištu... I obje imaju izvod za tel.liniju. 
nešto ću kemijat i iskemijat... ni sam još ne znam što... 

što se struje tiče, svaka kuć ima svoje osigurače, i vod kojim su povezane i to ide sve na jedan sat 

Kako ti je spider napisao, povuci kabel do druge kuće i tamo staviš jedan wi-fi router i to je to. Najbolje i najjeftinije rješenje. Sve ostalo je loše, razni pojačivaći, powerlineovi, to će vjerojatno raditi, možeš dobiti dobar signal, ali brzina će ti biti nikakva. I ja sam se gnjavio sa svim tim čudima kako bi dobio bolji wi-fi signal i na kraju potrošio dosta novaca i shvatio da nema do kabela. To preko struje ti je "prva-pomoć" opcija, tu ima smetnji koliko želiš i vjerojatno se dobije mali postotak pune brzine.

CyberDemonVZ pon 30.12.2019 04:20

Kak dečki vele, ako možeš srediti da između kuća ide lan kabel, obavezno to napravi! Uzmi čim kvalitetniji, oklopljeni, bolje da bude previše nego premalo :)

Imao sam istu situaciju, isprobavao sve moguće bežične solucije, i na kraju me spasio običan lan kabel preko dvorišta.

 

Pošto će ti onda obje kuće biti na istoj mreži, možeš od iskona naručiti dodatni prijemnik, tako da se i to može riješiti.

Naravno, ako imaš dovoljno brzu vezu koja to može podnijeti. I nalaziš se u narančastoj zoni:

https://www.iskon.hr/Za-kucu/Najpovoljnija-ponuda/TV/Dodatni-prijemnik-za-Iskon.TV

spiderhr pon 30.12.2019 07:58

Da ne citiram dečece iznad... Imao sam to provučeno u zgradi po fasadi s prvog na 3 kat... Meni svakako bolje rješenje.

A pošto su kuće u istom dvorištu onda iskopaj stavi cijev tako da kasnije možeš provući optiku ili što već ti bude trebalo da ne moraš otkopavati. Je da je investicija ali opet nije tak velika.

mzopg pon 30.12.2019 16:12

I pazi na tip kabela, ako želiš gigabitnu mrežu onda Cat 5e, a ako se želiš osigurati za duži period možeš i CAT 6 uzeti. Kod krimpanja, ako ćeš to sam raditi pazi na raspored/udaljenost žica u konektoru jer je užasno osjetljiv i ako se žice malo isprepletu ili su preblizu bacati će te na 100mbit umjesto 1gbit.

ihush pon 30.12.2019 16:34
mzopg kaže...

I pazi na tip kabela, ako želiš gigabitnu mrežu onda Cat 5e, a ako se želiš osigurati za duži period možeš i CAT 6 uzeti. Kod krimpanja, ako ćeš to sam raditi pazi na raspored/udaljenost žica u konektoru jer je užasno osjetljiv i ako se žice malo isprepletu ili su preblizu bacati će te na 100mbit umjesto 1gbit.

 -netočno.. ili polutočno.

-nije problem kabel, (kao i sam standard, cat5/cat5e.. tj isti kabel-proširenje standarda..) nego je u to doba korišten fast-100, mreža, router-switch.. i dobar dio kablova je 4-žilni.. (ili netko iskorsiti za telefoniju i sl. ostale parove).. a za gbe mora biti svih 8 žica po standardu-rasporedu, ili automatski 100..  pa ponovimo, nije cat5-5e, tj svi kablovi su danas cat5e nego mora biti pravilo spojeno, 8 žica, ništa uz to. Ako treba još žica, stavi se dodatni kabel. Naravno cat6 je 'jači' kao i ako je potrebo s dodatim izolacijom i sl. no nije kabel problem nego standard. + cat6 je par puta skuplji, krući-deblji .. poželjan ali ne uvjet, odnosno, juzer neće primijetiti nikakvu razliku do parsto metara ako nema nekek konkretne smetnje i probleme..

drugi dio, nema paženja rasporeda i sl.. krimpanje ili znaš ili ne znaš, radi ili ne. Ostalo su priče za logorsku vatru, lovce i djecu.

Posmatrač pon 30.12.2019 17:45
mzopg kaže...

I pazi na tip kabela, ako želiš gigabitnu mrežu onda Cat 5e, a ako se želiš osigurati za duži period možeš i CAT 6 uzeti. Kod krimpanja, ako ćeš to sam raditi pazi na raspored/udaljenost žica u konektoru jer je užasno osjetljiv i ako se žice malo isprepletu ili su preblizu bacati će te na 100mbit umjesto 1gbit.

 Kako mislis isprepletu i preblizu su u konektoru? Ako si ikad krimpao kablove trebalo bi da znas da postoje standardi rasporeda zica u konketoru i nije dovoljno da je isto na obje strae i da nemas nikakav uticaj na udaljenost zica u konektoru. 

mzopg pon 30.12.2019 23:10
ihush kaže...
mzopg kaže...

I pazi na tip kabela, ako želiš gigabitnu mrežu onda Cat 5e, a ako se želiš osigurati za duži period možeš i CAT 6 uzeti. Kod krimpanja, ako ćeš to sam raditi pazi na raspored/udaljenost žica u konektoru jer je užasno osjetljiv i ako se žice malo isprepletu ili su preblizu bacati će te na 100mbit umjesto 1gbit.

 -netočno.. ili polutočno.

-nije problem kabel, (kao i sam standard, cat5/cat5e.. tj isti kabel-proširenje standarda..) nego je u to doba korišten fast-100, mreža, router-switch.. i dobar dio kablova je 4-žilni.. (ili netko iskorsiti za telefoniju i sl. ostale parove).. a za gbe mora biti svih 8 žica po standardu-rasporedu, ili automatski 100..  pa ponovimo, nije cat5-5e, tj svi kablovi su danas cat5e nego mora biti pravilo spojeno, 8 žica, ništa uz to. Ako treba još žica, stavi se dodatni kabel. Naravno cat6 je 'jači' kao i ako je potrebo s dodatim izolacijom i sl. no nije kabel problem nego standard. + cat6 je par puta skuplji, krući-deblji .. poželjan ali ne uvjet, odnosno, juzer neće primijetiti nikakvu razliku do parsto metara ako nema nekek konkretne smetnje i probleme..

drugi dio, nema paženja rasporeda i sl.. krimpanje ili znaš ili ne znaš, radi ili ne. Ostalo su priče za logorsku vatru, lovce i djecu.

Kolega upravu ste, pisao sam na brzinu, mislio sam na 8-žilni kabel. Sebi sam ubacio cat6 bio je na nekakvoj akciji nešto malo skuplji od cat5e pa rekoh bolje uzeti "budućnost". Kabel je krući, ima dodatnu plastiku po sredini.

Po pitanju krimpanja, nisam nekakav maher i prvi puta sam bio spreman platiti nekome samo da me poštedi te muke, ali kasnije sam uhvatio ruku pa je išlo ok. Međutim imao sam dosta problema sa rušenjem brzine na 100mbit-a. Sve spojim kako treba i dio kabela se konekta na 100mbit-a, znači sve radi ok, ali na switchu žuta lampica (100mbit). Spojim patch kabel brzina 1gbit. Ponovno prekrimpam kabel, spojim i brzina 1gbit. To mi se desilo na svim cat6 kabelima koji su do samog kraja bili isprepleteni, kasnije kad sam raspleo cijeli dio koji ide u konektor sve je bilo ok. Tako da je jedini zaključak da je iz nekog razloga switchu smetalo što su parice blizu jedna druge na samom vrhu konektora.

 

Kasnije sam nabavio cat6 konektore, navodno su oni baš za cat6, ne znam je li to samo marketing, ali su lakši za krimpanje jer se dobije unutarnja plastična "vodilica" u koju se umetnu parice i ona ih drži odvojene tako da tu nema problema sa brzinom.

 

Posmatrač kaže...
mzopg kaže...

I pazi na tip kabela, ako želiš gigabitnu mrežu onda Cat 5e, a ako se želiš osigurati za duži period možeš i CAT 6 uzeti. Kod krimpanja, ako ćeš to sam raditi pazi na raspored/udaljenost žica u konektoru jer je užasno osjetljiv i ako se žice malo isprepletu ili su preblizu bacati će te na 100mbit umjesto 1gbit.

 Kako mislis isprepletu i preblizu su u konektoru? Ako si ikad krimpao kablove trebalo bi da znas da postoje standardi rasporeda zica u konketoru i nije dovoljno da je isto na obje strae i da nemas nikakav uticaj na udaljenost zica u konektoru. 

Jasno mi je to oko rasporeda, ali nisu isti konektori za cat5 i cat6, prvo sam radio sa običnima bez onog plastičnog umetka, nisam ni znao da postoji cat6 verzija i kod tog žice mogu biti isprepletene do samog vrha, dok kod cat6 konektora ne mogu jer se moraju rasplesti kako bi se umetnule u "vodilicu". Na to sam mislio pod udaljenost žica.

 

cat6 rj45 konektor

https://www.amazon.co.uk/StarTech-RJ45-Modular-Plug-Solid-Transparent/dp/B003GSAM4C

 

cat5 rj45 konektor

https://www.amazon.com/Monoprice-Modular-Plugs-Stranded-Ethernet/dp/B07BRDB64T

Posmatrač pon 30.12.2019 23:37
mzopg kaže...
.....
mzopg kaže...

I pazi na tip kabela, ako želiš gigabitnu mrežu onda Cat 5e, a ako se želiš osigurati za duži period možeš i CAT 6 uzeti. Kod krimpanja, ako ćeš to sam raditi pazi na raspored/udaljenost žica u konektoru jer je užasno osjetljiv i ako se žice malo isprepletu ili su preblizu bacati će te na 100mbit umjesto 1gbit.

 Kako mislis isprepletu i preblizu su u konektoru? Ako si ikad krimpao kablove trebalo bi da znas da postoje standardi rasporeda zica u konketoru i nije dovoljno da je isto na obje strae i da nemas nikakav uticaj na udaljenost zica u konektoru. 

Jasno mi je to oko rasporeda, ali nisu isti konektori za cat5 i cat6, prvo sam radio sa običnima bez onog plastičnog umetka, nisam ni znao da postoji cat6 verzija i kod tog žice mogu biti isprepletene do samog vrha, dok kod cat6 konektora ne mogu jer se moraju rasplesti kako bi se umetnule u "vodilicu". Na to sam mislio pod udaljenost žica.

 

cat6 rj45 konektor

https://www.amazon.co.uk/StarTech-RJ45-Modular-Plug-Solid-Transparent/dp/B003GSAM4C

 

cat5 rj45 konektor

https://www.amazon.com/Monoprice-Modular-Plugs-Stranded-Ethernet/dp/B07BRDB64T

 Ni kod jednog nemas uticaj na razmak izmedju zica.... Kod cat6 vodilica je odvojena dok kod cat5 imas kanale u samom konektoru.... Pravilno krimpani konektori su uvijek isti sa istim razmakom zica. Nemas uzicaj na to...

ihush uto 31.12.2019 10:54
mzopg kaže...
..

 

Kasnije sam nabavio cat6 konektore, navodno su oni baš za cat6, ne znam je li to samo marketing, ali su lakši za krimpanje jer se dobije unutarnja plastična "vodilica" u koju se umetnu parice i ona ih drži odvojene tako da tu nema problema sa brzinom.

 

..

 - to je samo stvar iskustva, + naravno da je lakše (pogotovo početnicima) s boljim konektorom (koji ima 'češalj' i sl. mehanizam.. npr najzgodniji su gdje se žica provlači i tek krimpanjem se reže višak).. ali jednako mora raditi onaj konektor od kune i onaj za 20-više.. kao i zidne utičnice kod kojih je način spajanja još veća razlika ili ponekad 'katastrofalne' oznake..).. ali konektrori-kablovi .. sve radi, ali mora biti dobro napravljeno, 'digitalni' kriterij radi/ne radi.. :) i kad napraviš par tisuća miliona.. tad to više nije nepoznanica u jednadžbi.

-za početnike postoji tema sa slikama, alatom i donekle smislenim uputama kako se to radi, dio o kojem pričaš, tj dio koliko izolacije se skida i kako se ravnaju žice dok se slažu i umeću u konektor.. tu nema prečice, nema šalabahtera, to jednostavno moraš raditi da stekneš rutinu i tad je ispravnost limes 100%.. ili 99,999... a sve ima utjecaja na rezultat, klješta, konektor, kvaliteta žice pa i (ne)sreća da je npr neki kabel prekinut-ispucan-''trul''.. možda slikovita usporedba, alat-majstor .. lonac-kuharica.. kad znaš tad je alat-materijal manje važan, tad je rezultat dobar/ukusan, dok obrnuto, s najboljim alatom/materijalom (žica ili meso) početnik može napraviti loše i to je ok, to je normalno + realno većina korisnika žicu radi jednom u 5-10 godina..