Mrežni hardver

Postavljanje TrueNAS Servera

Valentin17 ned 17.9.2023 18:41

Što se tiče hardwer strane, obavezno su potrebna tri diska - jedan za boot (praktički bilo kakav SSD čak i od 60 GB) te min. dva mehanička diska ili SSDa za RAID 1 polje.

RAM, za po doma dovoljno je 8 GB iako lako se nađe polovno pa se doda još 8 GB RAMa za ukupno 16 GB.

ps. za boot je moguće koristiti USB memoriju, ali ne bi preporučio jer sustav je brzo potroši pa se na kraju pokvari.

 

Moja konfiguracija koju koristim za backup podataka je sljedeća, polovna osim diskova.

 

i5 4670k uz stock hladnjak.

2x 8 GB RAM 1333 MHz

ASUS B85M-G ploča.

Crucial BX500 240 GB SSD + 2x Seagate IronWolf 4 TB NAS HDD iako dovoljan je i WD Blue npr.

Kućište neko polovno prastaro

Napajanje: Corsair RM650x 650W, imao pri ruci.

2x ventilator 120 mm, jedan za upuh, drugi za ispuh.

 

Važno: PCI-E kontoler za diskove izvađen iz pravoga servera za bolju kontrolu diskova i bolju pouzdanost, kupio na Ebayu.

 

ihush ned 17.9.2023 20:25
Valentin17 kaže...

..

 

Važno: PCI-E kontoler za diskove izvađen iz pravoga servera za bolju kontrolu diskova i bolju pouzdanost, kupio na Ebayu.

 

 -obavezno dodatno hlađenje-ventilator.. (jer su namjenjeni serverima koji u pravilu imaju 'propuh'..) može i mali cooler direktno ušarafljen na finove.

-aliexp je osjetno povoljniji za pronaći takve stvari, tj ovisi o rasponu cijena, komplet s i bez kablova ili limić-bracket za pizzabox visinu kućišta ili normalno.. pripaziti kod kupnje, dok pojedinačno-ovdojeno npr kablovi mogu biti jeftini-skupi koliko ostatak itd..

-druga sitnica s lsi kontrolerima, soft-modani i klasični.. uz ograničenja raida-licence i dodani čip-licenca za raid 5-6.. pa ovisi što juzer misli složiti, softraid u osu itd.. dok svaka promjena moda rezultira i gubitkom kreiranog raida pa se kreće od nule.. tj juzer koji isprobava možda će to ponoviti više puta, pa do tad na tom disku nije uputno držati više-važnih stvari.. 

-za razliku od 'običnih' raidova na mbo u chipsetu-biosu.. koji su ugl kompatibilni pa ako se na jednom računalu kreira može se priključiti na drugo + čak kad drugi kontroler nije u raidu nego npr u ahciju (soft, dovoljno instalirati intel ahci-raid rst drivere.. i disk-volumen u raidu je dostupan..)

 

UncleJimbo ned 17.9.2023 20:36
Valentin17 kaže...

Što se tiče hardwer strane, obavezno su potrebna tri diska - jedan za boot (praktički bilo kakav SSD čak i od 60 GB) te min. dva mehanička diska ili SSDa za RAID 1 polje.

RAM, za po doma dovoljno je 8 GB iako lako se nađe polovno pa se doda još 8 GB RAMa za ukupno 16 GB.

ps. za boot je moguće koristiti USB memoriju, ali ne bi preporučio jer sustav je brzo potroši pa se na kraju pokvari.

 

Moja konfiguracija koju koristim za backup podataka je sljedeća, polovna osim diskova.

 

i5 4670k uz stock hladnjak.

2x 8 GB RAM 1333 MHz

ASUS B85M-G ploča.

Crucial BX500 240 GB SSD + 2x Seagate IronWolf 4 TB NAS HDD iako dovoljan je i WD Blue npr.

Kućište neko polovno prastaro

Napajanje: Corsair RM650x 650W, imao pri ruci.

2x ventilator 120 mm, jedan za upuh, drugi za ispuh.

 

Važno: PCI-E kontoler za diskove izvađen iz pravoga servera za bolju kontrolu diskova i bolju pouzdanost, kupio na Ebayu.

 

 

 

Kontroler ljudima nije potreban ako imaju dovoljno slotova na ploči a idu na ZFS, u tom slučaju im je to nepotreban trošak.

 

 

 

Valentin17 pon 18.9.2023 10:06
UncleJimbo kaže...

 Kontroler ljudima nije potreban ako imaju dovoljno slotova na ploči a idu na ZFS, u tom slučaju im je to nepotreban trošak.

Kontroler ugrađen na ploču je nepouzdan i zna se dogoditi da ti disk jednostavno nestane te ga sustav više ne očitava. Server kartica to bolje drži pod kontolom te je kao takva pouzdanija, a ja mislim da 30 dolara je zanemariv trošak kad se slaže sustav koji će raditi mnogo godina te će držati spremljene bitne stvari.

Valentin17 pon 18.9.2023 10:07
ihush kaže..

 -obavezno dodatno hlađenje-ventilator..

Ja nemam ništa osim ventilatora u kućištu kako sam naveo, nikad problema nikakvih otkad je server postavljen.

Takva kartica pošto je server napravljena je da radi u teškim uvijetima te kao takva može podnest i višu temperaturu.

ihush pon 18.9.2023 12:28
Valentin17 kaže...
ihush kaže..

 -obavezno dodatno hlađenje-ventilator..

Ja nemam ništa osim ventilatora u kućištu kako sam naveo, nikad problema nikakvih otkad je server postavljen.

Takva kartica pošto je server napravljena je da radi u teškim uvijetima te kao takva može podnest i višu temperaturu.

 -radi ''ali'' .. dodirni prstom :) 

-takav dizajn, računaju na pravi propuh servera.. (znaš oni redovi coolera ..). Njima su 'normalne' temp 70-90-više.. dok ih se zato nađe jeftino a vrlo često juzeru u kraće vrijeme crknu ili krenu s blentanjem-nestabilnostima mada bi inače teoretski radili godinama.

**

 

btw, raid nije backup.. radi-1-mirror je samo za kvar diska, jedan radi drugi preuzme.. samo to, sve ostalo i podatci su otišli.. zato služi adekvatan backup a tad kontroler nije bitan.. dok kućni nas-media primarno služi za filmiće i sl. .. pa ne traži backup, dok se važne stvari tad drže na odgovarajućem mjestu uz backup.

 

-ako su podatci važni, backup! .. radi je samo raid a danas nije zanimljiv pa ni preporučljiv juzerima (različito tumačiti klasu juzera, 'mi-oni'..) dok je ssd-nvme jeftiniji i dalje će se nastaiviti trend u korist čipa a radi se nekad primarno koristio zbog brzine, ne redundancije.. dok je na sata kontroleru sam sata(3) usko grlo u odnosu na nvme-m2 itd.. pa i na ext.usb-3 brzine koje su daleko više nego interno sata1-2-3.. dok se ne pojavi sata4 koji se neće pojaviti (za sad) tj to je m2-pciex i problem fizičkog ograničenja na novim mbo jedan-dva utora, dok stare mbo nemaju a dodatni kontroler za recimo x4 komada traži mbo-chipset bios s bifrukacijom koju u pravilu imaju samo mbo odgovarajuće server-ws klase itd itd..

 

-kućni juzer nema pravi razlog raditi nas-kutiju.. tj ima računalo i ako želi uključi na njemu share za folder.. drugi juzer pristupi itd.. kućni nisu poslovni, nema desetak računala-printera, zajedničke baze-kase itd.. ima samo mediacentar za film-glazbu a to radi svaka kutijica od dvbt-modema nadalje kao i gaming koji je nekad bio u lan-u, kućnom.. a sad je online, interenet.. pa nije zanimljivo osim za poneke igre i retro.. itd.

 

-smisao ovakvih tema? mada su pozitivne, daju osnovne korake početnicima koji to žele.. realno su kontraporduktivne, za većinu.. tj juzer bez iskustva će u takvom projektu imati probleme, trošak, kupnje sata kabla nadalje.. i vrlo male šanse su da na kraju složi nešto upotrebljivo.. jer 'mi-i-oni' .. mi, znamo, bavimo se time, u hipofizi imamo refleksne odgovore koji kabel itd.. oni ne, sve moraš 'nacrtati' i predvidjeti.. njima je ovo poziv na stvaranje problema, dok nama nepotrebno osim kao ideja-poticaj .. i tek povremeno nešto novo kao pciex s bifrukacijom i provjeriti kako koji radi jer nemamo sve iz prve ruke npr neka mbo-bios.. no to je za usku nišu insidera, ne za juzere..  i na kraju se to svede na broj čitanja pri čemu je jasna razlika 'mi-oni' jer naprosto ih nema a tema se svede na naša prepucavanja koristiti li kontroler ili koji raid-mod. :)) no ipak pohvalno, smisao foruma je u tome ..

nikonja pon 18.9.2023 14:51
ihush kaže...
Valentin17 kaže...
ihush kaže..

 -obavezno dodatno hlađenje-ventilator..

Ja nemam ništa osim ventilatora u kućištu kako sam naveo, nikad problema nikakvih otkad je server postavljen.

Takva kartica pošto je server napravljena je da radi u teškim uvijetima te kao takva može podnest i višu temperaturu.

 -radi ''ali'' .. dodirni prstom :) 

-takav dizajn, računaju na pravi propuh servera.. (znaš oni redovi coolera ..). Njima su 'normalne' temp 70-90-više.. dok ih se zato nađe jeftino a vrlo često juzeru u kraće vrijeme crknu ili krenu s blentanjem-nestabilnostima mada bi inače teoretski radili godinama.

**

 

btw, raid nije backup.. radi-1-mirror je samo za kvar diska, jedan radi drugi preuzme.. samo to, sve ostalo i podatci su otišli.. zato služi adekvatan backup a tad kontroler nije bitan.. dok kućni nas-media primarno služi za filmiće i sl. .. pa ne traži backup, dok se važne stvari tad drže na odgovarajućem mjestu uz backup.

 

-ako su podatci važni, backup! .. radi je samo raid a danas nije zanimljiv pa ni preporučljiv juzerima (različito tumačiti klasu juzera, 'mi-oni'..) dok je ssd-nvme jeftiniji i dalje će se nastaiviti trend u korist čipa a radi se nekad primarno koristio zbog brzine, ne redundancije.. dok je na sata kontroleru sam sata(3) usko grlo u odnosu na nvme-m2 itd.. pa i na ext.usb-3 brzine koje su daleko više nego interno sata1-2-3.. dok se ne pojavi sata4 koji se neće pojaviti (za sad) tj to je m2-pciex i problem fizičkog ograničenja na novim mbo jedan-dva utora, dok stare mbo nemaju a dodatni kontroler za recimo x4 komada traži mbo-chipset bios s bifrukacijom koju u pravilu imaju samo mbo odgovarajuće server-ws klase itd itd..

 

-kućni juzer nema pravi razlog raditi nas-kutiju.. tj ima računalo i ako želi uključi na njemu share za folder.. drugi juzer pristupi itd.. kućni nisu poslovni, nema desetak računala-printera, zajedničke baze-kase itd.. ima samo mediacentar za film-glazbu a to radi svaka kutijica od dvbt-modema nadalje kao i gaming koji je nekad bio u lan-u, kućnom.. a sad je online, interenet.. pa nije zanimljivo osim za poneke igre i retro.. itd.

 

-smisao ovakvih tema? mada su pozitivne, daju osnovne korake početnicima koji to žele.. realno su kontraporduktivne, za većinu.. tj juzer bez iskustva će u takvom projektu imati probleme, trošak, kupnje sata kabla nadalje.. i vrlo male šanse su da na kraju složi nešto upotrebljivo.. jer 'mi-i-oni' .. mi, znamo, bavimo se time, u hipofizi imamo refleksne odgovore koji kabel itd.. oni ne, sve moraš 'nacrtati' i predvidjeti.. njima je ovo poziv na stvaranje problema, dok nama nepotrebno osim kao ideja-poticaj .. i tek povremeno nešto novo kao pciex s bifrukacijom i provjeriti kako koji radi jer nemamo sve iz prve ruke npr neka mbo-bios.. no to je za usku nišu insidera, ne za juzere..  i na kraju se to svede na broj čitanja pri čemu je jasna razlika 'mi-oni' jer naprosto ih nema a tema se svede na naša prepucavanja koristiti li kontroler ili koji raid-mod. :)) no ipak pohvalno, smisao foruma je u tome ..

 Mislim da radit sam-svoj-NAS nije nikako posao za početnike jer je tu dosta više posla od samo sklopit komponente i instalirat TruNAS - dosta je posla u pozadini o kojem se ne piše i koji večini početnika i onima sa ograničenom količinom vremena nikako ne odgovara, i za takve su riješenja kao QNAP ili Synology punoooo bolja, jer tamo doslovno ubaciš diskove, našteliš backup i zaboraviš. 

Ali ako imaš vremena TruNAS riješenja su odlična i jedino je minus što večina takvih riješenja troši više struje nego prosječni Synology NAS ali jbg... nemožeš imat sve

ihush pon 18.9.2023 14:54

ili cloud servisi ili bilo što deseto.. tj svatko prema svojim potrebama-resursima, odnosno zato su ovakve teme problem tj kome su namjenjene, dok juzer-početnik sve prvo mora nekako vidjeti da bi znao što posotji, što se može itd.. i tek tad može adekvatno izabrati ono što je njemu odgovarajuće, ne što 'ja kažem' pri čemu 'ja' nemam nikakve info o njegovim potrebama i sl. .. 'jer meni je to ok'. :) .. dok realno početnik upadne u temu više slučajno ako zapne mišem :))

ihush pon 18.9.2023 19:12

-da tako se uči-radi.. no to vrijedi za one koji to žele.. ne juzer-vulgaris :) upali-ugasi i to je to..

-s druge strane, nešto đabe ili jefino često na kraju priče ispadne skuplje.. ni jedan posao nije za početnike tj ovakav tip, tj ja prvo tražim 'filter' tj da druga strana pokaže interes, tad postoji promil nade, ne kad im se nudi, jer u masi čak ako jednog od promila zanima, promakne.. ili primijeti navalu pitanja u temi od te juzer strane.. nema. :)

UncleJimbo uto 19.9.2023 17:02
Valentin17 kaže...
UncleJimbo kaže...

 Kontroler ljudima nije potreban ako imaju dovoljno slotova na ploči a idu na ZFS, u tom slučaju im je to nepotreban trošak.

Kontroler ugrađen na ploču je nepouzdan i zna se dogoditi da ti disk jednostavno nestane te ga sustav više ne očitava. Server kartica to bolje drži pod kontolom te je kao takva pouzdanija, a ja mislim da 30 dolara je zanemariv trošak kad se slaže sustav koji će raditi mnogo godina te će držati spremljene bitne stvari.

 

Slažem se da 30 dolara nije velik trošak ali iskreno ne znam kakav to kontroler na ploči gubi diskove osim ukoliko ploča nije poluispravna, pogotovo što ZFS zahtjeva klasičan JBOD ili HBA prezentiranje samog diska na sustav pa realno ploča može imati bilo što sa aspekta kontrolera.

Također ako je to slagano onako kako treba biti sa adekvatnim brojem diskova onda se na ZFS-u odradi resilvering i stvar riješena.

 

Što se temperature i hlađenja tiče, takvi kontroleri su u serveru uvijek unutar wind tunela preko kojih struji zrak pogonjen deltama na 5-7K RPM-a  te iako trpe velike temperature i uvijek su najtoplija točka samog servera nije preporučljivo da nemaju aktivno hlađenje u ovim improviziranim uvjetima gdje sve treba biti tiho i u consumer kućištima.