Goran pet 4.8.2023 18:19

Pozdrav svima. Tražim mrežni eksterni disk, od 2 - 4Tb, ili vanjsko kućište za disk s Ethernet priključkom. Korištenje; foto_video, spajanje preko računala, mobitela, vanjskog interneta.. Da li postoji nešto takvo, i da radi ok?

ihush pet 4.8.2023 20:01

-ne ili da... tj to se tad naziva NAS.. (vanjski disk je npr usb.. i recimo nema mrežu, kad ima mrežu tad je to uređaj s nekim mini-osom.. od routera nadalje tj možeš provjeriti kakav router-modem imaš i iskoristiti ga za mrežni fileshare tj proći jeftinije ako potrebe zadovoljavaju).

-kapacitet diska-storagea je proizvoljan osim naravno staro-novo razlike u kontrolerima tj koji kapacitet kao max podržava koji kontroler-uređaj npr do 2-3tb ili 12-više.. u praivlu se za nas kupuje zasebno disk-diskovi, ovisno koji nas se kupi i nasovi su relativno skupi, kao pola računala.. jer su u osnovi pola računala dok ovisno o količini-kapacitetu diskova i možda raid-opciji podržava kupiš jedan-više diskova.. pa to ispadne 200-300-više eura dok je običan ext.usb disk cca 50-100€ pa i nvme koji ima brzinu ali nema mrežu-share.. tj to je ono što radi uređaj-računalo-router ili nas koji se zato tako i naziva, network attached storage..

 

-realno za kućne potrebe je višestruko jeftinije jednostavno dodati disk u računalo ili ext-usb.. i share obično nije glavni uvjet tj može dok ti računalo radi.. za firme-servere i neovisan rad treba zaseban uređaj-server-nas.. i zato je skuplje, jer je to 'pola računala', kućište, napajanje, cpu-ram.. minipc s odgovarajućim osom koji se može zvati firmware ili soft a ovisno o tim mogućnostima-klasi se i klasificiraju takvi uređaji, nasovi-serveri ili routeri pa kad usporediš cijene početnih modela i više klase primjetiš x10 puta višu cijenu recimo routera ili pravog pc-servera ..

-pristup s interneta.. tad to traži pravi nas koji će nuditi takve mogućnosti-pristup, neki vpn koji obično dođe u licenci kao synologijev ili qnapov (cloud storage pristup kroz njihove servise, kao i videonadzor i sl. usluge).. ili to sve moraš napraviti sam, svojom opremom-znanjem tj nije to nešto teško, podesiti router-modem, otvoriti portove, znati vanjski ip (ddyns-noip i sl. servisi) i pristupiti recimo rdc-vnc-om.. pa i po potrebi upaliti računalo ili uređaj što većina podržava kao mrežni magic ping no naravno moraš imati znanje + opremu koja to nudi, dok modem operatera možda ima, možda ne... i zato se koristi vlastiti router odgovarajuće klase od običnih naviše prema klasi firewall-balancer i sl. kao najskuplje.. tj razlika jeftin-skup je u pravilu u cpu-ram tj hw dok soft nudi proporcionalno mogućnosti podešavanja npr routanja-rezervacija-pravila, manji-slabiji nudi manje.. čista fizika količine rama u kojem to mora raditi kao svaka apps..

 

tj vidjet ćeš da u toj cijeni ako ideš na nas, najmanje plaćaš sam disk-storage.. ili ako imaš neko staro iskoristivo računalo lako sam napraviš server-nas koji može biti 'identičan' i jači ponudi na tržištu ali staro se možda kvari, troši struje više, smrzne se .. + treba znanje za install osa-softa + podesiti.. no tad imaš sve i možeš sve.. dok s druge strane platiš nas i dobiješ to s klik-nextanjem ali plaćaš.. kao sve ostalo u životu i uslugama :)

Valentin17 uto 8.8.2023 14:54
Goran kaže...

Pozdrav svima. Tražim mrežni eksterni disk, od 2 - 4Tb, ili vanjsko kućište za disk s Ethernet priključkom. Korištenje; foto_video, spajanje preko računala, mobitela, vanjskog interneta.. Da li postoji nešto takvo, i da radi ok?

Imaš ona WD MY CLOUD ili kako se već zove.

hummer0 uto 8.8.2023 17:19
Goran kaže...

Pozdrav svima. Tražim mrežni eksterni disk, od 2 - 4Tb, ili vanjsko kućište za disk s Ethernet priključkom. Korištenje; foto_video, spajanje preko računala, mobitela, vanjskog interneta.. Da li postoji nešto takvo, i da radi ok?

 Goran

Imam ti ja MyCloud 3TB. Mislim da to je to što ti treba.Ja sam klincima stream-o crtiće i filmove na TV . Radio backup slika sa mobitela (automatski) može i file-ova sa kompa. Spajanje sa kompa mobitela itd.